Адаптер Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Дали сите сме родени еднакви?

+24
*UnIqUe*
Џајко
folder
Bleak
мирАл
METALBOY
Рокси
STIFLER
Наташа
The Breaking Dawn
ноунејм
*Rhythm Divine*
корун
Punk
Marej
kojgode
malina
PhiLL * E
Fantom
Mary Jane
Болиглава
pankerishte
Master
T&T
28 posters

Страна 2 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Go down

Дали сите сме родени еднакви? - Page 2 Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by pankerishte Вто Фед 03, 2009 8:05 pm

kojgode напиша:Библијава ќе ја читаш за духовно да се развијаш, а можда и подобар чоек да станиш, а за интелектуално да се развијаш други книги ќе читаш. А иначе ако цепидлачиме од секоја книга мојш по нешто да научиш па така и од библијава нешто паметно можда ќе научиш.
За оба не ти треба библија,коран,талмут.
Имаш книга Етика,која се содржи и во горенаведените примери,али попрецизно ти дава слика на тоа што е да бидеш човек.
pankerishte
pankerishte
Куропецач
Куропецач

Age : 35
Број на мислења : 601
Хоби(работа) : Метење,Чистење Улици
Забавен? : Да

http://www.myspace.com/komunalnahigena

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? - Page 2 Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by корун Вто Фед 03, 2009 10:03 pm

Или Бон Тон од Ниче...Одморите од псохологија малце.
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 32
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? - Page 2 Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by Master Сре Фед 04, 2009 12:15 am

Неможам да одморам од психологија! Тоа ќе ми е живот!

Иначе Оли е во право, не ни требаат свети книги за да сфатиме кои сме и што сме.
Master
Master
Харатист!
Харатист!

Age : 33
Број на мислења : 957
Хоби(работа) : Вампир
Забавен? : тихххх

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? - Page 2 Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by корун Сре Фед 04, 2009 11:06 am

Убо де и мене информатика ке ми е живот па не влечкам лап топ со мене.
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 32
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? - Page 2 Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by T&T Сре Фед 04, 2009 9:48 pm

корун напиша:Или Бон Тон од Ниче...Одморите од псохологија малце.

Исто ко да викаш одморите малце од форумов Razz
T&T
T&T
Шмизла со без наводници
Шмизла со без наводници

Age : 34
Број на мислења : 663
Забавен? : е то би требало други да го кажат, иако сама си се сметам за луда и забавна (и нарцис)

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? - Page 2 Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by malina Сре Фед 04, 2009 11:10 pm

Јас ја спомнав библијата само за да си го оставиме тоа како шо е,и да не се замараме со такви работи то ми беше целта демек на културен начин ја прекинвам темава ,а не дека јас сум некоја шо абер немат од то и дека не се разбирам во такви работи зш и јас како и многу други знам да ја отворам библијата или некоја страна на интернет и да напишам за то шо пишит таму за еднаквоста на луѓето ама во тоа не е поентата,туку во нашите мислења,а за преземање цитати и реферати и мисли од други не сум. То е моето објаснување
malina
malina
Адаптериште

Age : 32
Број на мислења : 384
Хоби(работа) : .
Забавен? : понекогаш и зависи за кого

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? - Page 2 Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by T&T Чет Фед 05, 2009 2:35 am

malina напиша:Јас ја спомнав библијата само за да си го оставиме тоа како шо е,и да не се замараме со такви работи то ми беше целта демек на културен начин ја прекинвам темава ,а не дека јас сум некоја шо абер немат од то и дека не се разбирам во такви работи зш и јас како и многу други знам да ја отворам библијата или некоја страна на интернет и да напишам за то шо пишит таму за еднаквоста на луѓето ама во тоа не е поентата,туку во нашите мислења,а за преземање цитати и реферати и мисли од други не сум. То е моето објаснување

Не мислеше никој дека немаш абер, баш напротив. Се почитуват и туѓо мислење. Ама ако сите се согласвиме, нема да е интересно, а и нема да постоеше форумов. Chill out
T&T
T&T
Шмизла со без наводници
Шмизла со без наводници

Age : 34
Број на мислења : 663
Забавен? : е то би требало други да го кажат, иако сама си се сметам за луда и забавна (и нарцис)

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? - Page 2 Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by Master Чет Фед 05, 2009 2:37 am

Токму така Т Wink
Master
Master
Харатист!
Харатист!

Age : 33
Број на мислења : 957
Хоби(работа) : Вампир
Забавен? : тихххх

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? - Page 2 Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by Master Чет Фед 05, 2009 2:51 am

За тоа служат другарите да те поддржат во секоја глупост Wink
Master
Master
Харатист!
Харатист!

Age : 33
Број на мислења : 957
Хоби(работа) : Вампир
Забавен? : тихххх

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? - Page 2 Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by pankerishte Чет Фед 05, 2009 5:30 pm

malina напиша:Јас ја спомнав библијата само за да си го оставиме тоа како шо е,и да не се замараме со такви работи то ми беше целта демек на културен начин ја прекинвам темава ,а не дека јас сум некоја шо абер немат од то и дека не се разбирам во такви работи зш и јас како и многу други знам да ја отворам библијата или некоја страна на интернет и да напишам за то шо пишит таму за еднаквоста на луѓето ама во тоа не е поентата,туку во нашите мислења,а за преземање цитати и реферати и мисли од други не сум. То е моето објаснување
Никој не рече дека абер немаш или нешто само поентата мене ми беше друга.
Види во претходниот мој пост да не се повторувам Wink
pankerishte
pankerishte
Куропецач
Куропецач

Age : 35
Број на мислења : 601
Хоби(работа) : Метење,Чистење Улици
Забавен? : Да

http://www.myspace.com/komunalnahigena

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? - Page 2 Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by *Rhythm Divine* Нед Мар 15, 2009 9:40 pm

Сите треба да сме еднакви, а не сме родени сите еднакви.
Воопшто не ја оправдувам нееднаквоста меѓу луѓето. Секако дека таа се должи на писмени и неписмени, богати и сиромашни,но сепак сите сме луѓе од крв и месо.. тоа не поврзува. Начинот на комуникација не поврзува, тоа не прави еднакви.
Но како што ќе се спои во еден човек богат+паметен тој е способен да ја создаде таа нееднаквост, а обичните смртници ќе мора да му се поклонуваат.
*Rhythm Divine*
*Rhythm Divine*
Адаптер во подем

Age : 31
Број на мислења : 33

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? - Page 2 Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by ноунејм Нед Мар 15, 2009 11:28 pm

Болиглава напиша:Немат еднаков човек. Ни физички, ни никако... Едно е да се родиш ко син на кондураџија, а друго ко син на принц. Во никој случај не сме родени еднакви.

поштујем
ноунејм
ноунејм
Бени Лава`с бигест фен
Бени Лава`с бигест фен

Age : 30
Број на мислења : 166
Хоби(работа) : па да.. работата ми е хоби. да
Забавен? : ногу

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? - Page 2 Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by The Breaking Dawn Нед Мар 15, 2009 11:34 pm

*Rhythm Divine* напиша:Сите треба да сме еднакви, а не сме родени сите еднакви.
Воопшто не ја оправдувам нееднаквоста меѓу луѓето. Секако дека таа се должи на писмени и неписмени, богати и сиромашни,но сепак сите сме луѓе од крв и месо.. тоа не поврзува. Начинот на комуникација не поврзува, тоа не прави еднакви.
Но како што ќе се спои во еден човек богат+паметен тој е способен да ја создаде таа нееднаквост, а обичните смртници ќе мора да му се поклонуваат.

богат+паметен не е смртник?
и...глупиот е поспособен да не создават нееднаквост
во однос на памет сите се еднакви родени од волјата зависит дали ке се изградвиме и ке спагаме во едните или другите.... Shocked
The Breaking Dawn
The Breaking Dawn
Модератор
Модератор

Age : 31
Број на мислења : 1107

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? - Page 2 Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by Наташа Нед Мар 15, 2009 11:38 pm

The Breaking Dawn напиша:

богат+паметен не е смртник?
и...глупиот е поспособен да не создават нееднаквост
во однос на памет сите се еднакви родени од волјата зависит дали ке се изградвиме и ке спагаме во едните или другите.... Shocked
Е смртник, ама не обичен.
Иначе јас мислам дек не сме еднакви, се сложвам со то шо кажа болигла дек зависит и од потекло и такви работи, а исто зависит од пол, етничка припадност а и расна. Сите се предодредени на некој начин, а то ги прајт нееднакви.
Наташа
Наташа
Модератор
Модератор

Age : 31
Број на мислења : 472

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? - Page 2 Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by The Breaking Dawn Нед Мар 15, 2009 11:39 pm

Наташа напиша:
The Breaking Dawn напиша:

богат+паметен не е смртник?
и...глупиот е поспособен да не создават нееднаквост
во однос на памет сите се еднакви родени од волјата зависит дали ке се изградвиме и ке спагаме во едните или другите.... Shocked
Е смртник, ама не обичен.
Иначе јас мислам дек не сме еднакви, се сложвам со то шо кажа болигла дек зависит и од потекло и такви работи, а исто зависит од пол, етничка припадност а и расна. Сите се предодредени на некој начин, а то ги прајт нееднакви.

зш е богат или зш е паметен? Shocked
The Breaking Dawn
The Breaking Dawn
Модератор
Модератор

Age : 31
Број на мислења : 1107

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? - Page 2 Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by Marej Нед Мар 15, 2009 11:40 pm

The Breaking Dawn напиша:
*Rhythm Divine* напиша:Сите треба да сме еднакви, а не сме родени сите еднакви.
Воопшто не ја оправдувам нееднаквоста меѓу луѓето. Секако дека таа се должи на писмени и неписмени, богати и сиромашни,но сепак сите сме луѓе од крв и месо.. тоа не поврзува. Начинот на комуникација не поврзува, тоа не прави еднакви.
Но како што ќе се спои во еден човек богат+паметен тој е способен да ја создаде таа нееднаквост, а обичните смртници ќе мора да му се поклонуваат.

богат+паметен не е смртник?
и...глупиот е поспособен да не создават нееднаквост
во однос на памет сите се еднакви родени од волјата зависит дали ке се изградвиме и ке спагаме во едните или другите.... Shocked
Сигурно?
Marej
Marej
Модератор
Модератор

Age : 33
Број на мислења : 986
Забавен? : ултра

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? - Page 2 Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by Наташа Нед Мар 15, 2009 11:42 pm

И за то и за то. Ак си богат или паметен секако дек ќе имаш нешо поголема моќ од другиве, такви се критериумиве сеа, све е испомешано (зборвам за парите)
Е, и да, не се сите исто паметни... не е све како ќе се развиваш отпосле, туку шо ти дала мајка природа, основата.
Наташа
Наташа
Модератор
Модератор

Age : 31
Број на мислења : 472

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? - Page 2 Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by The Breaking Dawn Нед Мар 15, 2009 11:59 pm

Наташа напиша:И за то и за то. Ак си богат или паметен секако дек ќе имаш нешо поголема моќ од другиве, такви се критериумиве сеа, све е испомешано (зборвам за парите)
Е, и да, не се сите исто паметни... не е све како ќе се развиваш отпосле, туку шо ти дала мајка природа, основата.

јас обратно мислам
ти викаш дек еден попаметен се рагат еден поглуп?
ак е така
поглупиот ак појке се развиват умствено мојт да го стигнит попаметниот ак сејт в место
чак и да го надминит
The Breaking Dawn
The Breaking Dawn
Модератор
Модератор

Age : 31
Број на мислења : 1107

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? - Page 2 Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by Наташа Пон Мар 16, 2009 12:01 am

Па паметниот ак е паметен ќе се развиват, нема да дозволит да отупит. Иначе, темава е дал сме еднакви, установивме дек не сме и така ајт. Smile
Наташа
Наташа
Модератор
Модератор

Age : 31
Број на мислења : 472

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? - Page 2 Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by Punk Пон Мар 16, 2009 12:01 am

сепак не мојт сите да се родет со исто ниво на интелегенција.. значит не се раѓаме еднакви
Punk
Punk
Live fast!
Live fast!

Age : 34
Број на мислења : 505

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? - Page 2 Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by Marej Пон Мар 16, 2009 12:05 am

The Breaking Dawn напиша:
Наташа напиша:И за то и за то. Ак си богат или паметен секако дек ќе имаш нешо поголема моќ од другиве, такви се критериумиве сеа, све е испомешано (зборвам за парите)
Е, и да, не се сите исто паметни... не е све како ќе се развиваш отпосле, туку шо ти дала мајка природа, основата.

јас обратно мислам
ти викаш дек еден попаметен се рагат еден поглуп?
ак е така
поглупиот ак појке се развиват умствено мојт да го стигнит попаметниот ак сејт в место
чак и да го надминит

Граница е во прашање, некој ако немат доволно капацитет колку и да сакаш п`ти кажви му дек 1+1=2, ко ќе го прашаш тој ќе ти речит дек е 3.
Marej
Marej
Модератор
Модератор

Age : 33
Број на мислења : 986
Забавен? : ултра

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? - Page 2 Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by The Breaking Dawn Пон Мар 16, 2009 12:28 am

Marej напиша:
The Breaking Dawn напиша:
Наташа напиша:И за то и за то. Ак си богат или паметен секако дек ќе имаш нешо поголема моќ од другиве, такви се критериумиве сеа, све е испомешано (зборвам за парите)
Е, и да, не се сите исто паметни... не е све како ќе се развиваш отпосле, туку шо ти дала мајка природа, основата.

јас обратно мислам
ти викаш дек еден попаметен се рагат еден поглуп?
ак е така
поглупиот ак појке се развиват умствено мојт да го стигнит попаметниот ак сејт в место
чак и да го надминит

Граница е во прашање, некој ако немат доволно капацитет колку и да сакаш п`ти кажви му дек 1+1=2, ко ќе го прашаш тој ќе ти речит дек е 3.

имат мислам вежби и книги за то Razz
The Breaking Dawn
The Breaking Dawn
Модератор
Модератор

Age : 31
Број на мислења : 1107

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? - Page 2 Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by Marej Пон Мар 16, 2009 12:35 am

Немат.
То беше фигуративно кажано.
Marej
Marej
Модератор
Модератор

Age : 33
Број на мислења : 986
Забавен? : ултра

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? - Page 2 Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by The Breaking Dawn Пон Мар 16, 2009 12:40 am

Marej напиша:Немат.
То беше фигуративно кажано.

не се изјаснав убо
не за собирањето туку за капацитетот Very Happy
The Breaking Dawn
The Breaking Dawn
Модератор
Модератор

Age : 31
Број на мислења : 1107

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? - Page 2 Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by Болиглава Пон Мар 16, 2009 12:43 am

The Breaking Dawn напиша:
Marej напиша:Немат.
То беше фигуративно кажано.

не се изјаснав убо
не за собирањето туку за капацитетот Very Happy
Вежби? Кревање на веѓи и тргање за уши?
Болиглава
Болиглава
Администратор
Администратор

Age : 32
Број на мислења : 1166

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? - Page 2 Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот