Адаптер Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Дали сите сме родени еднакви?

+24
*UnIqUe*
Џајко
folder
Bleak
мирАл
METALBOY
Рокси
STIFLER
Наташа
The Breaking Dawn
ноунејм
*Rhythm Divine*
корун
Punk
Marej
kojgode
malina
PhiLL * E
Fantom
Mary Jane
Болиглава
pankerishte
Master
T&T
28 posters

Страна 4 of 4 Previous  1, 2, 3, 4

Go down

Дали сите сме родени еднакви? - Page 4 Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by Џајко Пет Мар 20, 2009 8:16 pm

METALBOY напиша:е зато јас се излеков за два дена а не ни ја испив ни пола од терапијан шо ми ја дадоја, чиста воња (е да ве видам коментирајте го ова Twisted Evil )

Браво, браво!
Секоја чест!
Џајко
Џајко
addicted to beautiful days

Age : 33
Број на мислења : 950
Хоби(работа) : flying
Забавен? : можеби

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? - Page 4 Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by *UnIqUe* Чет Мај 14, 2009 12:43 am

Болиглава напиша:Немат еднаков човек. Ни физички, ни никако... Едно е да се родиш ко син на кондураџија, а друго ко син на принц. Во никој случај не сме родени еднакви.


Исто.. да не се мачам да пишам бар Very Happy
*UnIqUe*
*UnIqUe*
Солиден Адаптер

Age : 31
Број на мислења : 244

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? - Page 4 Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by Angelic Нед Јун 28, 2009 9:03 pm

Јас мислам дека не сме родени еднакви.
Примери и комбинации имат милион за ова.
Се раѓаат две деца. Едното во сиромашно, другото во богато семејство. Двете деца имаат одлична интелигенција (тоа го добиле од своите родители (наследна предиспозиција) или пак едноставно талент) и се трудољубиви и се нај нај. . Богатото дете успеват бидејќи има пари за добро школување, другото дете не учит, туку работит (немат пари едноставно). едниот успеват, другиот не. Кој се криви? Средината, или општеството.

Така било. Така и ќе останит.
Angelic
Angelic
ex Rainbow*

Age : 32
Број на мислења : 713

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? - Page 4 Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by Наташа Пон Jул 13, 2009 11:56 pm

Rainbow, во право си за ова, ама мислам дек тро си забегала во друга насока. Smile
Дали сме родени еднакви е муабетов, во самиот момент на идање во светов дали сме исти, а не понатамошниот тек на животов како ќе ојт.
Наташа
Наташа
Модератор
Модератор

Age : 31
Број на мислења : 472

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? - Page 4 Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by Marej Вто Jул 14, 2009 2:03 am

Ни ако зборвиме за моментот не сме еднакви. Пример, две мајки. Едната е во среќна врска со мажот, одвај чекат да добијат плод на нивната љубов; другава одвај чекат да се породит, ама за да се отарасит од него, да го дајт на посвојување, или да го фрлит во два различни контењери. Едино сме исти во то шо не сме свесни дека со првата светлина шо ја гледаме не чекат еден долг живот исполнет со сите негови убајни и неубајни.
Marej
Marej
Модератор
Модератор

Age : 33
Број на мислења : 986
Забавен? : ултра

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? - Page 4 Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by Page Вто Jул 14, 2009 5:09 pm

Наташа напиша:Rainbow, во право си за ова, ама мислам дек тро си забегала во друга насока. Smile
Дали сме родени еднакви е муабетов, во самиот момент на идање во светов дали сме исти, а не понатамошниот тек на животов како ќе ојт.
Ех, убо си напиша Rainbow, арно си објасна и реторички праша.

А ако е така ко шо велиш ти, да се дискутира само за еднаквост кога ќе се родит некој, темата немат смисла, оти не се раѓаме никој исти, оти тогаш критериумот за еднаквост е само физикусот. Дете со 3, 5 кг не е исто, со дете од 4 киллограми. Или раса, или некое има коса друго нема. Или разликата се родителите. Друго нема. Од друго не може да се гледа разлика/еднаквост.
Поентата на темата требаше да биде муабетот нa Rainbow. Зборвиме дали се раѓаме еднакви, што во иднина со тоа, влијание на општеството, блиските и слични работи
Page
Page
Хидролог
Хидролог

Age : 36
Број на мислења : 91
Хоби(работа) : Фрлање камен преку рамо
Забавен? : Ич. Шокирам, носам на имбецилни забави по исплукани улици.

http://silence.heavenforum.com

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? - Page 4 Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by folder Сре Jул 15, 2009 10:10 am

Rainbow* напиша:Јас мислам дека не сме родени еднакви.
Примери и комбинации имат милион за ова.
Се раѓаат две деца. Едното во сиромашно, другото во богато семејство. Двете деца имаат одлична интелигенција (тоа го добиле од своите родители (наследна предиспозиција) или пак едноставно талент) и се трудољубиви и се нај нај. . Богатото дете успеват бидејќи има пари за добро школување, другото дете не учит, туку работит (немат пари едноставно). едниот успеват, другиот не. Кој се криви? Средината, или општеството.

Така било. Така и ќе останит.
Sekoj uspevat ak sakat, bez razlika dali e bogat ili ne zs ne e tolku tesko da najs pari ak nemas i ak sakas..
folder
folder
Nightfall goingOn...

Age : 32
Број на мислења : 380
Хоби(работа) : DJ

http://www.myspace.com/dj_f0lder

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? - Page 4 Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by METALBOY Сре Jул 15, 2009 11:44 am

folder напиша:
Rainbow* напиша:Јас мислам дека не сме родени еднакви.
Примери и комбинации имат милион за ова.
Се раѓаат две деца. Едното во сиромашно, другото во богато семејство. Двете деца имаат одлична интелигенција (тоа го добиле од своите родители (наследна предиспозиција) или пак едноставно талент) и се трудољубиви и се нај нај. . Богатото дете успеват бидејќи има пари за добро школување, другото дете не учит, туку работит (немат пари едноставно). едниот успеват, другиот не. Кој се криви? Средината, или општеството.

Така било. Така и ќе останит.
Sekoj uspevat ak sakat, bez razlika dali e bogat ili ne zs ne e tolku tesko da najs pari ak nemas i ak sakas..
ево една плуска од мене, али друго сакав да кажам - темава ... многу од нас одет офтопик, мислам дека свативме дека не се раѓаме еднакви и мислам дека нема потреба од понатамошна дискусија, можиме да продолжиме да дискутираме за понатамошниот живот или нешо слично. Епа модератори и администратори размислите Smile
METALBOY
METALBOY
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 992
Хоби(работа) : офтопик
Забавен? : Не, забрзан

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? - Page 4 Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by Page Сре Jул 15, 2009 1:21 pm

Да бе брат, арно велиш. За то дека се рагаме различно, веќе утврдивме. Нека се зборвит сега за то што рекле наречниците на третата ноќ од ко се родило детето, каков ќе му бидит животот.
Се зезам, ама тоа ќе е. Морат од религиски аспект да се исфурат темата, дали сите се предодредени за големи работи, дали некој колку и да се трудит имат шанси да напрајт нешто или џабе млатит празна слама. И слични работи...
Page
Page
Хидролог
Хидролог

Age : 36
Број на мислења : 91
Хоби(работа) : Фрлање камен преку рамо
Забавен? : Ич. Шокирам, носам на имбецилни забави по исплукани улици.

http://silence.heavenforum.com

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? - Page 4 Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by Marej Сре Jул 15, 2009 2:18 pm

Џабе го тупите на темава.
Marej
Marej
Модератор
Модератор

Age : 33
Број на мислења : 986
Забавен? : ултра

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? - Page 4 Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by Page Сре Jул 15, 2009 3:58 pm

Marej напиша:Џабе го тупите на темава.

Jaaaaaaa? Kako џабе? на темава можам да напишам 500 страници книга и да не ја објавам. Темата си е ОК, и никој не мора да тупи ништо, не е оваа тема да се докаже некому нешто, туку едно мало заоблено философирање во врска со патеката и виугата на животот. Од детенце до деденце
Што не е јасно не знам...
Page
Page
Хидролог
Хидролог

Age : 36
Број на мислења : 91
Хоби(работа) : Фрлање камен преку рамо
Забавен? : Ич. Шокирам, носам на имбецилни забави по исплукани улици.

http://silence.heavenforum.com

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? - Page 4 Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by Punk Сре Jул 15, 2009 6:54 pm

Мареј мислеше дека сите тупите зш факт е дека не се раѓаме еднакви а не ни сме понатака во животов.
Punk
Punk
Live fast!
Live fast!

Age : 34
Број на мислења : 505

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? - Page 4 Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by Болиглава Сре Jул 15, 2009 7:01 pm

Темава ќе си стојт ако сакат некој натамошно да разглобвит, не глеам причина да се тргнит. Напротив, на форумов појќе му требет вакви теми иако полека замруват, него шо јадевте поручеква.
А на металбој и Марина ако не им се дискутират на темава, нек не ја посетвет.
Болиглава
Болиглава
Администратор
Администратор

Age : 32
Број на мислења : 1166

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? - Page 4 Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by Page Сре Jул 15, 2009 9:07 pm

Punk напиша:Мареј мислеше дека сите тупите зш факт е дека не се раѓаме еднакви а не ни сме понатака во животов.

Можам на двете да ви дадам 500 подточки кои укажувет дека не сме еднакви и 501 дека сме еднакви. Имат многу многу многу за дискусија. Се почнуват од аспектот. ево на пример од религијата - која сакаш земи ја, ти велит дека сме еднакви.
Има има.

Плус за коментарот над мене
Page
Page
Хидролог
Хидролог

Age : 36
Број на мислења : 91
Хоби(работа) : Фрлање камен преку рамо
Забавен? : Ич. Шокирам, носам на имбецилни забави по исплукани улици.

http://silence.heavenforum.com

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? - Page 4 Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by Marej Пет Jул 17, 2009 1:04 pm

Го тупите ненормално, да беше негде фебруари ќе ви кажев и к`де, ама сеа не мислам да се замарам. Во овие 5 страни ако имат по 3 поста во ред, све друго е тропетање глупости и вртење во круг. А тој шо си се најде во мојот пост си ја имат мувата на капата.
Marej
Marej
Модератор
Модератор

Age : 33
Број на мислења : 986
Забавен? : ултра

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? - Page 4 Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by Page Пет Jул 17, 2009 2:32 pm

Неверојатно си во право. Како само можевме да се сомневаме во способностите на тупењето и неговата магична дејност. Да живее тупењето, да живее оф топик муабетите, да живее безвеза муабетот. Оти да го нема сето тоа, кафето нема да се конзумира во толкава количина, пенџерињата на куќите свртени кон чаршијата немаше нон стоп да бидат отворени за да слушнат муабети со „тупење“, па после ќе немаше шпански серии, ќе немаше толку телевизии, а према тоа, ќе имаше поголема невработеност, и на крај кругот ќе се заланчи, и ќе се „ступи“ скроз на скроз. Ќе нема вработени многу изгледа, а тие што се по дома, ќе мора да „тупат“ ќе мора да пијат кафе, ќе мора да шират чаршиски муабети, и ќе мора да го тупат до безкрај. Се заради тоа што ќе мислат дека се некоја фаца и знаат кога некој тупи а кога некој не тупи, или пак кога некој се пронаоѓа во тупењето.
И на крај, со сето тоа тупење пак на крај добиваме еден круг, и тоа внатре во кругот.
Нема да го објаснувам кругот помал, оти ќе тупам многу, а некој може ќе се пронајде во тупењето

И за крај, да не испадне дека тупам, оти од февруари се тупи на темава, ќе ви кажам дека ова тупењево е чист пример дека не сме еднакви. Ни од раѓање, ни во срединското моделирање, ниту во тупењето не сме исти. И да, не секој има мува на капа, значи пак не сме исти. Или пак, нема секој капа крај краева.
И не тупи секој исто. Некој појќе, некој помалку.
Тупењето е сила, тупењето е моќ.

А за некои, молчењето нека биде злато. Нека биде....
Page
Page
Хидролог
Хидролог

Age : 36
Број на мислења : 91
Хоби(работа) : Фрлање камен преку рамо
Забавен? : Ич. Шокирам, носам на имбецилни забави по исплукани улици.

http://silence.heavenforum.com

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? - Page 4 Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by Џајко Пет Jул 17, 2009 3:47 pm

Бидете хумани! Ширете љубов! flower
Џајко
Џајко
addicted to beautiful days

Age : 33
Број на мислења : 950
Хоби(работа) : flying
Забавен? : можеби

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? - Page 4 Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by Marej Пет Jул 17, 2009 6:41 pm

Page напиша:Неверојатно си во право. Како само можевме да се сомневаме во способностите на тупењето и неговата магична дејност. Да живее тупењето, да живее оф топик муабетите, да живее безвеза муабетот. Оти да го нема сето тоа, кафето нема да се конзумира во толкава количина, пенџерињата на куќите свртени кон чаршијата немаше нон стоп да бидат отворени за да слушнат муабети со „тупење“, па после ќе немаше шпански серии, ќе немаше толку телевизии, а према тоа, ќе имаше поголема невработеност, и на крај кругот ќе се заланчи, и ќе се „ступи“ скроз на скроз. Ќе нема вработени многу изгледа, а тие што се по дома, ќе мора да „тупат“ ќе мора да пијат кафе, ќе мора да шират чаршиски муабети, и ќе мора да го тупат до безкрај. Се заради тоа што ќе мислат дека се некоја фаца и знаат кога некој тупи а кога некој не тупи, или пак кога некој се пронаоѓа во тупењето.
И на крај, со сето тоа тупење пак на крај добиваме еден круг, и тоа внатре во кругот.
Нема да го објаснувам кругот помал, оти ќе тупам многу, а некој може ќе се пронајде во тупењето

И за крај, да не испадне дека тупам, оти од февруари се тупи на темава, ќе ви кажам дека ова тупењево е чист пример дека не сме еднакви. Ни од раѓање, ни во срединското моделирање, ниту во тупењето не сме исти. И да, не секој има мува на капа, значи пак не сме исти. Или пак, нема секој капа крај краева.
И не тупи секој исто. Некој појќе, некој помалку.
Тупењето е сила, тупењето е моќ.

А за некои, молчењето нека биде злато. Нека биде....

Ou maj gad! Postov me potsekjat na mkmetal.
Marej
Marej
Модератор
Модератор

Age : 33
Број на мислења : 986
Забавен? : ултра

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? - Page 4 Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by корун Пет Jул 24, 2009 9:46 pm

Некој се љутит ак му речиш клошар, некој се љутит ак му речиш тупаџија, некој се љутит ак ми речиш клошар и тупаџија... мило ми е шо имат искључоци на форумов...
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 32
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? - Page 4 Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by Bleak Пон Jул 27, 2009 10:23 pm

Не се раѓаме еднакви, барем според мене не.

Еве појаснување (според мене) во неколку конкретни погледи:

Во поглед на физички изглед:

Не изгледаме исто, дури и кај близнаците има некои разлики (минимални ама има). Различна висина, маса, за жал некои се раѓаат и со хендикеп.

Во поглед на психичка состојба:

Некој размислува трезвено интелигентно, некој размислува плитко, а некој не ни размислува воопшто. Некои за жал се раѓаат со психички пореметувања... (за жал има се, а и се трудам шо поконкретно да си го искажам моето мислење, без навреда за било кој).

Во поглед на физичката активност и карактерот:

Некои спортуваат секој ден, некои спортуваат пред телевизор секој ден, а некои пак спортуваат пред телевизор секој ден. Има и повеќебојци, тие спортуваат секој ден пред ТВ, пред компјутер на маса и тоа е се. Дали е есен или зима не е важно.

Карактерно гледано, некои индивидуи се упорни и решителни во својата цел, други ја ставет главата на перница, а сабајлето идејата исчезнала во сонот место да се побара решение за неостварната цел или нерешениот проблем.

Во поглед на хуморот и прифаќањето шеги, некои се лутат и да му речиш побрзај, а некои не се баш загрижени и да му ги набројш сите имиња од фамилијата со префикс.

ФАКТ: Сите ние сме различни во секој можен поглед! (барем според мене, бидејќи на секој аргумент, има контра - аргумент).
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 33
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? - Page 4 Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by Bleak Пон Jул 27, 2009 10:34 pm

folder напиша:
Rainbow* напиша:Јас мислам дека не сме родени еднакви.
Примери и комбинации имат милион за ова.
Се раѓаат две деца. Едното во сиромашно, другото во богато семејство. Двете деца имаат одлична интелигенција (тоа го добиле од своите родители (наследна предиспозиција) или пак едноставно талент) и се трудољубиви и се нај нај. . Богатото дете успеват бидејќи има пари за добро школување, другото дете не учит, туку работит (немат пари едноставно). едниот успеват, другиот не. Кој се криви? Средината, или општеството.

Така било. Така и ќе останит.
Sekoj uspevat ak sakat, bez razlika dali e bogat ili ne zs ne e tolku tesko da najs pari ak nemas i ak sakas..

Aм кажи ак не кај да најме пари. Парите се заработвет, а ак се сакат се успеват. Ќе работит, а вонредно ќе студират, или ќе заработит па ќе почнит година, две, три покасно...

До врвот на планина се стигвит од било кое место на нејзиното подножје да тргниш. Од негде полесно, од негде потешко, а од негде мојш и да не стигниш воопшто, т.е. да не успејш во целта. Епа таков е и животот, планина на чиј врв не чека наградата за нашиот труд.
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 33
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? - Page 4 Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by TONI Вто Jул 28, 2009 1:51 pm

Bleak напиша:

Aм кажи ак не кај да најме пари. Парите се заработвет, а ак се сакат се успеват. Ќе работит, а вонредно ќе студират, или ќе заработит па ќе почнит година, две, три покасно...

До врвот на планина се стигвит од било кое место на нејзиното подножје да тргниш. Од негде полесно, од негде потешко, а од негде мојш и да не стигниш воопшто, т.е. да не успејш во целта. Епа таков е и животот, планина на чиј врв не чека наградата за нашиот труд.

А наградата е една серена пензија од 3/4000 денари,рецепти за лекој во вредност од две пензии,болки во рбетот и вкочанети рамења зошто спијате на мн мека перница tongue .
мое мислење...не се раѓаме еднакви(имат погоре наведени разлики)
TONI
TONI
Модератор
Модератор

Age : 33
Број на мислења : 466

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? - Page 4 Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by Четкар Пет Aвг 07, 2009 1:03 am

Нормално дека не. Некој се раѓат со помал кур некој со поголем.
cheers
Четкар
Четкар
Шегамен

Age : 34
Број на мислења : 89
Хоби(работа) : неам. криза е.
Забавен? : најпојќе од сите на форумов.

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? - Page 4 Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by kojgode Пон Aвг 10, 2009 4:13 am

СЕ СМЕАМ ГЛАСНО НА ГОРЕНАВЕДЕНАТА ШЕГА.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 33
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? - Page 4 Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by Angelic Пон Aвг 10, 2009 4:16 am

Браво Четкар, јас сум воодушевена од твојот одговор. -,-
Angelic
Angelic
ex Rainbow*

Age : 32
Број на мислења : 713

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? - Page 4 Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 4 Previous  1, 2, 3, 4

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот