Адаптер Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Салвадор Дали

+6
kojgode
METALBOY
Master
Bleak
TONI
Mary Jane
10 posters

Go down

Салвадор Дали Empty Салвадор Дали

Пишување by Mary Jane Вто Фед 17, 2009 1:28 am

Тој е еден од најконтроверзните сликари на сите времиња, Шпанец, надреалист. Својот талент ко комбинирал со прекрасната имагинација и психолошка анализа на своите дела. Карактеристична за него е симболиката на објектите во неговите дела, која е тесно поврзана со природата, но и со дотогашните научни достигања.

Салвадор Дали Salvador_Dal%C3%AD_1939

Тuna Fishing
Салвадор Дали Tuna-fishing


Leda Atomica
Салвадор Дали Leda_atomica

Metamorphosis of Narcis
Салвадор Дали Metamorphosis_of_Narcissus

Логото на Чупа Чупс
Салвадор Дали 220px-Chupa-chups.svg
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

Салвадор Дали Empty Re: Салвадор Дали

Пишување by TONI Вто Фед 17, 2009 7:34 pm

Интересна тема.Јас го засакав и разгледав поќе за него пред два-три месеци.Знам дека неговата жена Гали била болна за сексSmile.На мн слики нејзе ја земал за пример(баш ете и на таа погоре Leda Atomica).
Овај машала бил забеган и баш една личност ми кажвеше дека све правел за да привлече внимание(на пример за некоја манифестација каде што бил повикан,се намачкал со измет и пошолSmile)
Мн слики ми се јаки зш ко да не се цртани(ко компјутерски да се праени)SmileSmile
TONI
TONI
Модератор
Модератор

Age : 33
Број на мислења : 466

Вратете се на почетокот Go down

Салвадор Дали Empty Re: Салвадор Дали

Пишување by Bleak Вто Фед 17, 2009 10:52 pm

Metamorphosis of Narcis

Посебно оваја слика... вау ефектон е нз во пхотосхоп не мојс она да го доловиш ... онај ефект лее обожавам вакви ствари Smile
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 33
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Салвадор Дали Empty Re: Салвадор Дали

Пишување by Master Сре Фед 18, 2009 1:09 am

Многу ме потсеќат на Годен, а и нејверојатно е негов следбеник, пошо сите контроверзни надреалисти биле инспирирани од Годен.
Master
Master
Харатист!
Харатист!

Age : 33
Број на мислења : 957
Хоби(работа) : Вампир
Забавен? : тихххх

Вратете се на почетокот Go down

Салвадор Дали Empty Re: Салвадор Дали

Пишување by METALBOY Чет Апр 02, 2009 11:55 pm

Hehej овај го имав на тестон по ликовно Very Happy
METALBOY
METALBOY
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 992
Хоби(работа) : офтопик
Забавен? : Не, забрзан

Вратете се на почетокот Go down

Салвадор Дали Empty Re: Салвадор Дали

Пишување by kojgode Чет Апр 02, 2009 11:59 pm

Дали Салвадор ? кој го знае одговорот нека пишит овде (оххоох.)
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 32
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Салвадор Дали Empty Re: Салвадор Дали

Пишување by The Breaking Dawn Пет Апр 03, 2009 12:06 am

хаха јас не го сакам искрено салвадор дали
надреализмот општо

...just because I don't know the meaning of my art, does not mean it has no meaning...
—Salvador Dalì

ова не ми се свиѓат.
The Breaking Dawn
The Breaking Dawn
Модератор
Модератор

Age : 31
Број на мислења : 1107

Вратете се на почетокот Go down

Салвадор Дали Empty Re: Салвадор Дали

Пишување by Marej Пет Апр 03, 2009 12:29 am

The Breaking Dawn напиша:хаха јас не го сакам искрено салвадор дали
надреализмот општо

...just because I don't know the meaning of my art, does not mean it has no meaning...
—Salvador Dalì

ова не ми се свиѓат.

А зш буквално го сфаќаш?
Marej
Marej
Модератор
Модератор

Age : 33
Број на мислења : 986
Забавен? : ултра

Вратете се на почетокот Go down

Салвадор Дали Empty Re: Салвадор Дали

Пишување by Mary Jane Пет Апр 03, 2009 10:11 am

Него не смејте буквално да го сфаќате.
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

Салвадор Дали Empty Re: Салвадор Дали

Пишување by Bleak Пет Апр 03, 2009 3:16 pm

Ништо во врска за Салвадор Дали не е разбирливо... па и не трудите се да го разбирате.... Некои нештаа се неразбирливи од едноставна причина шо можеби и не мора да ги разбереме... (туф туф туф филозофии... Laughing)
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 33
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Салвадор Дали Empty Re: Салвадор Дали

Пишување by The-Cleric Пон Ное 09, 2009 2:24 am

Неможат сите да се родат со око за уметност..посебно не за специфичната уметност на Дали..

The-Cleric
Адаптер4е

Age : 34
Број на мислења : 5

Вратете се на почетокот Go down

Салвадор Дали Empty Re: Салвадор Дали

Пишување by lost girl Пон Ное 09, 2009 8:35 pm

абе чоеков е неверојатен и неповторлив и најзабеган,али една работа колку шо е интересна толку е и досадна кај него- ко ке се запнел за една работа ,во 100 слики скици и склуптури му се повторвит после...ако се запулите по убо ке забележите...некој ситници се али мене ме нервирет хаха..иначе бев "приморана" да одам на изложбава од Дали во Скopje од страна на мојата "ценета" професорка по техники на цртање али не зажалив убо искуство беше... Very Happy
lost girl
lost girl
Адаптер во подем

Age : 33
Број на мислења : 49

http://www.myspace.com/monikathefreak

Вратете се на почетокот Go down

Салвадор Дали Empty Re: Салвадор Дали

Пишување by The-Cleric Пон Ное 09, 2009 8:46 pm

Изложбата на Дали во Скопје одвај беше 25% од она што стварно е дали..Жими "Постојаност на Меморијата" што беше една од поглавните дела..Ама пак од друга страна ни циклусот графики/акварел "Божествена комедија"...Jaс открив многу интересна работа на Пеење 26: "Две похотни групи се среќаваат".Eден елемент шо се повторва најмалце 6 пати, а се наоѓа суптилно на графиката..
Wink

The-Cleric
Адаптер4е

Age : 34
Број на мислења : 5

Вратете се на почетокот Go down

Салвадор Дали Empty Re: Салвадор Дали

Пишување by lost girl Пон Ное 09, 2009 8:49 pm

^
ок ние го учевме него па на никој не ни се бендиса неговото повторување..а му ги имаш гледано почетните скици?? е од тука да не ти се вервит дека е Дали пошо е мн едноставен и секојдневен...зато појке го сакам од ко "забегал" хахаах
lost girl
lost girl
Адаптер во подем

Age : 33
Број на мислења : 49

http://www.myspace.com/monikathefreak

Вратете се на почетокот Go down

Салвадор Дали Empty Re: Салвадор Дали

Пишување by The-Cleric Пон Ное 09, 2009 8:53 pm

Во право си, Дали како и секој надреалист има едноставен израз, кој е воочлив на сите дела, ама финтата е шо знај да го употреби и да стави некои елементи во таков длабок контекс како шо никој надреалист не можел.Друго шо го вади е нарцисоидноста..Речиси во секое негово дело се забележува..

The-Cleric
Адаптер4е

Age : 34
Број на мислења : 5

Вратете се на почетокот Go down

Салвадор Дали Empty Re: Салвадор Дали

Пишување by Mary Jane Нед Ное 15, 2009 12:10 am

Секое негово дело е симболично. Сакам да ја посетам изложбава. Иам време уш еден месец. Ако не го напрам то, многу ќе зажалам.
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

Салвадор Дали Empty Re: Салвадор Дали

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот