Адаптер Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Дали сите сме родени еднакви?

+24
*UnIqUe*
Џајко
folder
Bleak
мирАл
METALBOY
Рокси
STIFLER
Наташа
The Breaking Dawn
ноунејм
*Rhythm Divine*
корун
Punk
Marej
kojgode
malina
PhiLL * E
Fantom
Mary Jane
Болиглава
pankerishte
Master
T&T
28 posters

Страна 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Go down

Дали сите сме родени еднакви? Empty Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by T&T Саб Јан 31, 2009 1:24 pm

Вчера западнав во дискусија за ова и имаше многу спротиставени мислења.

Јас мислам дека сите се раѓаме еднакви во моментот кога излегуваме од мајчината утроба, а после то секој си е приказна за себе и со оглед на можностите, средината, малце гените, самоактивноста и ред други услови се надградуват себеси шо го прајт нееднаков со другите

Вие шо мислите?
И ако некој знајт, дали се раѓаме со одредено ниво на интелигенција?
T&T
T&T
Шмизла со без наводници
Шмизла со без наводници

Age : 34
Број на мислења : 663
Забавен? : е то би требало други да го кажат, иако сама си се сметам за луда и забавна (и нарцис)

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by Master Саб Јан 31, 2009 2:11 pm

Вчера дискутиравме, доволно си кажав вчера.
Master
Master
Харатист!
Харатист!

Age : 33
Број на мислења : 957
Хоби(работа) : Вампир
Забавен? : тихххх

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by pankerishte Нед Фед 01, 2009 2:10 am

Ние по Педагогија се иаме убијано во дискусија.Како што бевме само 10 души со столови се гаѓафме накрај Razz
Иначе според мене сите сме еднакви од раѓање.
Целата разлика настанува после социјализацијата.
Види таму Фројд,Адлер,Јунг...
Има достра теории за темава...секој си има свој став и сите се во право на некој начин....и лудаци...мислам генијалци...
Very Happy
pankerishte
pankerishte
Куропецач
Куропецач

Age : 35
Број на мислења : 601
Хоби(работа) : Метење,Чистење Улици
Забавен? : Да

http://www.myspace.com/komunalnahigena

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by Болиглава Нед Фед 01, 2009 2:53 am

Немат еднаков човек. Ни физички, ни никако... Едно е да се родиш ко син на кондураџија, а друго ко син на принц. Во никој случај не сме родени еднакви.
Болиглава
Болиглава
Администратор
Администратор

Age : 32
Број на мислења : 1166

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by Mary Jane Нед Фед 01, 2009 3:03 am

Јас мислам дека и со самото раѓање не сме еднакви, некој се раѓа здрав прав, а некој со аномалии. Прв пример за нееднаквост при раѓање е полот.
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by Fantom Нед Фед 01, 2009 3:57 am

Јас не сум роден еднаков, тринајс сантими подолг сум бил од сите врсници.
Fantom
Fantom
Модератор
Модератор

Age : 33
Број на мислења : 155

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by pankerishte Нед Фед 01, 2009 4:06 am

Болиглава напиша:Немат еднаков човек. Ни физички, ни никако... Едно е да се родиш ко син на кондураџија, а друго ко син на принц. Во никој случај не сме родени еднакви.
Па зато реков се е предодредено.Да не било општествово сите ке сни биле скоро еднакви.
pankerishte
pankerishte
Куропецач
Куропецач

Age : 35
Број на мислења : 601
Хоби(работа) : Метење,Чистење Улици
Забавен? : Да

http://www.myspace.com/komunalnahigena

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by PhiLL * E Нед Фед 01, 2009 4:10 am

ne
PhiLL * E
PhiLL * E
Набилдан Мултивитамин
Набилдан Мултивитамин

Age : 32
Број на мислења : 350
Хоби(работа) : rabotam da....Zashto?
Забавен? : sekako deka sum zabaven...

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by Master Нед Фед 01, 2009 4:13 am

јас најмногу го поддржвам мислењето на Џон Лок- за tabula rasa (ак се пишеше вака). Човекот се раѓа како ''неиспишана табла'', после следува искуството кое ни помага на сите да се развиеме во различни човечки суштества и на крај доаѓа околинана во која растеме , се она што не опкружува.
Master
Master
Харатист!
Харатист!

Age : 33
Број на мислења : 957
Хоби(работа) : Вампир
Забавен? : тихххх

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by pankerishte Нед Фед 01, 2009 4:30 am

Master напиша:јас најмногу го поддржвам мислењето на Џон Лок- за tabula rasa (ак се пишеше вака). Човекот се раѓа како ''неиспишана табла'', после следува искуството кое ни помага на сите да се развиеме во различни човечки суштества и на крај доаѓа околинана во која растеме , се она што не опкружува.
на Лок заборајв бре јас...хухухх...кој човек е.
pankerishte
pankerishte
Куропецач
Куропецач

Age : 35
Број на мислења : 601
Хоби(работа) : Метење,Чистење Улици
Забавен? : Да

http://www.myspace.com/komunalnahigena

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by malina Нед Фед 01, 2009 4:34 am

Читнете ја цела библија па ке видите дали сме сите еднакви ?
malina
malina
Адаптериште

Age : 32
Број на мислења : 384
Хоби(работа) : .
Забавен? : понекогаш и зависи за кого

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by Master Нед Фед 01, 2009 4:36 am

malina напиша:Читнете ја цела библија па ке видите дали сме сите еднакви ?


Јас строго би ја забранала, за сите оние кои би сакале некогаш интелектуално да се развијат.
Master
Master
Харатист!
Харатист!

Age : 33
Број на мислења : 957
Хоби(работа) : Вампир
Забавен? : тихххх

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by pankerishte Нед Фед 01, 2009 4:37 am

malina напиша:Читнете ја цела библија па ке видите дали сме сите еднакви ?
хахахахах....не почнувај со религии ок?Ако веруваш во тоа што го пишува стариот завет мора да си фанатичен евреин дефинитивно. Twisted Evil
pankerishte
pankerishte
Куропецач
Куропецач

Age : 35
Број на мислења : 601
Хоби(работа) : Метење,Чистење Улици
Забавен? : Да

http://www.myspace.com/komunalnahigena

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by kojgode Нед Фед 01, 2009 4:48 am

Master напиша:
malina напиша:Читнете ја цела библија па ке видите дали сме сите еднакви ?


Јас строго би ја забранала, за сите оние кои би сакале некогаш интелектуално да се развијат.
А мојт и интелектуално да се развијаш и да ја читаш плус.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 33
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by pankerishte Нед Фед 01, 2009 4:54 am

Запознај го непријателот темелно,па уништи го се викат то,на модерен јазик Smile
pankerishte
pankerishte
Куропецач
Куропецач

Age : 35
Број на мислења : 601
Хоби(работа) : Метење,Чистење Улици
Забавен? : Да

http://www.myspace.com/komunalnahigena

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by Marej Нед Фед 01, 2009 4:56 am

Ak poprimavme zivotnoorientaciono smenvecki vlijanija od sekoja kniga, daleku ke stignevme. Ednakvost vo sekoja smisla e utopija, ama pusto nogu ubo zvucit.
Marej
Marej
Модератор
Модератор

Age : 33
Број на мислења : 986
Забавен? : ултра

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by T&T Нед Фед 01, 2009 3:29 pm

kojgode напиша:
Master напиша:
malina напиша:Читнете ја цела библија па ке видите дали сме сите еднакви ?


Јас строго би ја забранала, за сите оние кои би сакале некогаш интелектуално да се развијат.
А мојт и интелектуално да се развијаш и да ја читаш плус.

Се согласвам со којгоде, ама не со малина.
Ако библијата пропагират еднаквост, тогаш самата се побиват. Уште со настанокот на Адам и Ева. Зошто Ева била таа што го пробала забранетото овошје? После со Каин и Авел. Зошто Каин го убил брат си? (ако го убил воопшто)

Иначе, јас вчера научив дека секој на светот идат со пределен коефициент на интелигенција шо значит дека дефинитивно секој е различен. Некој имат појќе потенцијал, некој помалце. АМА ако тој шо имат помалце потенцијал работит на свое издигнување на интелектуално ниво и на личноста, може да е подобар од тој поинтелигентниот.
T&T
T&T
Шмизла со без наводници
Шмизла со без наводници

Age : 34
Број на мислења : 663
Забавен? : е то би требало други да го кажат, иако сама си се сметам за луда и забавна (и нарцис)

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by Punk Нед Фед 01, 2009 11:49 pm

T&T напиша:
kojgode напиша:
Master напиша:
malina напиша:Читнете ја цела библија па ке видите дали сме сите еднакви ?


Јас строго би ја забранала, за сите оние кои би сакале некогаш интелектуално да се развијат.
А мојт и интелектуално да се развијаш и да ја читаш плус.

Се согласвам со којгоде, ама не со малина.
Ако библијата пропагират еднаквост, тогаш самата се побиват. Уште со настанокот на Адам и Ева. Зошто Ева била таа што го пробала забранетото овошје? После со Каин и Авел. Зошто Каин го убил брат си? (ако го убил воопшто)

Иначе, јас вчера научив дека секој на светот идат со пределен коефициент на интелигенција шо значит дека дефинитивно секој е различен. Некој имат појќе потенцијал, некој помалце. АМА ако тој шо имат помалце потенцијал работит на свое издигнување на интелектуално ниво и на личноста, може да е подобар од тој поинтелигентниот.

А шо мислиш стварно постоеле Адам, Ева, Каин и Авел?
Punk
Punk
Live fast!
Live fast!

Age : 34
Број на мислења : 505

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by корун Пон Фед 02, 2009 9:23 pm

Напишите пак со помалку цитати
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 32
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by pankerishte Пон Фед 02, 2009 9:57 pm

Ај пак Very Happy
Емилија во постот погоре се мислит дека библијата пропагира еднаквост а самата по себе е контрадикторна.Не дека постоеле овие шупациве Razz
pankerishte
pankerishte
Куропецач
Куропецач

Age : 35
Број на мислења : 601
Хоби(работа) : Метење,Чистење Улици
Забавен? : Да

http://www.myspace.com/komunalnahigena

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by Mary Jane Вто Фед 03, 2009 12:33 am

Не дека сум против религиозното сфакање, ама не сум толкав верник за да ја прифатам целосно таа идеја. Според мене, научното тврдење има предност.
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by Master Вто Фед 03, 2009 12:37 am

kojgode напиша:
Master напиша:
malina напиша:Читнете ја цела библија па ке видите дали сме сите еднакви ?


Јас строго би ја забранала, за сите оние кои би сакале некогаш интелектуално да се развијат.
А мојт и интелектуално да се развијаш и да ја читаш плус.

Ако мислиш на себе, во заблуда си.
Со самото то шо библијава си се побиват самата, ја губит интелектуалната вредност.
Шо сте научиле од библијава шо ви помогнало интелектуално да се издигнете?
Master
Master
Харатист!
Харатист!

Age : 33
Број на мислења : 957
Хоби(работа) : Вампир
Забавен? : тихххх

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by kojgode Вто Фед 03, 2009 10:52 am

Библијава ќе ја читаш за духовно да се развијаш, а можда и подобар чоек да станиш, а за интелектуално да се развијаш други книги ќе читаш. А иначе ако цепидлачиме од секоја книга мојш по нешто да научиш па така и од библијава нешто паметно можда ќе научиш.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 33
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by T&T Вто Фед 03, 2009 1:02 pm

корун напиша:Напишите пак со помалку цитати

Аха љута сум сега. Брилијантна мисла беше избришана.... Crying or Very sad albino
T&T
T&T
Шмизла со без наводници
Шмизла со без наводници

Age : 34
Број на мислења : 663
Забавен? : е то би требало други да го кажат, иако сама си се сметам за луда и забавна (и нарцис)

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by корун Вто Фед 03, 2009 1:16 pm

Епа баш зато ги избришав, зш место паметни мисли пирамиди оставет впечаток. Like a Star @ heaven
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 32
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот