Адаптер Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Платонска љубов

+11
комшивка
Џајко
Marej
Mary Jane
Alexandra
Master
мирАл
корун
Lastojca
Болиглава
T&T
15 posters

Страна 3 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Go down

Платонска љубов - Page 3 Empty Re: Платонска љубов

Пишување by T&T Чет Јан 22, 2009 1:18 am

Сепак не се лајна. Некој ги имаше спомнато Петрарка и Данте. Благодарејќи на таа Платонска љубов нивното творење резултирало во огромен пресврт. Замислете Данте да не беше со Божествената комедија можда уште во среден век ќе живеевме (знам, претерав)
T&T
T&T
Шмизла со без наводници
Шмизла со без наводници

Age : 34
Број на мислења : 663
Забавен? : е то би требало други да го кажат, иако сама си се сметам за луда и забавна (и нарцис)

Вратете се на почетокот Go down

Платонска љубов - Page 3 Empty Re: Платонска љубов

Пишување by Mary Jane Чет Јан 22, 2009 1:20 am

T&T напиша:Сепак не се лајна. Некој ги имаше спомнато Петрарка и Данте. Благодарејќи на таа Платонска љубов нивното творење резултирало во огромен пресврт. Замислете Данте да не беше со Божествената комедија можда уште во среден век ќе живеевме (знам, претерав)

Јас ги имав спомнато Very Happy
И се карав за да ја одбранам смислата на нивното дело Idea
Колку кај нив влијаела платонската љубов.
Ама јас затоа не сакам да ја доживеам пак, тоа е потежок пат од оној на обичната љубов и може сосема да те затвори во некој свет ако уште малку се понадеваш.


Последната промена е направена од Mary Jane на Чет Јан 22, 2009 1:22 am. Мислењето е променето 1 пати
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

Платонска љубов - Page 3 Empty Re: Платонска љубов

Пишување by T&T Чет Јан 22, 2009 1:21 am

А смислата е?
T&T
T&T
Шмизла со без наводници
Шмизла со без наводници

Age : 34
Број на мислења : 663
Забавен? : е то би требало други да го кажат, иако сама си се сметам за луда и забавна (и нарцис)

Вратете се на почетокот Go down

Платонска љубов - Page 3 Empty Re: Платонска љубов

Пишување by Mary Jane Чет Јан 22, 2009 1:27 am

T&T напиша:А смислата е?

Па преку таа платонска љубов, тие ја доловиле вистинската суштина на животот. Всушност, не е во центар платонската љубов, туку валканите земски животи на луѓето.

Платонската љубов симболизира чистина, невиност, продуховеност, а со тоа тројцата великани упатуваат кон непорочен живот, посветен на индивидуалниот идеал.

Мислам дека ова можев да го изнесам, на крај...
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

Платонска љубов - Page 3 Empty Re: Платонска љубов

Пишување by T&T Чет Јан 22, 2009 1:29 am

Добар одговор Razz
Ова платонскава љубов тешка дилема излезе....
T&T
T&T
Шмизла со без наводници
Шмизла со без наводници

Age : 34
Број на мислења : 663
Забавен? : е то би требало други да го кажат, иако сама си се сметам за луда и забавна (и нарцис)

Вратете се на почетокот Go down

Платонска љубов - Page 3 Empty Re: Платонска љубов

Пишување by Mary Jane Чет Јан 22, 2009 1:38 am

T&T напиша:Добар одговор Razz
Ова платонскава љубов тешка дилема излезе....

Да Ти кажам дека и навистина е тешка и многу длабока, јас имам добри поуки извлечено од сето тоа, а мислам дека не ја имаат вистински сфатено оние со долг список на љубови, затоа што освен продуховеност, платонската љубов бара и време, а денес не е практична, затоа што младите не се многу по невиноста...
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

Платонска љубов - Page 3 Empty Re: Платонска љубов

Пишување by T&T Чет Јан 22, 2009 1:40 am

Не е практична, ама ефективна и возвишена за тој шо ја доживеал..

То те прајт тебе издигната личност Razz Razz Smile
T&T
T&T
Шмизла со без наводници
Шмизла со без наводници

Age : 34
Број на мислења : 663
Забавен? : е то би требало други да го кажат, иако сама си се сметам за луда и забавна (и нарцис)

Вратете се на почетокот Go down

Платонска љубов - Page 3 Empty Re: Платонска љубов

Пишување by корун Чет Јан 22, 2009 2:04 am

Не знам дал гореспоменативе пишет за ваква платонска љубов шо се дискутират на темава. Исто така имат посебно катче за начитаните.
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 32
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Платонска љубов - Page 3 Empty Re: Платонска љубов

Пишување by Mary Jane Чет Јан 22, 2009 2:09 am

корун напиша:Не знам дал гореспоменативе пишет за ваква платонска љубов шо се дискутират на темава. Исто така имат посебно катче за начитаните.

Платонска љубов си е една прецизна работа, само сега погрешно е сфатена од страна на младинава.
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

Платонска љубов - Page 3 Empty Re: Платонска љубов

Пишување by корун Чет Јан 22, 2009 2:12 am

Platonic love (Latin: Amor Platonicus), is a deep and spiritual connection between two individuals, within such relation does not exist any form of sexual connection or element. превземено до wikipedia.org. А та љубов шо зборвите вие е некоја по која се мечтајт, а и самиве сме свесни дека не мојме да ја имаме...
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 32
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Платонска љубов - Page 3 Empty Re: Платонска љубов

Пишување by Mary Jane Чет Јан 22, 2009 2:16 am

корун напиша:Platonic love (Latin: Amor Platonicus), is a deep and spiritual connection between two individuals, within such relation does not exist any form of sexual connection or element. превземено до wikipedia.org. А та љубов шо зборвите вие е некоја по која се мечтајт, а и самиве сме свесни дека не мојме да ја имаме...

И ти си во право, ама платонската љубов не смејш да ја ограничиш само на апстиненција, зато шо така се губи целата нејзина смисла.
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

Платонска љубов - Page 3 Empty Re: Платонска љубов

Пишување by корун Чет Јан 22, 2009 2:18 am

Баш и то е поентата на апстиненцијата, џо да ја сватиме целата смисла на љубовта, не само физичкото уживање во нејзе. Sleep
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 32
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Платонска љубов - Page 3 Empty Re: Платонска љубов

Пишување by A GiRL Чет Јан 22, 2009 2:45 am

Ај да пробам и јас да ги разрешам дилемиве Smile
Гледајќи ги мислењава,воочив дека вие прајте муабет само за невозвратена љубов.Не е точно дека Платонската морат да не е возвратена.Може и двајцата да се вљубени еден во друг,а да немаат ништо ради различни причини како:далечина,некои трети личности што вмешале прсти,незнаење на еден од нив за она што го чуствува другиот,разлика во години,срамежливост(од која и да е страна),пуста гордост(да не речам инает Razz ) и уште мн мн други најразлични причини.Битно то е љубов без физички контакт,нешо слично како децка љубов,пошо е до толку чиста и невина.Со та разлика шо овој вид на љубов не бират возрасти.Мое мислење...добро е да се осети,па кој знае,можеби добро ке заврши таквата љубовRazzАма мој совет,ако поминит одредено време,а не ви тргнит на арно...доста ви е од Платонската љубов Very Happy
A GiRL
A GiRL
Солиден Адаптер

Age : 32
Број на мислења : 169

Вратете се на почетокот Go down

Платонска љубов - Page 3 Empty Re: Платонска љубов

Пишување by A GiRL Чет Јан 22, 2009 2:46 am

корун напиша:Баш и то е поентата на апстиненцијата, џо да ја сватиме целата смисла на љубовта, не само физичкото уживање во нејзе. Sleep

то е то Smile
A GiRL
A GiRL
Солиден Адаптер

Age : 32
Број на мислења : 169

Вратете се на почетокот Go down

Платонска љубов - Page 3 Empty Re: Платонска љубов

Пишување by T&T Чет Јан 22, 2009 12:44 pm

Ај прочитајте шо напишав јас за значењето на платонската љубов. Нема потреба од дилеми. Никој не рече дали е возвратена или не, зш можит да е, а можит и да не е. А за то со апстиненцијата се согласувам
T&T
T&T
Шмизла со без наводници
Шмизла со без наводници

Age : 34
Број на мислења : 663
Забавен? : е то би требало други да го кажат, иако сама си се сметам за луда и забавна (и нарцис)

Вратете се на почетокот Go down

Платонска љубов - Page 3 Empty Re: Платонска љубов

Пишување by Master Чет Јан 22, 2009 12:51 pm

Кај платонската љубов е важно шо немат физички задоволства, а не дали таа е возвратена или не.
Master
Master
Харатист!
Харатист!

Age : 33
Број на мислења : 957
Хоби(работа) : Вампир
Забавен? : тихххх

Вратете се на почетокот Go down

Платонска љубов - Page 3 Empty Re: Платонска љубов

Пишување by mitan Чет Јан 22, 2009 12:58 pm

платонската љубов е живи глупости...да се немало физички контакт:S:S:Sнишо ич...
mitan
mitan
Адаптериште

Age : 33
Број на мислења : 352
Хоби(работа) : spienje
Забавен? : za kogo kako

Вратете се на почетокот Go down

Платонска љубов - Page 3 Empty Re: Платонска љубов

Пишување by Болиглава Чет Јан 22, 2009 3:22 pm

T&T напиша:Не е практична, ама ефективна и возвишена за тој шо ја доживеал..

То те прајт тебе издигната личност Razz Razz Smile
Издигната личност над кого?
Болиглава
Болиглава
Администратор
Администратор

Age : 32
Број на мислења : 1166

Вратете се на почетокот Go down

Платонска љубов - Page 3 Empty Re: Платонска љубов

Пишување by T&T Чет Јан 22, 2009 3:24 pm

Болиглава напиша:
T&T напиша:Не е практична, ама ефективна и возвишена за тој шо ја доживеал..

То те прајт тебе издигната личност Razz Razz Smile
Издигната личност над кого?

Не во буквална смисла. Издигната ко вдахната (тој збор прв ми текна)
T&T
T&T
Шмизла со без наводници
Шмизла со без наводници

Age : 34
Број на мислења : 663
Забавен? : е то би требало други да го кажат, иако сама си се сметам за луда и забавна (и нарцис)

Вратете се на почетокот Go down

Платонска љубов - Page 3 Empty Re: Платонска љубов

Пишување by Болиглава Чет Јан 22, 2009 3:24 pm

T&T напиша:Не во буквална смисла. Издигната ко вдахната (тој збор прв ми текна)
Шознам, не сум многу по возвишвењево... не би ја практикувал.
Болиглава
Болиглава
Администратор
Администратор

Age : 32
Број на мислења : 1166

Вратете се на почетокот Go down

Платонска љубов - Page 3 Empty Re: Платонска љубов

Пишување by T&T Чет Јан 22, 2009 3:28 pm

Болиглава напиша:
T&T напиша:Не во буквална смисла. Издигната ко вдахната (тој збор прв ми текна)
Шознам, не сум многу по возвишвењево... не би ја практикувал.

Можда ако ја практикуваш ќе откриеш некој талент или шознам јас... Знајт платонската љубов да изненадит... Razz
T&T
T&T
Шмизла со без наводници
Шмизла со без наводници

Age : 34
Број на мислења : 663
Забавен? : е то би требало други да го кажат, иако сама си се сметам за луда и забавна (и нарцис)

Вратете се на почетокот Go down

Платонска љубов - Page 3 Empty Re: Платонска љубов

Пишување by Mary Jane Чет Јан 22, 2009 7:48 pm

T&T напиша:
Болиглава напиша:
T&T напиша:Не во буквална смисла. Издигната ко вдахната (тој збор прв ми текна)
Шознам, не сум многу по возвишвењево... не би ја практикувал.

Можда ако ја практикуваш ќе откриеш некој талент или шознам јас... Знајт платонската љубов да изненадит... Razz

Точно, можеш да се пронајдеш себесиSmile
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

Платонска љубов - Page 3 Empty Re: Платонска љубов

Пишување by Punk Чет Јан 22, 2009 8:04 pm

Бетовен- За Елиза
Punk
Punk
Live fast!
Live fast!

Age : 34
Број на мислења : 505

Вратете се на почетокот Go down

Платонска љубов - Page 3 Empty Re: Платонска љубов

Пишување by malina Чет Јан 22, 2009 9:05 pm

Jas da ti objasnam so e platonska ljubov.Najprvin poimot platonski e osnovan vrz duhovnata privlecnost bez primesi na cuvstvenost(za custvuvanje na ljubovta) t.e nesto so ne se ostvaruva,sto ne e izrazena prakticno,vistinski nemozen,neostvarliv,neizvodliv slucaj. Za da dozivees platonsna ljubov mora da si bil vljuben nekogas i da znajs kako e toa cuvstvo,a potoa da recis deka si doziveal platonska ljubov


Zato so platonskata ljubov ne e samo (nemaj fizicki kontakt-seks)Taa e plod na nesto so se vika cuvstvo iako gore spomenav deka za da dozivees platonska ljubov mora da imas oseteno sto e toa ljubov i kako e da sakas i da bidis sakan iskreno i cisto znaci sepak tie dve se povrzani dali taa bila bez fizicki kontakt ili bila so fizicki kontakt


Последната промена е направена од корун на Чет Јан 22, 2009 9:47 pm. Мислењето е променето 1 пати (Reason for editing : Полуавтоматски споени мислења)
malina
malina
Адаптериште

Age : 32
Број на мислења : 384
Хоби(работа) : .
Забавен? : понекогаш и зависи за кого

Вратете се на почетокот Go down

Платонска љубов - Page 3 Empty Re: Платонска љубов

Пишување by T&T Чет Јан 22, 2009 9:53 pm

Да, се согласувам. Ама сепак терминот платонска љубов кај пошироките маси е сфатен како постоење на љубов без физички контакт.
T&T
T&T
Шмизла со без наводници
Шмизла со без наводници

Age : 34
Број на мислења : 663
Забавен? : е то би требало други да го кажат, иако сама си се сметам за луда и забавна (и нарцис)

Вратете се на почетокот Go down

Платонска љубов - Page 3 Empty Re: Платонска љубов

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот