Адаптер Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Дали го подржувате абортусот или не ?

+30
s...
*UnIqUe*
lela
rihanna
RoTkViCa
Angelic
мирАл
ноунејм
Рокси
METALBOY
МаКсач
Mary Jane
TONI
Bleak
REGINA
mitan
комшивка
noviot
misticnata
корун
Stefk0
Lastojca
fairy
The Breaking Dawn
kojgode
Наташа
T&T
PhiLL * E
Punk
malina
34 posters

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

Дали го подржувате абортусот или не ? Empty Дали го подржувате абортусот или не ?

Пишување by malina Пет Фед 13, 2009 12:25 pm

Јас да, зошто сметам дека многу жени и девојќи некогаш непланирано можат да останат бремени непосакувајќи го то па абортусот им е единствено решение.
malina
malina
Адаптериште

Age : 29
Број на мислења : 384
Хоби(работа) : .
Забавен? : понекогаш и зависи за кого

Вратете се на почетокот Go down

Дали го подржувате абортусот или не ? Empty Re: Дали го подржувате абортусот или не ?

Пишување by Punk Пет Фед 13, 2009 5:05 pm

Јас не зш то е убиство на суштество.. а то шо не си пазел твоја грешка не да убиваш невино бебенце
Punk
Punk
Live fast!
Live fast!

Age : 31
Број на мислења : 505

Вратете се на почетокот Go down

Дали го подржувате абортусот или не ? Empty Re: Дали го подржувате абортусот или не ?

Пишување by PhiLL * E Пет Фед 13, 2009 6:00 pm

ne go podrzvam ... zs se sto ke napram ubo ke ispadnit i ke ebit se zivo na planetava sto posto ! i zato ne go podrzvam ! ak e mashko deteto ak e zensko so ke mi e da go gleam da go rasturet ko manijaci ko so kukla da si igret ! ebaeva!
PhiLL * E
PhiLL * E
Набилдан Мултивитамин
Набилдан Мултивитамин

Age : 30
Број на мислења : 350
Хоби(работа) : rabotam da....Zashto?
Забавен? : sekako deka sum zabaven...

Вратете се на почетокот Go down

Дали го подржувате абортусот или не ? Empty Re: Дали го подржувате абортусот или не ?

Пишување by T&T Пет Фед 13, 2009 7:57 pm

То е мн тешка одлука. Јас мислам дека непланираната бременост на наши години пример цел живот и сите аспирации ќе ти ги поништит. То е дете да одгледуват дете шо е жално. Греота е за детенцето шо ќе се родит во никаква средина. Плус, се немат соодветна работа значит се немат пари..Така да, мислам дека е правилна одлука. Ама од друга страна е чувствителна. Се убиват живот....
T&T
T&T
Шмизла со без наводници
Шмизла со без наводници

Age : 31
Број на мислења : 663
Забавен? : е то би требало други да го кажат, иако сама си се сметам за луда и забавна (и нарцис)

Вратете се на почетокот Go down

Дали го подржувате абортусот или не ? Empty Re: Дали го подржувате абортусот или не ?

Пишување by Наташа Пет Фед 13, 2009 8:59 pm

Пак море, синкир не слушнале за кондоми. Синкир живејме пред еден век кај шо ак се онадиш, морат и дете да родиш. Ак нејќит дете нек си пазит. Еден кондом е далеку поефтин од издржвење на дете, па дури и од абортус.

Дефинитивно не поддржвам.

_________________
Listen to each drop of rain... Whispering secrets in vain...
Frantically searching for someone to hear their story before they hit ground...
Наташа
Наташа
Модератор
Модератор

Age : 28
Број на мислења : 472

Вратете се на почетокот Go down

Дали го подржувате абортусот или не ? Empty Re: Дали го подржувате абортусот или не ?

Пишување by kojgode Пет Фед 13, 2009 9:33 pm

И јас не поддржвам абортус ако на некоја и напрам веќе по грешка, а таја не сакат да го чуват мене нек ми го дајт. Не сум некој чувач ама жал ми е.

_________________
Imagination is more important than knowledge.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 30
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Дали го подржувате абортусот или не ? Empty Re: Дали го подржувате абортусот или не ?

Пишување by The Breaking Dawn Пет Фед 13, 2009 9:38 pm

kojgode напиша:И јас не поддржвам абортус ако на некоја и напрам веќе по грешка, а таја не сакат да го чуват мене нек ми го дајт. Не сум некој чувач ама жал ми е.

леле се скапав од смеење
сепак абортус мене ми е глупа работа......
шо чоек си ти и всушност кој си ти да одлучвиш дали требит да живејт или не.....си го напрајл па сноси си ги последиците ...на крај краева дете е уба работа.... Laughing
The Breaking Dawn
The Breaking Dawn
Модератор
Модератор

Age : 29
Број на мислења : 1107

Вратете се на почетокот Go down

Дали го подржувате абортусот или не ? Empty Re: Дали го подржувате абортусот или не ?

Пишување by Punk Пет Фед 13, 2009 10:01 pm

ее кажи.. ај ак напрајт некој по грешка нека не абортират јас и теа ќе го чуваме Smile
Punk
Punk
Live fast!
Live fast!

Age : 31
Број на мислења : 505

Вратете се на почетокот Go down

Дали го подржувате абортусот или не ? Empty Re: Дали го подржувате абортусот или не ?

Пишување by fairy Пет Фед 13, 2009 10:02 pm

јас го подржувам, зато шо мојт да се десит непланирано, на рана возраст...а можит и од други причини да останит девојка бремена, и со користење кондоми и сл...се се дешават...мојт и некоја болест да ја имат девојката, па да е ризично за детето, зато шо мојт да се пренесит и да е полошо, па најдобро е абортус...некој не мојт да живејт со последиците напраени непланирано...
fairy
fairy
Адаптериште

Age : 29
Број на мислења : 278

Вратете се на почетокот Go down

Дали го подржувате абортусот или не ? Empty Re: Дали го подржувате абортусот или не ?

Пишување by Lastojca Пет Фед 13, 2009 10:06 pm

подржувам, зато шо мојт да се десит непланирано...ако родителите се и самите сеуште деца не се способни за да одгледет друго дете
Lastojca
Lastojca
Адаптериште

Age : 29
Број на мислења : 847

Вратете се на почетокот Go down

Дали го подржувате абортусот или не ? Empty Re: Дали го подржувате абортусот или не ?

Пишување by Stefk0 Пет Фед 13, 2009 10:32 pm

Го подржвам во тотала.. И се слоќвам скрос со Fairy.. Ако или таткото ненадејно се носители на некоја дебилна генска мутација која се дознава тро касничко.. Ќе му дајш живот на нешто шо не би требало да е на планетава? Абортусот не го глеам како убивство на живо суштество.. Тоа шо е во бремената жена нема никакви црти на живо суштество до првите 3 месеци.. Едино шо се размножвет клетките таму.. Подобро абортус на непланирана бременост и да продолжиш да живејш нормално, него да си го смениш животот..
Stefk0
Stefk0
Солиден Адаптер

Age : 28
Број на мислења : 113
Хоби(работа) : Pijandura
Забавен? : Веројатно?

Вратете се на почетокот Go down

Дали го подржувате абортусот или не ? Empty Re: Дали го подржувате абортусот или не ?

Пишување by корун Саб Фед 14, 2009 1:17 am

Ако е во случај на силување немат друга одлука, а ак е ради нормална грешка а забременетава не е некоја проститутка да не речам курвица за една вечер требит да се размислит дали детето би ги имало потребните услови за живот и дал ке бидит сакано воопшто...Значит и да и не, само после убо размислвење...

_________________
Коза не е, овца е. Шо е?
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 29
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Дали го подржувате абортусот или не ? Empty Re: Дали го подржувате абортусот или не ?

Пишување by misticnata Саб Фед 14, 2009 1:49 am

епа вака значи ако некој сакат да абортират то смејт да го напрајт првите 2 или 3 месеци шо значит дека бебето не е формирано туку е само ембрион или клетка без разлика шо сите го сметет како убиство.
јас искрено не подржвам жени шо прает абортус, а се во можнст да го одгледет бебето,а навистина е жано да гледаш дете кај шо одгледвит дете, а уште полошо да го родит и да го остајт во дом во овој случај поубо е да абортират неголи да го остајт бебето на своја судбина премногу е сурово. шо значит сум и за абортус и против абортус
misticnata
misticnata
Солиден Адаптер

Age : 28
Број на мислења : 124
Хоби(работа) : peenje

Вратете се на почетокот Go down

Дали го подржувате абортусот или не ? Empty Re: Дали го подржувате абортусот или не ?

Пишување by noviot Саб Фед 14, 2009 2:12 am

го поддржвам зш некоја мајка шо знајт дек немојт да го издржвит детево поубо да абортират , од него да го остајт негде ич да не се грижит за него или да немојт да стигнит да се грижит за него и да станит детето уличар или Убица ко Лазе....
noviot
noviot
Чудотворецот
Чудотворецот

Age : 71
Број на мислења : 299
Хоби(работа) : meteorolog

Вратете се на почетокот Go down

Дали го подржувате абортусот или не ? Empty Re: Дали го подржувате абортусот или не ?

Пишување by комшивка Саб Фед 14, 2009 2:26 am

абе да, ама не значит дека овие шо излегвет од домој за сирачиња после то ќе станат сериски убијци или улучари или шо знам јас.. имат некој и таленти шо се и шо успевет во животов..

инаку јас и не го поддржвам многу абортусов, зш многу често ако абортираш после немојш да имаш дете или имаш сериозни компликации. фала богу требит чоек да си е претпазлив шо прајт и кога, ако немат услови да го израстит убо детето и слично.освен ако е неизбежен случај да. во спротивно не го поддржвам абортусов.
комшивка
комшивка
Адаптериште

Age : 30
Број на мислења : 846

Вратете се на почетокот Go down

Дали го подржувате абортусот или не ? Empty Re: Дали го подржувате абортусот или не ?

Пишување by mitan Саб Фед 14, 2009 2:31 am

noviot напиша:го поддржвам зш некоја мајка шо знајт дек немојт да го издржвит детево поубо да абортират , од него да го остајт негде ич да не се грижит за него или да немојт да стигнит да се грижит за него и да станит детето уличар или Убица ко Лазе....
ам требит и таа мајка да мислит...не требит да се фукет ко фоки на праење....малце да мислет требит...
јас лично не го подржвам зш абортус е одземање на живот:S:S
mitan
mitan
Адаптериште

Age : 30
Број на мислења : 352
Хоби(работа) : spienje
Забавен? : za kogo kako

Вратете се на почетокот Go down

Дали го подржувате абортусот или не ? Empty Re: Дали го подржувате абортусот или не ?

Пишување by noviot Саб Фед 14, 2009 2:34 am

ам брат ак и е то работа шо да прајт та? бизнис можда и е од тука заработвит и нанесакање пап ке задруднит Razz
noviot
noviot
Чудотворецот
Чудотворецот

Age : 71
Број на мислења : 299
Хоби(работа) : meteorolog

Вратете се на почетокот Go down

Дали го подржувате абортусот или не ? Empty Re: Дали го подржувате абортусот или не ?

Пишување by REGINA Саб Фед 14, 2009 3:50 am

Punk напиша:Јас не зш то е убиство на суштество.. а то шо не си пазел твоја грешка не да убиваш невино бебенце

немат ни `б` од бебенце се дур не го родиш, така да тотално го поддржувам абортусот, во смисла на непланирана бременост. Зш да се зацрнам на (пре)млади години со дете, а немам ни кариера, ни мои средства ни нишо.
Како ќе го пораснам? Немат да видам ни живот ни нишо од младоста.

За некој ден на улица да останам и да се прашвам `шо напрајв?` но веј!
REGINA
REGINA
my way... or no way!
my way... or no way!

Age : 30
Број на мислења : 914
Хоби(работа) : Ваѓање луѓе од такт.

Вратете се на почетокот Go down

Дали го подржувате абортусот или не ? Empty Re: Дали го подржувате абортусот или не ?

Пишување by Bleak Саб Фед 14, 2009 1:38 pm

Искрено тешка одлука е и да... колку шо се евтини кондомини евтини се и контрацептивни средства и требит да се користет ак не планираш да донесиш нов живот на земјава и да не се мислиш дали да го раѓаш или не... во некои случаи морат абортус да напрает дали ради кариера или нешо друго мада шо е жално али то е то Shocked

Иначе пубо нешо од дечиња немат... обожавам деца Rolling Eyes и абортусот во глобала не го поддржавам ама имат исклучоци кј шо морат да се напрајт и тој чин Shocked


Последната промена е направена од Bleak на Саб Фед 14, 2009 1:43 pm. Мислењето е променето 1 пати (Reason for editing : ам не напишаф дал го поддржвам абортусот аљ не)
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 30
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Дали го подржувате абортусот или не ? Empty Re: Дали го подржувате абортусот или не ?

Пишување by The Breaking Dawn Саб Фед 14, 2009 1:46 pm

Punk-

хаха многу точно....аха как не така викаш ке ми го тупниш после мене..те знам јас... Razz Razz Very Happy Very Happy
The Breaking Dawn
The Breaking Dawn
Модератор
Модератор

Age : 29
Број на мислења : 1107

Вратете се на почетокот Go down

Дали го подржувате абортусот или не ? Empty Re: Дали го подржувате абортусот или не ?

Пишување by TONI Саб Фед 14, 2009 2:00 pm

REGINA напиша:
Punk напиша:Јас не зш то е убиство на суштество.. а то шо не си пазел твоја грешка не да убиваш невино бебенце

немат ни `б` од бебенце се дур не го родиш, така да тотално го поддржувам абортусот, во смисла на непланирана бременост. Зш да се зацрнам на (пре)млади години со дете, а немам ни кариера, ни мои средства ни нишо.
Како ќе го пораснам? Немат да видам ни живот ни нишо од младоста.

За некој ден на улица да останам и да се прашвам `шо напрајв?` но веј!
Пола од македонциве немаат ни на 25 години пари и саглам работа за да можат да опстанат.То значит дека нема да имаат деца?Македонија тешко дека ќе напрајш сигурна иднина(едино нешо ак се има наследство).
И со прашањето на темава...противник сум на абортус освен во случај на силување или некоја наследна болест.Крај краева бар напрај убајна со то шо ќе го дајш на посвојвење на некои родители(а ги има и такви) кои не можат да имаат свои деца.Барем ќе донесеш добрина за некој друг.Јас никогаш не би се откажал од мое дете без разлика дали имам пари,немам,дали има време за абортус или нема и друго.

_________________
Zelim samo da sviram da se otkacim i to je sve
TONI
TONI
Модератор
Модератор

Age : 30
Број на мислења : 466

Вратете се на почетокот Go down

Дали го подржувате абортусот или не ? Empty Re: Дали го подржувате абортусот или не ?

Пишување by Punk Саб Фед 14, 2009 2:03 pm

REGINA напиша:
Punk напиша:Јас не зш то е убиство на суштество.. а то шо не си пазел твоја грешка не да убиваш невино бебенце

немат ни `б` од бебенце се дур не го родиш, така да тотално го поддржувам абортусот, во смисла на непланирана бременост. Зш да се зацрнам на (пре)млади години со дете, а немам ни кариера, ни мои средства ни нишо.
Како ќе го пораснам? Немат да видам ни живот ни нишо од младоста.

За некој ден на улица да останам и да се прашвам `шо напрајв?` но веј!
ам шо сте се ебеле без кондом? барем денес имат средства за да се спречит непланирана бременост а за 9 месеци ќе имат бебе и сепак то растит во тие 9 месеци значит имат нешто живо во тебе. потполно се сложвам со тони не дек ми е брат
Punk
Punk
Live fast!
Live fast!

Age : 31
Број на мислења : 505

Вратете се на почетокот Go down

Дали го подржувате абортусот или не ? Empty Re: Дали го подржувате абортусот или не ?

Пишување by Наташа Саб Фед 14, 2009 5:03 pm

Stefk0 напиша:Го подржвам во тотала.. И се слоќвам скрос со Fairy.. Ако или таткото ненадејно се носители на некоја дебилна генска мутација која се дознава тро касничко.. Ќе му дајш живот на нешто шо не би требало да е на планетава? Абортусот не го глеам како убивство на живо суштество.. Тоа шо е во бремената жена нема никакви црти на живо суштество до првите 3 месеци.. Едино шо се размножвет клетките таму.. Подобро абортус на непланирана бременост и да продолжиш да живејш нормално, него да си го смениш животот..
Извини, ама само некој со атрофиран мозок мојт нешо вакво да кажит. Не било чоечко суштество... Знам дек немат оформено органи, ама пак јајт, нешо функционират, не е предмет.

_________________
Listen to each drop of rain... Whispering secrets in vain...
Frantically searching for someone to hear their story before they hit ground...
Наташа
Наташа
Модератор
Модератор

Age : 28
Број на мислења : 472

Вратете се на почетокот Go down

Дали го подржувате абортусот или не ? Empty Re: Дали го подржувате абортусот или не ?

Пишување by Mary Jane Саб Фед 14, 2009 8:07 pm

За ова треба да прашаме некој со искуство.
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 29
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

Дали го подржувате абортусот или не ? Empty Re: Дали го подржувате абортусот или не ?

Пишување by REGINA Саб Фед 14, 2009 10:12 pm

Mary Jane напиша:За ова треба да прашаме некој со искуство.

се молит некој/а член/ка на форумов кој/а абортирал/а да каже дали тоа е вистинската работа да се направи или не Wink

абе ак прајме реалне муабет, на 16,17,18 години колку шо имаме сега... за нас саглам незнајме да се грижиме а не уште да земаме одговорност за бебенце. Мислам хелоу ќе си го уништиме нашиов живот... и неговиот.
REGINA
REGINA
my way... or no way!
my way... or no way!

Age : 30
Број на мислења : 914
Хоби(работа) : Ваѓање луѓе од такт.

Вратете се на почетокот Go down

Дали го подржувате абортусот или не ? Empty Re: Дали го подржувате абортусот или не ?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот