Адаптер Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Поезија

+26
METALBOY
RoTkViCa
Рокси
Golub-Samoubica
A GiRL
Жбафта
nance
Џими
misticnata
комшивка
tHeJunKy
Наташа
TONI
ThUnDeR
The Breaking Dawn
Bleak
мирАл
П.
Alexandra
T&T
корун
Lastojca
Mary Jane
Marej
Master
kojgode
30 posters

Страна 2 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down

Поезија - Page 2 Empty Re: Поезија

Пишување by Master Пон Фед 02, 2009 2:46 pm

T&T напиша:
Master напиша:Rectangular collapse

Build me a bedroom without windows
so that my dreams could not come to me.
Build me a bed of glass
so that I could not see my reflection
in the aches of every breath I am taking.

Yet you can come to me, whispering the melody of the rotten
swans in blossom.

Moja.

Embarassed

Од воодушевеност уште не знам шо да напишам.....

Ти ја прам она фацана....знајш која
Master
Master
Харатист!
Харатист!

Age : 33
Број на мислења : 957
Хоби(работа) : Вампир
Забавен? : тихххх

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 2 Empty Re: Поезија

Пишување by Bleak Пон Фед 02, 2009 11:50 pm

Master напиша:
Bleak напиша:или некоја Smile ама која ? Smile

Е која де??? Question

А насловот на мојата песна, точно го опишува чувството на моментната желба да имате некого или некој да ве има вас.

Ај прочитај го насловон уш еднаш хаха Smile (пак смајли) Smile


Последната промена е направена од Bleak на Пон Фед 02, 2009 11:50 pm. Мислењето е променето 1 пати (Reason for editing : фтната буква)
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 33
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 2 Empty Re: Поезија

Пишување by Bleak Пон Фед 02, 2009 11:57 pm

Mary Jane напиша:
Master напиша:
Bleak напиша:

Е која де??? Question

А насловот на мојата песна, точно го опишува чувството на моментната желба да имате некого или некој да ве има вас.

Па зато ме замисли...

Па не баш моментна желба зш сеуште е во мене желбата Smile трајт ушче да не реча... уп рекоф Smile
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 33
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 2 Empty Re: Поезија

Пишување by Master Вто Фед 03, 2009 12:28 am

Bleak напиша:
Mary Jane напиша:
Master напиша:
Bleak напиша:

Е која де??? Question

А насловот на мојата песна, точно го опишува чувството на моментната желба да имате некого или некој да ве има вас.

Па зато ме замисли...

Па не баш моментна желба зш сеуште е во мене желбата Smile трајт ушче да не реча... уп рекоф Smile

Ам да де...ама постојат моменти кога таа е на поголемо ниво,така? Кога веќе немојш да се воздржиш и контролираш.
Master
Master
Харатист!
Харатист!

Age : 33
Број на мислења : 957
Хоби(работа) : Вампир
Забавен? : тихххх

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 2 Empty Re: Поезија

Пишување by Bleak Вто Фед 03, 2009 9:47 pm

Master напиша:
Bleak напиша:
Mary Jane напиша:
Master напиша:
Bleak напиша:

Е која де??? Question

А насловот на мојата песна, точно го опишува чувството на моментната желба да имате некого или некој да ве има вас.

Па зато ме замисли...

Па не баш моментна желба зш сеуште е во мене желбата Smile трајт ушче да не реча... уп рекоф Smile

Ам да де...ама постојат моменти кога таа е на поголемо ниво,така? Кога веќе немојш да се воздржиш и контролираш.

да сум заљубен не сум ама ми го срти умоф една личност Smile
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 33
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 2 Empty Re: Поезија

Пишување by корун Вто Фед 03, 2009 9:51 pm

И помалце цитати.
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 32
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 2 Empty Re: Поезија

Пишување by kojgode Вто Фед 03, 2009 9:52 pm

Ќе отворам тема сеа пирамида од цитати таму испразнувајте се со цитати.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 33
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 2 Empty Re: Поезија

Пишување by Bleak Вто Фед 03, 2009 9:54 pm

Иначе еф една нова песна пред само 5 мин напишана и така се надевам дек е уба битно мое дело е Smile

Самовила

Не знам зошто мора вака
да те љубам без да сакам
Морам јас да се вратам
За да престанам да патам

Ти само љуби ме нежно
нека тоа биде вечно
твоите сјајни очи мора
по мојот пат да ме водат

Морам да сум крај тебе
за да живнам јас во себе
и сепак јас те љубам
во просторот да не се губам

За тебе би ги дал мојте очи
само ти радост да ми точиш
морам јас да те видам
ти си мојата самовила

Бај: Блашко Поето Smile
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 33
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 2 Empty Re: Поезија

Пишување by The Breaking Dawn Вто Фед 03, 2009 10:05 pm

Bleak напиша:Иначе еф една нова песна пред само 5 мин напишана и така се надевам дек е уба битно мое дело е Smile

Самовила

Не знам зошто мора вака
да те љубам без да сакам
Морам јас да се вратам
За да престанам да патам

Ти само љуби ме нежно
нека тоа биде вечно
твоите сјајни очи мора
по мојот пат да ме водат

Морам да сум крај тебе
за да живнам јас во себе
и сепак јас те љубам
во просторот да не се губам

За тебе би ги дал мојте очи
само ти радост да ми точиш
морам јас да те видам
ти си мојата самовила

Бај: Блашко Поето Smile

иаме поет на форумов...браво блажо свака част
шо е твој уште поуба ја прајт Wink Wink
The Breaking Dawn
The Breaking Dawn
Модератор
Модератор

Age : 31
Број на мислења : 1107

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 2 Empty Re: Поезија

Пишување by Bleak Вто Фед 03, 2009 10:10 pm

Фала на елементот иначе си ме префалила ти Smile
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 33
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 2 Empty Re: Поезија

Пишување by The Breaking Dawn Вто Фед 03, 2009 10:16 pm

Bleak напиша:Фала на елементот иначе си ме префалила ти Smile

не е бе елемент компликација е lol!
The Breaking Dawn
The Breaking Dawn
Модератор
Модератор

Age : 31
Број на мислења : 1107

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 2 Empty Re: Поезија

Пишување by Master Вто Фед 03, 2009 11:19 pm

Блажо едно прашање- за да можам да го оформам својот коментар за песниве. Пишиш за да ги интерпретираш песниве или литературни дела?
Master
Master
Харатист!
Харатист!

Age : 33
Број на мислења : 957
Хоби(работа) : Вампир
Забавен? : тихххх

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 2 Empty Re: Поезија

Пишување by ThUnDeR Вто Фед 03, 2009 11:49 pm

Ако....

Ако сфратиш некогаш,
кон мојот дом,
застани, поклони се,
но, не влегувај,
ме нема.

Ако помислиш некогаш,
на овој скитник бел,
запрашај се,
дал тој имаше цел?

Но, не барај ме, ме нема
!Јас не сум она што бев,
ниту сум исполнет со гнев,
запловив по вечните води,

за наместо мене, друг да се роди!


Последната промена е направена од ThUnDeR на Вто Фед 03, 2009 11:59 pm. Мислењето е променето 1 пати
ThUnDeR
ThUnDeR
Адаптер4е

Age : 33
Број на мислења : 15

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 2 Empty Re: Поезија

Пишување by TONI Вто Фед 03, 2009 11:57 pm

ех бре тандеру мој,ги сакам твоиве дела.реди уше.
Е сега веќе имаме вистински поет.Smile
TONI
TONI
Модератор
Модератор

Age : 33
Број на мислења : 466

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 2 Empty Re: Поезија

Пишување by TONI Сре Фед 04, 2009 12:02 am

Како прашлив праг пред врата
од нога нестапнат,
веќе 20 години
како да не постои.

Така и моево срце
од тебе занесено
веќе години изминати
и освен тебе друга не љуби.
реф:
Но сепак не се враќај крај мене
зошто љубов е тага,а со тага живеев.
Ме напушти знај и тогаш направи крај
на све она што ми значеше.

Те имав некогаш
и за тоа плачам понекогаш
и не ми е жал за срце Господ што ми дал
и ти го оставив засекогаш.

Ај еве и една моја.....
TONI
TONI
Модератор
Модератор

Age : 33
Број на мислења : 466

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 2 Empty Re: Поезија

Пишување by ThUnDeR Сре Фед 04, 2009 12:04 am

  Во темните одаи на животот
  Каде што светлината е недостижна
  А прашината што не гуши е храна
  За нашите заталкани души
  Порокот на нашиот глас 
  Нема да го дочека својот спас

  На колена пред семоќниот ни бог
  Се поблиску сме до крајниот рок
  Нашето време безвредно тече
  Наместо да го бараме излезот,тој рече
  Зошто времето не не чека нас
  Неосетно ке дојде и последниот час
  Од кој сите несвесно се плашиме 
  Рече тој чуден глас

  Не беше тој човек,а ни бог
  Кој сите велат дека семоќен бил
  Ако е така зошто....
  Зошто тој од мене би се скрил?
Ѓ
  Дал јас сум олицетворение
  На ѓаволот,братот негов сив
  Ил сум потомок на некој
  Еднорог нескротлив див?
  Ил тој е илузија бедна 
  Која е измислена
  За човекот да има мисла една
  Ех,што ли само се крие 
  Зад таа врата, чудна и темна?

  Дал сокриен скржавец
  Кој ја крие светлината
  Или топлината која за мене
  Е сеуште непозната.
  Или можеби е она што не плаши?
  Лути огној во небесата што готра!
  Ноќни мори што во нас ке се створат
  Ил пороците ни темни
  Секој од нас што го демни...
ThUnDeR
ThUnDeR
Адаптер4е

Age : 33
Број на мислења : 15

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 2 Empty Re: Поезија

Пишување by ThUnDeR Сре Фед 04, 2009 12:06 am

Тони закон, ноу комент. А има и добри поети по форумчево, што ми е многу мило
ThUnDeR
ThUnDeR
Адаптер4е

Age : 33
Број на мислења : 15

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 2 Empty Re: Поезија

Пишување by T&T Сре Фед 04, 2009 12:57 am

ThUnDeR напиша:
Ако....

Ако сфратиш некогаш,
кон мојот дом,
застани, поклони се,
но, не влегувај,
ме нема.

Ако помислиш некогаш,
на овој скитник бел,
запрашај се,
дал тој имаше цел?

Но, не барај ме, ме нема
!Јас не сум она што бев,
ниту сум исполнет со гнев,
запловив по вечните води,

за наместо мене, друг да се роди!

Е ова ми е омилена твоја Шазе Very Happy I just looove it
T&T
T&T
Шмизла со без наводници
Шмизла со без наводници

Age : 34
Број на мислења : 663
Забавен? : е то би требало други да го кажат, иако сама си се сметам за луда и забавна (и нарцис)

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 2 Empty Re: Поезија

Пишување by Bleak Сре Фед 04, 2009 3:03 pm

Master напиша:Блажо едно прашање- за да можам да го оформам својот коментар за песниве. Пишиш за да ги интерпретираш песниве или литературни дела?

Вторава е веќе интерпретирана првата онака е напишана Smile
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 33
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 2 Empty Re: Поезија

Пишување by Master Чет Фед 05, 2009 1:10 am

Ондак, извинете шо вака ќе искоментирам ама ти и Лаки сте типични Македонски поети. Very Happy
Master
Master
Харатист!
Харатист!

Age : 33
Број на мислења : 957
Хоби(работа) : Вампир
Забавен? : тихххх

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 2 Empty Re: Поезија

Пишување by ThUnDeR Чет Фед 05, 2009 1:13 am

Заш Манстер ак смеа ја да уопита аа?
ThUnDeR
ThUnDeR
Адаптер4е

Age : 33
Број на мислења : 15

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 2 Empty Re: Поезија

Пишување by Bleak Чет Фед 05, 2009 2:34 pm

Master напиша:Ондак, извинете шо вака ќе искоментирам ама ти и Лаки сте типични Македонски поети. Very Happy

Заш типични? мие не сне типични него специфични поети Smile
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 33
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 2 Empty Re: Поезија

Пишување by kojgode Пон Фед 09, 2009 11:29 pm

И песнава на одмор ја пишев денес зш немав шо да прам.

"Ludiot"

Voden od svojot zanes
sledejki go ritmot na zivotot
se slusaa vo tisina zvucite na gitarata.
Zamrznat,no sepak gori od toplina.
Toplinata na nadezta,
pomesana so cuvstvo na pesimizam.
Negovata gitara sviri,
iako racete mu se pod paltoto.
Negovata nasmevka sveti,
iako potazen od nego nema.
Se cuvstvuva osamen,
iako gi ima nasekade.
Nasekade samo luge...
Dali e lud ili ludo sonuva po ludoto?
Srceto cuka,
no dusata bara spokoj.
Vo toj,za nego,mrak na svetlinata.
No, Utre nema kraj.
Toj pak ke e ludiot.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 33
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 2 Empty Re: Поезија

Пишување by корун Пон Фед 09, 2009 11:31 pm

Јас ова меѓу часој ја напишав:Once upon a midnight dreary, while I pondered weak and weary,
Over many a quaint and curious volume of forgotten lore,
While I nodded, nearly napping, suddenly there came a tapping,
As of some one gently rapping, rapping at my chamber door.
`'Tis some visitor,' I muttered, `tapping at my chamber door -
Only this, and nothing more.'

Ah, distinctly I remember it was in the bleak December,
And each separate dying ember wrought its ghost upon the floor.
Eagerly I wished the morrow; - vainly I had sought to borrow
From my books surcease of sorrow - sorrow for the lost Lenore -
For the rare and radiant maiden whom the angels named Lenore -
Nameless here for evermore.

And the silken sad uncertain rustling of each purple curtain
Thrilled me - filled me with fantastic terrors never felt before;
So that now, to still the beating of my heart, I stood repeating
`'Tis some visitor entreating entrance at my chamber door -
Some late visitor entreating entrance at my chamber door; -
This it is, and nothing more,'

Presently my soul grew stronger; hesitating then no longer,
`Sir,' said I, `or Madam, truly your forgiveness I implore;
But the fact is I was napping, and so gently you came rapping,
And so faintly you came tapping, tapping at my chamber door,
That I scarce was sure I heard you' - here I opened wide the door; -
Darkness there, and nothing more.

Deep into that darkness peering, long I stood there wondering, fearing,
Doubting, dreaming dreams no mortal ever dared to dream before
But the silence was unbroken, and the darkness gave no token,
And the only word there spoken was the whispered word, `Lenore!'
This I whispered, and an echo murmured back the word, `Lenore!'
Merely this and nothing more.

Back into the chamber turning, all my soul within me burning,
Soon again I heard a tapping somewhat louder than before.
`Surely,' said I, `surely that is something at my window lattice;
Let me see then, what thereat is, and this mystery explore -
Let my heart be still a moment and this mystery explore; -
'Tis the wind and nothing more!'

Open here I flung the shutter, when, with many a flirt and flutter,
In there stepped a stately raven of the saintly days of yore.
Not the least obeisance made he; not a minute stopped or stayed he;
But, with mien of lord or lady, perched above my chamber door -
Perched upon a bust of Pallas just above my chamber door -
Perched, and sat, and nothing more.

Then this ebony bird beguiling my sad fancy into smiling,
By the grave and stern decorum of the countenance it wore,
`Though thy crest be shorn and shaven, thou,' I said, `art sure no craven.
Ghastly grim and ancient raven wandering from the nightly shore -
Tell me what thy lordly name is on the Night's Plutonian shore!'
Quoth the raven, `Nevermore.'

Much I marvelled this ungainly fowl to hear discourse so plainly,
Though its answer little meaning - little relevancy bore;
For we cannot help agreeing that no living human being
Ever yet was blessed with seeing bird above his chamber door -
Bird or beast above the sculptured bust above his chamber door,
With such name as `Nevermore.'

But the raven, sitting lonely on the placid bust, spoke only,
That one word, as if his soul in that one word he did outpour.
Nothing further then he uttered - not a feather then he fluttered -
Till I scarcely more than muttered `Other friends have flown before -
On the morrow he will leave me, as my hopes have flown before.'
Then the bird said, `Nevermore.'

Startled at the stillness broken by reply so aptly spoken,
`Doubtless,' said I, `what it utters is its only stock and store,
Caught from some unhappy master whom unmerciful disaster
Followed fast and followed faster till his songs one burden bore -
Till the dirges of his hope that melancholy burden bore
Of "Never-nevermore."'

But the raven still beguiling all my sad soul into smiling,
Straight I wheeled a cushioned seat in front of bird and bust and door;
Then, upon the velvet sinking, I betook myself to linking
Fancy unto fancy, thinking what this ominous bird of yore -
What this grim, ungainly, ghastly, gaunt, and ominous bird of yore
Meant in croaking `Nevermore.'

This I sat engaged in guessing, but no syllable expressing
To the fowl whose fiery eyes now burned into my bosom's core;
This and more I sat divining, with my head at ease reclining
On the cushion's velvet lining that the lamp-light gloated o'er,
But whose velvet violet lining with the lamp-light gloating o'er,
She shall press, ah, nevermore!

Then, methought, the air grew denser, perfumed from an unseen censer
Swung by Seraphim whose foot-falls tinkled on the tufted floor.
`Wretch,' I cried, `thy God hath lent thee - by these angels he has sent thee
Respite - respite and nepenthe from thy memories of Lenore!
Quaff, oh quaff this kind nepenthe, and forget this lost Lenore!'
Quoth the raven, `Nevermore.'

`Prophet!' said I, `thing of evil! - prophet still, if bird or devil! -
Whether tempter sent, or whether tempest tossed thee here ashore,
Desolate yet all undaunted, on this desert land enchanted -
On this home by horror haunted - tell me truly, I implore -
Is there - is there balm in Gilead? - tell me - tell me, I implore!'
Quoth the raven, `Nevermore.'

`Prophet!' said I, `thing of evil! - prophet still, if bird or devil!
By that Heaven that bends above us - by that God we both adore -
Tell this soul with sorrow laden if, within the distant Aidenn,
It shall clasp a sainted maiden whom the angels named Lenore -
Clasp a rare and radiant maiden, whom the angels named Lenore?'
Quoth the raven, `Nevermore.'

`Be that word our sign of parting, bird or fiend!' I shrieked upstarting -
`Get thee back into the tempest and the Night's Plutonian shore!
Leave no black plume as a token of that lie thy soul hath spoken!
Leave my loneliness unbroken! - quit the bust above my door!
Take thy beak from out my heart, and take thy form from off my door!'
Quoth the raven, `Nevermore.'

And the raven, never flitting, still is sitting, still is sitting
On the pallid bust of Pallas just above my chamber door;
And his eyes have all the seeming of a demon's that is dreaming,
And the lamp-light o'er him streaming throws his shadow on the floor;
And my soul from out that shadow that lies floating on the floor
Shall be lifted - nevermore!
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 32
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 2 Empty Re: Поезија

Пишување by Bleak Вто Фед 10, 2009 1:24 am

Ова не да се фаља али пофалница добиф за конкурс за тошета проески па ај да ја постирам песмава:

ЗА ТОШЕ

Така млад
со голема радост
песните ни ги пееше
со најголема сладост

Беше најсакан
од сите
Со неговите песни
ни ги исполнуваше дните

Кога на сцена
ќе излезеше
секоја птица
ќе запееше

Неговата песна
топла и милна
Во секое срце
создава топлина силна

Неочекувано,
еден ден
За ангелот наш
беше последен:

"Ангелот наш
кој со неговите песни
љубов ни точи,
за навек затвори очи".

Бликнаа солзи
во сечии очи
тага насекаде
почна да се точи

Но, иако веќе англеот го нема,
И малку тажно ни врват дните
Никогаш нема да го заборавиме неговото:
"ВЕ САКАМ СИТЕ!!!"

и така Embarassed
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 33
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 2 Empty Re: Поезија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот