Адаптер Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Поезија

+26
METALBOY
RoTkViCa
Рокси
Golub-Samoubica
A GiRL
Жбафта
nance
Џими
misticnata
комшивка
tHeJunKy
Наташа
TONI
ThUnDeR
The Breaking Dawn
Bleak
мирАл
П.
Alexandra
T&T
корун
Lastojca
Mary Jane
Marej
Master
kojgode
30 posters

Страна 4 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down

Поезија - Page 4 Empty Re: Поезија

Пишување by Bleak Сре Фед 18, 2009 12:47 am

Светулки

Ти си така убава
Како и твоите румени усни
И твојата коса како свила
и ореол околу неа како самовила

Баш се прашувам сега,
Дали некоја од нив од мене бега
ме гледаат ли како шега...
а можеби и не

Можеби тајно, потајно
го просветлуваат мојот пат
или нечиј пат кој води до траги...
ах тие светулки драги....
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 33
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 4 Empty Re: Поезија

Пишување by Bleak Сре Фед 18, 2009 1:23 am

Дождови

Уметникот со акварел
на платното
Кристалните капки паѓаат
од небото

После долго сликање
и прекрасна слика
После дождот
и прекрасно виножито

После се секој гледа
што другите не
таа нежна слика во отсјајот
на дождот блика

Те бараат некаде очиве мои
во измешаните пурпурни бои
можеби е тоа во моите сонови
во тие прекрасни дождови...
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 33
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 4 Empty Re: Поезија

Пишување by комшивка Сре Фед 18, 2009 3:23 pm

блажо требит да го частиш на којгоде шо имат отворено ваква тема. или пак тој требит да ти дајт награда за најмногу мислења (и најубава поезија посекако Very Happy Very Happy )
комшивка
комшивка
Адаптериште

Age : 32
Број на мислења : 846

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 4 Empty Re: Поезија

Пишување by tHeJunKy Сре Фед 18, 2009 3:26 pm

комшивка напиша:блажо требит да го частиш на којгоде шо имат отворено ваква тема. или пак тој требит да ти дајт награда за најмногу мислења (и најубава поезија посекако Very Happy Very Happy )

админот можда ќе му дајт награда на блаж Very Happy
tHeJunKy
tHeJunKy
Модератор
Модератор

Age : 114
Број на мислења : 759
Хоби(работа) : Гитара, фотографирање, компонирање...
Забавен? : Сто.

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 4 Empty Re: Поезија

Пишување by misticnata Сре Фед 18, 2009 3:28 pm

tHeJunKy напиша:
комшивка напиша:блажо требит да го частиш на којгоде шо имат отворено ваква тема. или пак тој требит да ти дајт награда за најмногу мислења (и најубава поезија посекако Very Happy Very Happy )

админот можда ќе му дајт награда на блаж Very Happy
заслужвит Wink
misticnata
misticnata
Солиден Адаптер

Age : 31
Број на мислења : 124
Хоби(работа) : peenje

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 4 Empty Re: Поезија

Пишување by Bleak Сре Фед 18, 2009 9:09 pm

misticnata напиша:
tHeJunKy напиша:
комшивка напиша:блажо требит да го частиш на којгоде шо имат отворено ваква тема. или пак тој требит да ти дајт награда за најмногу мислења (и најубава поезија посекако Very Happy Very Happy )

админот можда ќе му дајт награда на блаж Very Happy
заслужвит Wink

фала Embarassed
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 33
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 4 Empty Re: Поезија

Пишување by Bleak Сре Фед 18, 2009 9:17 pm

Виулици

Во маалските улици
во доцните часови
виореја виулици
и чудни гласови

Снегулките лутаа
низ просторот
по патеката
која виулиците ја зададоа

Така студено
лудо и вљубено
размислував...

Што е тоа...
Така лутајќи низ просторот
тие виулици...
бараат ли нешто изгубено...
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 33
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 4 Empty Re: Поезија

Пишување by Bleak Сре Фед 18, 2009 9:18 pm

Јаболкница

Нејзината става
Како горда девојка
со крената глава

Нејзините листови
и гранки послани со
прекрасни цветови

Тие цветови
од пролетта до сега
се променија како шега

Тие прекрасни
црвени јаболчиња
како нејзините...
румени обравчиња

Разиграните гранки
како нејзината
развиорена коса...

Неа ли ја гледам...?
Не...
Тоа е прекрасната јаболкница....
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 33
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 4 Empty Re: Поезија

Пишување by Bleak Сре Фед 18, 2009 9:22 pm

Дрвја

Тие... да тие
кои ние...
ги гледаме секогаш...
и секаде

И тие некогаш
биле малечки како нас
но сега така високи
самостојни...

Некој се грижел за нив
како и за нас
Додека солзи сме ронеле
нив со вода ги освежувале

Високи и горди
по малку и љубоморни
на тие тревички и синолички
негувани од нашите раце

Биле тука
сега се тука
а и ќе бидат
и уште многу...
ќе видат...
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 33
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 4 Empty Re: Поезија

Пишување by The Breaking Dawn Сре Фед 18, 2009 9:59 pm

виулици дождој светулки јаболкници блажо цела природа ја опеа...
јас мислам да си отвориш тема блажо поезија... Razz;)
The Breaking Dawn
The Breaking Dawn
Модератор
Модератор

Age : 31
Број на мислења : 1107

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 4 Empty Re: Поезија

Пишување by Bleak Сре Фед 18, 2009 11:15 pm

The Breaking Dawn напиша:виулици дождој светулки јаболкници блажо цела природа ја опеа...
јас мислам да си отвориш тема блажо поезија... Razz;)

Е 'ногу мислиш ре многу нарцисоидно од моја страна би било мене целта ми е да ги инспирирам и другиве ама ниши ич Razz
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 33
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 4 Empty Re: Поезија

Пишување by Mary Jane Чет Фед 19, 2009 12:44 am

Стави ја Месечина...Имаш инспирација, тоа добро е. Имаш и муза, а то е најпотребно...
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 4 Empty Re: Поезија

Пишување by Bleak Чет Фед 19, 2009 12:46 am

Mary Jane напиша:Стави ја Месечина...Имаш инспирација, тоа добро е. Имаш и муза, а то е најпотребно...

Мори комплимент - менијак ај че е ста ебаго... Laughing

Месечината

Таа е секогаш тука
како и ние
некогаш ќе не нема...
таа останува

Таа не гледа
а ние можеби не
како што јас нема
да те видам тебе

Таа сјае...
како и ти...
и двете во
доцните ноќи

Нејзините дупчиња
кои се така мали
твоите очи
кои се така сјајни

Можеби ќе ме нема мене
па и не мислам баш на себе
ако те имам тебе
и ако ја гледам месечината...

Пред твоите очи
во твоите прегратки
под белата светлина
заедно под месечината
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 33
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 4 Empty Re: Поезија

Пишување by tHeJunKy Чет Фед 19, 2009 12:48 am

ја имам честа да го најавам новиот правец во литератирата, Блажовизам Very Happy основоположник - Блажо. Very Happy
Very Happy Very Happy Very Happy
tHeJunKy
tHeJunKy
Модератор
Модератор

Age : 114
Број на мислења : 759
Хоби(работа) : Гитара, фотографирање, компонирање...
Забавен? : Сто.

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 4 Empty Re: Поезија

Пишување by Mary Jane Чет Фед 19, 2009 12:49 am

Bleak напиша:
Mary Jane напиша:Стави ја Месечина...Имаш инспирација, тоа добро е. Имаш и муза, а то е најпотребно...

Мори комплимент - менијак ај че е ста ебаго... Laughing

Месечината

Таа е секогаш тука
како и ние
некогаш ќе не нема...
таа останува

Таа не гледа
а ние можеби не
како што јас нема
да те видам тебе

Таа сјае...
како и ти...
и двете во
доцните ноќи

Нејзините дупчиња
кои се така мали
твоите очи
кои се така сјајни

Можеби ќе ме нема мене
па и не мислам баш на себе
ако те имам тебе
и ако ја гледам месечината...

Пред твоите очи
во твоите прегратки
под белата светлина
заедно под месечината

Овој омилен дел ми е, ме потсеќа на едно време.
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 4 Empty Re: Поезија

Пишување by Bleak Чет Фед 19, 2009 1:42 am

tHeJunKy напиша:ја имам честа да го најавам новиот правец во литератирата, Блажовизам Very Happy основоположник - Блажо. Very Happy
Very Happy Very Happy Very Happy

Ја иам честа да го најавам првиот наџанкан критичар за поезија - Џоле (Џокица) Laughing
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 33
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 4 Empty Re: Поезија

Пишување by tHeJunKy Чет Фед 19, 2009 2:11 pm

Bleak напиша:
tHeJunKy напиша:ја имам честа да го најавам новиот правец во литератирата, Блажовизам Very Happy основоположник - Блажо. Very Happy
Very Happy Very Happy Very Happy

Ја иам честа да го најавам првиот наџанкан критичар за поезија - Џоле (Џокица) Laughing

зш да не Very Happy
tHeJunKy
tHeJunKy
Модератор
Модератор

Age : 114
Број на мислења : 759
Хоби(работа) : Гитара, фотографирање, компонирање...
Забавен? : Сто.

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 4 Empty Re: Поезија

Пишување by Bleak Пет Фед 20, 2009 2:22 am

Еве ушче една песна... Shocked

Реката

Таа... таа пенлива
патека на животот
со својот чуден тек
која поминала и видела повеќе
од сто и еден век

Дали таа знае се
што ние не?
Или можеби знае
повеќе од нас

Им се восхитува на дрвјата,
тревата, цвеќињата и светулките
и набрзина фрла поглед
кон брегот и се на него

Можеби ни се восхитува и нас
сепак таа... не може да застане
и да ужива во таа глетка
туку по камењата и алгите таа се метка

Таа... тече засекогаш
и секогаш ќе биде тука
ќе памети се и сешто и нас,
и нашите предци...
ќе говори за нашето постоење

Таа... толку брза, а се видела
секогаш ја гледаме
и и се восхитуваме...
на реката...
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 33
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 4 Empty Re: Поезија

Пишување by Bleak Саб Фед 21, 2009 2:36 am

Нека песнава ви дава поттик да се стремите кон она што сакате да го имате и што стварно ви треба...

Карпести врвови

Да... тоа се тие
мистични парченца
од нашиот видик
кои ги погледнуваме некогаш

Дали би стигнале
некогаш до нив?
Зависи од нас
колку добро ни оди
планинарењето на животот

До нив постојат препреки
материјални, мисловни
премислувајќи не
во нашите мисли

Но, нема откажување
планина како планина
живот како живот
ги почнуваме за да стигнеме до врвот

До самиот врв
макотрпно или
да умреме обидувајќи се
да го почувствуваме вкусот на успехот
да го почувствуваме видикот
од карпестите врвови
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 33
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 4 Empty Re: Поезија

Пишување by Џими Пет Мар 06, 2009 2:22 pm

Убава поезија.
Џими
Џими
Болиглава's best friend
Болиглава's best friend

Age : 32
Број на мислења : 297
Хоби(работа) : Шах и Нелути се човече
Забавен? : Забавен

http://www.redtube.com

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 4 Empty Re: Поезија

Пишување by Bleak Пон Мар 09, 2009 2:44 am

Па... се двоумеф дали да мечтаам и да се нервирам во себе или сето то да го преточам во песничка.... епа се одлучиф за второто... Smile

Желба

Нешто драгоцено,
од дијамант поскапоцено...
за да имаш се
треба да ја имаш и неа

Живее во мене,
се бори заедно со мене...
до самиот крај
како и јас со неа

Можеби мируваш
овие денови отсуствуваш
сите мислат тивко умираш
но ти за мене војуваш

За мојот сон,
мојата надеж.
Секогаш си во мене
какои и верба,
така и ти....
мојата најмила желба....
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 33
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 4 Empty Re: Поезија

Пишување by Bleak Пет Мар 13, 2009 2:22 pm

Сам

Некое нешто секогаш фали
самотијата нашите лица ги гали.
Каде си ти...
ти што ме одржуваш мене жив?

Ќе се појавиш ли некогаш?
Да ме пополниш...
Да бидеш поплава
на моето срце и душа?

Дали некој ме слуша?
Те има ли тебе некаде?
Во моите спомени
дали се случуваат позитивни промени?

Се би останало исто
така празно и чисто?
Кажи ми за да знам...
дали со тебе нема да се чувствувам сам?
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 33
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 4 Empty Re: Поезија

Пишување by Bleak Пон Мар 16, 2009 10:52 pm

Роза

Што е таа за сите
тоа си за мене ти
таа ќе овене а ти не

Да ти подарам ли една?
Стаклена, обична или
можеби да насликам...

Стаклената е убава
нормално дека е посебна
но се крши
како и срцето мое

Обичната е најубава
мириса прекрасно
но ќе овене
како и мојата душа...

Насликаната би била најпосебна
листот можеш да го изгориш
како и јас што горам за тебе

Но, спомените за насликаната
ќе останат долго
како и ти што ќе останеш
во моите спомени
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 33
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 4 Empty Re: Поезија

Пишување by Mary Jane Вто Мар 17, 2009 9:50 pm

Bleak напиша:Роза

Што е таа за сите
тоа си за мене ти
таа ќе овене а ти не

Да ти подарам ли една?
Стаклена, обична или
можеби да насликам...

Стаклената е убава
нормално дека е посебна
но се крши
како и срцето мое

Обичната е најубава
мириса прекрасно
но ќе овене
како и мојата душа...

Насликаната би била најпосебна
листот можеш да го изгориш
како и јас што горам за тебе

Но, спомените за насликаната
ќе останат долго
како и ти што ќе останеш
во моите спомени

Блажо, кога да идаме на промоција за збирката? Гледам дек имаш многу добар материјал.
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 4 Empty Re: Поезија

Пишување by Bleak Вто Мар 17, 2009 9:52 pm

Чекај да се напишет уште песни... а ако имат промоција и ова она... ќе бидите благовремено известени... ти ВИП покана ќе добиеш... Smile
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 33
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 4 Empty Re: Поезија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот