Адаптер Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Поезија

+26
METALBOY
RoTkViCa
Рокси
Golub-Samoubica
A GiRL
Жбафта
nance
Џими
misticnata
комшивка
tHeJunKy
Наташа
TONI
ThUnDeR
The Breaking Dawn
Bleak
мирАл
П.
Alexandra
T&T
корун
Lastojca
Mary Jane
Marej
Master
kojgode
30 posters

Страна 5 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down

Поезија - Page 5 Empty Re: Поезија

Пишување by nance Вто Мар 17, 2009 10:47 pm

Доста добро напишано. Те биват.
nance
nance
Херој на форумов

Age : 33
Број на мислења : 143
Хоби(работа) : drapanje jajca
Забавен? : nda

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 5 Empty Re: Поезија

Пишување by Bleak Сре Мар 18, 2009 1:02 pm

Благодарам на критиката... Smile Ќе добиеш награда... Smile
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 33
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 5 Empty Re: Поезија

Пишување by Bleak Сре Мар 18, 2009 9:17 pm

Очи

Баш сега сакам да те видам
Да ги видам и нив
Нивниот сјај
На очајот мој да дојде крај


Да отсјаат во моето срце,
Во мојата душа
Додека твојот глас
Мојава душа го слуша.


Кога мислам дека ги нема
Тие секогаш се тука
Да зрачат како сонце
Да сјаат како звезди.


Во најголемата моја тага
И мојот најголем очај...
Кога околу мене тага
Почна да се точи
Тогаш среќа донесоа твоите очи.
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 33
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 5 Empty Re: Поезија

Пишување by мирАл Сре Мар 18, 2009 9:20 pm

Абе блажо те прашам јас тебе нешо оф топик? Али знајш ти состави да пишиш, да знајме на кој да му се обратиме во иднина Razz
мирАл
мирАл
lec dudat again!
lec dudat again!

Age : 32
Број на мислења : 708
Хоби(работа) : едрење
Забавен? : најзабавен

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 5 Empty Re: Поезија

Пишување by Bleak Сре Мар 18, 2009 9:22 pm

Прашај ме уш еднаш, можеби ќе добијаш награда... Smile пишам бе состави... и во муцон состави за писмена ни давет... Razz
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 33
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 5 Empty Re: Поезија

Пишување by Жбафта Чет Мар 19, 2009 11:27 pm

Создаден за да живее

Така опскурен, мрачен
Затворен во себе
Од себеси мачен
Длабоко во својата душа
Дали некој го слуша?

Неговите солзи како водопади
Неговата непокорна тага
Како непрестанлива сага
Дали тој по нешто трага?

Во погледот му се гледа
Неговата мисла некаде бега
Неговиот непрестаен копнеж
Дали кај неа би создал сомнеж?

Така тажен и осамен
Од сите оставен
Неговиот лик дава очај привиден
Дали за другите е недостижен?

Во него сепак има оптимизам
Искажан преку желбата за експресионизам
Во него реткото вирее...
Дали е создаден за да живее?

Од најлегендарниот и најпочитуванио поет Bleak
Голема чест за мене бидејки постирам негова поезија.cheers cheers
Жбафта
Жбафта
Фаундер'с систер
Фаундер'с систер

Age : 30
Број на мислења : 41
Забавен? : ууфф...

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 5 Empty Re: Поезија

Пишување by Bleak Саб Мар 21, 2009 7:26 pm

Сеќавања

Како мисли шетаат
Како птици летаат
Како слики висат
Како капки дожд киснат

Насекаде ги има
И во лето и во зима
Колку да ги мразиш
Потсвесно ги паззиш

Тие се значајни за нас
Како и за сите вас
Кога староста ќе прашува
Каде е младоста

Очите ги затворам
Длабоко вдишувам
Додека ова го пишувам...
Ах сеќавања...
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 33
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 5 Empty Re: Поезија

Пишување by Bleak Саб Мар 21, 2009 7:27 pm

Крај

Можеби си сама
Како душава моја празна
Но повеќе не
Сепак некој пронајде

Јас како планета талкам
Би сакал да излезам
Од твојата орбита
Далеку да заминам

Во друга галаксија да наминам
Лицето да го замијам
Да замијам со заборав
Нештошто одамна морав

Дали да направам така?
Или да продолжам вака?
Како што можеби
Навистина сакам?

Или да одам против себе
Во ова кобно време
Да го пучувствувам мојот рај
Или на се ова да дојде крај...?
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 33
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 5 Empty Re: Поезија

Пишување by Џими Нед Мар 22, 2009 8:11 pm

На адаптер да израсниш
мислења да си пишиш.

Во сабота навечер
задачи да решаваш, а овде да се фалиш
сите да ти се смеет.

Убаво место за сурфање,
сурфам непрестано.
Јас го сакам и ќе си купам мајца
од адаптер форум.

Черешна се од корен корнеше
никој од адаптер не се делеше...

(L)
Џими
Џими
Болиглава's best friend
Болиглава's best friend

Age : 32
Број на мислења : 297
Хоби(работа) : Шах и Нелути се човече
Забавен? : Забавен

http://www.redtube.com

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 5 Empty Re: Поезија

Пишување by Mary Jane Нед Мар 22, 2009 11:06 pm

Џими напиша:На адаптер да израсниш
мислења да си пишиш.

Во сабота навечер
задачи да решаваш, а овде да се фалиш
сите да ти се смеет.

Убаво место за сурфање,
сурфам непрестано.
Јас го сакам и ќе си купам мајца
од адаптер форум.

Черешна се од корен корнеше
никој од адаптер не се делеше...

(L)

Џими алал да ти е. Поздрав од Ајнштајн.
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 5 Empty Re: Поезија

Пишување by A GiRL Нед Мар 22, 2009 11:21 pm

Mary Jane напиша:
Џими напиша:На адаптер да израсниш
мислења да си пишиш.

Во сабота навечер
задачи да решаваш, а овде да се фалиш
сите да ти се смеет.

Убаво место за сурфање,
сурфам непрестано.
Јас го сакам и ќе си купам мајца
од адаптер форум.

Черешна се од корен корнеше
никој од адаптер не се делеше...

(L)

Џими алал да ти е. Поздрав од Ајнштајн.

affraid хахаха
A GiRL
A GiRL
Солиден Адаптер

Age : 32
Број на мислења : 169

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 5 Empty Re: Поезија

Пишување by Bleak Нед Мар 22, 2009 11:26 pm

Браво Џими конечно пост со поетско дело а да не е мој... Very Happy
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 33
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 5 Empty Re: Поезија

Пишување by Џими Нед Мар 22, 2009 11:48 pm

Фала и вашите не се лоши.
Џими
Џими
Болиглава's best friend
Болиглава's best friend

Age : 32
Број на мислења : 297
Хоби(работа) : Шах и Нелути се човече
Забавен? : Забавен

http://www.redtube.com

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 5 Empty Re: Поезија

Пишување by Bleak Вто Мар 31, 2009 12:11 am

Сон

Прозорецот дава отсјај
Во темниот крај
Од мојата соба
Се на тебе ме потсеќа.

Ме застана
пред мојата зграда
Изморен бев
Дома си одев.

Но за тебе сила одвоив
Застанав да те сослушам
Во глетката твоја да уживам
Душава да ја оживеам.

Нешто чкрипна
Во мене нешто чудно пукна
Се разбудив со солзи милион
Тоа беше само сон...

Одамна немаф постирано нишчо... Very Happy еФ...
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 33
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 5 Empty Re: Поезија

Пишување by Golub-Samoubica Чет Апр 02, 2009 2:09 am

cek
cek
cek
da ti dam lek
za tvojot cuden efekt
mama da ti ebam vo let
zemi go ovoj cuden med
sto go nabrav naprolet
izbroj do pet
1 2 3 4 5
i stavi go tamu kaj so te bolet
Golub-Samoubica
Golub-Samoubica
Солиден Адаптер

Age : 33
Број на мислења : 125
Хоби(работа) : Masturbiram pred kompjuter
Забавен? : Uf uste prasvis

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 5 Empty Re: Поезија

Пишување by Bleak Вто Апр 14, 2009 1:58 am

Икона

Таа ме демне
над мојата семка виси
надеж земи си
среќа сокриј си.

За црните денови
за длабоките снегови,
за денот кој можеби нема да дојде.

За тагата која можеби
нема да пројде.
За јас сила да најдам,
во безумието мое да се снајдам.

Тоа дрво оревово
силно и цвсрто
како и ти
и твојте сјајни ѕвезди.

Слушни го звукот на носталгијата
мелодијата на ветрот
кој тебе те чува,
кој низ моето срце дува.

Немој да си одиш,
ти биди таа која оваа загубена душа
ќе ја водиш,
ти, биди мојата икона.
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 33
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 5 Empty Re: Поезија

Пишување by Рокси Вто Апр 14, 2009 10:54 am

Блажо, имаш прекрасна промена во песнава 3а ра3лика од другите шо ги имам прочитано, keep up the good work ! Smile
Рокси
Рокси
Нејкам ништо
Нејкам ништо

Age : 30
Број на мислења : 517

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 5 Empty Re: Поезија

Пишување by Bleak Чет Апр 16, 2009 8:57 pm

Фала на убавите зборови френд... Very Happy

Осамен

Јас и ти
ти, како билборд
ми го осветлуваш патот
во мракот

Се хранам од мојот очај
трагам по мојата тага
која замина во таа бездна
на мојта лага

Имам чувство ќе се раздени
срце ќе ми затрепери
пламенот ќе се разгори
душа ќе ми воскресни.

Талкам во лудост
во пуст сон
полн со блуд пламен
пак јас сум осамен.
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 33
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 5 Empty Re: Поезија

Пишување by Lastojca Чет Апр 16, 2009 9:05 pm

абе блажо владејш на темава
Lastojca
Lastojca
Адаптериште

Age : 32
Број на мислења : 847

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 5 Empty Re: Поезија

Пишување by Bleak Пет Апр 17, 2009 3:30 am

Не ме срами ластојце... Embarassed Фала на убавите зборови... cyclops
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 33
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 5 Empty Re: Поезија

Пишување by Рокси Пет Апр 17, 2009 10:29 am

Блажо ни постана Ристо Вртев Џуниор... ај ај ама уште муви требит да јајш 3а да си ко него, али ова очигледно е дека си на добар пат и имаш 3емено препрејак идол!
Рокси
Рокси
Нејкам ништо
Нејкам ништо

Age : 30
Број на мислења : 517

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 5 Empty Re: Поезија

Пишување by Џими Пет Апр 17, 2009 11:27 am

Онлајн
Со никого не пишам.
И никој не ни сакам да ми пишит.
Само чекам да дојдит 12.
И го менав статусот.
Сега бев.
Бизи
Џими
Џими
Болиглава's best friend
Болиглава's best friend

Age : 32
Број на мислења : 297
Хоби(работа) : Шах и Нелути се човече
Забавен? : Забавен

http://www.redtube.com

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 5 Empty Re: Поезија

Пишување by Bleak Нед Апр 19, 2009 3:21 am

Заборав

И се почесто
ништо не ме радува
знам јас секогаш
што ме очекува

Лево лага
долга лажна сага
десно луѓе
зад нив пусто.

Мојта крв врие
душава со надеж
да се напие, во шумата
на заборавот да заспие.

За последен пат да ги видам ѕвездите
широко да ми се отворени очите
со живот да ги исполнам ноздрите
и да се предадам на заборавот.
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 33
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 5 Empty Re: Поезија

Пишување by RoTkViCa Нед Апр 19, 2009 10:42 am

Блажо беее зш мојата песна не ја напишиш? таја на четот шо ми ја посвети хахахаха
RoTkViCa
RoTkViCa
Модератор
Модератор

Age : 33
Број на мислења : 723
Хоби(работа) : Аеробик,возење ролери,слушање музика и дружење на форумчево :D
Забавен? : хм....оценете сами

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 5 Empty Re: Поезија

Пишување by Bleak Вто Апр 21, 2009 1:37 am

Е за жал ја заборавив песната Ротквице...

Патоказ

Улици се пресекуваат
идеи дотекуваат
мисли прелетуваат
на тебе ме потсетуваат

Се појави во мојот живот
набрзина ме освои
не сакам да на брзина
се ова така да потони.

Како изгуебно расплачено дете
лутам на овој свет
без идеја и желба
но, сепак не губам верба.

Нема потреба да зборувам
се што сторив досега
е доволен доказ
дека ти си мојот патоказ.
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 33
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Поезија - Page 5 Empty Re: Поезија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 5 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот