Адаптер Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Поезија

+26
METALBOY
RoTkViCa
Рокси
Golub-Samoubica
A GiRL
Жбафта
nance
Џими
misticnata
комшивка
tHeJunKy
Наташа
TONI
ThUnDeR
The Breaking Dawn
Bleak
мирАл
П.
Alexandra
T&T
корун
Lastojca
Mary Jane
Marej
Master
kojgode
30 posters

Страна 1 of 7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down

Поезија Empty Поезија

Пишување by kojgode Чет Јан 22, 2009 8:53 am

Општо за поезијата, омилени книги со поезија, поети, постирајте и песни ако сакате. Јас ќе постирам една песма од една другарка на која и беше страм да ја постира или е само скромна. Иначе јас абер неам од поезија и не ни читам многу.

Eзеро

Гледајќи те.
Стоејќи пред тебе,
Вкусувајќи од напивката на твоите бранови,
Милувајќи ми го лицето твоите шепоти.
Стојам.
Како да сум во рајот,
Или Ѕвончица ме посипува со правот за да можам да летам.
Да летам,
Во тој мрак на светлината,
Да летам,
Во тоа синило на неспокојот.
Водена од твојата илузија...
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 33
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Поезија Empty Re: Поезија

Пишување by Master Чет Јан 22, 2009 4:55 pm

Случајни средби

Халеевата комета се појавила во 1910,
а јас сум се родил една година потоа.
Нејзиниот период трае
седумдесет и шест години и седум дена.
Значи повторно ќе се појави во 1986 година.
Го прочитав ова и срцето ми се растажи.
По се изгледа никогаш нема да ја видам таа
ѕвезда.
Веројатно е така и со човечките средби.
ретко се среќаваат сродни души,
уште поретко ќе најдеш искрена љубов.
Знам дека мојот вистински пријател
ќе се појави по мојата смрт
и дека мојата сакана умрела порано,
пред да се родам.

Кацуми Танака


ја љубам песнава најмногу.
Master
Master
Харатист!
Харатист!

Age : 33
Број на мислења : 957
Хоби(работа) : Вампир
Забавен? : тихххх

Вратете се на почетокот Go down

Поезија Empty Re: Поезија

Пишување by Marej Чет Јан 22, 2009 10:48 pm

Не е за фалење, ама никогаш не сум можела да се загледам и заинтересирам во прозно дело некое. Шознам, смешни ми се дури Neutral И да, свесна сум дека имат премногу некој квалитетни ама не се за мене..
Marej
Marej
Модератор
Модератор

Age : 33
Број на мислења : 986
Забавен? : ултра

Вратете се на почетокот Go down

Поезија Empty Re: Поезија

Пишување by Mary Jane Пет Јан 23, 2009 12:11 am

Мене ми се сите песни драги од Градинар од Тагоре...

" Рацете ни се превиткуваат, очите ни се впиваат: така започнува историјата на нашите срца.
Мартовска ноќ е, месечината свети;...

Твојот превез со боја на шафран ми ги опива очите..."
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

Поезија Empty Re: Поезија

Пишување by Marej Пет Јан 23, 2009 12:15 am

Marej напиша:Не е за фалење, ама никогаш не сум можела да се загледам и заинтересирам во прозно дело некое. Шознам, смешни ми се дури Neutral И да, свесна сум дека имат премногу некој квалитетни ама не се за мене..

поетско мислев.
Marej
Marej
Модератор
Модератор

Age : 33
Број на мислења : 986
Забавен? : ултра

Вратете се на почетокот Go down

Поезија Empty Re: Поезија

Пишување by Lastojca Пет Јан 23, 2009 12:17 am

јас не сум мн мн по поезијава ама имат моменти да ми дојт нешо да прочитам иначе ко омилена би рекла She walks in beauty od Lord Byron
Lastojca
Lastojca
Адаптериште

Age : 32
Број на мислења : 847

Вратете се на почетокот Go down

Поезија Empty Re: Поезија

Пишување by корун Пет Јан 23, 2009 12:37 am

Mary Jane напиша:Мене ми се сите песни драги од Градинар од Тагоре

Градинарот цвеќето го расне,
а на неа три дена и касне.
Исто така месечината свети.
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 32
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Поезија Empty Re: Поезија

Пишување by Mary Jane Пет Јан 23, 2009 1:10 am

корун напиша:
Mary Jane напиша:Мене ми се сите песни драги од Градинар од Тагоре

Градинарот цвеќето го расне,
а на неа три дена и касне.
Исто така месечината свети.

То е веќе друга приказна...
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

Поезија Empty Re: Поезија

Пишување by Master Пет Јан 23, 2009 7:23 am

Не расипувајте го топикоф ве молам!!!!!!! Mad
Master
Master
Харатист!
Харатист!

Age : 33
Број на мислења : 957
Хоби(работа) : Вампир
Забавен? : тихххх

Вратете се на почетокот Go down

Поезија Empty Re: Поезија

Пишување by T&T Вто Јан 27, 2009 3:40 pm

Сенка

Каква исполнета празнина!
се повлекува, а вечно
во неа траеш


Славе Ѓорго Димоски
T&T
T&T
Шмизла со без наводници
Шмизла со без наводници

Age : 34
Број на мислења : 663
Забавен? : е то би требало други да го кажат, иако сама си се сметам за луда и забавна (и нарцис)

Вратете се на почетокот Go down

Поезија Empty Re: Поезија

Пишување by Alexandra Пет Јан 30, 2009 12:37 am

„Мисла“

Тука си...сега.

Да или не?
Да одам или да останам притаена?
Смела сум или залудно се лажам?
Можам или рацете ми се скрстени?
Кажи ми!

Си замина...
Alexandra
Alexandra
Секретарка на форумот

Age : 32
Број на мислења : 176
Забавен? : Prilichno.

Вратете се на почетокот Go down

Поезија Empty Re: Поезија

Пишување by П. Пет Јан 30, 2009 1:42 am

Реверзибилитет
Имам шарено палто
и неколку црно бели топчиња
кои ги судирам со
ѕидовите
во мојата соба.
Звукот кој се создава
од нивните тапи удари
не е ништо поразличен

од неколку безвредни зборови.

Да смислам нова метафора,
нова,
посилна закана
или да оставам се да тече
а ништо да не се менува?
ФИГМЕНТ
(премногу го поштовам човеков)...и... ДА .... му се извинвам
П.
П.
Солиден Адаптер

Age : 32
Број на мислења : 132

Вратете се на почетокот Go down

Поезија Empty Re: Поезија

Пишување by T&T Саб Јан 31, 2009 12:58 pm

П. напиша:Реверзибилитет
Имам шарено палто
и неколку црно бели топчиња
кои ги судирам со
ѕидовите
во мојата соба.
Звукот кој се создава
од нивните тапи удари
не е ништо поразличен

од неколку безвредни зборови.

Да смислам нова метафора,
нова,
посилна закана
или да оставам се да тече
а ништо да не се менува?
ФИГМЕНТ
(премногу го поштовам човеков)...и... ДА .... му се извинвам


Вау...Чоеков вредит да се побарат на нет..
T&T
T&T
Шмизла со без наводници
Шмизла со без наводници

Age : 34
Број на мислења : 663
Забавен? : е то би требало други да го кажат, иако сама си се сметам за луда и забавна (и нарцис)

Вратете се на почетокот Go down

Поезија Empty Re: Поезија

Пишување by мирАл Саб Јан 31, 2009 5:14 pm

Твојот задник е како кинеска гласачка кутија
Твоите заби се толку жолти и ретки шо ме потсеќаат не ѕвездите
Твоите гради се толку бујни и големи што треба да носиш беџ за да знаеме која е твојата предна страна


Ги глеам ѕвездите те глеам тебе
Ја глеам месечината те глеам тебе
Трни се у пичку матер од тебе нишо не глеам

writen by:
мирАл москиРахи afro
мирАл
мирАл
lec dudat again!
lec dudat again!

Age : 32
Број на мислења : 708
Хоби(работа) : едрење
Забавен? : најзабавен

Вратете се на почетокот Go down

Поезија Empty Re: Поезија

Пишување by П. Нед Фед 01, 2009 3:43 am

T&T напиша:
П. напиша:Реверзибилитет
Имам шарено палто
и неколку црно бели топчиња
кои ги судирам со
ѕидовите
во мојата соба.
Звукот кој се создава
од нивните тапи удари
не е ништо поразличен

од неколку безвредни зборови.

Да смислам нова метафора,
нова,
посилна закана
или да оставам се да тече
а ништо да не се менува?
ФИГМЕНТ
(премногу го поштовам човеков)...и... ДА .... му се извинвам


Вау...Чоеков вредит да се побарат на нет..
би ставила уште мноооогу ама ако по некоја случајност дознајт ќе ме убиет , зато се мислев пред да ја стам и та песна Neutral
П.
П.
Солиден Адаптер

Age : 32
Број на мислења : 132

Вратете се на почетокот Go down

Поезија Empty Re: Поезија

Пишување by Bleak Нед Фед 01, 2009 3:50 am

Тајна

Те гледам 
ти можеби не
мислам на тебе
ти можеби не

Дали да те барам
дали да те сакам
или полека 
кон минатото да се враќам

Да си дадам шанса
ти да ми си романса
да бидам до тебе
и ти до мене

Го гледам небото
Се губам во светлото
Да кажам дека за мене си ѕвезда сјајна
...или да остане ТАЈНА? 

Посветена до некој на форумоф Smile

P.S. Бисексуалец су и мањак Smile
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 33
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Поезија Empty Re: Поезија

Пишување by Bleak Нед Фед 01, 2009 3:51 am

или некоја Smile ама која ? Smile
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 33
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Поезија Empty Re: Поезија

Пишување by Bleak Нед Фед 01, 2009 3:52 am

бај д веј лична моја моментална импровизација Smile
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 33
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Поезија Empty Re: Поезија

Пишување by Master Пон Фед 02, 2009 12:27 am

Rectangular collapse

Build me a bedroom without windows
so that my dreams could not come to me.
Build me a bed of glass
so that I could not see my reflection
in the aches of every breath I am taking.

Yet you can come to me, whispering the melody of the rotten
swans in blossom.

Moja.

Embarassed
Master
Master
Харатист!
Харатист!

Age : 33
Број на мислења : 957
Хоби(работа) : Вампир
Забавен? : тихххх

Вратете се на почетокот Go down

Поезија Empty Re: Поезија

Пишување by П. Пон Фед 02, 2009 12:41 am

Master напиша:Rectangular collapse

Build me a bedroom without windows
so that my dreams could not come to me.
Build me a bed of glass
so that I could not see my reflection
in the aches of every breath I am taking.

Yet you can come to me, whispering the melody of the rotten
swans in blossom.

Moja.

Embarassed
ме бендисвит ....мнооооогу Wink
П.
П.
Солиден Адаптер

Age : 32
Број на мислења : 132

Вратете се на почетокот Go down

Поезија Empty Re: Поезија

Пишување by Mary Jane Пон Фед 02, 2009 1:07 am

Мене насловот посебно ме замисли...
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

Поезија Empty Re: Поезија

Пишување by Master Пон Фед 02, 2009 1:33 am

Bleak напиша:или некоја Smile ама која ? Smile

Е која де??? Question

А насловот на мојата песна, точно го опишува чувството на моментната желба да имате некого или некој да ве има вас.
Master
Master
Харатист!
Харатист!

Age : 33
Број на мислења : 957
Хоби(работа) : Вампир
Забавен? : тихххх

Вратете се на почетокот Go down

Поезија Empty Re: Поезија

Пишување by Mary Jane Пон Фед 02, 2009 1:34 am

Master напиша:
Bleak напиша:или некоја Smile ама која ? Smile

Е која де??? Question

А насловот на мојата песна, точно го опишува чувството на моментната желба да имате некого или некој да ве има вас.

Па зато ме замисли...
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

Поезија Empty Re: Поезија

Пишување by Master Пон Фед 02, 2009 1:41 am

И шо замисли??
Master
Master
Харатист!
Харатист!

Age : 33
Број на мислења : 957
Хоби(работа) : Вампир
Забавен? : тихххх

Вратете се на почетокот Go down

Поезија Empty Re: Поезија

Пишување by T&T Пон Фед 02, 2009 2:36 am

Master напиша:Rectangular collapse

Build me a bedroom without windows
so that my dreams could not come to me.
Build me a bed of glass
so that I could not see my reflection
in the aches of every breath I am taking.

Yet you can come to me, whispering the melody of the rotten
swans in blossom.

Moja.

Embarassed

Од воодушевеност уште не знам шо да напишам.....
T&T
T&T
Шмизла со без наводници
Шмизла со без наводници

Age : 34
Број на мислења : 663
Забавен? : е то би требало други да го кажат, иако сама си се сметам за луда и забавна (и нарцис)

Вратете се на почетокот Go down

Поезија Empty Re: Поезија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот