Адаптер Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Парите носат среќа

+14
lela
*UnIqUe*
grgrgr
корун
Mary Jane
Џајко
rihanna
kojgode
The Breaking Dawn
sokol
Рокси
Page
RoTkViCa
METALBOY
18 posters

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Парите носат среќа - Page 2 Empty Re: Парите носат среќа

Пишување by pankerishte Пон Мај 18, 2009 4:26 am

Пари не знам дали носат Среќа али носат Пари Shocked Razz
pankerishte
pankerishte
Куропецач
Куропецач

Age : 35
Број на мислења : 601
Хоби(работа) : Метење,Чистење Улици
Забавен? : Да

http://www.myspace.com/komunalnahigena

Вратете се на почетокот Go down

Парите носат среќа - Page 2 Empty Re: Парите носат среќа

Пишување by REGINA Пет Јун 05, 2009 10:31 pm

Да парите носат среќа. Многу. И не, не сум материјалист поради моево вакво мислење.
Ама исто така носат и несреќа.
Абе требит само да знајш како да манипулираш со кешот врака и то е то.
REGINA
REGINA
my way... or no way!
my way... or no way!

Age : 33
Број на мислења : 914
Хоби(работа) : Ваѓање луѓе од такт.

Вратете се на почетокот Go down

Парите носат среќа - Page 2 Empty Re: Парите носат среќа

Пишување by Рокси Пет Јун 05, 2009 11:34 pm

Ништо од надвор неможе да ни донесе среќа или несреќа.
Среќата се наоѓа во нас, само од нас зависи дали ќе ја согледаме или не.
Никој и ништо неможе да не’ направи среќни ако самите не го постигниме тоа.
Рокси
Рокси
Нејкам ништо
Нејкам ништо

Age : 30
Број на мислења : 517

Вратете се на почетокот Go down

Парите носат среќа - Page 2 Empty Re: Парите носат среќа

Пишување by REGINA Саб Јун 06, 2009 12:32 am

ова демек парите неможет да те напрат среќна?
и среќата шо се наоѓат во нас требит од време на време да бидит поттикната да се разбудит... еден од можните начини се парите, дан ти се слошит ак фатиш спортска некоја уба сума? или нешо слично.

значи еве сеа тро општо: мојш да си дозволиш да имаш се ако имаш пари, поточно мојш да си ги дозволиш материјалните работи и некои луксузи таму. и мојш дури да си дозволиш да поседуваш луѓе.
а ак немаш пари само би кукал цел живот, па ај сеа шо е пубо: луксузот или животното кукање по пари?

добро сеа среќата нормално мојт да се подразбудит и со пријателства, љубов, секс Smile и слични срања... ама кај кого како.
парите носат среќа со то шо се обезбедуват едно семејство барем да имат да јајт, и то одвишок, па мојт и да поделит со другите. то би ги праело среќни, ама сепак, стартот е со пари.
REGINA
REGINA
my way... or no way!
my way... or no way!

Age : 33
Број на мислења : 914
Хоби(работа) : Ваѓање луѓе од такт.

Вратете се на почетокот Go down

Парите носат среќа - Page 2 Empty Re: Парите носат среќа

Пишување by Рокси Саб Јун 06, 2009 12:46 am

Се согласувам со тебе, но што е всушност среќата?
Релативен поим си е, зато би биле залудни сите препукувачки дискусии околу неа.
Не велам дека не би била 3АДОВОЛНА ако добијам пари, но тоа е за мене само задоволство, краткорочно. Според мене, среќата е нешто многу поголемо и многу потешко да се достигне, а кога еднаш ќе се достигне потешко е да се изгуби што не е случај со задоволството.
Рокси
Рокси
Нејкам ништо
Нејкам ништо

Age : 30
Број на мислења : 517

Вратете се на почетокот Go down

Парите носат среќа - Page 2 Empty Re: Парите носат среќа

Пишување by Angelic Саб Јун 06, 2009 9:19 am

^ баш на почетокот на книгана Патот на љубовта (мислам) многу добро имаше објаснато за внатрешната среќа и онаа надворешната/материјалната среќа. И убо си имаш кажано во постов над мене.. Smile
Angelic
Angelic
ex Rainbow*

Age : 32
Број на мислења : 713

Вратете се на почетокот Go down

Парите носат среќа - Page 2 Empty Re: Парите носат среќа

Пишување by Рокси Саб Јун 06, 2009 9:52 am

^да, од таа книга ми е оваа идеја. И потполно се согласувам со неа.
Рокси
Рокси
Нејкам ништо
Нејкам ништо

Age : 30
Број на мислења : 517

Вратете се на почетокот Go down

Парите носат среќа - Page 2 Empty Re: Парите носат среќа

Пишување by REGINA Саб Јун 06, 2009 11:23 am

Рокси напиша:Ништо од надвор неможе да ни донесе среќа или несреќа.
зш јас мислам дека Све однадвор мојт да ни донесит среќа или несреќа? мислам... факторите околу нас, па тие се главниот фактор за то дали ќе бидиме среќни или не.
ај биди среќна во африка или на сибир? (ова беше најпростиот пример шо ми теквит). таму немаш пари, немаш за јадење, болести колку и да сакаш, во африка ќе се прашвиш шо беше то вода, а на сибир ќе се прашвиш шо беше то сончев ден, луѓето се све подепресивни, такви пријатели не ти требат... итн.

испадвит дека всушност среќата е дефинирана од надворешните фактори. и пошо темава е за пари, со посебен акцент на парите. (ак беше друга тема посебниот акцент ќе беше на другото rabbit )
REGINA
REGINA
my way... or no way!
my way... or no way!

Age : 33
Број на мислења : 914
Хоби(работа) : Ваѓање луѓе од такт.

Вратете се на почетокот Go down

Парите носат среќа - Page 2 Empty Re: Парите носат среќа

Пишување by Рокси Саб Јун 06, 2009 11:55 am

^3начи, да не се повторвам на секое, прочитај го постот погоре кај шо кажвам дека среќата секој различно ја сфаќа.
Ако си во Африка или во Сибир мојш да се преселиш ако до толку не го сакаш то место. Можит не е едноставно ама не е ни невозможно.
Рокси
Рокси
Нејкам ништо
Нејкам ништо

Age : 30
Број на мислења : 517

Вратете се на почетокот Go down

Парите носат среќа - Page 2 Empty Re: Парите носат среќа

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот