Адаптер Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Дали вреди да се биде добар?

+16
Наташа
Angelic
A GiRL
TONI
Bleak
sokol
Mary Jane
Ane
Болиглава
lela
Рокси
корун
METALBOY
REGINA
tHeJunKy
kojgode
20 posters

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Дали вреди да се биде добар? Empty Дали вреди да се биде добар?

Пишување by kojgode Чет Апр 16, 2009 2:34 pm

Добрината како човекова особина, денес е многу ретко застапена меѓу луѓето. Секој од нас посакува да го добие она што го сака на што полесен начин.
Дали добрината е она кое треба да не’ води во животот, или треба да се осврнеме на злобата и осветата?
Која е целта да се биде добар, кога на крај, секогаш ни се враќа со лошо?
Дали вреди да се биде добар, кога и покрај се, животот еден ден ќе ти сврти грб, во оној момент кога најмногу ќе ти треба?

Животот во еден свет, како овој, исполнет со болка, тага, незадоволство и тешкотии ме тера да се подзамислам, дали има причина за да бидеме човечни. И секогаш ми останува само еден одговор... Заборави на себе, помисли малку и на другите, и ќе дознаеш која е потребата да бидеш добар...
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 33
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Дали вреди да се биде добар? Empty Re: Дали вреди да се биде добар?

Пишување by tHeJunKy Пет Апр 17, 2009 9:32 pm

сепак, не вредит за 95% од човециве...
tHeJunKy
tHeJunKy
Модератор
Модератор

Age : 114
Број на мислења : 759
Хоби(работа) : Гитара, фотографирање, компонирање...
Забавен? : Сто.

Вратете се на почетокот Go down

Дали вреди да се биде добар? Empty Re: Дали вреди да се биде добар?

Пишување by REGINA Пет Апр 17, 2009 10:09 pm

не вредит да си добар, пошо секогаш ќе си искористен, а некој и фала ќе заборајт да ти речит. така да зш сосила да се прајш глуп? мислев... добар?
REGINA
REGINA
my way... or no way!
my way... or no way!

Age : 33
Број на мислења : 914
Хоби(работа) : Ваѓање луѓе од такт.

Вратете се на почетокот Go down

Дали вреди да се биде добар? Empty Re: Дали вреди да се биде добар?

Пишување by METALBOY Пет Апр 17, 2009 10:43 pm

По мое требит да си добар, само да не се претервит, односно да не си предобар, зш то мојт да е искористено противтебе...
METALBOY
METALBOY
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 992
Хоби(работа) : офтопик
Забавен? : Не, забрзан

Вратете се на почетокот Go down

Дали вреди да се биде добар? Empty Re: Дали вреди да се биде добар?

Пишување by корун Нед Апр 19, 2009 2:36 am

Вредит, ако си свесен дека го ценет то шо го прајш, иначе тури му пепел...
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 32
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Дали вреди да се биде добар? Empty Re: Дали вреди да се биде добар?

Пишување by Рокси Нед Апр 19, 2009 10:27 am

Не мислам дека ако си добар сите ќе те користат, туку ако си НАИВЕН. Имат разлика, а според мене, вредит да си добар, не толку поради другите колку поради себеси.
Шо ако си злобен и на сите гледаш со потсмев? И шо ако му наштетиш на некој? Незнам шо би постигнал чоек со то, освен краткорочно кревање на егото, а со то би изгубил многу други работи во животот.
Рокси
Рокси
Нејкам ништо
Нејкам ништо

Age : 30
Број на мислења : 517

Вратете се на почетокот Go down

Дали вреди да се биде добар? Empty Re: Дали вреди да се биде добар?

Пишување by lela Нед Апр 19, 2009 12:39 pm

ДАААААААААААААА ДА ДА ДА!

lela
Адаптер во подем

Age : 32
Број на мислења : 85

Вратете се на почетокот Go down

Дали вреди да се биде добар? Empty Re: Дали вреди да се биде добар?

Пишување by Болиглава Нед Апр 19, 2009 1:21 pm

lela напиша:ДАААААААААААААА ДА ДА ДА!
Следни вакви коментари ќе се бришет. Нек стојт овај за мустра како не требит да излгедат пост на темава.
Болиглава
Болиглава
Администратор
Администратор

Age : 32
Број на мислења : 1166

Вратете се на почетокот Go down

Дали вреди да се биде добар? Empty Re: Дали вреди да се биде добар?

Пишување by Ane Нед Апр 19, 2009 6:45 pm

Јас мислам не зш колку појке си добар со луѓево толку ти го спопиквет на крај, а аку си злобен појке ке бидиш почитуван бар така имам забележано кај многумина..аку имате приметено и вие така е
Ane
Ane
Солиден Адаптер

Age : 31
Број на мислења : 179

Вратете се на почетокот Go down

Дали вреди да се биде добар? Empty Re: Дали вреди да се биде добар?

Пишување by Рокси Нед Апр 19, 2009 6:46 pm

Ако си злобен нема да те почитуваат туку ќе ти прават лице и ќе те оговараат зад грб (не дека немат то да се дешават ако си добар, али ако си злобен сигурно нема да те поштоваат)
Рокси
Рокси
Нејкам ништо
Нејкам ништо

Age : 30
Број на мислења : 517

Вратете се на почетокот Go down

Дали вреди да се биде добар? Empty Re: Дали вреди да се биде добар?

Пишување by Ane Нед Апр 19, 2009 8:25 pm

Eпа јас знам мн такви случаи...
Ane
Ane
Солиден Адаптер

Age : 31
Број на мислења : 179

Вратете се на почетокот Go down

Дали вреди да се биде добар? Empty Re: Дали вреди да се биде добар?

Пишување by METALBOY Нед Апр 19, 2009 8:42 pm

Сепак треба да се биде добар, без никаков коментар.

Едит: П.С. Христијанскава религија не учит на то...
METALBOY
METALBOY
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 992
Хоби(работа) : офтопик
Забавен? : Не, забрзан

Вратете се на почетокот Go down

Дали вреди да се биде добар? Empty Re: Дали вреди да се биде добар?

Пишување by Mary Jane Пон Апр 20, 2009 1:05 am

Вреди ако е за лична сатисфакција, инаку ај донт гив а дамн шит абаут ват адер пипл сеј.
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

Дали вреди да се биде добар? Empty Re: Дали вреди да се биде добар?

Пишување by sokol Пон Апр 20, 2009 12:21 pm

никако не вреди да бидеш предобар со сите зш секогаш ќе те заебат некој
sokol
sokol
Адаптериште

Age : 32
Број на мислења : 397

Вратете се на почетокот Go down

Дали вреди да се биде добар? Empty Re: Дали вреди да се биде добар?

Пишување by lela Пон Апр 20, 2009 12:41 pm

Болиглава напиша:
lela напиша:ДАААААААААААААА ДА ДА ДА!
Следни вакви коментари ќе се бришет. Нек стојт овај за мустра како не требит да излгедат пост на темава.
Да(вака можит?)! Или до мислата е? Smile

lela
Адаптер во подем

Age : 32
Број на мислења : 85

Вратете се на почетокот Go down

Дали вреди да се биде добар? Empty Re: Дали вреди да се биде добар?

Пишување by kojgode Пон Апр 20, 2009 12:44 pm

Сакаше да ти речит да не образложвиш толку многу, зш нема да имет другиве шо да пишет.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 33
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Дали вреди да се биде добар? Empty Re: Дали вреди да се биде добар?

Пишување by lela Пон Апр 20, 2009 12:44 pm

kojgode напиша:Сакаше да ти речит да не образложвиш толку многу, зш нема да имет другиве шо да пишет.
ахам ок Smile

lela
Адаптер во подем

Age : 32
Број на мислења : 85

Вратете се на почетокот Go down

Дали вреди да се биде добар? Empty Re: Дали вреди да се биде добар?

Пишување by Bleak Пон Апр 20, 2009 12:50 pm

Вреди да си добар во одредени граници... Јас за несреќа та граница на добрина ја иам преминато одамна...
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 33
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Дали вреди да се биде добар? Empty Re: Дали вреди да се биде добар?

Пишување by TONI Пон Апр 20, 2009 1:03 pm

За жал во денешно време мн добрина се смета за слабост.
Убо си велат стариве...мн арно и не е на арно.
Вреди да си добар,но не за секого
TONI
TONI
Модератор
Модератор

Age : 33
Број на мислења : 466

Вратете се на почетокот Go down

Дали вреди да се биде добар? Empty Re: Дали вреди да се биде добар?

Пишување by METALBOY Пон Апр 20, 2009 4:32 pm

TONI напиша:Вреди да си добар,но не за секого
Мислам дека си грешка и јас до пред некое време така мислев, ама по празников ко да ми се мена мисљењево, мислам дека треба со сите да сме добри, без разлика во какви односи сме со нив....немам коментар во детали и то... Smile
METALBOY
METALBOY
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 992
Хоби(работа) : офтопик
Забавен? : Не, забрзан

Вратете се на почетокот Go down

Дали вреди да се биде добар? Empty Re: Дали вреди да се биде добар?

Пишување by A GiRL Пон Апр 20, 2009 4:48 pm

Животот е како бумеранг.Она што ќе го испратиш секогаш ти се враќа назад.Ако испратиш себичност,алчност и негативност,тоа и ќе го добиеш назад.Од друга страна пак,ако испратиш добрина,грижа кон другите и волја за да им помогнеш,тие исти добри нешта ќе си ги добиеш назад.Сепак денес,малубројни се оние кои можат да препознаат искреност во нечии очи и знаат да го ценат она што го правиш за нив.А и некои многу повеќе уживаат да слушаат лицемерни усти(зошто секогаш им го кажуваат она што сакаат да го слушнат),додека убо рекол некој паметен:"Луѓето ќе простат се освен искреност".Значит да резимирам. Razz Вредит да си добар со оној шо е добар со тебе,се друго,не да си лош,туку едноставно стави си го на игнор листа и уживај. alien Животов е прекраток да бидеме негативни.
A GiRL
A GiRL
Солиден Адаптер

Age : 32
Број на мислења : 169

Вратете се на почетокот Go down

Дали вреди да се биде добар? Empty Re: Дали вреди да се биде добар?

Пишување by Bleak Пон Апр 20, 2009 7:59 pm

До негде си во право ама сепак ак си секогаш добар секогаш и ќе те за*бвет љуѓево. Ретко се ценет добрите дела.
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 33
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Дали вреди да се биде добар? Empty Re: Дали вреди да се биде добар?

Пишување by kojgode Пон Апр 20, 2009 9:12 pm

Ако сме песимисти, неверници, несигурни на враќање бумерангов мојт да не удрит, а ако сме спротивното ќе го фатиме.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 33
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Дали вреди да се биде добар? Empty Re: Дали вреди да се биде добар?

Пишување by tHeJunKy Пон Апр 20, 2009 9:22 pm

а да си оптимист и све најубо а да си ко дудан во р'цете, пак мојт да те удрит бумерангот... geek
tHeJunKy
tHeJunKy
Модератор
Модератор

Age : 114
Број на мислења : 759
Хоби(работа) : Гитара, фотографирање, компонирање...
Забавен? : Сто.

Вратете се на почетокот Go down

Дали вреди да се биде добар? Empty Re: Дали вреди да се биде добар?

Пишување by REGINA Сре Апр 22, 2009 6:12 pm

со некој луѓе колку и да се трудиш едноставно немојш да си добар. колку појќе попушташ, толку појќе си искористен.

не вредит да си добар... ама биди.
чувството да си добар е добро Wink
REGINA
REGINA
my way... or no way!
my way... or no way!

Age : 33
Број на мислења : 914
Хоби(работа) : Ваѓање луѓе од такт.

Вратете се на почетокот Go down

Дали вреди да се биде добар? Empty Re: Дали вреди да се биде добар?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот