Адаптер Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Екстерно Испитување!

+19
kojgode
Lastojca
Батерфлај
RoTkViCa
корун
REGINA
Gallowsraven
petar
комшивка
OmeN
Рокси
KaTeRiNcE
The Breaking Dawn
Џајко
Marej
blesava008
Mary Jane
METALBOY
мирАл
23 posters

Страна 3 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Екстерно Испитување! - Page 3 Empty Re: Екстерно Испитување!

Пишување by METALBOY Чет Мај 07, 2009 2:12 pm

е и нашион клас беше цел скоро на сите часој, а по некој предмети (физичко) не ни се одржа настава, јас бев неутрален, поради ова на неколку часој закаснав(нишо не пропуштив и не ме запишаја) ама си останав на физика, си станав за последна и ми пиша плуска, среќен сум.

најмногу ме изнервира неорганизираноста! дур не се кажит официјално, не подржвам, бруки, губење часој на наша штета....

едит: и 10 дена да се ова на уставен суд ке поминит на 2 јуни, шо значит....
METALBOY
METALBOY
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 992
Хоби(работа) : офтопик
Забавен? : Не, забрзан

Вратете се на почетокот Go down

Екстерно Испитување! - Page 3 Empty Re: Екстерно Испитување!

Пишување by Gallowsraven Чет Мај 07, 2009 5:06 pm

Аманте бе море, никој не сакат да се полагат. Ко прво, вчера мене од едно 20 души на мсн ми пратија текст за препраќање за денес за протест во 9, шо значит дека не беше баш неорганизиран. И ние не фрлавме со јајца, така да немат шо да се речит дека беше брука. И не мојте да речите дека пола од тие шо протестираја не знаеа за шо протестираја, немат толку тупи во средниве школи, шо по 5 месеци од ко се најавени екстерниве, па и појќе, само за то се зборвит. Факт е дека појќе се организира за губење часој, ама сепак право на ненајавен протест иаме, то во Устав пишит, без разлика колку е организиран или не. Тие шо сакет ќе си протестирет.
Gallowsraven
Gallowsraven
Вештерче

Age : 31
Број на мислења : 142

http://myspace.com/gallowsraven_mk

Вратете се на почетокот Go down

Екстерно Испитување! - Page 3 Empty Re: Екстерно Испитување!

Пишување by METALBOY Чет Мај 07, 2009 5:43 pm

работава е сите да излезиме да протестираме, не можит двајца да излезет и да се надеваме дека ке се менит нешо, а ако требеше да се имат протест мислам дека имат одредени луге шо требит то да го кажет, мене ми кажа еден шо често бегат од часој и како можам да му вервам дека ке е протест а не бегање од часој?

ајде се деси шо се деси

а за утре? ке протестираме сите или ко денес ке е?
METALBOY
METALBOY
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 992
Хоби(работа) : офтопик
Забавен? : Не, забрзан

Вратете се на почетокот Go down

Екстерно Испитување! - Page 3 Empty Re: Екстерно Испитување!

Пишување by Батерфлај Чет Мај 07, 2009 7:18 pm

Ветар во магла,ко шо реков во предходниот пост. Рокси, утре вервам имаш час со Томе, прашај го баш кога требит да ни кажет, не еднаш ни имат кажано дека 10 дена пред то ќе ни кажет шо ке полагаме.
А протестов демек организиран,немој не ме радуј. Знајте за шо протестирате? За целосно укинвење или само за оваа година? Ако се протестират, нека е на ниво на држава, средношколска унија нека организират, ванте танте....Не само колку да се губет часој.
Батерфлај
Батерфлај
Адаптер во подем

Age : 30
Број на мислења : 57
Хоби(работа) : Неам

Вратете се на почетокот Go down

Екстерно Испитување! - Page 3 Empty Re: Екстерно Испитување!

Пишување by Рокси Чет Мај 07, 2009 7:36 pm

Очигледно е дека појкето протестирет колку да губет часој, а врска си немет како требит да се одвиват тој процес. Викет по улицана, се дерет, ко некој од џунгла дојдени... така не се држет протести, мојт само контраефект да се постигнит.
И се сложувам со пеперутката, треба протестот да е организиран, ние не сме воопшто информирани за тоа како би се одржувал, дали некој го организирал, дали е најавен и такви работи. Сите се како муви без глави, а шо е најтрагично не е ни дефинирано дали воопшто ќе полагаме оваа година. Уставниот суд ќе заседава на 28ми Мај, а уште сега почнаа протестите. Сигурно нема до 28ми да се буниме.
Ако организираме бојкот на наставата (олку рано) само ќе губиме денови нашколо и ќе мора да ги надоместиме, а ако не ги надоместиме ќе изгубиме материјал нашколо, шо е многу неубо (барем за мене).
3начи, да заокружам, мислам дека протестот е кренат прерано и воопшто не е организиран како што треба, дека нема доволно информации и како дополнение се шират дезинформации меѓу учениците.
Рокси
Рокси
Нејкам ништо
Нејкам ништо

Age : 30
Број на мислења : 517

Вратете се на почетокот Go down

Екстерно Испитување! - Page 3 Empty Re: Екстерно Испитување!

Пишување by Рокси Чет Мај 07, 2009 7:40 pm

Gallowsraven напиша:Аманте бе море, никој не сакат да се полагат. Ко прво, вчера мене од едно 20 души на мсн ми пратија текст за препраќање за денес за протест во 9, шо значит дека не беше баш неорганизиран.

Организирање на протест по мсн?
Дај не зезај, и јас можам на мсн да напишам некоја порака и да ја пратам на сите контакти и тие да ја пренесат и такви ствари.
Прво: не содржит информации за ШО се протестират (океј, сите сме доволно свесни за то)
Второ: не кажуваат кој го организира
Трето: немојш да знајш колку е веродостојна та информација

Баш денес на мсн добив пораки во кој пишеше дека штрајкот е организиран од СОНК, шо мислам дека е погрешно. Ја посетив официјалната страна на СОНК, немаше ни Ш од штрајк.
Рокси
Рокси
Нејкам ништо
Нејкам ништо

Age : 30
Број на мислења : 517

Вратете се на почетокот Go down

Екстерно Испитување! - Page 3 Empty Re: Екстерно Испитување!

Пишување by METALBOY Чет Мај 07, 2009 7:41 pm

^ во право си и јас мислам дека е прерано. и сега шо прајме, едночудо деца рекоја ташни да не носиме утре...

и за вториов во право си, од тука почнаја дезинформациите...
METALBOY
METALBOY
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 992
Хоби(работа) : офтопик
Забавен? : Не, забрзан

Вратете се на почетокот Go down

Екстерно Испитување! - Page 3 Empty Re: Екстерно Испитување!

Пишување by Батерфлај Чет Мај 07, 2009 7:44 pm

Јас ке си носам, штета никаква немам,само корист можда. Ако е пак неорганизиран протестов, не гледам причина зш да одам.
Батерфлај
Батерфлај
Адаптер во подем

Age : 30
Број на мислења : 57
Хоби(работа) : Неам

Вратете се на почетокот Go down

Екстерно Испитување! - Page 3 Empty Re: Екстерно Испитување!

Пишување by Рокси Чет Мај 07, 2009 7:46 pm

Незнам, јас изгледа ќе носам. Досега учев историја, требит утре да станам, се надевам ќе се одржат часовите.
Од понеделник кажвеа нешо демек бојкот на наставата и такви ствари, али се надевам дека нема да се оствари тоа.
Прво треба да бидеме сигурни дека законот е дефиниран, па после да се буниме.
Мислам дека ова е на некој начин сплетка од власта, пошо нели уставниов ќе е на 28ми, немат да имаме мн време да се спремиме и + нема да имаме време за бојкоти, штрајкови и такви работи.
Искрено, немам идеја шо би се праело, можит паметно е неколку деца претставници од средниве училишта да одат на разговор со луѓе со кои треба да разговараат, да им кажат шо е и како е состојбата.
Рокси
Рокси
Нејкам ништо
Нејкам ништо

Age : 30
Број на мислења : 517

Вратете се на почетокот Go down

Екстерно Испитување! - Page 3 Empty Re: Екстерно Испитување!

Пишување by Батерфлај Чет Мај 07, 2009 7:59 pm

^^ за џабе и јас не учев историја море, а тешки се море лекцииве.
Едит:
На Плоштадот во Охрид, сите Основци
и Средношколци се повикуваат на
Штрајк против Екстерното
Оценување
Сите присутни се ослободени од настава
Подржано од СОНК ИСПРАТИ НА СИТЕ lol!
Батерфлај
Батерфлај
Адаптер во подем

Age : 30
Број на мислења : 57
Хоби(работа) : Неам

Вратете се на почетокот Go down

Екстерно Испитување! - Page 3 Empty Re: Екстерно Испитување!

Пишување by Рокси Чет Мај 07, 2009 8:05 pm

Најтрагично е то шо децава никогаш не ја проверуваат веродостојноста на информациите, само трчет ко муви без глави
Рокси
Рокси
Нејкам ништо
Нејкам ништо

Age : 30
Број на мислења : 517

Вратете се на почетокот Go down

Екстерно Испитување! - Page 3 Empty Re: Екстерно Испитување!

Пишување by METALBOY Чет Мај 07, 2009 9:28 pm

ajде помина, гледав вести и за среќа нишо негативно не кажаја освен то шо нетребит да бидит протестот пред општина туку пред школиве(а ако се пред школиве, професориве ке им се заканвет со намалени оценки на децава и така)и сега незнам дали да земам ташна за утре или не Smile Crying or Very sad
METALBOY
METALBOY
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 992
Хоби(работа) : офтопик
Забавен? : Не, забрзан

Вратете се на почетокот Go down

Екстерно Испитување! - Page 3 Empty Re: Екстерно Испитување!

Пишување by METALBOY Пет Мај 08, 2009 11:20 am

Е денес ова шо го напрајвме, па мислам поубо е од чера, имено заедно со другиве школи поминавме економски па емуц, па христо и на плоштад интервју, мислам дека денешниов протест ок беше....
METALBOY
METALBOY
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 992
Хоби(работа) : офтопик
Забавен? : Не, забрзан

Вратете се на почетокот Go down

Екстерно Испитување! - Page 3 Empty Re: Екстерно Испитување!

Пишување by Рокси Пет Мај 08, 2009 11:27 am

A да ве прашам, врз која основа штрајкувате?
3аконот за екстерните не е ни дефиниран, требит на уставен суд да кажат, а добро познато е дека уставниот ќе заседава на 28ми мај, сигурно дотогаш нема да штрајкувате и да бојкотирате настава.
Мислам дека професорине се во право со то шо ни го велат, само шо ние сме навикнати на анархизам па мислиме дека се’ шо ќе ни кажат професорите е погрешно.
Ко се собраја деца на втор час пред гимназијана, ваљда од економски, угостителско и емуц се понашаја ко од џунгла да се излезени, „водачи“ им беа дечишта шо до вчера едвај завршија ОСНОВНО, мислам, глупо е да дозволиме такви да не’ „водат“.
Јас не бев излезена на штрајк, целиот мој клас беше на часови (три ги држевме, на четврти не’ пушти), а ко шо знам и I-6 и I-8 беа на настава, и мислам дек 2-3 класа од втора, ама не сум сигурна.
Да заокружам: Мислам дека штрајкот е неоснован, прерано кренат и недоволно организиран.
Рокси
Рокси
Нејкам ништо
Нејкам ништо

Age : 30
Број на мислења : 517

Вратете се на почетокот Go down

Екстерно Испитување! - Page 3 Empty Re: Екстерно Испитување!

Пишување by METALBOY Пет Мај 08, 2009 11:32 am

абе колку толку, мое мислење е дека убо помина, се сложвам дека требит подобра организација и таму ред други работи, мислам „бојље ишта него ништа“, незнам шо да коментирам друго.
METALBOY
METALBOY
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 992
Хоби(работа) : офтопик
Забавен? : Не, забрзан

Вратете се на почетокот Go down

Екстерно Испитување! - Page 3 Empty Re: Екстерно Испитување!

Пишување by корун Пет Мај 08, 2009 11:45 am

Рокси напиша:A да ве прашам, врз која основа штрајкувате?
3аконот за екстерните не е ни дефиниран, требит на уставен суд да кажат, а добро познато е дека уставниот ќе заседава на 28ми мај, сигурно дотогаш нема да штрајкувате и да бојкотирате настава.
Мислам дека професорине се во право со то шо ни го велат, само шо ние сме навикнати на анархизам па мислиме дека се’ шо ќе ни кажат професорите е погрешно.
Ко се собраја деца на втор час пред гимназијана, ваљда од економски, угостителско и емуц се понашаја ко од џунгла да се излезени, „водачи“ им беа дечишта шо до вчера едвај завршија ОСНОВНО, мислам, глупо е да дозволиме такви да не’ „водат“.
Јас не бев излезена на штрајк, целиот мој клас беше на часови (три ги држевме, на четврти не’ пушти), а ко шо знам и I-6 и I-8 беа на настава, и мислам дек 2-3 класа од втора, ама не сум сигурна.
Да заокружам: Мислам дека штрајкот е неоснован, прерано кренат и недоволно организиран.

Закон за екстерни вистина не е дефиниран, ама јасно стојт дека ке имат... Во то е и проблемот - шо не е дефиниран, не е анархија само во школиве - владава носит глупи и неосновани закони... Не се знајт кога, шо како по кој предмети, дали електронски или на хартија - нишо не се знајт а ако молчиме ке ни ги тупнет без најава и ке се чудиме... А дека пола се излезени за да губет часој - то е точно ама сепак шо помасовно то пубо....
Уставен суд не носит или дефинират закони, уставен суд мојт само да го паднит законов... Шо значит дека до 28 законов за екстерни испити е во сила...
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 32
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Екстерно Испитување! - Page 3 Empty Re: Екстерно Испитување!

Пишување by Рокси Пет Мај 08, 2009 11:50 am

Али сепак зависиме од уставниот суд и мислам дека штрајкот нема да смени ништо во нивната одлука. Има голема веројатност да падне законот пошо нема доволно време да повториме. И да не падне, мислам дека ќе има полесни прашања, ко лани за матурантите шо полагаја.
Ние не можиме 20 дена да бојкотираме настава, и да можиме - сепак ќе требит да надоместиме часови, или пак ќе изгубиме дел од материјалот. Се’ зависит сега од уставниов.
Рокси
Рокси
Нејкам ништо
Нејкам ништо

Age : 30
Број на мислења : 517

Вратете се на почетокот Go down

Екстерно Испитување! - Page 3 Empty Re: Екстерно Испитување!

Пишување by Батерфлај Пет Мај 08, 2009 6:01 pm

корун напиша:
Рокси напиша:A да ве прашам, врз која основа штрајкувате?
3аконот за екстерните не е ни дефиниран, требит на уставен суд да кажат, а добро познато е дека уставниот ќе заседава на 28ми мај, сигурно дотогаш нема да штрајкувате и да бојкотирате настава.
Мислам дека професорине се во право со то шо ни го велат, само шо ние сме навикнати на анархизам па мислиме дека се’ шо ќе ни кажат професорите е погрешно.
Ко се собраја деца на втор час пред гимназијана, ваљда од економски, угостителско и емуц се понашаја ко од џунгла да се излезени, „водачи“ им беа дечишта шо до вчера едвај завршија ОСНОВНО, мислам, глупо е да дозволиме такви да не’ „водат“.
Јас не бев излезена на штрајк, целиот мој клас беше на часови (три ги држевме, на четврти не’ пушти), а ко шо знам и I-6 и I-8 беа на настава, и мислам дек 2-3 класа од втора, ама не сум сигурна.
Да заокружам: Мислам дека штрајкот е неоснован, прерано кренат и недоволно организиран.

Закон за екстерни вистина не е дефиниран, ама јасно стојт дека ке имат... Во то е и проблемот - шо не е дефиниран, не е анархија само во школиве - владава носит глупи и неосновани закони... Не се знајт кога, шо како по кој предмети, дали електронски или на хартија - нишо не се знајт а ако молчиме ке ни ги тупнет без најава и ке се чудиме... А дека пола се излезени за да губет часој - то е точно ама сепак шо помасовно то пубо....
Уставен суд не носит или дефинират закони, уставен суд мојт само да го паднит законов... Шо значит дека до 28 законов за екстерни испити е во сила...

До 28 е во сила,така? За кога се најавени екстерните? Од 1-10 јуни. Така да, ако паднит, не полагаме. Незнам зш сите се толку успаничени, па протести па триста чуда....И шо, до 28 секој ден ке протестираме/те? Поубо да се организират протестот да е измеѓу смени, за да не се губит од часој. Во тој случај и професориве најавија дека ке не поддржет. Ама финтата е, ако е протестот после настава, никој немат да дојт, зш на 90% од тие шо протестирет им е дојдено само до губење часој.
Батерфлај
Батерфлај
Адаптер во подем

Age : 30
Број на мислења : 57
Хоби(работа) : Неам

Вратете се на почетокот Go down

Екстерно Испитување! - Page 3 Empty Re: Екстерно Испитување!

Пишување by Gallowsraven Пет Мај 08, 2009 6:24 pm

Рокси напиша:
Gallowsraven напиша:Аманте бе море, никој не сакат да се полагат. Ко прво, вчера мене од едно 20 души на мсн ми пратија текст за препраќање за денес за протест во 9, шо значит дека не беше баш неорганизиран.

Организирање на протест по мсн?
Дај не зезај, и јас можам на мсн да напишам некоја порака и да ја пратам на сите контакти и тие да ја пренесат и такви ствари.
Прво: не содржит информации за ШО се протестират (океј, сите сме доволно свесни за то)
Второ: не кажуваат кој го организира
Трето: немојш да знајш колку е веродостојна та информација

Баш денес на мсн добив пораки во кој пишеше дека штрајкот е организиран од СОНК, шо мислам дека е погрешно. Ја посетив официјалната страна на СОНК, немаше ни Ш од штрајк.


Рокси напиша:A да ве прашам, врз која основа штрајкувате?
3аконот за екстерните
не е ни дефиниран, требит на уставен суд да кажат, а добро познато е
дека уставниот ќе заседава на 28ми мај, сигурно дотогаш нема да
штрајкувате и да бојкотирате настава.
Мислам дека професорине се во
право со то шо ни го велат, само шо ние сме навикнати на анархизам па
мислиме дека се’ шо ќе ни кажат професорите е погрешно.
Ко се
собраја деца на втор час пред гимназијана, ваљда од економски,
угостителско и емуц се понашаја ко од џунгла да се излезени, „водачи“
им беа дечишта шо до вчера едвај завршија ОСНОВНО, мислам, глупо е да
дозволиме такви да не’ „водат“.
Јас не бев излезена на штрајк,
целиот мој клас беше на часови (три ги држевме, на четврти не’ пушти),
а ко шо знам и I-6 и I-8 беа на настава, и мислам дек 2-3 класа од
втора, ама не сум сигурна.
Да заокружам: Мислам дека штрајкот е неоснован, прерано кренат и недоволно организиран.

За првиот пост - По мсн, по мсн. Ак си способен/на, собери ги те молам 3ве генерации гимназија па да се организираме ко шо требит. Ние пробавме појќе души ама не успеавме. Јака си на зборој, па ај пробај ко така собери ги. И да, ШО Е ТО, шо требит да содржит информации за шо се протестират? Па многу јасно дека немат, ко 90% се кренаа заради губење на часој само. Писмо со објаснување немаше, протестов беше ненајавен. А писма веќе се пратиле и пак ќе се пратет.
После, не се понашај ко другиве да се дивјаци. Можда едвај имат некој завршено основно, ама имат еднакви права со тие, ко тебе, шо поминале многу лесно. Сите сакет да не полагаме, јас мислам дек немат никој шо сакат да полагат. Еден од економски да имат почнато да урлат, ќе се пуштет други по него - кошо излеговте од прва еден по еден надвор од гимназија, без никој да ве договорит, така и некој ќе почнит да урлат по некој друг и се создават хаос. Тие шо се во одбор шо ги знам, не ми игледет ко "од џунгла излезени дечишта". A пошо сакаше причини и ќе ти наведам.
1. На првиот час оваја година ко ни ги најавија екстерниве рекоа дек ќе имат пробно тестирање од февруари - март, НЕМАШЕ.
2. Критериумов - 70% од материјал за двојка? Ти одговарат? Мене не.
3. Професориве се плашет, намалвет оценки.
4. Усното испитвење и активноста на час се помалце се земат во предвид за оценвење. Ако веќе имат екстерно, шо барам јас 9 месеци на школа да одам? Ќе седам дома и ќе си учам и само ќе си полагам на крај. Ова не е факултет, гимназија е. И во устав пишит дека ученициве исклучиво од професорите требит да се оценвени, а не од министерство.
5. Требеше одлука да се донесит до 1 Мај. Помина. Сеа до 27. Дур се организирет после то, ак се воведет тестојте, одби 5 дена, па 10 за спремање, па уш 10 дур да се извршит скроз полагањето? На крај на јуни јас да полагам? Неам намера да учам на сред лето.
Не сакам да изглеат ко да се прам паметна со постов, ама постојве не ти се во ред според мене. Не викам дек не беше хаос ама... То јет.
Edit: Поубо да имат сеа протести, зш ак не ги одбиет после екстерниве, џабе ни е се. Ама ак се штрајкојте во тек на настава, мислам дек се ни е џабе.
Gallowsraven
Gallowsraven
Вештерче

Age : 31
Број на мислења : 142

http://myspace.com/gallowsraven_mk

Вратете се на почетокот Go down

Екстерно Испитување! - Page 3 Empty Re: Екстерно Испитување!

Пишување by Рокси Пет Мај 08, 2009 7:10 pm

Gallowsraven напиша:За првиот пост - По мсн, по мсн. Ак си способен/на, собери ги те молам 3ве генерации гимназија па да се организираме ко шо требит. Ние пробавме појќе души ама не успеавме. Јака си на зборој, па ај пробај ко така собери ги. И да, ШО Е ТО, шо требит да содржит информации за шо се протестират? Па многу јасно дека немат, ко 90% се кренаа заради губење на часој само. Писмо со објаснување немаше, протестов беше ненајавен. А писма веќе се пратиле и пак ќе се пратет.
После, не се понашај ко другиве да се дивјаци. Можда едвај имат некој завршено основно, ама имат еднакви права со тие, ко тебе, шо поминале многу лесно. Сите сакет да не полагаме, јас мислам дек немат никој шо сакат да полагат. Еден од економски да имат почнато да урлат, ќе се пуштет други по него - кошо излеговте од прва еден по еден надвор од гимназија, без никој да ве договорит, така и некој ќе почнит да урлат по некој друг и се создават хаос. Тие шо се во одбор шо ги знам, не ми игледет ко "од џунгла излезени дечишта". A пошо сакаше причини и ќе ти наведам.
1. На првиот час оваја година ко ни ги најавија екстерниве рекоа дек ќе имат пробно тестирање од февруари - март, НЕМАШЕ.
2. Критериумов - 70% од материјал за двојка? Ти одговарат? Мене не.
3. Професориве се плашет, намалвет оценки.
4. Усното испитвење и активноста на час се помалце се земат во предвид за оценвење. Ако веќе имат екстерно, шо барам јас 9 месеци на школа да одам? Ќе седам дома и ќе си учам и само ќе си полагам на крај. Ова не е факултет, гимназија е. И во устав пишит дека ученициве исклучиво од професорите требит да се оценвени, а не од министерство.
5. Требеше одлука да се донесит до 1 Мај. Помина. Сеа до 27. Дур се организирет после то, ак се воведет тестојте, одби 5 дена, па 10 за спремање, па уш 10 дур да се извршит скроз полагањето? На крај на јуни јас да полагам? Неам намера да учам на сред лето.
Не сакам да изглеат ко да се прам паметна со постов, ама постојве не ти се во ред според мене. Не викам дек не беше хаос ама... То јет.
Edit: Поубо да имат сеа протести, зш ак не ги одбиет после екстерниве, џабе ни е се. Ама ак се штрајкојте во тек на настава, мислам дек се ни е џабе.

Кај реков дека сакам да ги соберам? Нигде.
И самата кажуваш дека 90% се кренаа за губење часови, а да ги прашаш зошто штрајкуваат - незнаат, т.е. знаат, али не се запознаени со појкето важни детали, а то настанало баш пошо тие шо се нафаќет да организирет не ги информирет луѓево (сите си кажват своја приказна и со то шират дезинформации).
Ко ќе се прает протести требит да е мирно, а не само колку да се ојт на протест, а да не се знајт како требит луѓево да се понашет. Требит да имат деца шо ќе бидат спремни во секое време да ги претставуваат сите ученици, пошо протестите не се само колку да се излезит и да се урлат пред општина, туку треба луѓето да кажат зошто се незадоволни, шо барет да се сменит.
А баш поради причините кои ти ги наведе, законот за екстерни оценувања би требало да падне на уставен суд. Нема потреба од толкави узбуни и паники.

Ќе ја цитирам пеперутката
Поубо да се организират протестот да е измеѓу смени, за да не се губит од часој. Во тој случај и професориве најавија дека ке не поддржет. Ама финтата е, ако е протестот после настава, никој немат да дојт, зш на 90% од тие шо протестирет им е дојдено само до губење часој.
Рокси
Рокси
Нејкам ништо
Нејкам ништо

Age : 30
Број на мислења : 517

Вратете се на почетокот Go down

Екстерно Испитување! - Page 3 Empty Re: Екстерно Испитување!

Пишување by корун Пет Мај 08, 2009 9:03 pm

Батерфлај напиша:До 28 е во сила,така? За кога се најавени екстерните? Од 1-10 јуни. Така да, ако паднит, не полагаме. Незнам зш сите се толку успаничени, па протести па триста чуда....И шо, до 28 секој ден ке протестираме/те? Поубо да се организират протестот да е измеѓу смени, за да не се губит од часој. Во тој случај и професориве најавија дека ке не поддржет. Ама финтата е, ако е протестот после настава, никој немат да дојт, зш на 90% од тие шо протестирет им е дојдено само до губење часој.

Проблемот е шо е неизвесно дал ке паднит, немат да дозволит Грујо секој втор закон да му паѓат на уставен...

Не знам зш се буните да ојме нашкола... Денот се рачунат ко работен со то шо се појаввиме нашкола барем на прв и ја иаме подршкава од професориве шо не запишвет во забелешка ко излезени на протест. Едноставно, понеделник может да се пополнет празнине места во дневникон и никому ништо... На крај краева и да учиме една сабота, вредит за нашиве права па макар и 90% да се излезени ради губење... Ако гледаш така на некој му се ви интерес екстерни, шо барет деца со 2ки шо сигурно немат да паднет, и оние шо учет континуирано и се сигурни во себе... Ако се пронајде во одвие претходниве не ти замервам, ако не немат потреба да се буниш, оди нашкола и уживај други ке штрајкувет за нешо шо и тебе не ти одговарат...
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 32
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Екстерно Испитување! - Page 3 Empty Re: Екстерно Испитување!

Пишување by Батерфлај Саб Мај 09, 2009 1:17 am

корун напиша:
Батерфлај напиша:До 28 е во сила,така? За кога се најавени екстерните? Од 1-10 јуни. Така да, ако паднит, не полагаме. Незнам зш сите се толку успаничени, па протести па триста чуда....И шо, до 28 секој ден ке протестираме/те? Поубо да се организират протестот да е измеѓу смени, за да не се губит од часој. Во тој случај и професориве најавија дека ке не поддржет. Ама финтата е, ако е протестот после настава, никој немат да дојт, зш на 90% од тие шо протестирет им е дојдено само до губење часој.

Проблемот е шо е неизвесно дал ке паднит, немат да дозволит Грујо секој втор закон да му паѓат на уставен...

Не знам зш се буните да ојме нашкола... Денот се рачунат ко работен со то шо се појаввиме нашкола барем на прв и ја иаме подршкава од професориве шо не запишвет во забелешка ко излезени на протест. Едноставно, понеделник может да се пополнет празнине места во дневникон и никому ништо... На крај краева и да учиме една сабота, вредит за нашиве права па макар и 90% да се излезени ради губење... Ако гледаш така на некој му се ви интерес екстерни, шо барет деца со 2ки шо сигурно немат да паднет, и оние шо учет континуирано и се сигурни во себе... Ако се пронајде во одвие претходниве не ти замервам, ако не немат потреба да се буниш, оди нашкола и уживај други ке штрајкувет за нешо шо и тебе не ти одговарат...


Поддршка од професориве имаме само во училница, ко ке сме сами со нив. Ко ке излезет пред Машановиќ, се прает као демек ајде сите внатре, шо е ова некултура од вас. Лицемерни се, и си поигравет како сакет со нас. ( некој од нив,не велам за сите ). И не,не се пронајдов во ниедно од тие шо ги наброја, имам огромни дупки по некој предмети, како на пример македонски или хемија и уште пар предмети шо ги мразам од дното на душата и едноставно не сакам да ги учам. Ама пак, ако ми се паднит некој од тие предмети( Недајбоже Smile ), 200 можни прашања ке ни дает. Од тие 200,40 ќе ми се паднет. На крај краева, ќе ги прочиташ неколкупати и ке ги знајш горе долу.
Друга варијанта, шо мислам дека е мнооооогу подобра ( конкретно за нас, за професориве е катастрофа ), е бојкот на тестирањата. Значи НИКОЈ,апсолутно НИКОЈ да не напишит ништо на ливчето, само да се потпишит. Во тој случај, нас не ни намалвет оцена, си ја задржвиме истата, а професорот добиват -15% плата.
И ко за крај, далеку од то дека ако се кренит цела Гимназија да протестират, јас ке одам нашкола,само заради то шо не се согласвам со останатата маса. Ќе одам со другиве, заради солидарност. Ама пак да учествувам во протест како тој Скопје, ко маваја со јајца по МОН, немам намера. Пошо во очиве на повозрасниве место да се докажиме како позрели, ние се понашаме ко дивјаци.
Батерфлај
Батерфлај
Адаптер во подем

Age : 30
Број на мислења : 57
Хоби(работа) : Неам

Вратете се на почетокот Go down

Екстерно Испитување! - Page 3 Empty Re: Екстерно Испитување!

Пишување by корун Саб Мај 09, 2009 2:10 am

Факт е дека не сакет и тие екстерни, ако воопшто се лицемерни то е кон директоров зато шо искрено се радвет и тие на штрајков... Ем не предавет ем немат екстерни, а тие се надвор од целиов филм - пубо немат за нив...
Ако ние не мојме да со собериме да излезиме сите заедно немој да ми речиш дека сите заедно ке бојкотираме дента. Џабе ке ја пикаме глава в торба на 28ми ко мојме сеа да излезиме. Јас не вељам до 28 да се буниме, едноставно покажавме дек сме единствени во намерава со време, ко шо рекле стариве, то шо мојш да го завршиш денес не го оставај за утре, камоли за после 2 недели...
Мислам дека возрасниве требит да се покажет ко позрели, да не користет све во партиски цели и да размислет пред да донесет некоја глупа одлука. А ние немат да сме ни први ни последни шо ке штрајкуваме зато шо то е дел од демократија, ако сакет и со кокошки нек фрлет, секој си имат свој начин на изразвење на револт и е свесен за последициве. Иако штрајк требит да делуват и остават впелаток ко целина не мојт еден чоек да контролират “емоции“ ( во наводници ради то шо фрлет не од револ туку од “види ме јак сум“ причини али јеби га, не мојт друг да им берит ум...) од 400 души...
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 32
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Екстерно Испитување! - Page 3 Empty Re: Екстерно Испитување!

Пишување by Рокси Саб Мај 09, 2009 11:38 am

Кај нас никој од професорите не ни’ рекоја дека не’ поддржуваат.
3а вас незнам.
Рокси
Рокси
Нејкам ништо
Нејкам ништо

Age : 30
Број на мислења : 517

Вратете се на почетокот Go down

Екстерно Испитување! - Page 3 Empty Re: Екстерно Испитување!

Пишување by Батерфлај Саб Мај 09, 2009 5:11 pm

корун напиша:Факт е дека не сакет и тие екстерни, ако воопшто се лицемерни то е кон директоров зато шо искрено се радвет и тие на штрајков... Ем не предавет ем немат екстерни, а тие се надвор од целиов филм - пубо немат за нив...
Ако ние не мојме да со собериме да излезиме сите заедно немој да ми речиш дека сите заедно ке бојкотираме дента. Џабе ке ја пикаме глава в торба на 28ми ко мојме сеа да излезиме. Јас не вељам до 28 да се буниме, едноставно покажавме дек сме единствени во намерава со време, ко шо рекле стариве, то шо мојш да го завршиш денес не го оставај за утре, камоли за после 2 недели...
Мислам дека возрасниве требит да се покажет ко позрели, да не користет све во партиски цели и да размислет пред да донесет некоја глупа одлука. А ние немат да сме ни први ни последни шо ке штрајкуваме зато шо то е дел од демократија, ако сакет и со кокошки нек фрлет, секој си имат свој начин на изразвење на револт и е свесен за последициве. Иако штрајк требит да делуват и остават впелаток ко целина не мојт еден чоек да контролират “емоции“ ( во наводници ради то шо фрлет не од револ туку од “види ме јак сум“ причини али јеби га, не мојт друг да им берит ум...) од 400 души...

Абе на професориве најмногу им одговарат да не прајме. Нас шо, една оцена ке ни намалет. Али нас да не искориствет во нивни цели, не е во ред. Сестра ми е основно, наставничка нејзина ги поддржала децата на протест, ги поттикнала, ама им рекла ко ке излезите на протест, не велите дека ние ви рековме да протестирате, туку дека учебниците не биле усогласени со тестојте или шо ти знам јас. Значи или нека не поддржет, или нека седет настрана. Вака ние ке испадниме криви, а уствари протестираме за нешто шо ним појќе не им одговарат.
Батерфлај
Батерфлај
Адаптер во подем

Age : 30
Број на мислења : 57
Хоби(работа) : Неам

Вратете се на почетокот Go down

Екстерно Испитување! - Page 3 Empty Re: Екстерно Испитување!

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот