Адаптер Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Омилена историска личност

+11
Џими
Marej
nance
tHeJunKy
Рокси
Mary Jane
Punk
мирАл
pankerishte
kojgode
METALBOY
15 posters

Go down

Омилена историска личност Empty Омилена историска личност

Пишување by METALBOY Сре Мар 25, 2009 1:05 pm

Ајде кажете која личност ви е омилена, можете да кажите зошто, можи да биди и некоја која шо ве смејт....
METALBOY
METALBOY
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 992
Хоби(работа) : офтопик
Забавен? : Не, забрзан

Вратете се на почетокот Go down

Омилена историска личност Empty Re: Омилена историска личност

Пишување by METALBOY Сре Мар 25, 2009 1:06 pm

Чарли Чаплин-посмешен ми е и од денешниве комични филмој, аку нема звук lol!
METALBOY
METALBOY
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 992
Хоби(работа) : офтопик
Забавен? : Не, забрзан

Вратете се на почетокот Go down

Омилена историска личност Empty Re: Омилена историска личност

Пишување by kojgode Сре Мар 25, 2009 3:57 pm

Александар Македонски и Наполеон Бонапарта зш за нив ништо не било невозможно и со многу помали војски тепале огромни.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 33
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Омилена историска личност Empty Re: Омилена историска личност

Пишување by pankerishte Сре Мар 25, 2009 4:29 pm

Јане Сандански
pankerishte
pankerishte
Куропецач
Куропецач

Age : 35
Број на мислења : 601
Хоби(работа) : Метење,Чистење Улици
Забавен? : Да

http://www.myspace.com/komunalnahigena

Вратете се на почетокот Go down

Омилена историска личност Empty Re: Омилена историска личност

Пишување by мирАл Сре Мар 25, 2009 4:44 pm

Две
Астерикс и Обеликс Razz
мирАл
мирАл
lec dudat again!
lec dudat again!

Age : 32
Број на мислења : 708
Хоби(работа) : едрење
Забавен? : најзабавен

Вратете се на почетокот Go down

Омилена историска личност Empty Re: Омилена историска личност

Пишување by Punk Сре Мар 25, 2009 9:29 pm

Хитлер
Punk
Punk
Live fast!
Live fast!

Age : 34
Број на мислења : 505

Вратете се на почетокот Go down

Омилена историска личност Empty Re: Омилена историска личност

Пишување by Mary Jane Чет Мар 26, 2009 1:04 am

Александар Македонски, Клеопатра и Јованка Орлеанка.
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

Омилена историска личност Empty Re: Омилена историска личност

Пишување by Рокси Чет Мар 26, 2009 1:09 am

Филип II Македонски пошо баш ја средил Македонијава ко шо требит, појкето луѓе биле задоволни, бил мн паметен. Ко дошол на власт Александар само го упропастил то шо го напрајл Филип, тој одел онаму им ги кршел кичмите на другите кралој и царој, а љуѓево во Македонија биле се понезадоволни и то.

И Атила - водачот на Хуните го поштовам, не сум сигурна зошто, али сигурно пошо бил ептен ладнокрвен и крволочен ... ѕвер
Рокси
Рокси
Нејкам ништо
Нејкам ништо

Age : 30
Број на мислења : 517

Вратете се на почетокот Go down

Омилена историска личност Empty Re: Омилена историска личност

Пишување by tHeJunKy Чет Мар 26, 2009 7:25 pm

Никола Тесла - д бест Very Happy
Ајнштајн вода мојт да му носит.
tHeJunKy
tHeJunKy
Модератор
Модератор

Age : 114
Број на мислења : 759
Хоби(работа) : Гитара, фотографирање, компонирање...
Забавен? : Сто.

Вратете се на почетокот Go down

Омилена историска личност Empty Re: Омилена историска личност

Пишување by METALBOY Чет Мар 26, 2009 8:46 pm

Mary Jane напиша:Александар Македонски, Клеопатра и Јованка Орлеанка.
Ајнштајн не ти е веке омилен или заборај да го напишиш?
METALBOY
METALBOY
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 992
Хоби(работа) : офтопик
Забавен? : Не, забрзан

Вратете се на почетокот Go down

Омилена историска личност Empty Re: Омилена историска личност

Пишување by Mary Jane Пет Мар 27, 2009 12:02 am

METALBOY напиша:
Mary Jane напиша:Александар Македонски, Клеопатра и Јованка Орлеанка.
Ајнштајн не ти е веке омилен или заборај да го напишиш?

Ајнштајн за мене не е историска личност. За него е исклучок глаголската категорија време.


Последната промена е направена од Mary Jane на Пет Мар 27, 2009 12:03 am. Мислењето е променето 1 пати (Reason for editing : сто пати една буква попрајв:S)
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

Омилена историска личност Empty Re: Омилена историска личност

Пишување by nance Пет Мар 27, 2009 1:11 am

Абрахам Линколн, Мајер Ротшилд, Џингис Кан, Ганди и Тесла се едни од појаките.
nance
nance
Херој на форумов

Age : 33
Број на мислења : 143
Хоби(работа) : drapanje jajca
Забавен? : nda

Вратете се на почетокот Go down

Омилена историска личност Empty Re: Омилена историска личност

Пишување by kojgode Пет Мар 27, 2009 2:01 am

nance напиша:Абрахам Линколн, Мајер Ротшилд, Џингис Кан, Ганди и Тесла се едни од појаките.
Ганди и Линколн посебно.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 33
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Омилена историска личност Empty Re: Омилена историска личност

Пишување by Marej Пет Мар 27, 2009 2:11 am

Zvonko.
Marej
Marej
Модератор
Модератор

Age : 33
Број на мислења : 986
Забавен? : ултра

Вратете се на почетокот Go down

Омилена историска личност Empty Re: Омилена историска личност

Пишување by Џими Саб Мар 28, 2009 7:26 pm

Кокан Корун и Курте

Затоа што ќе се познати како основачите на адаптер....
Позз.
Џими
Џими
Болиглава's best friend
Болиглава's best friend

Age : 32
Број на мислења : 297
Хоби(работа) : Шах и Нелути се човече
Забавен? : Забавен

http://www.redtube.com

Вратете се на почетокот Go down

Омилена историска личност Empty Re: Омилена историска личност

Пишување by blesava008 Саб Мар 28, 2009 7:27 pm

Александар Македонски
blesava008
blesava008
It's just a matter of time
It's just a matter of time

Age : 32
Број на мислења : 164
Хоби(работа) : шетање
Забавен? : на големо

Вратете се на почетокот Go down

Омилена историска личност Empty Re: Омилена историска личност

Пишување by Рокси Саб Мар 28, 2009 7:37 pm

А да објасневте зш ви се омилени не ќе беше лошо ко за промена
Рокси
Рокси
Нејкам ништо
Нејкам ништо

Age : 30
Број на мислења : 517

Вратете се на почетокот Go down

Омилена историска личност Empty Re: Омилена историска личност

Пишување by lela Нед Апр 19, 2009 5:51 pm

Александар Македонски зошто само во негово време Македонија била вреднувана како држава

lela
Адаптер во подем

Age : 32
Број на мислења : 85

Вратете се на почетокот Go down

Омилена историска личност Empty Re: Омилена историска личност

Пишување by METALBOY Пон Мај 04, 2009 8:21 pm

Бошко по историја lol!
METALBOY
METALBOY
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 992
Хоби(работа) : офтопик
Забавен? : Не, забрзан

Вратете се на почетокот Go down

Омилена историска личност Empty Re: Омилена историска личност

Пишување by Karan Нед Јун 07, 2009 3:28 am

Рокси напиша:Филип II Македонски пошо баш ја средил Македонијава ко шо требит, појкето луѓе биле задоволни, бил мн паметен. Ко дошол на власт Александар само го упропастил то шо го напрајл Филип, тој одел онаму им ги кршел кичмите на другите кралој и царој, а љуѓево во Македонија биле се понезадоволни и то.

И Атила - водачот на Хуните го поштовам, не сум сигурна зошто, али сигурно пошо бил ептен ладнокрвен и крволочен ... ѕвер
Луѓето во Македонија си биле задоволни, цело злато што се собирало од освојувањата се праќало назад во татковината. Можеби незадоволни биле војниците - дел од нив, малку треба за ракот да се прошири.

****

да не оди постов офтопик

Дамјан Јованов Груев
според некои роден е во Смилево на 19 Јануар а
според некои роден е во мијачкото село Селци, или да речам малесиска
гордост и земјак Like a Star @ heaven
е сега мене појќе ме влечит дека е од Селци бидејќи бил од ѕидарска
фамилија. Гиманзија завршил во Солун во „Св. Кирил и Методиј“
Во
1888 заедно со Петар Поп Арсов заминал да учи и во Белград ама бил
исклучен од таму, па заминал во Софија и се запишал на историја Вишо
училиште арно ама бил ибркан и од таму. Од 1891 од 1893 работел како
даскал во Прилеп и Смилево
Даме е иницијаторот за основачката
средба на ВМОРО на 23 октомври 1893 година во Солун. Избран е секретар
и касиер на Централниот Комитет. Од основањето на тајната македонска
револуционерна организација и првиот Централен комитет, Груев цели шест
години ја обиколува Македонија во убедување, проучување и посветување
на македонското дело на нови приврзаници, според прописите на Уставот
На
Смилевскиот конгрес во почетокот на мај 1903 година Даме, Атанас
Лозанчев и Борис Сарафов се избрани за членови на Главниот штаб на
Илинденското востание во Битолскиот револуционерен округ на кој конгрес
е донесена и официјализирана нова стратегија и тактика на востанието.
Учествува во донесувањето на одлуката за датумот на кревање на
востанието. Тој бил најмногу задолжен за бранење на Смилевското
подрачје. Заедно со Ѓорги Сугаре ја раководат одбраната на Смилево. На
14 август одбраната на Смилево е пробиена и востаниците биле принудени
да се повлечат по високите места на Бигла планина.
На Рилскиот
конгрес октомври 1905 избран е за претседател на ЦК. По заминувањето за
Софија тој се разочарал од состојбите кои се случувале во
Организацијата. Според спомените на Дамјан Наумов, по напуштањето на
Софија, Даме Груев извикал „Си одам разочаран, не се враќам повеќе овде“
. И навистина, на 23 декември 1906 година, заедно со со своите верни
другари Сандо Капитанов, Георги Карчев херојски загинува на врвот
Петлец над селото Русиново
Една негова изрека е позната на интервју за Блеквудс магазин:
„Ако
постои грчка и српска пропаганда, зошто да не може да постои и
бугарска. Таа постои. Има бугарски политичари кои се поголеми наши
непријатели од Грците и Србите. Под имињата на мошне познати шефови тие
испраќаат чети во Македонија да агитираат за анексионистичката идеја...
Тука има место само за една Организација, а тоа е народната,
македонската"
Karan
Karan
конзервативен
конзервативен

Age : 34
Број на мислења : 11

Вратете се на почетокот Go down

Омилена историска личност Empty Re: Омилена историска личност

Пишување by Четкар Саб Aвг 08, 2009 8:40 pm

ЉуБчо Георгиевски.
Четкар
Четкар
Шегамен

Age : 34
Број на мислења : 89
Хоби(работа) : неам. криза е.
Забавен? : најпојќе од сите на форумов.

Вратете се на почетокот Go down

Омилена историска личност Empty Re: Омилена историска личност

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот