Адаптер Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Државен Универзитет за Информатички технологии во Охрид

+6
Mary Jane
tHeJunKy
Lastojca
комшивка
PhiLL * E
pankerishte
10 posters

Go down

Државен Универзитет за Информатички технологии во Охрид Empty Државен Универзитет за Информатички технологии во Охрид

Пишување by pankerishte Пет Фед 20, 2009 7:27 pm

Преземено од охридњус и интервју со претставникот и кандидатот за градоначалник од редовите на ВМРО ДМПМНЕ,Кирил Трендафилов Нанче

длуката за основање на Универзитетот за
информатички технологии во Охрид наместо во Скопје, што вчера ја усвои
македонското Собрание, е уште една визија која нашата партија
ВМРО-ДПМНЕ им ја претстави на граѓаните во изборната програма „Преродба
во 100 чекори“ и која брзо се преточува во реалност, изјави денеска на
прес конференција кандидатот за градоначалник на Охрид од ВМРО ДПМНЕ,
Кирил Трендафилов и Нанче.

-Со вчерашното гласање во
Собранието на измените на законот, ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш докажа каде
чука неговото срце, рече Трендафилов.

Тој информираше дека
новата високообразовна установа ќе има 5 факултети: за компјутерски
науки и инженерство, за комуникациски мрежи и безбедност, за машинска
интелигенција и роботика, за информатички системи, визуелизација,
дигитална мутимедијална и анимациска техника, како и факултет за
информациони теории и анализи.

- Овој универзитет ќе биде нова
голема инвестиција во нашот град, но и предуслов за отворање на нови
работни места, мамка за привлекување на странски инвеститори и отворање
на нови високо-технолошки компании. Што е посебно значајно, и што
потполно се вклопува во нашите визии за натамошниот развој на градот, –
ваквите компании, како што покажува и светското искуство, се многу
профитабилни, а еколошки потполно безопасни, истакна на прес
конференцијата Кирил Трендафилов - Нанче.
pankerishte
pankerishte
Куропецач
Куропецач

Age : 35
Број на мислења : 601
Хоби(работа) : Метење,Чистење Улици
Забавен? : Да

http://www.myspace.com/komunalnahigena

Вратете се на почетокот Go down

Државен Универзитет за Информатички технологии во Охрид Empty Re: Државен Универзитет за Информатички технологии во Охрид

Пишување by PhiLL * E Пет Фед 20, 2009 7:41 pm

OOOOOOOOoo да даде господ да дојде вакво нешто овде ! ...
PhiLL * E
PhiLL * E
Набилдан Мултивитамин
Набилдан Мултивитамин

Age : 32
Број на мислења : 350
Хоби(работа) : rabotam da....Zashto?
Забавен? : sekako deka sum zabaven...

Вратете се на почетокот Go down

Државен Универзитет за Информатички технологии во Охрид Empty Re: Државен Универзитет за Информатички технологии во Охрид

Пишување by комшивка Пет Фед 20, 2009 9:17 pm

слушнав треба да се отворит за 2009/10 ама колку ќе успеат.. незнам Very Happy
комшивка
комшивка
Адаптериште

Age : 33
Број на мислења : 846

Вратете се на почетокот Go down

Државен Универзитет за Информатички технологии во Охрид Empty Re: Државен Универзитет за Информатички технологии во Охрид

Пишување by Lastojca Пет Фед 20, 2009 9:19 pm

да бе и јас разбрав ке било мн јако ..едно од јаките во југоисточна европа ..од октомври почвет
Lastojca
Lastojca
Адаптериште

Age : 32
Број на мислења : 847

Вратете се на почетокот Go down

Државен Универзитет за Информатички технологии во Охрид Empty Re: Државен Универзитет за Информатички технологии во Охрид

Пишување by tHeJunKy Пет Фед 20, 2009 11:44 pm

ајјј за убо за арно Razz да се отворит овде, да не одам во скопјиштено Very Happy
tHeJunKy
tHeJunKy
Модератор
Модератор

Age : 114
Број на мислења : 759
Хоби(работа) : Гитара, фотографирање, компонирање...
Забавен? : Сто.

Вратете се на почетокот Go down

Државен Универзитет за Информатички технологии во Охрид Empty Re: Државен Универзитет за Информатички технологии во Охрид

Пишување by Mary Jane Пет Фед 20, 2009 11:47 pm

Е ова ме бендисвит многу, ама и очекувано беше, и сигурно му е огромно задоволство на Нанче, зато шо то е негова област.
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

Државен Универзитет за Информатички технологии во Охрид Empty Re: Државен Универзитет за Информатички технологии во Охрид

Пишување by Bleak Саб Фед 21, 2009 12:40 am

Ај кешки да се отворит за убо нек је.... и то
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 33
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Државен Универзитет за Информатички технологии во Охрид Empty Re: Државен Универзитет за Информатички технологии во Охрид

Пишување by Master Саб Фед 21, 2009 1:35 am

Ам да бе....информатика...
Master
Master
Харатист!
Харатист!

Age : 33
Број на мислења : 957
Хоби(работа) : Вампир
Забавен? : тихххх

Вратете се на почетокот Go down

Државен Универзитет за Информатички технологии во Охрид Empty Re: Државен Универзитет за Информатички технологии во Охрид

Пишување by kojgode Саб Фед 21, 2009 2:13 pm

Jaс одвај чекав Скопје да одам тие овде ми отварет. Ај можда Скопјаниве Охрид ќе дојдет на факултет ќе имат појќе места слободни за јас да влезам на електротехнички.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 33
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Државен Универзитет за Информатички технологии во Охрид Empty Re: Државен Универзитет за Информатички технологии во Охрид

Пишување by pankerishte Саб Фед 21, 2009 2:22 pm

kojgode напиша:Jaс одвај чекав Скопје да одам тие овде ми отварет. Ај можда Скопјаниве Охрид ќе дојдет на факултет ќе имат појќе места слободни за јас да влезам на електротехнички.

Епа отворен е во Охрид со цел младината и кадарот од Охрид да не се излева надвор пошто очигледно е е дека охридските студенти на електротехнички се едни од најдобрите.
Плус поради финансиските причини.Ако има Охрид фурајте во Охрид. Cool
pankerishte
pankerishte
Куропецач
Куропецач

Age : 35
Број на мислења : 601
Хоби(работа) : Метење,Чистење Улици
Забавен? : Да

http://www.myspace.com/komunalnahigena

Вратете се на почетокот Go down

Државен Универзитет за Информатички технологии во Охрид Empty Re: Државен Универзитет за Информатички технологии во Охрид

Пишување by kojgode Саб Фед 21, 2009 2:30 pm

Во Македонија се отворет факултети за да не се излеваме од нејзе. Сеа им текнало во Охрид за да не се излеваме од него. Ак не и во малана нек отворет еден факултет за да не се излеам од нејзе.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 33
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Државен Универзитет за Информатички технологии во Охрид Empty Re: Државен Универзитет за Информатички технологии во Охрид

Пишување by tHeJunKy Саб Фед 21, 2009 2:32 pm

kojgode напиша:Во Македонија се отворет факултети за да не се излеваме од нејзе. Сеа им текнало во Охрид за да не се излеваме од него. Ак не и во малана нек отворет еден факултет за да не се излеам од нејзе.

абе а шо не ти е јасно тебе?

шо барам да одам скопје, да плаќам станој, ќирии да се заебавам со цимери, дали ќе платит тој, дали ќе си заминит, ко можам дома да седам.
tHeJunKy
tHeJunKy
Модератор
Модератор

Age : 114
Број на мислења : 759
Хоби(работа) : Гитара, фотографирање, компонирање...
Забавен? : Сто.

Вратете се на почетокот Go down

Државен Универзитет за Информатички технологии во Охрид Empty Re: Државен Универзитет за Информатички технологии во Охрид

Пишување by kojgode Саб Фед 21, 2009 2:59 pm

Немат тука јасно не јасно. 11 години живеам овде и здосадено ми е сакам да прошетам малку па после факултет сакам и странство некоја година да поживеам да прошетам да видам шо како некое искуство да соберам па да се вратам Македонија. То ми е мастер планот. А ти ак сакаш сеј си Охрид ваљда убо ти е.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 33
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Државен Универзитет за Информатички технологии во Охрид Empty Re: Државен Универзитет за Информатички технологии во Охрид

Пишување by комшивка Саб Фед 21, 2009 3:30 pm

хаха и мене мама ми викат - пубо ти е тебе скопје да ојш. ем не знајш колку ќе е ценет овде факултетот, ем шо ќе видиш ти од студентски живот ак си овде? (со шо и се согласвам Very Happy )
комшивка
комшивка
Адаптериште

Age : 33
Број на мислења : 846

Вратете се на почетокот Go down

Државен Универзитет за Информатички технологии во Охрид Empty Re: Државен Универзитет за Информатички технологии во Охрид

Пишување by tHeJunKy Саб Фед 21, 2009 3:40 pm

комшивка напиша:хаха и мене мама ми викат - пубо ти е тебе скопје да ојш. ем не знајш колку ќе е ценет овде факултетот, ем шо ќе видиш ти од студентски живот ак си овде? (со шо и се согласвам Very Happy )

како незнајш колку ќе е ценет, ко викет дека ќе бил во најјаките во југоисточна европа, и ќе идале професори од странство.
tHeJunKy
tHeJunKy
Модератор
Модератор

Age : 114
Број на мислења : 759
Хоби(работа) : Гитара, фотографирање, компонирање...
Забавен? : Сто.

Вратете се на почетокот Go down

Државен Универзитет за Информатички технологии во Охрид Empty Re: Државен Универзитет за Информатички технологии во Охрид

Пишување by Master Саб Фед 21, 2009 8:47 pm

Џанки немојш да цениш факултет според то кој ќе предават во него. Требат да гледаш со кадар излегвит од него. Џабе ти се професори од странство ако студентите не го восприемет то нивно учење ко шо требит.
И за ФОН велеа демек најјаки професори ова она, ама кадаров шо излегвит од таму исто ко забаваче да завршиле.
Master
Master
Харатист!
Харатист!

Age : 33
Број на мислења : 957
Хоби(работа) : Вампир
Забавен? : тихххх

Вратете се на почетокот Go down

Државен Универзитет за Информатички технологии во Охрид Empty Re: Државен Универзитет за Информатички технологии во Охрид

Пишување by комшивка Саб Фед 21, 2009 8:56 pm

Master напиша:Џанки немојш да цениш факултет според то кој ќе предават во него. Требат да гледаш со кадар излегвит од него. Џабе ти се професори од странство ако студентите не го восприемет то нивно учење ко шо требит.
И за ФОН велеа демек најјаки професори ова она, ама кадаров шо излегвит од таму исто ко забаваче да завршиле.

се сложвам. можда ќе е ценет, ама после неколку години. а за нас дали ќе го стигниме да бидит отворен а не пак да имат убо име изваено дотогаш.. невервам дека одма ќе се најт на високо ниво ко ПМФ или електро.. Neutral
комшивка
комшивка
Адаптериште

Age : 33
Број на мислења : 846

Вратете се на почетокот Go down

Државен Универзитет за Информатички технологии во Охрид Empty Re: Државен Универзитет за Информатички технологии во Охрид

Пишување by Mary Jane Пон Фед 23, 2009 10:40 pm

kojgode напиша:Немат тука јасно не јасно. 11 години живеам овде и здосадено ми е сакам да прошетам малку па после факултет сакам и странство некоја година да поживеам да прошетам да видам шо како некое искуство да соберам па да се вратам Македонија. То ми е мастер планот. А ти ак сакаш сеј си Охрид ваљда убо ти е.

И плус треба да научиме да станиме посамостојни. А вака дома цел студентски живот со мама и тато ќе го поминам, а не е то суштината. Студентскиот живот е многу битно искуство за понатаму, ако си живејме сами, ќе знајме и како да се снаоѓаме понатаму.
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

Државен Универзитет за Информатички технологии во Охрид Empty Re: Државен Универзитет за Информатички технологии во Охрид

Пишување by корун Пон Фед 23, 2009 10:49 pm

На сите нови факултети им требит 3-4 години да бидет признаени, да се вклопет во ЕКТС, да потпишет договори со други факлултети, и плус мене многу појке би ми одговарало истиов да е отворен Скопје, да ми се решит дилемата дали Електро или ПМФ. Студентски живот фтв.
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 32
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Државен Универзитет за Информатички технологии во Охрид Empty Re: Државен Универзитет за Информатички технологии во Охрид

Пишување by pankerishte Вто Фед 24, 2009 7:40 pm

ДАЛИ ЧИТАТЕ деке ФАКУЛТЕТОТ Е ДРЖАВЕН.
што е нејасно со тоа дали е ценет или не?!
Истиот од Скопје што е Електро Факултет.Само во Охрид.Иста програма.Сите студенти од Мкд ке идаат тука.Не е Приватен како ФОН или Европски!!!

А за тоа Студентски Живот што ке немате ако сте во Охрид да.
Ех златно Скопје...ммм Razz

Едите : корун сите факултети се според ЕКТС поради болоњската повелба или што и да беше.
pankerishte
pankerishte
Куропецач
Куропецач

Age : 35
Број на мислења : 601
Хоби(работа) : Метење,Чистење Улици
Забавен? : Да

http://www.myspace.com/komunalnahigena

Вратете се на почетокот Go down

Државен Универзитет за Информатички технологии во Охрид Empty Re: Државен Универзитет за Информатички технологии во Охрид

Пишување by корун Вто Фед 24, 2009 7:46 pm

Ценет да е надвор од државава, овде сите факултети исто се ценети... Како ке е истиот ако требит сите професори да се преселет Охрид или да патувет секој втор ден?

А за ЕКТС требит да се имат спогодба со друг факултет за да имат размена на студенти, а за да се десит то требит преговори минимум од 2-3 години...
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 32
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Државен Универзитет за Информатички технологии во Охрид Empty Re: Државен Универзитет за Информатички технологии во Охрид

Пишување by pankerishte Вто Фед 24, 2009 8:19 pm

Имат еден куп професори што се од Охрид на Електро така да за професори не е проблем.Поголема плата им нудиш и оп...ке си се преселет.
ЕКСТ значи работење според кредит трансфер системот.А за што мислиш спогодба со други факултети од стрнаство?
Ке има,преговарано е одамна тоа.А Скопските факултети немаат размена на студенти верувај ми.

Само магистерската можиш да ја правиш во странство.за др не знам колку се можностите на нашите факлутети.
Не само за Електро туку и за Филолошки и Филозофски.
За мисли на Филолошки што се изучуваат јазици мн е тешко магистерксата 5та година да ја завршиш во странство.Пошто треба мн корупција и моќни родители.
pankerishte
pankerishte
Куропецач
Куропецач

Age : 35
Број на мислења : 601
Хоби(работа) : Метење,Чистење Улици
Забавен? : Да

http://www.myspace.com/komunalnahigena

Вратете се на почетокот Go down

Државен Универзитет за Информатички технологии во Охрид Empty Re: Државен Универзитет за Информатички технологии во Охрид

Пишување by корун Вто Фед 24, 2009 8:31 pm

Абе и да се од овде, имет живот менато, се прилагодиле на Скопје, не мојш така да им напрајш на 15 фамилии, а во спротивно да им се заканиш со отказ...
Колку шо знам туризмов овде имат програми за размена на студенти, во Белград, Америка и не знам уш некој места, ке ти кажам точно за некој 15 минути- пола сат... Ради ова не вервам да немет овие Скопје размена...
И на крај да сумираме... уште мисљам дек е ова идеа тешка за остварвење... Посебно ако се затворит смерот на Електро, зато шо за све требит време, не е само преку ноќ нов факултет и сите среќни и задоволни... И насловов е Универзитет - ако е универзитет е тогаш тек ке требит уш толку време да просперират...
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 32
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Државен Универзитет за Информатички технологии во Охрид Empty Re: Државен Универзитет за Информатички технологии во Охрид

Пишување by pankerishte Вто Фед 24, 2009 8:41 pm

Абе и мене ме чуди искрено ова ептен оптимистичка идеа за универзитет и смеров али оптимист сум јбг.

Како и да е нека е за убо за арно.Кога можеа смер за право да отворат во Кичево,Смер за Електротехника,Филолошки и Медицина во Штип нека бапнат и кај нас нешто.
Добро би било... Smile
pankerishte
pankerishte
Куропецач
Куропецач

Age : 35
Број на мислења : 601
Хоби(работа) : Метење,Чистење Улици
Забавен? : Да

http://www.myspace.com/komunalnahigena

Вратете се на почетокот Go down

Државен Универзитет за Информатички технологии во Охрид Empty Re: Државен Универзитет за Информатички технологии во Охрид

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот