Адаптер Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Македонија

+11
МаКсач
Bleak
корун
мирАл
Болиглава
kojgode
Наташа
tHeJunKy
Mary Jane
Фазлија
STIFLER
15 posters

Страна 3 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Go down

Македонија - Page 3 Empty Re: Македонија

Пишување by МаКсач Сре Фед 18, 2009 12:13 am

Дали Солун во барем една секунда од историјата бил во склоп на наша држава?
Основач на Солун е Касандар во 315 год. п.н.е., крал на Македонија.

Македонија дури била по османска власт, Солун пак си бил во Македонија.

Духовно и културно уште е наш и најмногу македонци имало во него и во Америка да е чим имало македонци наш е Smile
МаКсач
МаКсач
Адаптер во подем

Age : 31
Број на мислења : 82

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Page 3 Empty Re: Македонија

Пишување by Наташа Сре Фед 18, 2009 12:13 am

Фазлија напиша:Каков најстар јазик бе, ко први записи на наш јазик се во 9. век, и тогаш се викал словенски јазик, него го зборвел словенски народ, и за тој јазик е напраено словенско писмо?
Јас не се негирам себеси, јас ја читам историјата и сум горд на својата историја, и не ми требит да се китам со чужди личности.

Еве бе златен, чужди е моментот.
Наташа
Наташа
Модератор
Модератор

Age : 31
Број на мислења : 472

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Page 3 Empty Re: Македонија

Пишување by tHeJunKy Сре Фед 18, 2009 2:36 am

ко ќе прочитат чоеков нешто настрана од учебникон по историја за основно па и за средно, тогаш ќе прајме муабет...вака џабе. ко со мало дете да прајш муабет.


Последната промена е направена од tHeJunKy на Сре Фед 18, 2009 2:40 am. Мислењето е променето 1 пати
tHeJunKy
tHeJunKy
Модератор
Модератор

Age : 114
Број на мислења : 759
Хоби(работа) : Гитара, фотографирање, компонирање...
Забавен? : Сто.

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Page 3 Empty Re: Македонија

Пишување by PhiLL * E Сре Фед 18, 2009 2:38 am

Абе будали сте ? Шо ви е? Шо полемизирате ?
Живеј живот и уживај !
не се замарам јас со никој ...
сакам само моето да си го дочекам па да можам комотно да си се пензиорам и повлечам во парцелата на гробишта...
PhiLL * E
PhiLL * E
Набилдан Мултивитамин
Набилдан Мултивитамин

Age : 32
Број на мислења : 350
Хоби(работа) : rabotam da....Zashto?
Забавен? : sekako deka sum zabaven...

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Page 3 Empty Re: Македонија

Пишување by Фазлија Сре Фед 18, 2009 11:37 am

МаКсач напиша:
Дали Солун во барем една секунда од историјата бил во склоп на наша држава?
Основач на Солун е Касандар во 315 год. п.н.е., крал на Македонија.

Македонија дури била по османска власт, Солун пак си бил во Македонија.

Духовно и културно уште е наш и најмногу македонци имало во него и во Америка да е чим имало македонци наш е Smile
Ко се населил нашиот народ на Балканов, останал Солун неосвоен и неопљачкан, а неговото население останало живо, за разлика од другото население. е сега, сакале да си го земет и Солун. Солун е многупати пробвено да се освоит од страна на наши војски, ама никогаш не е успеано. Во периодот од крајот на 6. век до првите 20тина години од 7. век имало 5 опсади над Солун од страна на Словенските племиња, и во ниедна од нив не бил освоен.
Самуил во 995 година го напаѓат Солун и губит.
Душан во 1334 одит на солун, и и тој не го земат.
Значи, ни нашите царој не успеале да го земет. Инаку, за цело ова време македонија се викала денешнава европска турција. Значи, далеку од нас. Покасно, Турците го зеле Солун, а во нивно време зборот македонија не постоел. Скоро цел балкан го викале Румели. И тогаш за прв пат во солун влегвет наши луѓе, и далеку дека биле најбројни, ама не е ни важно. И во некои места во австралија имат поќе македонци од друго, ама то не е македонска земја. После турското, станвит Грчки, и грчки е до денеска. Значи, во ниеден момент солун не бил наш.
Панкерче брат, само да те попрам малку, бригите и Пајонците не се викале македноци. македонците се викале македонци, и тие си биле посебно племе.
Наташа, колку за информација, зборот чужди е чисто наш (за разлика од туѓи кој е мешано наш и турски). Тој збор е од моето наречје во Струшко, место каде што Бугарска нога не стапнала и немат да стапнит. НАш си е зборот, не секирај се.
Џанки, ај кажи што од ова што го велам е историски неиздржно. Јас се водам од факти, и само од факти. Не скокам периоди во историјата.
Фазлија
Фазлија
Солиден Адаптер

Age : 35
Број на мислења : 106

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Page 3 Empty Re: Македонија

Пишување by tHeJunKy Сре Фед 18, 2009 2:14 pm

абе ти се држиш на факти, кои шо се наметнати некој шо сакат да ни ја скратит историјата т.е. да ни го одземит правото над античка македонија. во главно на русија, за нејзино поголемо влијание над “словенските“ народи...

во наредниве неколку поста неколку цитати за словениве ќе ти постирам.
tHeJunKy
tHeJunKy
Модератор
Модератор

Age : 114
Број на мислења : 759
Хоби(работа) : Гитара, фотографирање, компонирање...
Забавен? : Сто.

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Page 3 Empty Re: Македонија

Пишување by tHeJunKy Сре Фед 18, 2009 2:16 pm

Овој дел од македонската историја ми е најмалку познат.
Едноставно, како да има некоја црна дупка во историјата, која се
покрива со фразата која ја изговараат сите Словени, од Русија, преку
Полска до Македонија: ‘‘...дошле од зад Карпатите.‘‘

Кој тоа дошол од зад Карпатите, кога, со кого војувал, кои војни се познати од тогаш, кои се авторите на записите...???

Ако имало доселување на словенски племиња на територија на античка
Македонија (Византија тогашна), тогаш дали моќната Византија така
лесно, без војни им дозволила на Словените да се населат, па дури и да
ги асимилираат?

Следниов цитат многу ме замисли:
‘‘По
девет децении молк, вчера во Кавадарци им беше оддадена почит на
загинатите во големото Тиквешко востание од 1913 година. Беше најавено
дека наскоро ќе се изгради достоинствено спомен-обележје за настанот,
кој бил премолчуван во македонската историја.‘‘


Тиквешко востание???
1913????

Ако вакви апсурди можат да ни се случуваат за период од пред неполни
100 години, од каде тогаш јас да знам дека и овој дел од историјата на
Македонија (6-8 век) не ни е плагијат, измислица на комунизмот и
‘‘големата‘‘ Русија.
tHeJunKy
tHeJunKy
Модератор
Модератор

Age : 114
Број на мислења : 759
Хоби(работа) : Гитара, фотографирање, компонирање...
Забавен? : Сто.

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Page 3 Empty Re: Македонија

Пишување by tHeJunKy Сре Фед 18, 2009 2:28 pm

на претходниов цитат, некој ко тебе(ако не си ти Razz), му објасвит шо пишит во учебникон по историја за шесто одд.

Напишано од ВЕЛИКА СЛАВИЈА1...Прво,тој
дел од историјата на светот е познат како DARK AGE или темно доба и
немат многу пишани податоци и археолошки наоди дека баш во тој период
била голема преселба на народите.

2...Таа почнала со походите на Хуните од исток кун Европа.Тие биле
страв и трепет каде и да поминеле,и големата преселба претставуват
бегање на народите од нивниот пат,секако од страв.

3...И Словените ги напуштиле своите живеалишта од страв од Хуните.Се
упатиле кун Исток,запад и југ.Јужните стигнале до над дунав кој бил
граница на тогаш слабата Византија.

4...Од ко стасале до Дунав,до Словените се населило Монголското Авари
кое било нешто како опашка на Хуните.Овие две племиња бидејќи биле
послаби од Византија решиле да не се напаѓет меѓу себе и да е нападнет
заедно Византија.

5... остатоци од античките Македонци кои веќе мигрирале кун источните
големи центри на старото Александрово царство Вавилон,Александрија,суза
и други.

6...Словените и Аварите заедно преминувале преку Дунав,пљачкале и бегале пак на безбедно назад преку Дунав.

7...Кога тоа го приметиле то словените,одлучиле да се населет во
напуштените Византиски делој.Аварите одлучиле да останет во Панонската
низина над Дунав.Од ними и од некои делови од Хуните настанале
денешниве Маѓари или Унгарци.

Ти благодарам на информациите, сигурен сум дека многу ќе ми помогнат
при проучувањето на овој дел од историјата. Ако не тоа, тогаш во
оформувањето на став за твоите познавања за овој дел од ‘‘темната
доба‘‘ за историјата.

Велиш дека нема археолошки пронајдоци од овој период. Како е можно,
културно развиените Словени, воопшто да не оставиле афтентични траги,
предмети при доселувањето? Велиш и дека спорно е дали воопшто имало
преселување, барем за овој период. Па кога постои можност во друг
период да се населиле?

Хуните биле силни и се придвижиле кон Запад, а доаѓале од Исток. Велиш
дека и дел од Словените се упатиле кон исток. Зошто? Да војуваат против
нив или да ги пречекаат?

Во 4 велиш дека до Словените се доселиле Аварите. И Хуните и Аварите,
засебно, биле послаби од Византија. Хуните, оти биле страв и трепет,
биле посилни од Словените, па затоа вториве и ‘‘избегале‘‘ од зад
Карпатите.

Значи, логички, Словените биле ептен, ептен послаби од Византија, така?
Како можеле да го асимилираат византиското население, т.е. да го
словенизираат?

Словените и Аварите (6) ЗАЕДНО? (прв пат слушам) пљачкале по Византија.
Оти Аварите и Хуните се здружиле, тогаш имаме троен сојуз (на
Словените, Хуните и Аварите). Претходно, Словените бегале баш од
Хуните. (??!!)

Сите Антички Македонци претходно мигрирале кон Источното Александрово
Царство??? За оваа преселба немам чуено. Ова како на шах-партија ми
звучи. Од ова поле, оооп... на другото. Без траги.

Велика Славијо, ако знаеш нешто што ние не знаеме, просветли не.
tHeJunKy
tHeJunKy
Модератор
Модератор

Age : 114
Број на мислења : 759
Хоби(работа) : Гитара, фотографирање, компонирање...
Забавен? : Сто.

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Page 3 Empty Re: Македонија

Пишување by Фазлија Сре Фед 18, 2009 3:35 pm

tHeJunKy напиша:абе ти се држиш на факти, кои шо се наметнати некој шо сакат да ни ја скратит историјата т.е. да ни го одземит правото над античка македонија. во главно на русија, за нејзино поголемо влијание над “словенските“ народи...

во наредниве неколку поста неколку цитати за словениве ќе ти постирам.
А кога сме имале некакво "право" над таја античка македонија, па сега некој да ни го одземел? До сега, целото право над нејзе било грчко, па сега некој докажвит дека античките македонци не биле грци, и то(замислете) било доказ дека чим не биле грци, биле наши. Добро, нека биле различни по род од грците, ама што врска имат то со нас? И зато никој не го оспорвит правото на грција нат античка македонија, дека и немат кој други да го иамт то право, тој античко македонски народ е одамна исчезнат од лицето на земјата како таков, а пред да исчезнит користел грчки јазик, писмо, богој и слично.
То со тиквешково "востание" само кажвит кој бугар си ти.
Тој Велика Славија сум јас во младите години, и и натаму стојам на тој став, и баш убо објаснав.
http://sloveni.info/
Ево ти и археолошки, и антрополошки, и други докази на филмчево (словенечко)
Византија била доооолго време пљачкана од Хуни, па од Готи, па од Словени, Авари, Бугари, Кумани, па покасно и од Арапи, и уште покасно Турците ги докусуриле. Ако мислиш дека ништо од ова не се десило, оди слободно напрај си лоботомија
Фазлија
Фазлија
Солиден Адаптер

Age : 35
Број на мислења : 106

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Page 3 Empty Re: Македонија

Пишување by Obibos Сре Фед 18, 2009 4:10 pm

Ој бе лечи се...Најбитно од све напрај 10000 постој под аватарот? то е најбитно
Obibos
Obibos
Рамбо со нож

Age : 33
Број на мислења : 262

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Page 3 Empty Re: Македонија

Пишување by Фазлија Сре Фед 18, 2009 4:51 pm

А зш мислиш дек сакам да имам постој? Имат некое такмичење за кое не знам? И награда имат?
Најзгодно ќе ти бидит да се лечиш ти, никого не вреѓам, нејќам некој да ме вреѓат. Не дека ќе ми се сронит бисерот, ама не е културно пилиштари да ми велет да се лечам
Фазлија
Фазлија
Солиден Адаптер

Age : 35
Број на мислења : 106

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Page 3 Empty Re: Македонија

Пишување by Obibos Сре Фед 18, 2009 4:54 pm

Море вошкар...ги вреѓаш сите мекедонци..и не се стегај многу дан наебиш
Obibos
Obibos
Рамбо со нож

Age : 33
Број на мислења : 262

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Page 3 Empty Re: Македонија

Пишување by Фазлија Сре Фед 18, 2009 5:02 pm

Многу си борбен, прочитај пп
Фазлија
Фазлија
Солиден Адаптер

Age : 35
Број на мислења : 106

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Page 3 Empty Re: Македонија

Пишување by МаКсач Пет Фед 20, 2009 2:07 am

Ко се населил нашиот народ на Балканов, останал Солун ....................ниеден момент солун не бил наш.

Дали си свесен дека тврдиш оти си ‘‘словен‘‘? Е ако си свесен, кажи ми како ‘‘словенскиот јазик‘‘ се користел во МАКЕДОНИЈА и пред да дојдат ‘‘словените‘‘. Дали ги знајш трите теории за ‘‘словените‘‘? Дали си прошетан до Стоби (зборвиме за град пред наша ера) да видиш на седиштата од антички театар како јасно со ‘‘кирилица‘‘ се напишани имиња на благородници од то време? Ако не, одвој минутка за видеово

http://media.a1.com.mk/members/kod/kod-05-05-2.wmv

Дали знајш шо се овие подолу?
Македонија - Page 3 Sl2

Македонија - Page 3 Sl1

Македонија - Page 3 P1150491fj7

а посебно ова:
Македонија - Page 3 Pir%20makedonski_01

Ак не знајш, дознај и пак да дојш на темава.Македонија - Page 3 Icon_coolМакедонија - Page 3 Icon_smile
МаКсач
МаКсач
Адаптер во подем

Age : 31
Број на мислења : 82

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Page 3 Empty Re: Македонија

Пишување by комшивка Пет Фед 20, 2009 2:29 pm

Дај бе гласајте педерине водет ито многу:

http://www.topix.com/forum/world/macedonia/TAAAAFN23PMGMJ147
комшивка
комшивка
Адаптериште

Age : 32
Број на мислења : 846

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Page 3 Empty Re: Македонија

Пишување by Фазлија Пет Фед 20, 2009 2:50 pm

Каков словенски јазик се користел бре во македонија пред словени? Знајш ти што зборвиш?
Ова од Стоби е ОД нашата ера, од време на Римското владеење. Ако ова било античкомакедонско писмо, тогаш, ќе го имаше и од пред наша ера, ама познато е деке сите написи од време на античка македонија (да напоменам, антички македонци живееле во мизерен дел од денешна република македонија) се на грчки јазик и писмо.
Никој од словенските просветители не измислил топла вода, туку прилагодвеле веќе постоечки писма на словенскиот јазик. Инаку, тие Словенски просветители ВООПШТО НЕМАЛЕ Словенско потекло. Кирилицата не ја донесла Словените со нив, туку од страна на домородци им била прилагодена на јазикот со цел христијанизација. Значи, браво за откритијата, ама немат тука ништо премногу интересно
Фазлија
Фазлија
Солиден Адаптер

Age : 35
Број на мислења : 106

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Page 3 Empty Re: Македонија

Пишување by pankerishte Пет Фед 20, 2009 7:34 pm

Словенските просветители по татко биле ГРЦИ господине Фазлија а по мајка се претпоставува,ама се претпоставува дека биле со словенско потекло.

А то во стоби се од пред наша ера.Има и делови од наша ера али има огромен број на остатоци од пне.
Па знајш и ти работеше Плаошник мислам,и немој да негираш дека не постоело писмо на античките Македонци.
Тентоф Аристотел професор на факултетот за електротехника во Скопје заедно со негов помошник успеаја да го дешифрираат писмото на антички македонски што се наоѓа на Каменот од Розета.
Па види сега дека им е признато тоа од страна на скоро сите историчари од Оксфорд па се до Москва.
А нашиве комуњари што се во МАНУ од 9 век немет мрднато да им ебам.

Факт е дека имале јазик и писмо.Јас праев за ова баш муабет со мојов проф.Пандев кој е еден од првите доктори на науки во Македонија што е линвист.
Да денешниов јазик само води потекло од старословенскиот но фак е дека пред тоа имало друг што бил после мн време искоренет од страна на племињата од југ!
pankerishte
pankerishte
Куропецач
Куропецач

Age : 35
Број на мислења : 601
Хоби(работа) : Метење,Чистење Улици
Забавен? : Да

http://www.myspace.com/komunalnahigena

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Page 3 Empty Re: Македонија

Пишување by МаКсач Саб Фед 21, 2009 2:45 am

Фазлија напиша:Каков словенски јазик се користел бре во македонија пред словени? Знајш ти што зборвиш?
Ова од Стоби е ОД нашата ера, од време на Римското владеење. Ако ова било античкомакедонско писмо, тогаш, ќе го имаше и од пред наша ера, ама познато е деке сите написи од време на античка македонија (да напоменам, антички македонци живееле во мизерен дел од денешна република македонија) се на грчки јазик и писмо.
Никој од словенските просветители не измислил топла вода, туку прилагодвеле веќе постоечки писма на словенскиот јазик. Инаку, тие Словенски просветители ВООПШТО НЕМАЛЕ Словенско потекло. Кирилицата не ја донесла Словените со нив, туку од страна на домородци им била прилагодена на јазикот со цел христијанизација. Значи, браво за откритијата, ама немат тука ништо премногу интересно

Како само ги вртиш муабетиве...не е Стоби само византиски, то ти е грешка од недоволно познавање. И не се изненадви види го видеото, ќе видиш кирилица пред ‘‘доаѓањетона словените‘‘. Добро е шо се чудиш како кирилица пред нејзино создавање...види го видеото. И кажи ми еднод ело на словенски воопшто пред 7 век? Чим словените се народ учен, пред да додјат на Балканот ваљда пишеле нешто, или дошле на Балканов и рекле ај ќе пишиме зш немае шо да прајме scratch
МаКсач
МаКсач
Адаптер во подем

Age : 31
Број на мислења : 82

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Page 3 Empty Re: Македонија

Пишување by Фазлија Саб Фед 21, 2009 12:19 pm

Чекај чекај.......овие записи од Стоби се од Римско (не од византиско, византија се стварат после записиве). Значи, од време ко Римската држава била една.
Едно дело на Словенски пред 7. век? Немат! Пред 8. век? Немат! Пред 8. век? Немат!
Пред идењето на Балканот користеле "црти и рески", ама со нив не можело да се напишит здраво јас сум тој и тој, живеам таму и таму....тие служеле за гатање само. Тие немале ни потреба, ни желба од писменост, дека немале таков вид на култура која барат да имаш и писменост. Византија (покасно веќе), во својата политика за покорвење на Словените и Бугарите (дојденците) корисстит многу интересна тактика: од ко гледат дека не мојт да ги избркат, и од ко гледат дека се опасност за уништвење на државата, едноставно ги прајт рамноправни. Им ја дават верата, христијанството. Нормално, овие си имале вера и пред то и не ја прифаштале. Заради политичка моќ, Бугарите се покрствет, а покасно под присила на Бугарија (под чија власт бил поголемиот дел од Словенското население) се покрстени и Словените. Ова е негде 850-870. Во овај период горе-долу цел о словенско население прифаштат (милум или силум) христијанство. Ама, то е само декларативно прифаштање заради чување на глата на рамена (христијанските Бугарија и Византија обединети ќе им ебеле матер). Ама, тие уште си ја фурале старата вера, дека, иако го прифатиле христијанството, не знаеле ништо за него. И зато Византија пуштат нејзини луѓе за ги научет Словените на новата вера. Тие не может да шетет од село до село и да раскажвет библиски приказни. Требит да напишет книги (да преведет) и да ги пуштет низ народот, па така народот да ја научит верата.Ама, народот не разборат грчки, и не сакат да научит. Значи, требит на нивни јазик. Ама, народот немат писменост. И зато, му прает букви. Ама, тие не измислувет букви, дуку прилагодвет веќе постоечки букви на словенскиот говор.
Што е тука спорно?
Фазлија
Фазлија
Солиден Адаптер

Age : 35
Број на мислења : 106

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Page 3 Empty Re: Македонија

Пишување by pankerishte Нед Фед 22, 2009 11:46 pm

Фазлија напиша:Чекај чекај.......овие записи од Стоби се од Римско (не од византиско, византија се стварат после записиве). Значи, од време ко Римската држава била една.
Едно дело на Словенски пред 7. век? Немат! Пред 8. век? Немат! Пред 8. век? Немат!
Пред идењето на Балканот користеле "црти и рески", ама со нив не можело да се напишит здраво јас сум тој и тој, живеам таму и таму....тие служеле за гатање само. Тие немале ни потреба, ни желба од писменост, дека немале таков вид на култура која барат да имаш и писменост. Византија (покасно веќе), во својата политика за покорвење на Словените и Бугарите (дојденците) корисстит многу интересна тактика: од ко гледат дека не мојт да ги избркат, и од ко гледат дека се опасност за уништвење на државата, едноставно ги прајт рамноправни. Им ја дават верата, христијанството. Нормално, овие си имале вера и пред то и не ја прифаштале. Заради политичка моќ, Бугарите се покрствет, а покасно под присила на Бугарија (под чија власт бил поголемиот дел од Словенското население) се покрстени и Словените. Ова е негде 850-870. Во овај период горе-долу цел о словенско население прифаштат (милум или силум) христијанство. Ама, то е само декларативно прифаштање заради чување на глата на рамена (христијанските Бугарија и Византија обединети ќе им ебеле матер). Ама, тие уште си ја фурале старата вера, дека, иако го прифатиле христијанството, не знаеле ништо за него. И зато Византија пуштат нејзини луѓе за ги научет Словените на новата вера. Тие не может да шетет од село до село и да раскажвет библиски приказни. Требит да напишет книги (да преведет) и да ги пуштет низ народот, па така народот да ја научит верата.Ама, народот не разборат грчки, и не сакат да научит. Значи, требит на нивни јазик. Ама, народот немат писменост. И зато, му прает букви. Ама, тие не измислувет букви, дуку прилагодвет веќе постоечки букви на словенскиот говор.
Што е тука спорно?
Имат дела што не се на словенски а се на овдешна територија создадени пред 7 век.И не се црти и рецки.
Прочитај повеќе ке ти дам литература само да се најдам со проф на факс.
pankerishte
pankerishte
Куропецач
Куропецач

Age : 35
Број на мислења : 601
Хоби(работа) : Метење,Чистење Улици
Забавен? : Да

http://www.myspace.com/komunalnahigena

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Page 3 Empty Re: Македонија

Пишување by Фазлија Пон Фед 23, 2009 12:17 am

Не постоет. Сега излегвит и таква мода на истоков (отприлика исти како античкиве наши), па промовирет некакви се велесови книги и слично, што не е многу подалеку од штосот со каменот од розета.
Све то немат врска
Фазлија
Фазлија
Солиден Адаптер

Age : 35
Број на мислења : 106

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Page 3 Empty Re: Македонија

Пишување by МаКсач Вто Фед 24, 2009 2:22 am

Стоби (само) византиски град? Не мешај.

Пак ќе те прашам, кажи ми едно литературно дело на ‘‘словените‘‘ пред 7ми век? Сигурно чим биле толку паметни пишувале и во та нивната држава зад Карпатите. Кај е поточно нивната држава? Дали има докази за неа? Остатоци нешто? И нешто да знајш, ‘‘словените‘‘ ко дошле на овие простори многу добро се однесувале со староседелците, шо е чудно за некој ОКУПАТОР. Или?
МаКсач
МаКсач
Адаптер во подем

Age : 31
Број на мислења : 82

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Page 3 Empty Re: Македонија

Пишување by Фазлија Вто Фед 24, 2009 7:49 pm

Друже, нејќам да вреѓам, ама стварно си испод ниво. Па не прајш разлика меѓу земја и држава. Кој воопшто имаш сретнато да речит дека имало некаква држава Словенска во то време? Јас не сум сретнал никого. КАжи ми ти ако си нашол.
Литературни дела Словенски пред 7ми век просто и едноставно НЕМАТ. Пишењето не е мерило за памет. ОД денешна гледна точка, станвит збор за најнецивилизиран народ од то време.
Како се однесувале добро бе? Ако добро за тебе е колење, палење, пљачкање... тога, добро нека е
Стоби постоел и пред Рим да владејт со него, ама овие работи што се на емисијата што ми даде линк се од римсо време.
Фазлија
Фазлија
Солиден Адаптер

Age : 35
Број на мислења : 106

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Page 3 Empty Re: Македонија

Пишување by tHeJunKy Вто Фед 24, 2009 9:07 pm

Po smrtta na Atila Bozhjiot kamshik -- tatkoto na Bugarite -- vo
Vukovar vo 455 god., poslednior legalen imperator na Zapadnata Rimska
imperija vo Split ja proglasuva nezavisnosta na diecezata Ilirik (vo
koja teritorija vleguvaat: Avstrija, Ungarija, Slovenija, Hrvatska,
Bosna-Hercegovina, i zapadna Srbija). Pod vlasta na Ostrogotite, ovaa
drzavna edinica dosegnuvala do rekata Drava (koja gi oddeluva Ungarija
i hrvatskata provincija Slavonija), no istata drzhava se obiduvala da
navleze na zapadniot Balkan i vo Makedonija.

Za vreme na kratokiot period na vladeenje na Gotite koj trael 4
decenii, lugjeto shto zhiveele nadvor od granicite na ovaa drzhava
"Romano-Gotija" po dolinata na rekata Sala i ezeroto Balaton go dobile
imeto "Slaveni" ili "Sklaveni" na latinski jazik, odnosno "Sklabenoi"
na grchki.

Vo Makedonija, nashite dedovci zaedno so drugite zapadno balkanski i
podunavski narodi, gi prezirale Gotite kako izgnanici dojdeni od
stepite na Rusija i Ukraina, i ne mozhele da go trpat nivnoto
vladeenje. Zatoa se stvoril anti-Gotski sojuz na chelo so Imperatorot
Justinijan od Istochnata Rimska Imperija (so centar vo Dardanija).

Vo tnr. Gotska vojna shto sleduvala (532-546 god.), nashite dedovci so
svoite sojuznici celosno ja unishtile Ostrogotskata drzhava vo Italija
i nivniot izdanok-drzhava vo Prefekturata Ilirik. Gotite se rechisi
celosno unishteni;malkuminata shto ostanale zhivi stanale ili Sloveni
ili Romei.

Justinijan vo eden kratok period vospostavil rimska vlast niz Italija,
a od svojata baza vo Ravena (Italija) poseben akcent stavil na
zavladuvanjeto na Dalmacija za da go kontrolira Balkanot, no ne uspeal
vo toa. Diecezata Ilirik stanala "varvarska zemja" vo imaginacijata na
istochnite rimski imperijalisti vo Konstantinopol.

Narodite od toa ogromno prostranstvo praktichno ja unishtile Rimskata
Imperija i nejzinata CRKOVNA organizacija. Iako samite tie prodolzhile
da se narekuvaat Dalmatinci, Panonci, Karantinjani itn., vo istorijata
se narecheni so zaednichkoto ima "Sloveni" a nivnata drzhava "Slavija".
Nekoi od niv pokraj zaednichkoto ime Sloveni bile narekuvani spored
geografskata mestopolozhba, obichno po techenieto na pogolemite reki -
Moravci, Bosanci, Neretvanci, Zetjani, itn.

Ova pogore e bitno kako kontekst za da se razberat zbidnuvanjata vo
Makedonia slednite nekolku veka. Imeno,vo vtorata polovina na 6. Vek,
"Slovenskite" armii se organizirale vo diecezata Ilirik, so cel da
zadadat smrten udar na Istochnata Rimska Imperija. Pri nivnite napadi
tie ja osvoile celata prefaktura Ilirik i CELATA DIECEZA MAKEDONIJA (so
iskluchik na Solun, Atina, Drach i Patras). Se drugo, sem ovie gradovi
plus ostrovot Krit i egejskite ostrovi, bilo soedineto so drzhavata
Slavija.

Istovremeno, Slovenite i Antite od Romanija (od Transilvanija i
Vlashko) -- predcite na deneshnive nashi istochni sosedi "Bugari" -- ja
osvoile Diecezata Trakija. Iskluchok vo nivnoto osvojuvanje se
nomadskite teritorii na Mala Skitija i deneshnata Dobrudza, koi
ostanale pod vlasta na Avarite. Vo niv podocna kje se naselat i
turko-mongolskite Bugari so poteklo od Tatarstan i Chuvashija.
tHeJunKy
tHeJunKy
Модератор
Модератор

Age : 114
Број на мислења : 759
Хоби(работа) : Гитара, фотографирање, компонирање...
Забавен? : Сто.

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Page 3 Empty Re: Македонија

Пишување by tHeJunKy Вто Фед 24, 2009 9:15 pm

Pojasnuvanje: Za vreme na celiot period shto go diskutirame, Rimskoto
Carstvo e mnogu oslabnato. Posledniot imperator na ZAPADNOTO Rimsko
Carstvo pravi nezavisna drzhava na teritorijata na Deicezata Ilirik -
no potoa osnovnite nejzini dvigateli, Gotite, se unishteni.

Vakuumot na teritorijata na Italija so unishtuvanjeto na gotskata
drzhava vo Italija go popolnuva Justinijan i povtorno NAKRATKO
vospostavuva rimska vlast tamu. NO PO JUSTINIJAN, GERMANITE LOMBARDI
OSVOJUVAAT GOLEMI TERITORII NA APENINSKIOT POLUOSTROV. Isto taka,
Justinijan gubi i na Balkanot, ne uspeva da vospostavi kontrola nad
Dalmacija (preku Ravena).

Na Balkanot, narodite na prefakturata Ilirik koi vekje dobivaat
zaednichko ime "Sloveni" bilo od od Rimjanite bilo od svoite sojuznici,
se obedinuvaat i se borat protiv ISTOCHNOTO Rimsko Carstvo pri shto ja
zazemaat Diecezata Makedonija. Prethodno za vreme na Gotite, toa ime
"Sloveni" im e dadeno na Venetite i drugi narodi (domorodni zhiteli na
Makedonija od antikata koi se preselile na Sever) kaj rekata Sala i
ezeroto Balaton.

Se stvara golema drzava Slavija (bez Solun). Nekoi od Slovenite sakaat
da go osvojat Solun, go obikoluvaat, i tuka se srekjavame so eden izvor
- Chudesata na Sv. Dimitrija Solunski vo koj se spomenati nekoi od
nashite predci: Rechani, Strumjani, Smoljani. Neli rekovme im nametnale
zaednichko ime, no i geografsko najmnogu spored rekite kade shto
zhiveele. Sagudatite, Velezgitite i Vajanitite se nashi no i predci na
Vlasite i nekoi "Grci". Verzitite se Brsjacite t.e Makedoncite vo
Bitola, Prilep i Veles. Site ovie Makedonci zhiveele vo diecezata
Makedonija sem Smoljanite koi zhiveele vo diecezata Trakija.

Makedoncite, poraneshnite rimski gragjani, potpomognati od Slovenite od
PANONIJA, pravat svoi drzhavni edinici vo ramkite na ogromnata drzhava
Slavija.

Potoa doagjaat turko-mongolskite Bugari na Balkanot i rabotata se
komplicira, no tie se unishteni so padot na Prvoto bugarsko carstvo.

Od celata "zbrka" tie 2-3 veka se postavuvaat prashanjata za kulturni,
demografski i dr. Vlijanija vo regionot i vo Makedonija i podocna ima
"kluchni" momenti so Vizantija i so Germanite, vkl. Ja i
novonastanatata drzhava Bugarija, za azbuki/pismenost, za religiozna
borba Zapad-Istok, za vladeenje na Ilirik (kako pri Vasilij II), itn.
tHeJunKy
tHeJunKy
Модератор
Модератор

Age : 114
Број на мислења : 759
Хоби(работа) : Гитара, фотографирање, компонирање...
Забавен? : Сто.

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Page 3 Empty Re: Македонија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот