Адаптер Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Македонија

+11
МаКсач
Bleak
корун
мирАл
Болиглава
kojgode
Наташа
tHeJunKy
Mary Jane
Фазлија
STIFLER
15 posters

Страна 2 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Go down

Македонија - Page 2 Empty Re: Македонија

Пишување by МаКсач Нед Фед 15, 2009 11:37 pm

Фазлија напиша:Прашањето е дали Македонија е грчка. Македонија е сега наша, ние не сме грци (бугари и срби Very Happy ), и зато гласав не, односно дека не е грчка.
Од причина што се работит за прашање од сегашноста, значи, дали е или не, не можит темава во историја да одит, поубо во политика.
А ако го поставиме прашањето како што имаш ти напишано, значи, како за во историја, односно, дали била грчка, одговорот ќе беше да, била
кажи ми првпат кога се спомнуват Грција а кога Македонија во Историјава и крај на муабетов. Грција е вештачка земја, создадена од други (Франција/Англија) со други (кралот незнаел ни збор грчки). Др нејасно? Very Happy
МаКсач
МаКсач
Адаптер во подем

Age : 31
Број на мислења : 82

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Page 2 Empty Re: Македонија

Пишување by Mary Jane Нед Фед 15, 2009 11:39 pm

Однапред да кажам дека Фазлија ќе изгуби од Максач во оваа борба.
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Page 2 Empty Re: Македонија

Пишување by tHeJunKy Пон Фед 16, 2009 1:46 am

МаКсач напиша:
Фазлија напиша:Прашањето е дали Македонија е грчка. Македонија е сега наша, ние не сме грци (бугари и срби Very Happy ), и зато гласав не, односно дека не е грчка.
Од причина што се работит за прашање од сегашноста, значи, дали е или не, не можит темава во историја да одит, поубо во политика.
А ако го поставиме прашањето како што имаш ти напишано, значи, како за во историја, односно, дали била грчка, одговорот ќе беше да, била
кажи ми првпат кога се спомнуват Грција а кога Македонија во Историјава и крај на муабетов. Грција е вештачка земја, создадена од други (Франција/Англија) со други (кралот незнаел ни збор грчки). Др нејасно? Very Happy

да дополнам, создадена почеток на деветнаесетти век, за да се зголеми британското и француското влијание на балканот.
иначе денешните грци се со потекло од субсахарска африка т.е. етиопија. зато се црни и грди.

и да му кажам на фазлијава сеа словените какви биле. тие биле високи крупни и 95% плави со сини очи. ко ќе ојш по улица нареден пат, опули се наоколу и види каков е народов. дали се плави, крупни...

јазик сме имале ние уште од антиката, и говорената форма има сличности дури и со денешниов македонски јазик. пример за то е каменот од розета. во деветти век, кирил и методиј само напишале ново писмо за веќе постоечкиот јазик.

прво прочитај настрана од учебницине по историја после размисли дали е паметно да пишиш на вакви теми.
tHeJunKy
tHeJunKy
Модератор
Модератор

Age : 114
Број на мислења : 759
Хоби(работа) : Гитара, фотографирање, компонирање...
Забавен? : Сто.

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Page 2 Empty Re: Македонија

Пишување by kojgode Пон Фед 16, 2009 3:42 pm

http://www.topix.com/forum/world/macedonia/TAAAAFN23PMGMJ147

Ова е битното по мининум 10 пати дневно гласајте. Да не се нервирам.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 33
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Page 2 Empty Re: Македонија

Пишување by комшивка Пон Фед 16, 2009 4:11 pm

јас ќе гласам денес 11 пати само не се нервирај
комшивка
комшивка
Адаптериште

Age : 33
Број на мислења : 846

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Page 2 Empty Re: Македонија

Пишување by tHeJunKy Пон Фед 16, 2009 4:14 pm

kojgode напиша:http://www.topix.com/forum/world/macedonia/TAAAAFN23PMGMJ147

Ова е битното по мининум 10 пати дневно гласајте. Да не се нервирам.

јас мисљам да се нервираш зш така поќе ќе гласет, иначе ич не им текна, и глеј пак не стигнале пеколнинегазој
tHeJunKy
tHeJunKy
Модератор
Модератор

Age : 114
Број на мислења : 759
Хоби(работа) : Гитара, фотографирање, компонирање...
Забавен? : Сто.

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Page 2 Empty Re: Македонија

Пишување by kojgode Пон Фед 16, 2009 4:17 pm

http://www.topix.com/forum/world/macedonia/TAAAAFN23PMGMJ147
Стегајте NO можда и награда ќе добијате.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 33
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Page 2 Empty Re: Македонија

Пишување by tHeJunKy Пон Фед 16, 2009 4:18 pm

стегнав, сега можда ќе добијам?
tHeJunKy
tHeJunKy
Модератор
Модератор

Age : 114
Број на мислења : 759
Хоби(работа) : Гитара, фотографирање, компонирање...
Забавен? : Сто.

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Page 2 Empty Re: Македонија

Пишување by Фазлија Вто Фед 17, 2009 1:07 am

Е вака, да не се мачам многу да ви оговарам, ево ви текстој, не знам дали ќе можите све да прочитате, дан ви е премногу, можда цел живот све на све не сте прочитале толку
http://www.vmro-dpmne.org.mk/mk/zapis.asp?id=589
прво, со вашиот антонио милошоски
http://sloveni.info/Diskretnata_smrt_na_metodologijata.pdf
па со Војислав Саракински
http://www.manu.edu.mk/Prilozi_MANU_OLLN_XXXI_1.pdf
и со академик Петар Илиевски
првин прочитајте, научите нешто од историја, а не само да голтате то што ви се сервират, како што би рекол колегата Бора.
И да се послужам со реченицата од владата: Образувајте се
Фазлија
Фазлија
Солиден Адаптер

Age : 36
Број на мислења : 106

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Page 2 Empty Re: Македонија

Пишување by Фазлија Вто Фед 17, 2009 1:08 am

МаКсач напиша:
Фазлија напиша:Прашањето е дали Македонија е грчка. Македонија е сега наша, ние не сме грци (бугари и срби Very Happy ), и зато гласав не, односно дека не е грчка.
Од причина што се работит за прашање од сегашноста, значи, дали е или не, не можит темава во историја да одит, поубо во политика.
А ако го поставиме прашањето како што имаш ти напишано, значи, како за во историја, односно, дали била грчка, одговорот ќе беше да, била
кажи ми првпат кога се спомнуват Грција а кога Македонија во Историјава и крај на муабетов. Грција е вештачка земја, создадена од други (Франција/Англија) со други (кралот незнаел ни збор грчки). Др нејасно? Very Happy
Баш ми е ќеф со тебе посебно, дека не си бил победлив на овие теми.
најмалку важно е кога се спомвит кое, прочитај го текст за континуитетот од твојот антонио, па ќе видиш дека си живеел во заблуда
Инаку, чисто колку да ти кажам, односно да те научам, ниедна земја не е вештачки створена, освен некои острови во Дубаи и слични работи на нив. Грција е вештачки створека, како и секоја друга ДРЖАВА. Ако не знајш разлика меѓу земја и држава (а според напишаново, очигледно не знајш), ич не мешај се во вакви работи
Фазлија
Фазлија
Солиден Адаптер

Age : 36
Број на мислења : 106

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Page 2 Empty Re: Македонија

Пишување by tHeJunKy Вто Фед 17, 2009 1:52 am

Фазлија напиша:
МаКсач напиша:
Фазлија напиша:Прашањето е дали Македонија е грчка. Македонија е сега наша, ние не сме грци (бугари и срби Very Happy ), и зато гласав не, односно дека не е грчка.
Од причина што се работит за прашање од сегашноста, значи, дали е или не, не можит темава во историја да одит, поубо во политика.
А ако го поставиме прашањето како што имаш ти напишано, значи, како за во историја, односно, дали била грчка, одговорот ќе беше да, била
кажи ми првпат кога се спомнуват Грција а кога Македонија во Историјава и крај на муабетов. Грција е вештачка земја, создадена од други (Франција/Англија) со други (кралот незнаел ни збор грчки). Др нејасно? Very Happy
Баш ми е ќеф со тебе посебно, дека не си бил победлив на овие теми.
најмалку важно е кога се спомвит кое, прочитај го текст за континуитетот од твојот антонио, па ќе видиш дека си живеел во заблуда
Инаку, чисто колку да ти кажам, односно да те научам, ниедна земја не е вештачки створена, освен некои острови во Дубаи и слични работи на нив. Грција е вештачки створека, како и секоја друга ДРЖАВА. Ако не знајш разлика меѓу земја и држава (а според напишаново, очигледно не знајш), ич не мешај се во вакви работи

море ман, а да се преиспиташ прво, после да видиш шо имаш напишано?!

дали имаш претстава шо е вештачки создаена држава?
очигледно не. ваљда не по пат на хемиска реакција, сигурно то за тебе е невештачки...

грција во 19ти век била создадена од страна на в.британија и франција, т.е. големите сили, за нивно поголемо влијание на балканот.

ај сеа ми се спијат ко ќе имам време, можам и цел ден да дискутирам со такви ко тебе, зш плитко ви е знаењето, ви се базират на учебник по историја.

ајде поздрав!
tHeJunKy
tHeJunKy
Модератор
Модератор

Age : 114
Број на мислења : 759
Хоби(работа) : Гитара, фотографирање, компонирање...
Забавен? : Сто.

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Page 2 Empty Re: Македонија

Пишување by pankerishte Вто Фед 17, 2009 12:20 pm

Фазлија ман бре уште вервиш бре во Старите Словени?
Тие примерите горе што ги имаш наведено смешни се.Или и ти имаш некое бугарско потекло па мораш да не споиш со словени.

Иначе гледам дека со мозок не си мрднал ништо од пред 9 век па затоа пиши ми приватна порака да ти дам литература и да те едуцирам.А тие што ги нарече академици се да,али во старословенска литература.
Прашај ги малце за историјата од пред 9 век и ке вииш дека ке се сепнет и ке ти го избегавет одговорот.Тука во Ск има мн дебати и мислам дека има мн мн повеќе интелектуалци кои што ке ти докажат мн други работи.
Гледам на претходните постови го мешаш и Груевски.Па кој патлак политика мешаш со историја и сл.
Види вака дали имаш читано за Пајонци,Бриги,Епирци?
Дали имаш простудирано,полагано делови што укажуваат на тоа дека во Мкд имало население уште од 2000 год пне.
И ти ми кажуваш дека сме Словени!?
Абе бегај седи мирен...аман!
pankerishte
pankerishte
Куропецач
Куропецач

Age : 35
Број на мислења : 601
Хоби(работа) : Метење,Чистење Улици
Забавен? : Да

http://www.myspace.com/komunalnahigena

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Page 2 Empty Re: Македонија

Пишување by pankerishte Вто Фед 17, 2009 12:25 pm

Да те просветлам не сме биле Македонија или Македон туку сме биле Ематија во која спагаат планински дел Северна и низински дел Јужна Македонија.
Со оглед на тоа што не сме хомоген народ,не сме чисти словени туку измешани од словени преку бриги и илири па до епирци ке ти кажам дека иаме право како што денес постои демократијата во светот да си се викаме како што сакаме.
Ако некој има проблем со тоа нека си го решава самиот со себе.

А ти ако се мислиш дека си премногу паметен на ова поле слободно можиме да се најдиме лично и да продискутираме и подебатираме пошто на форумов само ке се испокараме,а утре ке испадниме дека се знаеме.
Ајт поз

И другото...денешнито народ во Грција не е ништо повеќе од обични племиња од северна африка.Тогашните грци биле асимилирани и повлечени од балканот.И затоа има докази.
pankerishte
pankerishte
Куропецач
Куропецач

Age : 35
Број на мислења : 601
Хоби(работа) : Метење,Чистење Улици
Забавен? : Да

http://www.myspace.com/komunalnahigena

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Page 2 Empty Re: Македонија

Пишување by Фазлија Вто Фед 17, 2009 4:41 pm

tHeJunKy напиша:
Фазлија напиша:
МаКсач напиша:
Фазлија напиша:Прашањето е дали Македонија е грчка. Македонија е сега наша, ние не сме грци (бугари и срби Very Happy ), и зато гласав не, односно дека не е грчка.
Од причина што се работит за прашање од сегашноста, значи, дали е или не, не можит темава во историја да одит, поубо во политика.
А ако го поставиме прашањето како што имаш ти напишано, значи, како за во историја, односно, дали била грчка, одговорот ќе беше да, била
кажи ми првпат кога се спомнуват Грција а кога Македонија во Историјава и крај на муабетов. Грција е вештачка земја, создадена од други (Франција/Англија) со други (кралот незнаел ни збор грчки). Др нејасно? Very Happy
Баш ми е ќеф со тебе посебно, дека не си бил победлив на овие теми.
најмалку важно е кога се спомвит кое, прочитај го текст за континуитетот од твојот антонио, па ќе видиш дека си живеел во заблуда
Инаку, чисто колку да ти кажам, односно да те научам, ниедна земја не е вештачки створена, освен некои острови во Дубаи и слични работи на нив. Грција е вештачки створека, како и секоја друга ДРЖАВА. Ако не знајш разлика меѓу земја и држава (а според напишаново, очигледно не знајш), ич не мешај се во вакви работи

море ман, а да се преиспиташ прво, после да видиш шо имаш напишано?!

дали имаш претстава шо е вештачки создаена држава?
очигледно не. ваљда не по пат на хемиска реакција, сигурно то за тебе е невештачки...

грција во 19ти век била создадена од страна на в.британија и франција, т.е. големите сили, за нивно поголемо влијание на балканот.

ај сеа ми се спијат ко ќе имам време, можам и цел ден да дискутирам со такви ко тебе, зш плитко ви е знаењето, ви се базират на учебник по историја.

ајде поздрав!
Првин беше спомната вештачки створена ЗЕМЈА, па морав да го просветлам"непобедливиов".
Инаку, секоја држава е створена вештачки. Знајме како била создадена Грција, ама уште поубо знајме како е создадена македонија. Дел од балканот со чие население Србија и Бугарија играле пинг понг цело време, кое еднуш било српско, едууш бугарско и назад. И му текнало на западот, за да створит влијание таму, односно да ја тргнит Русија, со пинг понг населението да напрает држава. И си поделиле :пола за западот (преку грција) и пола на русија (преку Србија и бугарија). Ама уште држава немало македонија. Прв пат се здобиват со државност во 1945. То е ФАКТ
Со тебе друже за вакви работи, во секое време. Јас давам факти, не "најнови истражувања од светски познати......"
Фазлија
Фазлија
Солиден Адаптер

Age : 36
Број на мислења : 106

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Page 2 Empty Re: Македонија

Пишување by Obibos Вто Фед 17, 2009 4:55 pm

E од вакви ко "ФАЗЛИЈА" не ојме напред..не ке да си наш/а ти
Obibos
Obibos
Рамбо со нож

Age : 33
Број на мислења : 262

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Page 2 Empty Re: Македонија

Пишување by Фазлија Вто Фед 17, 2009 5:04 pm

Не знам чив си ти, јас наш сум. Ваквите како мене пробвет да тргниме напред, ама некако сте заглавиле поназад
Фазлија
Фазлија
Солиден Адаптер

Age : 36
Број на мислења : 106

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Page 2 Empty Re: Македонија

Пишување by Obibos Вто Фед 17, 2009 5:07 pm

Фазлија напиша:Не знам чив си ти, јас наш сум. Ваквите како мене пробвет да тргниме напред, ама некако сте заглавиле поназад
Ко ке видиш само се караш на темава за да билдаш мислења. ко прво темава не е "Дали македонија е грчка или наша?' туку е отворена за да гласаш на линкон шо ти е даен...ај уживај сеа Basketball
Obibos
Obibos
Рамбо со нож

Age : 33
Број на мислења : 262

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Page 2 Empty Re: Македонија

Пишување by Фазлија Вто Фед 17, 2009 5:22 pm

Панкериште
Иако некој не мрдат од зад преселбите (од 5-6-7 век), работава е во то што поќето заглавјет уште пред наша ера. Груески зато и го спомнав, дека тој ја терат оваја "троскок историја", од александар македонски, преку гоце делчев, па ванчо михајлов и доскок на груески. измеѓу ништо не се дешавало. ЈАс не тврдам дека сме чисти словени, апротив, чисти народ не постојт. Ама, иско сме измешани со Власи, Тоски, Грци, Бугари, Саксонци, сепак Словенското е то што е доминантно во нас и то што не поврзвит сите.
Илиевски не е академик за старословенска литература, туку врвен лингвист, и се занимават со лингвистика. Воопшто не се впуштат во работи што не му се во стручниот "опус", туку само ги разбиват овие двајца квазилингвисти.
Мене лично не ме занимат што народ се Грциве, исто многу и не се замарам дали древните македонци биле грци по род или не (иако, според писмо, јазик, култура, грци биле-неоспорно). мене ме нервират то што некој сега продават пуфки дека ние сме биле потомци од тие древни македонци, иако воопшто не живееле 9односно живееле во мал дел) во денешна република македонија. На територијата од денешнава држава македонија живееле Илири, Пајонци, Бриги...и македонци во Гевгелија денешна, во поголемиот дел од Пелагонија и Преспа.
Дали мислиш дека ако имало население пред наш ера 2000, 3000 или 4000 години докажвит нешто за НАШЕТО потекло? Значи, Буш е индијанец. Имало индијанци пред 1000 години во Тексас. А измеѓу то што се десило (индијанци едвај и да постоет) не е важно. Сега нека напрает еден тотем на Тајмс сквер.
Зато велам јас, единствено оправдание ( и сосема доволно) за да се викаме македонци е то што мојме да се викаме како сакаме, све дури то не е зафатено. Пошто не беше зафатено, кој ги тркалат другите. Проблемот е то што некој сакат да кажит дека Климент, Наум, Самуил, Ивец, Дељан, Милутин, Душан, Волкашин......не постоеле, или не знаеле што се. Мене ме живцират отфрлањето на сопствената историја за китење со чужда (без разлика дали грчка или не-најмалку важно, важно наша не е)
И да, премногу сум паметен на ова поле, и да, сме праеле муабет за ова, и не, не сме се искарале до сега Very Happy
Фазлија
Фазлија
Солиден Адаптер

Age : 36
Број на мислења : 106

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Page 2 Empty Re: Македонија

Пишување by Фазлија Вто Фед 17, 2009 5:23 pm

Obibos напиша:
Фазлија напиша:Не знам чив си ти, јас наш сум. Ваквите како мене пробвет да тргниме напред, ама некако сте заглавиле поназад
Ко ке видиш само се караш на темава за да билдаш мислења. ко прво темава не е "Дали македонија е грчка или наша?' туку е отворена за да гласаш на линкон шо ти е даен...ај уживај сеа Basketball
Не бе, види како почна работава назад и ќе видиш кој почвит и што прајт. Јас само на почетокот интервенирав на преводот.
Фазлија
Фазлија
Солиден Адаптер

Age : 36
Број на мислења : 106

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Page 2 Empty Re: Македонија

Пишување by STIFLER Вто Фед 17, 2009 6:02 pm

Извините вака доста јајте бурек овде дадов да гласате НО а не да се расправате админи ај лок на темава......ееееееее вејке
STIFLER
STIFLER
Чомо
Чомо

Age : 33
Број на мислења : 225

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Page 2 Empty Re: Македонија

Пишување by kojgode Вто Фед 17, 2009 6:31 pm

Абе не е карање дискутирање е можда и ќе научиме нешто. И да го повторам главното.
http://www.topix.com/forum/world/macedonia/TAAAAFN23PMGMJ147
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 33
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Page 2 Empty Re: Македонија

Пишување by корун Вто Фед 17, 2009 8:38 pm

Фазлија, уш колку време ке ти требит да почекаме да се појавиш на јутуп кај шо те интервјуират бугарски новинар и почниш да не негираш? Или можда Грчки ке е? Сите ако одеа според факти, сега ние ке бевме Македонија на море, само Грциве и Бугариве ги водел патриотизам и желба за проширвење, а не желба за правда... Ако имаш потреба да се истакниш со интелегенцијата имат и други начини, не морат да пљукаш по твојот народ, зато шо ради такви ко тебе ние сме она шо сме...
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 32
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Page 2 Empty Re: Македонија

Пишување by Фазлија Вто Фед 17, 2009 9:30 pm

Јас го сакам мојот народ, јас ја сакам мојата историја, јас не пљукам по мојот народ. Ти пљукаш и таквите ко тебе и по народот и по историјата и по предците.
Ај чим спомна мориња (значи, ја имам в очи сега картата од "етничка" македонија), проширвења, и слично...да те прашам: Кажи ми дали во една, повторвам, дали во една секунда од историјата Солун му пропаѓал политичко-економски на нашиот народ? Или да ти преведам, ако не разбираш: Дали Солун во барем една секунда од историјата бил во склоп на наша држава?
Фазлија
Фазлија
Солиден Адаптер

Age : 36
Број на мислења : 106

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Page 2 Empty Re: Македонија

Пишување by Фазлија Вто Фед 17, 2009 11:49 pm

Наташа напиша:Јас мислам да го банирате овега, бар од тема зш ќе отепам некого. Пак сеа почна и бугарски зборој да користит. Матеро!
Веројатно ова на мене се однесуваше, сега видов и морам да реагирам: Кој е бугарски збор во све ова што го имам напишано? (освен заедничкит, нормално, ако е за така, и ти имаш бугарски, и српски, и полски дури)
Ако не се однесуваше на мене, се избинувам
Фазлија
Фазлија
Солиден Адаптер

Age : 36
Број на мислења : 106

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Page 2 Empty Re: Македонија

Пишување by pankerishte Сре Фед 18, 2009 12:11 am

Ајде оладете и лок на темава.
Фазлија го познавам и за џабе е да се надмудруваме верувајте ми.Иаме праено св софија и сaраишче муабети муабети муабети и ич ништо.хахахахахахахах Smile
И типот си ги поштува словенските просветители и така натаму.
Тоа е.
Иначе ман кога спомнав старо античко македоснко население...не постојт старо македонско население.Тоа биле бриги,епирци и пајонци.Тие заедно се нарекувале Македонци.Тоа е античките македонци кои живееле на цела територија.
Ајт не пишам поке на темава...хехехехе

Smile
pankerishte
pankerishte
Куропецач
Куропецач

Age : 35
Број на мислења : 601
Хоби(работа) : Метење,Чистење Улици
Забавен? : Да

http://www.myspace.com/komunalnahigena

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Page 2 Empty Re: Македонија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот