Адаптер Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Дали сме сами во вселената?

+14
folder
METALBOY
pankerishte
мирАл
tHeJunKy
TONI
Master
корун
hollow
Mary Jane
Болиглава
psycho
kojgode
комшивка
18 posters

Go down

Дали сме сами во вселената? Empty Дали сме сами во вселената?

Пишување by комшивка Нед Јан 18, 2009 11:31 pm

Кое е вашето мислење околу вечното прашање.. Дали постојат живи суштества на другите планети?
комшивка
комшивка
Адаптериште

Age : 33
Број на мислења : 846

Вратете се на почетокот Go down

Дали сме сами во вселената? Empty Re: Дали сме сами во вселената?

Пишување by kojgode Нед Јан 18, 2009 11:43 pm

Јас сум скоро сигурен дека постојат и други суштества на другите планети. Глупо е во толку огромен простор само ние да сме скоро и неможно. Незнам зш уште љугево прашвет дали постојат живи суштества на другите планите.(ова не беше навреда за креаторот на темата) А имат многу такви, некој верски фанатаци шо грешно имет све сватено.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 33
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Дали сме сами во вселената? Empty Re: Дали сме сами во вселената?

Пишување by psycho Нед Јан 18, 2009 11:45 pm

Да, некаде надвор, или можеби ВО Млечниот Пат.
psycho
psycho
Проу доута Плејер
Проу доута Плејер

Age : 103
Број на мислења : 59

Вратете се на почетокот Go down

Дали сме сами во вселената? Empty Re: Дали сме сами во вселената?

Пишување by Болиглава Нед Јан 18, 2009 11:52 pm

psycho напиша:Да, некаде надвор, или можеби ВО Млечниот Пат.
А во Twingo и Snickers?
Болиглава
Болиглава
Администратор
Администратор

Age : 32
Број на мислења : 1166

Вратете се на почетокот Go down

Дали сме сами во вселената? Empty Re: Дали сме сами во вселената?

Пишување by Mary Jane Нед Јан 18, 2009 11:54 pm

kojgode напиша:Јас сум скоро сигурен дека постојат и други суштества на другите планети. Глупо е во толку огромен простор само ние да сме скоро и неможно. Незнам зш уште љугево прашвет дали постојат живи суштества на другите планите.(ова не беше навреда за креаторот на темата) А имат многу такви, некој верски фанатаци шо грешно имет све сватено.

Се согласувам. Рачунај вака, има 250 милијарди ѕвезди и барем по една планета што кружи околу нив, колкава е веројатноста да има живот на една од тие планети? Па сигурно не баш мала...
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

Дали сме сами во вселената? Empty Re: Дали сме сами во вселената?

Пишување by hollow Пон Јан 19, 2009 1:53 pm

И јас мислам дека има живот на друга планета само ние не сме доволно развиени за да воспоставиме контакт
hollow
hollow
Шуко утикач
Шуко утикач

Age : 33
Број на мислења : 348
Хоби(работа) : Бричење костени

Вратете се на почетокот Go down

Дали сме сами во вселената? Empty Re: Дали сме сами во вселената?

Пишување by корун Пон Јан 19, 2009 2:59 pm

Или тие не се.... affraid
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 32
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Дали сме сами во вселената? Empty Re: Дали сме сами во вселената?

Пишување by Master Пон Јан 19, 2009 3:01 pm

еден краток одговор- НЕ
Master
Master
Харатист!
Харатист!

Age : 33
Број на мислења : 957
Хоби(работа) : Вампир
Забавен? : тихххх

Вратете се на почетокот Go down

Дали сме сами во вселената? Empty Re: Дали сме сами во вселената?

Пишување by TONI Пон Јан 26, 2009 11:55 pm

6 милијарди население-и секој човек има уште барем двајца ко него исти или премногу слични.
250 милијарди ѕвезди-па гарант ќе се погодит друга ѕвезда ко нашево Сонце,на која кружат неколку планети од кои некоја е колку нашата,ги има истите услови и ете ти живот.А да размислиме и на ова.....ние како луѓе знаеме кои материи ни се основни за живот(вода,воздух,храна.....)Епа не би морало да значит дека само на вакви услови би можело да се создале други суштества.На вакви би се создале можеби некои приближни ко луѓето,но на други услови можеби сосем нешто трето....
TONI
TONI
Модератор
Модератор

Age : 33
Број на мислења : 466

Вратете се на почетокот Go down

Дали сме сами во вселената? Empty Re: Дали сме сами во вселената?

Пишување by tHeJunKy Вто Јан 27, 2009 12:36 am

абе уште од сега имет откриено планети поквалитетни од нашава, а шо останвит за неоткриените. а имам слушано дека имале откриено планета идентична на нашава...

а иначе сами сигурно не сме, 100% докажано е. исто така сигурно е и дека не сме единствени интелигентни суштесва, само шо не било докажано, т.е. не е официјално, хехе
tHeJunKy
tHeJunKy
Модератор
Модератор

Age : 114
Број на мислења : 759
Хоби(работа) : Гитара, фотографирање, компонирање...
Забавен? : Сто.

Вратете се на почетокот Go down

Дали сме сами во вселената? Empty Re: Дали сме сами во вселената?

Пишување by TONI Вто Јан 27, 2009 4:55 pm

Планетата за која велиш дека ја открија беше џоа 10та планета идентична ама ПО ГОЛЕМИНА на Земјата.Незнам искрејно колку е оддалечена од Сонцето или од Плутон таа планета.Рачунај на Плутон има вечен мрак и којзнајт како е уше подалеку на некоја наредна.Научниците исто така тврдат дека не постои друга планета во нашиов сончев системи го потврдуваат ова со факти.И изгледа и дека за таа шо си слушнал(шо ја знам јас како Септа) биле само дезинформации.
TONI
TONI
Модератор
Модератор

Age : 33
Број на мислења : 466

Вратете се на почетокот Go down

Дали сме сами во вселената? Empty Re: Дали сме сами во вселената?

Пишување by мирАл Вто Јан 27, 2009 6:34 pm

Јас мислам дека не сме сами во вселената!!! Прво заради ареа 51 после заради НЛО не се има само еден појавено и имат мн клипчиња шо го покажвет то!!!! Ама имам и тука дилема зошо секогаш тие клипчиња се матни???
мирАл
мирАл
lec dudat again!
lec dudat again!

Age : 32
Број на мислења : 708
Хоби(работа) : едрење
Забавен? : најзабавен

Вратете се на почетокот Go down

Дали сме сами во вселената? Empty Re: Дали сме сами во вселената?

Пишување by tHeJunKy Вто Јан 27, 2009 6:38 pm

зато шо се со мобилен снимани, хехехе
иначе американциве имет 100% , функционално НЛО, башка шо имет уште после втора светска војна пробвено да конструирет летачки пајнци. и за ова имат клипчиња Smile
tHeJunKy
tHeJunKy
Модератор
Модератор

Age : 114
Број на мислења : 759
Хоби(работа) : Гитара, фотографирање, компонирање...
Забавен? : Сто.

Вратете се на почетокот Go down

Дали сме сами во вселената? Empty Re: Дали сме сами во вселената?

Пишување by Master Вто Јан 27, 2009 8:03 pm

Конечно се откриени повеќе детали за таинственото вселенско летало кое е финансирано од милијардерот Џеф Безос, сопственик на amazon.com.

Блу Ориџин го развива New Shepard, возило на ракетен погон кое полетува и слетува вертикално. Тоа е дизајнирано да превезува повеќе астронаути во суборбитален простор по конкурентни цени. Тестовите за летање на суборбиталното летало се спроведоа на приватен имот за лансирање во Тексас.
Блу Ориџин истакнува дека, покрај можноста за јавноста да го почувствува вселенскиот лет, New Shepard исто така ќе обезбеди можности за научниците вршат експерименти во Вселената и во услови на микрогравитација. За помош околу обликувањето на оваа активност, групата соопшти дека заинтересираните лица треба да го контактираат независниот претставник на Блу Ориџин за истражување и едукациони мисии, Алан Штерн, кој е поранешен шеф на НАСА за вселенска наука.

Оваа активност е дополнение, а не замена, на долгорочните планови на Блу Ориџин за комерцијални летови со човечки екипаж. Првите можности за автономни или далечински контролирани експерименти или безпилотни летови најрано може да случат во 2011 година и оние за оние експерименти за кои ќе бидат потребни астронаути како придружба, најрано ќе може да се случат во 2012 година.

Блу Ориџин објаснува дека возилото New Shepard ќе се состои од два модули: капсула под притисок за екипажот, која ќе ги носи експериментите и астронаутите; и врз неа погонскиот модул.

Леталата ќе се лансираат од сопствениот космодром, кој веќе е оперативен во западен Тексас. New Shepard ќе полетува вертикално и ќе се забрзува за приближно две и пол минути пред гаснење на ракетните мотори и пред да почне да се движи по инерција во Вселената.

Возилото ќе носи ракетни мотори што ќе овозможат капсулата со екипажот да избега од погонскиот модул во случај на сериозна тешкотија за време на лансирањето. Во Вселената, капсула за екипажот ќе се оддели од погонскиот модул. Но и двете повторно ќе влезат и одделно ќе слетаат со цел за понатамошна повторна употреба.
Капсула за екипажот ќе слета меко со падобран на местото за лансирање.

Астронаутите и експериментите за време на типичен лет ќе почувствуваат забрзување не поголемо од 6g и странично забрзување од 1,5 g. Зависно од траекторијата на мисијата, микрогравитациски услови ќе бидат постигнати за време од три или повеќе минути.

Експериментите во леталото може автономни, далечински контролирани или раководени од страна на човек, кој може да биде назначен од клиентот или од Блу Ориџин.

Во однос на видовите на експерименти кои може да се вршат за време на летот, на веб сајтот на Блу Ориџин се наведени истражувања на атмосферата, набљудување на Земјата, земање примероци од атмосферата, мерење на магнетосферата. Исто така може да бидат опфатени физиолошки истражувања , гравитациска биологија и микрогравитациска физика.

Па сега видете вие шо прает Американциве.
Master
Master
Харатист!
Харатист!

Age : 33
Број на мислења : 957
Хоби(работа) : Вампир
Забавен? : тихххх

Вратете се на почетокот Go down

Дали сме сами во вселената? Empty Re: Дали сме сами во вселената?

Пишување by pankerishte Вто Јан 27, 2009 11:08 pm

TONI напиша:Планетата за која велиш дека ја открија беше џоа 10та планета идентична ама ПО ГОЛЕМИНА на Земјата.Незнам искрејно колку е оддалечена од Сонцето или од Плутон таа планета.Рачунај на Плутон има вечен мрак и којзнајт како е уше подалеку на некоја наредна.Научниците исто така тврдат дека не постои друга планета во нашиов сончев системи го потврдуваат ова со факти.И изгледа и дека за таа шо си слушнал(шо ја знам јас како Септа) биле само дезинформации.

Иначе прајме муабет за планети што не се во нашиов сончев систем.
Дефинитивно имат др суштества покрај толку галаксии,ѕвезди и планети.
Е сега баба ми не мојш да ја убедиш Very Happy
pankerishte
pankerishte
Куропецач
Куропецач

Age : 35
Број на мислења : 601
Хоби(работа) : Метење,Чистење Улици
Забавен? : Да

http://www.myspace.com/komunalnahigena

Вратете се на почетокот Go down

Дали сме сами во вселената? Empty Re: Дали сме сами во вселената?

Пишување by METALBOY Саб Мар 21, 2009 11:33 am

Не сме сами во вселената, има многу галаксии, планети.. во кои би требало да има живот можда не ко овај шо го познаваме и по нашиве дефиниции за живот. Smile
METALBOY
METALBOY
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 992
Хоби(работа) : офтопик
Забавен? : Не, забрзан

Вратете се на почетокот Go down

Дали сме сами во вселената? Empty Re: Дали сме сами во вселената?

Пишување by folder Саб Мар 21, 2009 11:57 am

Mary Jane напиша:
kojgode напиша:Јас сум скоро сигурен дека постојат и други суштества на другите планети. Глупо е во толку огромен простор само ние да сме скоро и неможно. Незнам зш уште љугево прашвет дали постојат живи суштества на другите планите.(ова не беше навреда за креаторот на темата) А имат многу такви, некој верски фанатаци шо грешно имет све сватено.

Се согласувам. Рачунај вака, има 250 милијарди ѕвезди и барем по една планета што кружи околу нив, колкава е веројатноста да има живот на една од тие планети? Па сигурно не баш мала...
250 милијарди? Од кј знајш? Suspect
folder
folder
Nightfall goingOn...

Age : 32
Број на мислења : 380
Хоби(работа) : DJ

http://www.myspace.com/dj_f0lder

Вратете се на почетокот Go down

Дали сме сами во вселената? Empty Re: Дали сме сами во вселената?

Пишување by Џајко Саб Мар 21, 2009 5:20 pm

Во нашава галаксија толку имат.
Џајко
Џајко
addicted to beautiful days

Age : 33
Број на мислења : 950
Хоби(работа) : flying
Забавен? : можеби

Вратете се на почетокот Go down

Дали сме сами во вселената? Empty Re: Дали сме сами во вселената?

Пишување by Болиглава Саб Мар 21, 2009 6:04 pm

folder напиша:250 милијарди? Од кј знајш? Suspect
Ги имат броено ваљда некоја вечер пред да заспијат.
Болиглава
Болиглава
Администратор
Администратор

Age : 32
Број на мислења : 1166

Вратете се на почетокот Go down

Дали сме сами во вселената? Empty Re: Дали сме сами во вселената?

Пишување by malina Саб Мар 21, 2009 6:39 pm

мислам дека не е можно да сме само ние на сите живи суштества ама и не сум многу сигурна дека постојат некој слични како нас.Дур не видам не вервам.
malina
malina
Адаптериште

Age : 32
Број на мислења : 384
Хоби(работа) : .
Забавен? : понекогаш и зависи за кого

Вратете се на почетокот Go down

Дали сме сами во вселената? Empty Re: Дали сме сами во вселената?

Пишување by Bleak Саб Мар 21, 2009 6:47 pm

kojgode напиша:Јас сум скоро сигурен дека постојат и други суштества на другите планети. Глупо е во толку огромен простор само ние да сме скоро и неможно. Незнам зш уште љугево прашвет дали постојат живи суштества на другите планите.(ова не беше навреда за креаторот на темата) А имат многу такви, некој верски фанатаци шо грешно имет све сватено.

Јас не скоро туку сум сигурен над 100% дека не сме сами... и дека не сме со еволуција создадени или ако ме настанале со еволуција суштества од некоја друга планета ја отпочнале таја еволуција...
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 33
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Дали сме сами во вселената? Empty Re: Дали сме сами во вселената?

Пишување by *UnIqUe* Чет Мај 14, 2009 9:53 pm

100% не сме бе....
*UnIqUe*
*UnIqUe*
Солиден Адаптер

Age : 31
Број на мислења : 244

Вратете се на почетокот Go down

Дали сме сами во вселената? Empty Re: Дали сме сами во вселената?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот