Адаптер Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Омилени извадоци од книжевноста

2 posters

Go down

Омилени извадоци од книжевноста Empty Омилени извадоци од книжевноста

Пишување by Angelic Сре Окт 21, 2009 2:16 pm

Постирајте ги вашите омилени извадоци и мисли од некој роман, песна, драма... Омилени извадоци од книжевноста Star3

*

„Кога не те бива за друго, нема ништо поубаво од убивање на времето; макар и со ѕиркање во туѓи животи, додека си го немаш својот.„
„Зора зад аголот„ - Димитар Солев

*

„Јас не сум тело во кое се засолнила душа, јас сум душа која има свој видлив дел наречен „тело“. Во текот на овие дни, спротивно на она што го мислев, оваа душа постојано беше присутна. Таа ништо не ми велеше, не ме критикуваше, не покажуваше сожалување спрема мене: едноставно, ме набљудуваше.“

„Спротивно на она што го мислат моите клиенти, сексот не се практикува кога било. Во секој од нас постои внатрешен часовник и две лица за да водат љубов, неопходно е нивните сказалки во ист миг да покажуваат исто време. Тоа не се случува секој ден. Доброто расположение на оној кој сака, не зависи од сексуалниот чин. Двајцата кои се сакаат и се заедно, треба стрпливо и упорно да ги усогласуваат своите часовници, благодарение на игри и на „театарски“ претстави, а потоа да сфатат дека водењето љубов е повеќе од необична средба: тоа е „прегратка“ на гениталните делови.“

П. Коелјо - 11 минути
Angelic
Angelic
ex Rainbow*

Age : 32
Број на мислења : 713

Вратете се на почетокот Go down

Омилени извадоци од книжевноста Empty Re: Омилени извадоци од книжевноста

Пишување by Mary Jane Саб Окт 24, 2009 7:16 pm

"Vanity and pride are different things, though the words are often used synonymously. A person may be proud without being vain. Pride relates more to our opinion of ourselves, vanity to what we would have others think of us." (Mary; Ch. 5)

"The power of doing anything with quickness is always prized much by the possessor, and often without any attention to the imperfection of the performance." (Ch. 10)


- Гордост и предрасуди
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот