Адаптер Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Модерна уметност

4 posters

Go down

Модерна уметност Empty Модерна уметност

Пишување by The Breaking Dawn Нед Јун 07, 2009 12:48 pm

Модерна уметност Meckhamodernart.th


Модерната уметност е поширок израз за авангардна уметност во 20 век.Сликарството навлегло во перспективи на реалистично сликање со мотиви и било обрнато внимание на она субјективното во сликата.
Vincent van Gogh, Paul Gauguin, Edvard Munch се претставници.
Мене ми се свиѓат зш секој мојт да ги толкува на свој начин и дека зад сета таа метафора во сликите секој може да се пронајде себеси. Laughing

а вие? Very Happy
The Breaking Dawn
The Breaking Dawn
Модератор
Модератор

Age : 31
Број на мислења : 1107

Вратете се на почетокот Go down

Модерна уметност Empty Re: Модерна уметност

Пишување by Џајко Нед Јун 07, 2009 2:17 pm

Од сите правци на сликарскава уметност, модернава најмногу ме бендисвит зато шо е најслободна и најкреативна.
Џајко
Џајко
addicted to beautiful days

Age : 33
Број на мислења : 950
Хоби(работа) : flying
Забавен? : можеби

Вратете се на почетокот Go down

Модерна уметност Empty Re: Модерна уметност

Пишување by Mary Jane Нед Јун 07, 2009 11:24 pm

Од сиве правци на модернава уметност шо произлегле, имам кажано и порано дека сум по надреализмот и нишо друго.
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

Модерна уметност Empty Re: Модерна уметност

Пишување by корун Пон Јун 08, 2009 12:50 am

Посебно ме бендисвит ако е електронски создаена, значит ептен модерна, а ко шо гледам ова од брејкинг е електронска ако не се мамам.
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 32
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Модерна уметност Empty Re: Модерна уметност

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот