Адаптер Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Уметност, сликарство итн

+6
hollow
grgrgr
TONI
T&T
kojgode
Master
10 posters

Go down

Уметност, сликарство итн Empty Уметност, сликарство итн

Пишување by Master Саб Јан 31, 2009 5:34 am

Хелооууу! Па зарем на никого од овие цртачиве не му текна да отворит ваква тема!?
Па ајде јас еве отварам.


Значи, кежете нешто повеќе за вашиот омилен сликар(или уметник), омилено дело, омилен период, какви слики највеќе преферирате и тоа, слични работи...
Master
Master
Харатист!
Харатист!

Age : 33
Број на мислења : 957
Хоби(работа) : Вампир
Забавен? : тихххх

Вратете се на почетокот Go down

Уметност, сликарство итн Empty Re: Уметност, сликарство итн

Пишување by kojgode Саб Јан 31, 2009 10:06 am

Tajната вечера ми е омилена слика, а сликар Леонардо Да Винчи.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 33
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Уметност, сликарство итн Empty Re: Уметност, сликарство итн

Пишување by T&T Саб Јан 31, 2009 12:55 pm

Леонардо да Винчи и јас најногу го сакам. И сликарството, а и личноста негова. Дефинитивно ми е најинтересен за проучвење...
За омилен период... Можда барок, ама не целиот ко правец.
Ренесансата е веќе... уметнички докажана. Ја сакам заради пресвртот од среден век и исто заради искажувањето на човекот на преден план...
Не се разбирам мн од уметнички дела. Имам видено многу од по турнеи, и сите се master pieces, ама за жал не можам многу да се внесам...
Ај The breaking dawn, your turn

П.С. ЗА ЕДЕН ОД НАЈГОЛЕМИТЕ СЛИКАРИ ЈА СМЕТАМ СЕСТРА МИ
lOVE YA
T&T
T&T
Шмизла со без наводници
Шмизла со без наводници

Age : 34
Број на мислења : 663
Забавен? : е то би требало други да го кажат, иако сама си се сметам за луда и забавна (и нарцис)

Вратете се на почетокот Go down

Уметност, сликарство итн Empty Re: Уметност, сликарство итн

Пишување by TONI Саб Јан 31, 2009 1:37 pm

T&T напиша:Леонардо да Винчи и јас најногу го сакам. И сликарството, а и личноста негова. Дефинитивно ми е најинтересен за проучвење...
За омилен период... Можда барок, ама не целиот ко правец.
Ренесансата е веќе... уметнички докажана. Ја сакам заради пресвртот од среден век и исто заради искажувањето на човекот на преден план...
Не се разбирам мн од уметнички дела. Имам видено многу од по турнеи, и сите се master pieces, ама за жал не можам многу да се внесам...
Ај The breaking dawn, your turn

П.С. ЗА ЕДЕН ОД НАЈГОЛЕМИТЕ СЛИКАРИ ЈА СМЕТАМ СЕСТРА МИ
lOVE YA

И јас. Very Happy Very Happy
П.С.и јас Very Happy Very Happy Very Happy
TONI
TONI
Модератор
Модератор

Age : 33
Број на мислења : 466

Вратете се на почетокот Go down

Уметност, сликарство итн Empty Re: Уметност, сликарство итн

Пишување by grgrgr Вто Фед 10, 2009 12:20 pm

Korun imat dosta umetnicka sposobnost pogotovo vo poleto na kubizmot

grgrgr
Солиден Адаптер

Age : 32
Број на мислења : 213

Вратете се на почетокот Go down

Уметност, сликарство итн Empty Re: Уметност, сликарство итн

Пишување by hollow Вто Фед 10, 2009 12:28 pm

Единствено дело шо сум горд е геј марсовецон шо го нацртав во прва
hollow
hollow
Шуко утикач
Шуко утикач

Age : 33
Број на мислења : 348
Хоби(работа) : Бричење костени

Вратете се на почетокот Go down

Уметност, сликарство итн Empty Re: Уметност, сликарство итн

Пишување by malina Вто Фед 10, 2009 11:24 pm

Јас најмногу ги сакам сите млади талентирани уметници кои цртет за своја душа како на пример Тони и Мареј
malina
malina
Адаптериште

Age : 32
Број на мислења : 384
Хоби(работа) : .
Забавен? : понекогаш и зависи за кого

Вратете се на почетокот Go down

Уметност, сликарство итн Empty Re: Уметност, сликарство итн

Пишување by T&T Сре Фед 11, 2009 1:28 am

и The breaking dawn
T&T
T&T
Шмизла со без наводници
Шмизла со без наводници

Age : 34
Број на мислења : 663
Забавен? : е то би требало други да го кажат, иако сама си се сметам за луда и забавна (и нарцис)

Вратете се на почетокот Go down

Уметност, сликарство итн Empty Re: Уметност, сликарство итн

Пишување by malina Сре Фед 11, 2009 1:29 am

Да,ама не прокометирав за нејзе пошто немам видено ништо нејзино ама се надевам ќе видам Very Happy
malina
malina
Адаптериште

Age : 32
Број на мислења : 384
Хоби(работа) : .
Забавен? : понекогаш и зависи за кого

Вратете се на почетокот Go down

Уметност, сликарство итн Empty Re: Уметност, сликарство итн

Пишување by The Breaking Dawn Сре Фед 11, 2009 4:57 pm

T&T напиша:и The breaking dawn

хех тенк ју сис
иначе и ти требит да се сметаш за уметник Very Happy Very Happy барем јас те сметам за мој омилен Very Happy

за тие шо не знает сестра ми растурат на флејта tongue cheers
The Breaking Dawn
The Breaking Dawn
Модератор
Модератор

Age : 31
Број на мислења : 1107

Вратете се на почетокот Go down

Уметност, сликарство итн Empty Re: Уметност, сликарство итн

Пишување by Master Саб Фед 21, 2009 8:29 pm

Ај јас тро да се изнафалам.....(со то шо ми е омилено)

Од правци, дефинитивно најмногу ми се свиѓат неокласицизам и романтизам, едноставно најубав е, а и експресионизмот не е за фрлање.
Најдобри сликари Lawrence Alma-Tadema, Adolphe William Bougureau, Joseph Mallord William Turner, John William Waterhouse од романтичариве, Gustav Moreau и Rene Magritte од симболисти, Edvard Munch од експресионисти, а го поштовам многу и Gustav Klimt.
Омилено дело ми е The Scream (Skrik) - Edvard Munch.

Уметност, сликарство итн 710e3d
Master
Master
Харатист!
Харатист!

Age : 33
Број на мислења : 957
Хоби(работа) : Вампир
Забавен? : тихххх

Вратете се на почетокот Go down

Уметност, сликарство итн Empty Re: Уметност, сликарство итн

Пишување by Mary Jane Пон Фед 23, 2009 10:50 pm

Салвадор Дали дефинитивно, негови дела има во темата за него.
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

Уметност, сликарство итн Empty Re: Уметност, сликарство итн

Пишување by Рокси Пон Мар 02, 2009 6:31 pm

Пааа, го обожавам импресионизмот, а донекаде и експресионизмот.
Мај фејворит - основоположникот на импресионизмот - Монет!
Еве нешо негово

Sunrise

Уметност, сликарство итн Im-monet-sunrise

Houses of Parliament (ах, совршенство)

Уметност, сликарство итн Houses_of_parliament_london-400

П.С. Ептен ми е одбивен кубизмот
Рокси
Рокси
Нејкам ништо
Нејкам ништо

Age : 30
Број на мислења : 517

Вратете се на почетокот Go down

Уметност, сликарство итн Empty Re: Уметност, сликарство итн

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот