Адаптер Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rock и Metal музиката кај нас

+8
Џајко
Болиглава
Mary Jane
TONI
pankerishte
Odyssey
kojgode
tHeJunKy
12 posters

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Rock и Metal музиката кај нас Empty Rock и Metal музиката кај нас

Пишување by tHeJunKy Пон Јан 26, 2009 8:37 pm

колку е застапена и со каков квалитет. и морам да цитирам еден другар малце ќе извините за латиницава ама ме мрзит цело да го препишвам Smile

Problemot kaj nas e to so nikogo ne go zanimat muzikata so ja slusat da
imat smisla , da e kvalitetna ili da pretstavuvat nesto tuku go sluset
ona so im go servirat Pink ili nekoj drugi seljaci so neznaet so e
muzika.
A inaku ovde pojke a voopsto i vo svetov izumirat kvalitetna
muzika po so za nejze (za zal) veke nemat potreba. Na pr. rock se javil
kako bunt protiv sistemot,metal i punk se izrodile od nego i tn.Ovdeka
vo prostorive na bivsa jugoslavija porano imalo nogu jaki rock grupi ko
so se Azra,Smak,Leb i sol,Bljelo Dugme,Atomsko Skloniste,Elektricni
Orgazam, Zabranjeno Pusenje i nogu drugi koi bile glavni vo nivnoto
vreme(osobeno Azra i Dugme) ama so raspaganjevo na bivsa jugoslavija se
otvori prostor i seljacine navlegoja i ja popolnaja prazninata i zato
na nasive prostori veke nemat rock i metal.

па да ве видам вас шо мислите...
tHeJunKy
tHeJunKy
Модератор
Модератор

Age : 114
Број на мислења : 759
Хоби(работа) : Гитара, фотографирање, компонирање...
Забавен? : Сто.

Вратете се на почетокот Go down

Rock и Metal музиката кај нас Empty Re: Rock и Metal музиката кај нас

Пишување by kojgode Пон Јан 26, 2009 9:07 pm

Многу е слабо во Македонија. Не ми теквит на ниеден асолен рок бенд шо е излезен во последно време. Имат само некој шо се собирет по гаражи, ама колку шо знам засеа никој од нив немат некој позначаен успех постигнато.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 32
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Rock и Metal музиката кај нас Empty Re: Rock и Metal музиката кај нас

Пишување by Odyssey Пон Јан 26, 2009 11:21 pm

kojgode напиша:Многу е слабо во Македонија. Не ми теквит на ниеден асолен рок бенд шо е излезен во последно време. Имат само некој шо се собирет по гаражи, ама колку шо знам засеа никој од нив немат некој позначаен успех постигнато.

Како да имат асолен ко пеет две песни и после морат турбо фолк, српско ајмоооо
Odyssey
Odyssey
Резидент ДискоЏокеј
Резидент ДискоЏокеј

Age : 67
Број на мислења : 594
Хоби(работа) : Dj

Вратете се на почетокот Go down

Rock и Metal музиката кај нас Empty Re: Rock и Metal музиката кај нас

Пишување by pankerishte Пон Јан 26, 2009 11:47 pm

Не ја сфаќам темава сериозно.
Прајте муабет за нови бендови од тие жанрови,за стари бендови кои излегле од мкд или?
Иначе неаме кој знае каква сцена али за миљон народ е добра.Во Скопје посебно.
Да немаше сцена еден Таксират Фестивал немаше да се одржи по 10ти пат и тоа со Светски познати бендови и публика околу 10 000.
pankerishte
pankerishte
Куропецач
Куропецач

Age : 35
Број на мислења : 601
Хоби(работа) : Метење,Чистење Улици
Забавен? : Да

http://www.myspace.com/komunalnahigena

Вратете се на почетокот Go down

Rock и Metal музиката кај нас Empty Re: Rock и Metal музиката кај нас

Пишување by TONI Вто Јан 27, 2009 12:04 am

Дечки ќе сакаат да свират.Ајде се собраа и кај ќе свират ако немаат гаража.
прва работа шо треба да направи општината е место каде ќе се збираат сите дечки шо свират од градов и ќе си вежбаат таму.Вервете ми доволно е само ова за да тргнит во нагорна линија бендствово во мк.
И како да излезат дечки со нивна музика на пример ако немаат пари.Нема спонзори,а дечките можда немаат ни жици да си купат.Не е лесно да си музичар,а посебно не со авторски рок/метал песни(посебно со метал).Само за душа таква музика,а душата опрема за свирење не ти купвит......
И дајте смалетеја малку темава зш мн општо е.Кажите за шо да е и нека се подсменит малку името на темата.


Последната промена е направена од TONI на Вто Јан 27, 2009 12:18 am. Мислењето е променето 1 пати
TONI
TONI
Модератор
Модератор

Age : 33
Број на мислења : 466

Вратете се на почетокот Go down

Rock и Metal музиката кај нас Empty Re: Rock и Metal музиката кај нас

Пишување by tHeJunKy Вто Јан 27, 2009 12:14 am

pankerishte напиша:Не ја сфаќам темава сериозно.
Прајте муабет за нови бендови од тие жанрови,за стари бендови кои излегле од мкд или?
Иначе неаме кој знае каква сцена али за миљон народ е добра.Во Скопје посебно.
Да немаше сцена еден Таксират Фестивал немаше да се одржи по 10ти пат и тоа со Светски познати бендови и публика околу 10 000.

Поточно е обратно мислам, ако немаше Таксират ништо ќе немаше.
tHeJunKy
tHeJunKy
Модератор
Модератор

Age : 114
Број на мислења : 759
Хоби(работа) : Гитара, фотографирање, компонирање...
Забавен? : Сто.

Вратете се на почетокот Go down

Rock и Metal музиката кај нас Empty Re: Rock и Metal музиката кај нас

Пишување by Mary Jane Вто Јан 27, 2009 1:24 am

Уште многу фурни леб треба да изедат Македонците за да знаат да ја ценат вистинската музика...

А на нашата сцена е полесно да се пробиеш како индивидуалец отколку како бенд.

А шо знам од македонските бендови: Нокаут, Мизар, новиве Некст Тајм, ама и тие не се баш...
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

Rock и Metal музиката кај нас Empty Re: Rock и Metal музиката кај нас

Пишување by Болиглава Вто Јан 27, 2009 1:30 am

Некст Тајм се ништо. Тешка комерцијала. Аман не ги спомви во квалитетен рок и метал.
Болиглава
Болиглава
Администратор
Администратор

Age : 32
Број на мислења : 1166

Вратете се на почетокот Go down

Rock и Metal музиката кај нас Empty Re: Rock и Metal музиката кај нас

Пишување by Mary Jane Вто Јан 27, 2009 1:36 am

Болиглава напиша:Некст Тајм се ништо. Тешка комерцијала. Аман не ги спомви во квалитетен рок и метал.

Ам зато реков не се баш. Прославени се кај тинејџерската публика само заради лесни песнички од два три тона. А во право си дека се тешка комерцијала...шо мојт друго да излезит од План Б продукција...
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

Rock и Metal музиката кај нас Empty Re: Rock и Metal музиката кај нас

Пишување by Odyssey Вто Јан 27, 2009 2:08 pm

Болиглава напиша:Некст Тајм се ништо. Тешка комерцијала. Аман не ги спомви во квалитетен рок и метал.

Абе ич не ги спомви во рок и метал, зш прво свиер некоја од нивнине и после незнајте шо музика маткет.
А и неките да знајте
Odyssey
Odyssey
Резидент ДискоЏокеј
Резидент ДискоЏокеј

Age : 67
Број на мислења : 594
Хоби(работа) : Dj

Вратете се на почетокот Go down

Rock и Metal музиката кај нас Empty Re: Rock и Metal музиката кај нас

Пишување by Џајко Вто Јан 27, 2009 2:36 pm

џанки не зборви глупости! ти викаш демек ако напрајме концерт каков и да е, ево на пример да викниме некоја група од австралија овде шо не ја знает и ќе се соберет 10 000 љуѓе а?
Љугево се збирет зш веќе се навлезени во таја музика и им пријат ко ќе jа слушет а не зш си викет "еј концерт имат утре ај да ојме"!
и молим те мисли пред да напишиш нешо.
Џајко
Џајко
addicted to beautiful days

Age : 33
Број на мислења : 950
Хоби(работа) : flying
Забавен? : можеби

Вратете се на почетокот Go down

Rock и Metal музиката кај нас Empty Re: Rock и Metal музиката кај нас

Пишување by tHeJunKy Вто Јан 27, 2009 2:41 pm

изгледа лошо имаш сватено, и ако не ти е јасно нешто , неморат да пишиш глупости

јас реков, ево да преведам, ако не постоеше Таксират скоро ништо ќе немаше на музичкава рок и метал сцена.
незнам шо не е јасно тука...
tHeJunKy
tHeJunKy
Модератор
Модератор

Age : 114
Број на мислења : 759
Хоби(работа) : Гитара, фотографирање, компонирање...
Забавен? : Сто.

Вратете се на почетокот Go down

Rock и Metal музиката кај нас Empty Re: Rock и Metal музиката кај нас

Пишување by Џајко Вто Јан 27, 2009 2:42 pm

Сцена не подразбират концерт или свирка.
Музичка сцена претставувет сите бендој кои се формирани и работет на нешто авторско.
Џајко
Џајко
addicted to beautiful days

Age : 33
Број на мислења : 950
Хоби(работа) : flying
Забавен? : можеби

Вратете се на почетокот Go down

Rock и Metal музиката кај нас Empty Re: Rock и Metal музиката кај нас

Пишување by tHeJunKy Вто Јан 27, 2009 3:01 pm

сепак тие бендој требит негде да се покажет.
Дојди Веслај и Оди вежбај имаше посетеност од околу 150 души. поќе имаше во бендојте музичари одколку публика...хех...
и плус ко ќе видиш неколку се добри музичари, и тие менвет бендој. два бенда ќе се распаднет, од тие два бенда два нови се прает со истите луѓе, и во охридов скоро на апсолутна нула сме. да не се блум шо свирет во баланс, аутор и комунална хигиена шо се на ниво на заебанција, друго немат. ев и твистерс да ги вбројме хех. Smile
tHeJunKy
tHeJunKy
Модератор
Модератор

Age : 114
Број на мислења : 759
Хоби(работа) : Гитара, фотографирање, компонирање...
Забавен? : Сто.

Вратете се на почетокот Go down

Rock и Metal музиката кај нас Empty Re: Rock и Metal музиката кај нас

Пишување by T&T Вто Јан 27, 2009 3:25 pm

Многу многу слабо.... Во скопје сигурно имат по нешто ама овде кај нас..... Се е народњаци.Не велам дека немат групи, имат, само шо не может да се пробиет заради вкусов на луѓево.. И да свирет, свирет ради тезга а не за нивни кејф.. Мислам дека порано многу појќе групи и појќе свирки имаше..
T&T
T&T
Шмизла со без наводници
Шмизла со без наводници

Age : 33
Број на мислења : 663
Забавен? : е то би требало други да го кажат, иако сама си се сметам за луда и забавна (и нарцис)

Вратете се на почетокот Go down

Rock и Metal музиката кај нас Empty Re: Rock и Metal музиката кај нас

Пишување by Џајко Вто Јан 27, 2009 3:51 pm

Тие шо се сериозни и пред се посветени на музика успевет!
Многу од бендојве не успевет овде зш имат обврски, појкето се малолетни обврзани со школо, родители...
Ама тие шо стварно свирет и сакет нешто да напрает никој не мојт да ги спречит. Најголем пример за то од градов ти се Hardfaced. А за скопје да не прајме муабет:
SMUT, Denny Te Chuva, Superhiks, Flux, Новиот Почеток, Dedicated For Life, Two Sides, Sidewalk, Vivid(женски бенд)...
Све бендој кој се докажале на македонска а и на балканска сцена и пошироко.
Џајко
Џајко
addicted to beautiful days

Age : 33
Број на мислења : 950
Хоби(работа) : flying
Забавен? : можеби

Вратете се на почетокот Go down

Rock и Metal музиката кај нас Empty Re: Rock и Metal музиката кај нас

Пишување by tHeJunKy Вто Јан 27, 2009 3:55 pm

T&T напиша:Многу многу слабо.... Во скопје сигурно имат по нешто ама овде кај нас..... Се е народњаци.Не велам дека немат групи, имат, само шо не может да се пробиет заради вкусов на луѓево.. И да свирет, свирет ради тезга а не за нивни кејф.. Мислам дека порано многу појќе групи и појќе свирки имаше..

во времето на Infarkt, Fade To Black, Black Out...
tHeJunKy
tHeJunKy
Модератор
Модератор

Age : 114
Број на мислења : 759
Хоби(работа) : Гитара, фотографирање, компонирање...
Забавен? : Сто.

Вратете се на почетокот Go down

Rock и Metal музиката кај нас Empty Re: Rock и Metal музиката кај нас

Пишување by T&T Вто Јан 27, 2009 3:57 pm

Да.........
T&T
T&T
Шмизла со без наводници
Шмизла со без наводници

Age : 33
Број на мислења : 663
Забавен? : е то би требало други да го кажат, иако сама си се сметам за луда и забавна (и нарцис)

Вратете се на почетокот Go down

Rock и Metal музиката кај нас Empty Re: Rock и Metal музиката кај нас

Пишување by pankerishte Вто Јан 27, 2009 11:39 pm

tHeJunKy напиша:сепак тие бендој требит негде да се покажет.
Дојди Веслај и Оди вежбај имаше посетеност од околу 150 души. поќе имаше во бендојте музичари одколку публика...хех...
и плус ко ќе видиш неколку се добри музичари, и тие менвет бендој. два бенда ќе се распаднет, од тие два бенда два нови се прает со истите луѓе, и во охридов скоро на апсолутна нула сме. да не се блум шо свирет во баланс, аутор и комунална хигиена шо се на ниво на заебанција, друго немат. ев и твистерс да ги вбројме хех. Smile
Еве како член на Комунална Хигена ке ти посочам нешто со тоа не нарече дека сме на ниво на заебанција.
Свиревме со најлегендарниот панк бенд во МКД Флукс во Баланс.
И сега заедно со Аутор имавме мини турнеја.
Свиревме во Кастро во Скопје пред 500 луѓе кои што ни ги знаеја песните и свиревме во Струга.
А да и ако сме заебанција ке свириме на 20ти во Битола со ска панкерите Спанк и потоа уште 2 свирки во Скопје,една промоција на скинерски бенд и Рок Фест.
Епа види дали сме заебанција.
+ Хардфејсд ке имаат турнеја низ Србија(ако мислиш дека и тие се заебанција).
Во Охрид имало и ке имат Озбилни Бендови и одлични(Морбили-кречо,упевче,мише) им беа предгрупа на едни ВЕЈДЕР...хелоуу..
Менталитетот во Охрид е друг и никогаш нема да има сцена.Барем не во наредните 5 години коа ке излезит нова генерација во паркон.
ЗШ јас пичам 8 години панк,а луѓе покрај мене кој постари,кој помлади,генерација,бившо друштво исфурале и заминале.
И после некој ке ми речит дека тоа е Филм..не е филм !
Начин на живот е.
А вие сите,ако не повеќето од Форумов,коа ке дојте на Факс тука во Скопје,ке си испичите по Дискотеки и Колосеум,Хард Рок...и ние ке сме шлајм за вас.
Тоа е разликата.Во Скопје нема предрасуди,има сцена,има премногу вистински андерграунд.Има бендови,ама запаметете дека секогаш провинцијалските бендови се подобри од тие од внатрешноста.
Др за ова....позз
pankerishte
pankerishte
Куропецач
Куропецач

Age : 35
Број на мислења : 601
Хоби(работа) : Метење,Чистење Улици
Забавен? : Да

http://www.myspace.com/komunalnahigena

Вратете се на почетокот Go down

Rock и Metal музиката кај нас Empty Re: Rock и Metal музиката кај нас

Пишување by tHeJunKy Вто Јан 27, 2009 11:44 pm

абе не сте заебанција, ама шознам некако не ми беше сериозно...Hardfaced се на многу повисоко ниво, тука немат грешка хех. ама то е...можда така го сваќам панков? пак е прашање на вкус...
ајт поздрав
tHeJunKy
tHeJunKy
Модератор
Модератор

Age : 114
Број на мислења : 759
Хоби(работа) : Гитара, фотографирање, компонирање...
Забавен? : Сто.

Вратете се на почетокот Go down

Rock и Metal музиката кај нас Empty Re: Rock и Metal музиката кај нас

Пишување by pankerishte Вто Јан 27, 2009 11:52 pm

pankerishte
pankerishte
Куропецач
Куропецач

Age : 35
Број на мислења : 601
Хоби(работа) : Метење,Чистење Улици
Забавен? : Да

http://www.myspace.com/komunalnahigena

Вратете се на почетокот Go down

Rock и Metal музиката кај нас Empty Re: Rock и Metal музиката кај нас

Пишување by pankerishte Вто Јан 27, 2009 11:53 pm

бтв панкот е движење.а ние сме столбот ! не сме музика.
pankerishte
pankerishte
Куропецач
Куропецач

Age : 35
Број на мислења : 601
Хоби(работа) : Метење,Чистење Улици
Забавен? : Да

http://www.myspace.com/komunalnahigena

Вратете се на почетокот Go down

Rock и Metal музиката кај нас Empty Re: Rock и Metal музиката кај нас

Пишување by Рокси Пон Мар 09, 2009 8:06 pm

Во Македонија има доста талентирани деца... е сега, неможе секој бенд да успее, тоа зависи и од ангажираноста на членовите, од материјалната состојба на бендот (како целина), од „хармонијата“ на односите меѓу членовите, креативноста нивна, согласувањето на стиловите на музика итн итн.
И да се состави бенд со најдобар/ра пејач/ка, најдобар гитарист, најдобар басист и тапанар, ај да додајме уш некој инструмент (инспирирано од битолчаните Spank) пак може да се распадне бендот доколку немаат исти мислења, ако не се сложуваат и такви ствари.
Е сега, секоја чест на комунална хигиена и аутор шо успеаја да се пробијат, да станат познати, да свират во појке градој во македонијава наша... посебно за комунална хигиена секоја чест шо не изгубија надеж после сите кењања на металцине на Оди вежбај, нивната незаинтересираност и праење намќорски фаци ко свиреа! Значи, момците беа закон, само шо често проблемот знајт да е и во публиката...

А ако зборвиме општо за добри македонски бендови, јас ги обожавам Архангел и Леб и сол!
А Некст тајм... можиме слободно да ги ставиме во групата на серковци, продаени души! Нешо рокерски стил фурет, а песнине Јован Јованов... дегени Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad
Рокси
Рокси
Нејкам ништо
Нејкам ништо

Age : 30
Број на мислења : 517

Вратете се на почетокот Go down

Rock и Metal музиката кај нас Empty Re: Rock и Metal музиката кај нас

Пишување by The Breaking Dawn Пон Мар 09, 2009 11:19 pm

Рокси напиша:Во Македонија има доста талентирани деца... е сега, неможе секој бенд да успее, тоа зависи и од ангажираноста на членовите, од материјалната состојба на бендот (како целина), од „хармонијата“ на односите меѓу членовите, креативноста нивна, согласувањето на стиловите на музика итн итн.
И да се состави бенд со најдобар/ра пејач/ка, најдобар гитарист, најдобар басист и тапанар, ај да додајме уш некој инструмент (инспирирано од битолчаните Spank) пак може да се распадне бендот доколку немаат исти мислења, ако не се сложуваат и такви ствари.
Е сега, секоја чест на комунална хигиена и аутор шо успеаја да се пробијат, да станат познати, да свират во појке градој во македонијава наша... посебно за комунална хигиена секоја чест шо не изгубија надеж после сите кењања на металцине на Оди вежбај, нивната незаинтересираност и праење намќорски фаци ко свиреа! Значи, момците беа закон, само шо често проблемот знајт да е и во публиката...

А ако зборвиме општо за добри македонски бендови, јас ги обожавам Архангел и Леб и сол!
А Некст тајм... можиме слободно да ги ставиме во групата на серковци, продаени души! Нешо рокерски стил фурет, а песнине Јован Јованов... дегени Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad


а шо им е гајле за публиката??
на крај краева свирет од задоволство не за комерцијала Laughing
The Breaking Dawn
The Breaking Dawn
Модератор
Модератор

Age : 31
Број на мислења : 1107

Вратете се на почетокот Go down

Rock и Metal музиката кај нас Empty Re: Rock и Metal музиката кај нас

Пишување by Рокси Пон Мар 09, 2009 11:23 pm

Абе види сеа... ако не уживат публиката во твојата музика на некој начин ти го кршит филмот Smile
А во денешно време се’ е комерцијала
Рокси
Рокси
Нејкам ништо
Нејкам ништо

Age : 30
Број на мислења : 517

Вратете се на почетокот Go down

Rock и Metal музиката кај нас Empty Re: Rock и Metal музиката кај нас

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот