Адаптер Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Сон

+20
PhiLL * E
Punk
Џајко
комшивка
L S D
Alexandra
Наташа
hollow
sokol
Mary Jane
корун
kojgode
Lastojca
A GiRL
мирАл
mitan
Болиглава
Master
Marej
T&T
24 posters

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Go down

Сон - Page 2 Empty Re: Сон

Пишување by мирАл Сре Јан 21, 2009 11:50 pm

Master напиша:
sokol напиша:јас имам влажни соништа

тоа е затоа што неможеш да имаш секс во ралноста, а си опседнат со тоа. Или можеби се наоѓаш во период кога твојата потсвест одговара на твоите физички потреби.

Не се нервирајте сега, само му објаснав на чоеков шо можат да значатн неговите соништа. логично е.
или од користење на протеини- ова го слшнав на тв на дисковери
мирАл
мирАл
lec dudat again!
lec dudat again!

Age : 32
Број на мислења : 708
Хоби(работа) : едрење
Забавен? : најзабавен

Вратете се на почетокот Go down

Сон - Page 2 Empty Re: Сон

Пишување by Master Чет Јан 22, 2009 12:10 am

Хахаха!!!!На двајцата!
Master
Master
Харатист!
Харатист!

Age : 33
Број на мислења : 957
Хоби(работа) : Вампир
Забавен? : тихххх

Вратете се на почетокот Go down

Сон - Page 2 Empty Re: Сон

Пишување by mitan Чет Јан 22, 2009 12:18 am

Master напиша:Ај и јас да се потрескам малце...

Сонот е посебна состојба на на многу сложена активност и изменета свесност.
Можеби сите мислевте дека додека сонуваме мозокот се одмора, ама не е така.
Во соништата реалноста не постои, чувството за логика, време и простор се губи, а соништата најчесто се необјасливи. Сопред Фројд соништата често имаат и прикриени значења (гледано од психолошки аспект овие значења се многу поважни од површинските значена на сонот).
Ние по психологија учевме дека човекот ги потиска сите непријатни чувства, она од што се плаши, некои работи кои сака да ги скрие од општеството, некои од нив кои не се општевствено прифатени во некоја посебна "преграда" во мозокот, каде тие трајно се вкопуваат во нашата потсвест. Така, овие потиснати работи подоцна се појавуваат во нашите соништа.
Од друга страна пак Јунг тврдел дека преку соништата можеме да ја определиме нашата иднина.

Јас лично се согласувам со двете тврдења.
Тврдењето на Фројд дека сонот ја представува нашата подсвест во моментот и тврдењено на јунг дека соновите ја представуваат нашата иднина.
На пример, дали некогаш ви се случило да имате тест по некој предмет и да сте чувствувале голем страв заради тоа?(овај пример прв ми текна) Дали подоцна сте ја сонувале таа ситуација онака како што сте се плашеле дека ќе испадне?
Верувам дека скоро сите сте го имале тоа чувство, барем еднаш во животот.
Па да видиме, ако го анализираме овој сон водејќи се дека сонот не представува нас во моментот, воочуваме дека Фројдовото тврдење е точно. Ние во моментот го потискаме тој страв и возбуда поради предстојниот тест и тој се јавува во нашите соништа.
Она што го тврдел Јунг се јавува како последица на потиснатите чувства. На пример, сигурно сме сонувале дека сме добиле лоша отценка или се случила некоја незгода или слично. Значи, последицата тука представуват иднина. Но, нашата потсвест работи толку интересно што кај нас после ваквиот сон се јавуваат размислувања за она што треба да го превземеме за да ја спрешиме таквата ситуација.
Сигурно некои од вас после ваквите сонови се трудат да поднаучат нешто, за да не се брукаат на тестот.(или превземаат некои други акции, на пример препишување).


Па мислам дека е доволно сега за сега,се надевам дека некој ќе се потрудит да прочитат.

И луѓе, не држете ме за збор, бидејќи ова е мое ЛИЧНО зармислување за соништата. Многу сум фасцинирана од Фројд и ги имам прочитано Толкување на Соништата, па така сега си оформив еден мал есеј за она што јас го мислам.
Ако нешто ве интересира слободно прашајте.
не ни почнав да читам ама ак иам нешо писмена за соној ке го зеам есејов 100%
mitan
mitan
Адаптериште

Age : 33
Број на мислења : 352
Хоби(работа) : spienje
Забавен? : za kogo kako

Вратете се на почетокот Go down

Сон - Page 2 Empty Re: Сон

Пишување by Mary Jane Чет Јан 22, 2009 12:25 am

Master напиша:Ај и јас да се потрескам малце...

Сонот е посебна состојба на на многу сложена активност и изменета свесност.
Можеби сите мислевте дека додека сонуваме мозокот се одмора, ама не е така.
Во соништата реалноста не постои, чувството за логика, време и простор се губи, а соништата најчесто се необјасливи. Сопред Фројд соништата често имаат и прикриени значења (гледано од психолошки аспект овие значења се многу поважни од површинските значена на сонот).
Ние по психологија учевме дека човекот ги потиска сите непријатни чувства, она од што се плаши, некои работи кои сака да ги скрие од општеството, некои од нив кои не се општевствено прифатени во некоја посебна "преграда" во мозокот, каде тие трајно се вкопуваат во нашата потсвест. Така, овие потиснати работи подоцна се појавуваат во нашите соништа.
Од друга страна пак Јунг тврдел дека преку соништата можеме да ја определиме нашата иднина.

Јас лично се согласувам со двете тврдења.
Тврдењето на Фројд дека сонот ја представува нашата подсвест во моментот и тврдењено на јунг дека соновите ја представуваат нашата иднина.
На пример, дали некогаш ви се случило да имате тест по некој предмет и да сте чувствувале голем страв заради тоа?(овај пример прв ми текна) Дали подоцна сте ја сонувале таа ситуација онака како што сте се плашеле дека ќе испадне?
Верувам дека скоро сите сте го имале тоа чувство, барем еднаш во животот.
Па да видиме, ако го анализираме овој сон водејќи се дека сонот не представува нас во моментот, воочуваме дека Фројдовото тврдење е точно. Ние во моментот го потискаме тој страв и возбуда поради предстојниот тест и тој се јавува во нашите соништа.
Она што го тврдел Јунг се јавува како последица на потиснатите чувства. На пример, сигурно сме сонувале дека сме добиле лоша отценка или се случила некоја незгода или слично. Значи, последицата тука представуват иднина. Но, нашата потсвест работи толку интересно што кај нас после ваквиот сон се јавуваат размислувања за она што треба да го превземеме за да ја спрешиме таквата ситуација.
Сигурно некои од вас после ваквите сонови се трудат да поднаучат нешто, за да не се брукаат на тестот.(или превземаат некои други акции, на пример препишување).


Па мислам дека е доволно сега за сега,се надевам дека некој ќе се потрудит да прочитат.

И луѓе, не држете ме за збор, бидејќи ова е мое ЛИЧНО зармислување за соништата. Многу сум фасцинирана од Фројд и ги имам прочитано Толкување на Соништата, па така сега си оформив еден мал есеј за она што јас го мислам.
Ако нешто ве интересира слободно прашајте.


Ова нешто како дежа ву јас го доживувам. А дали нешо каратето влијае на контрола на потсвеста? Затоа што откако тренирам, овие дежа ву ситуации се многу почести. Шо мислиш?
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

Сон - Page 2 Empty Re: Сон

Пишување by A GiRL Чет Јан 22, 2009 12:41 am

хахаххаах
јас мислам дека знам зш од ко почнавме на карате тие дежа ву ситуации ти се мнооогу мнооогу почести Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
ама кај и да е,мислам ке дојт до голема превртница на тематиката со ја сонвиш.Морат!Си знајш ти Wink
Сонот е потсвест и нишо друго.....за жал не бираме шо ќе ни е во подсвеста Neutral
A GiRL
A GiRL
Солиден Адаптер

Age : 32
Број на мислења : 169

Вратете се на почетокот Go down

Сон - Page 2 Empty Re: Сон

Пишување by A GiRL Чет Јан 22, 2009 12:42 am

хахаххаах
Мary Jane,јас мислам дека знам зш од ко почнавме на карате тие дежа ву ситуации ти се мнооогу мнооогу почести Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
ама кај и да е,мислам ке дојт до голема превртница на тематиката со ја сонвиш.Морат!Си знајш ти Wink
Сонот е потсвест и нишо друго.....за жал не бираме шо ќе ни е во подсвеста Neutral
A GiRL
A GiRL
Солиден Адаптер

Age : 32
Број на мислења : 169

Вратете се на почетокот Go down

Сон - Page 2 Empty Re: Сон

Пишување by kojgode Чет Јан 22, 2009 12:44 am

A GiRL напиша:
Сонот е потсвест и нишо друго.....за жал не бираме шо ќе ни е во подсвеста Neutral
Mojме да одбериме шо ќе ни е во подсвеста со повторвење на истото нешто секојдневно или нешто слично, ама друга тема е то.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 32
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Сон - Page 2 Empty Re: Сон

Пишување by Mary Jane Чет Јан 22, 2009 12:47 am

kojgode напиша:
A GiRL напиша:
Сонот е потсвест и нишо друго.....за жал не бираме шо ќе ни е во подсвеста Neutral
Mojме да одбериме шо ќе ни е во подсвеста со повторвење на истото нешто секојдневно или нешто слично, ама друга тема е то.

Епа зато сакав да ја прашам Мастер, за овие работи, таа ќе сфатит, зато шо карате е збир на две филозофии зен и бушидо, кои длабоко навлегуваат во свеста и подсвеста...


Последната промена е направена од Mary Jane на Чет Јан 22, 2009 12:48 am. Мислењето е променето 1 пати (Reason for editing : Сфаќа требаше, а не сваќа...)
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

Сон - Page 2 Empty Re: Сон

Пишување by Болиглава Чет Јан 22, 2009 3:42 pm

По подолго време сонвев кошмар вчера вечер. Сигурно ова ве интересираше.
Болиглава
Болиглава
Администратор
Администратор

Age : 32
Број на мислења : 1166

Вратете се на почетокот Go down

Сон - Page 2 Empty Re: Сон

Пишување by kojgode Чет Јан 22, 2009 3:48 pm

Болиглава напиша:По подолго време сонвев кошмар вчера вечер. Сигурно ова ве интересираше.
Раскажи го својот сон јас ќе ти го протолкувам.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 32
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Сон - Page 2 Empty Re: Сон

Пишување by T&T Чет Јан 22, 2009 3:51 pm

kojgode напиша:
Болиглава напиша:По подолго време сонвев кошмар вчера вечер. Сигурно ова ве интересираше.
Раскажи го својот сон јас ќе ти го протолкувам.

Се роди маѓката баба ванѓа.. Razz:P
T&T
T&T
Шмизла со без наводници
Шмизла со без наводници

Age : 33
Број на мислења : 663
Забавен? : е то би требало други да го кажат, иако сама си се сметам за луда и забавна (и нарцис)

Вратете се на почетокот Go down

Сон - Page 2 Empty Re: Сон

Пишување by Болиглава Чет Јан 22, 2009 3:56 pm

kojgode напиша:
Болиглава напиша:По подолго време сонвев кошмар вчера вечер. Сигурно ова ве интересираше.
Раскажи го својот сон јас ќе ти го протолкувам.
Одев по улица и двајца зборвеја и место зборој да излегвет им излегвеја цифри низ уста и цифрите им се праеја згради и зградите се рушеа на мене, а јас бегав ко избезумен.
Болиглава
Болиглава
Администратор
Администратор

Age : 32
Број на мислења : 1166

Вратете се на почетокот Go down

Сон - Page 2 Empty Re: Сон

Пишување by T&T Чет Јан 22, 2009 3:59 pm

Болиглава напиша:
kojgode напиша:
Болиглава напиша:По подолго време сонвев кошмар вчера вечер. Сигурно ова ве интересираше.
Раскажи го својот сон јас ќе ти го протолкувам.
Одев по улица и двајца зборвеја и место зборој да излегвет им излегвеја цифри низ уста и цифрите им се праеја згради и зградите се рушеа на мене, а јас бегав ко избезумен.

Wow, не знам шо значел сонов, и сугурно никој не знајт освен ти, ама многу е содржаен............
Секогаш сонвиш вакви соној?
T&T
T&T
Шмизла со без наводници
Шмизла со без наводници

Age : 33
Број на мислења : 663
Забавен? : е то би требало други да го кажат, иако сама си се сметам за луда и забавна (и нарцис)

Вратете се на почетокот Go down

Сон - Page 2 Empty Re: Сон

Пишување by Болиглава Чет Јан 22, 2009 4:00 pm

T&T напиша:Wow, не знам шо значел сонов, и сугурно никој не знајт освен ти, ама многу е содржаен............
Секогаш сонвиш вакви соној?
Не. Многу ретко.
Болиглава
Болиглава
Администратор
Администратор

Age : 32
Број на мислења : 1166

Вратете се на почетокот Go down

Сон - Page 2 Empty Re: Сон

Пишување by мирАл Чет Јан 22, 2009 4:04 pm

Болиглава напиша:
T&T напиша:Wow, не знам шо значел сонов, и сугурно никој не знајт освен ти, ама многу е содржаен............
Секогаш сонвиш вакви соној?
Не. Многу ретко.
Имаш влезено во светот на матрикс Razz
мирАл
мирАл
lec dudat again!
lec dudat again!

Age : 32
Број на мислења : 708
Хоби(работа) : едрење
Забавен? : најзабавен

Вратете се на почетокот Go down

Сон - Page 2 Empty Re: Сон

Пишување by hollow Чет Јан 22, 2009 5:44 pm

Не оди на писи една недела мојт ке ти поминит
hollow
hollow
Шуко утикач
Шуко утикач

Age : 33
Број на мислења : 348
Хоби(работа) : Бричење костени

Вратете се на почетокот Go down

Сон - Page 2 Empty Re: Сон

Пишување by Наташа Чет Јан 22, 2009 10:28 pm

корун напиша:Будала сум права Very Happy . Иначе убо ми е после хорор филм, една ретроспекција си прам и немат шанси да го сонвам...
Не сум била сама, добро е. И јас така, то шо нејќам да го сонвам, без разлика дал е нешо страшно, глупо, или едноставно не можам будна да го глеам, а не пак на сон, мислам на него пред спање и свршена работа. Suspect
Наташа
Наташа
Модератор
Модератор

Age : 31
Број на мислења : 472

Вратете се на почетокот Go down

Сон - Page 2 Empty Re: Сон

Пишување by kojgode Пет Јан 23, 2009 12:53 am

корун напиша:Будала сум права Very Happy . Иначе убо ми е после хорор филм, една ретроспекција си прам и немат шанси да го сонвам...
Ама неубо е после порнич ретроспекција ко ќе напрајш.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 32
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Сон - Page 2 Empty Re: Сон

Пишување by Alexandra Пет Јан 23, 2009 1:17 am

Глупости сонвам.
Alexandra
Alexandra
Секретарка на форумот

Age : 32
Број на мислења : 176
Забавен? : Prilichno.

Вратете се на почетокот Go down

Сон - Page 2 Empty Re: Сон

Пишување by корун Пет Јан 23, 2009 1:18 am

Alexandra напиша:Глупости сонвам.
Еурека Very Happy
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 32
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Сон - Page 2 Empty Re: Сон

Пишување by L S D Пет Јан 23, 2009 1:23 am

kojgode напиша:
Болиглава напиша:По подолго време сонвев кошмар вчера вечер. Сигурно ова ве интересираше.
Раскажи го својот сон јас ќе ти го протолкувам.

ја сонвев професоркана Сања на едно место бевме....
L S D
L S D
underground homosapiens
underground homosapiens

Age : 32
Број на мислења : 184
Забавен? : normalno :D

Вратете се на почетокот Go down

Сон - Page 2 Empty Re: Сон

Пишување by корун Пет Јан 23, 2009 1:26 am

L S D напиша:ја сонвев професоркана Сања на едно место бевме....

Ова значит дека наредниов месец ке имаш проблеми со здравјето, во областа на љубовта можни се расправии со партнерот, со пријателите ке се однесуваш исто како да не ги познаваш. Најсреќен ден : Среда.
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 32
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Сон - Page 2 Empty Re: Сон

Пишување by L S D Пет Јан 23, 2009 1:29 am

ех санња сања само проблеми прајт :S:S
L S D
L S D
underground homosapiens
underground homosapiens

Age : 32
Број на мислења : 184
Забавен? : normalno :D

Вратете се на почетокот Go down

Сон - Page 2 Empty Re: Сон

Пишување by комшивка Пет Јан 23, 2009 4:26 pm

mitan напиша:
Master напиша:Ај и јас да се потрескам малце...

Сонот е посебна состојба на на многу сложена активност и изменета свесност.
Можеби сите мислевте дека додека сонуваме мозокот се одмора, ама не е така.
Во соништата реалноста не постои, чувството за логика, време и простор се губи, а соништата најчесто се необјасливи. Сопред Фројд соништата често имаат и прикриени значења (гледано од психолошки аспект овие значења се многу поважни од површинските значена на сонот).
Ние по психологија учевме дека човекот ги потиска сите непријатни чувства, она од што се плаши, некои работи кои сака да ги скрие од општеството, некои од нив кои не се општевствено прифатени во некоја посебна "преграда" во мозокот, каде тие трајно се вкопуваат во нашата потсвест. Така, овие потиснати работи подоцна се појавуваат во нашите соништа.
Од друга страна пак Јунг тврдел дека преку соништата можеме да ја определиме нашата иднина.

Јас лично се согласувам со двете тврдења.
Тврдењето на Фројд дека сонот ја представува нашата подсвест во моментот и тврдењено на јунг дека соновите ја представуваат нашата иднина.
На пример, дали некогаш ви се случило да имате тест по некој предмет и да сте чувствувале голем страв заради тоа?(овај пример прв ми текна) Дали подоцна сте ја сонувале таа ситуација онака како што сте се плашеле дека ќе испадне?
Верувам дека скоро сите сте го имале тоа чувство, барем еднаш во животот.
Па да видиме, ако го анализираме овој сон водејќи се дека сонот не представува нас во моментот, воочуваме дека Фројдовото тврдење е точно. Ние во моментот го потискаме тој страв и возбуда поради предстојниот тест и тој се јавува во нашите соништа.
Она што го тврдел Јунг се јавува како последица на потиснатите чувства. На пример, сигурно сме сонувале дека сме добиле лоша отценка или се случила некоја незгода или слично. Значи, последицата тука представуват иднина. Но, нашата потсвест работи толку интересно што кај нас после ваквиот сон се јавуваат размислувања за она што треба да го превземеме за да ја спрешиме таквата ситуација.
Сигурно некои од вас после ваквите сонови се трудат да поднаучат нешто, за да не се брукаат на тестот.(или превземаат некои други акции, на пример препишување).


Па мислам дека е доволно сега за сега,се надевам дека некој ќе се потрудит да прочитат.

И луѓе, не држете ме за збор, бидејќи ова е мое ЛИЧНО зармислување за соништата. Многу сум фасцинирана од Фројд и ги имам прочитано Толкување на Соништата, па така сега си оформив еден мал есеј за она што јас го мислам.
Ако нешто ве интересира слободно прашајте.
не ни почнав да читам ама ак иам нешо писмена за соној ке го зеам есејов 100%


хахаахах исто и јас Very Happy Very Happy
комшивка
комшивка
Адаптериште

Age : 32
Број на мислења : 846

Вратете се на почетокот Go down

Сон - Page 2 Empty Re: Сон

Пишување by Наташа Пет Јан 23, 2009 9:35 pm

Болиглава напиша:
kojgode напиша:
Болиглава напиша:По подолго време сонвев кошмар вчера вечер. Сигурно ова ве интересираше.
Раскажи го својот сон јас ќе ти го протолкувам.
Одев по улица и двајца зборвеја и место зборој да излегвет им излегвеја цифри низ уста и цифрите им се праеја згради и зградите се рушеа на мене, а јас бегав ко избезумен.

Moжда значит дек некој нешо шо ќе речит тебе ќе те повредит...
Наташа
Наташа
Модератор
Модератор

Age : 31
Број на мислења : 472

Вратете се на почетокот Go down

Сон - Page 2 Empty Re: Сон

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот