Адаптер Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Сон

+20
PhiLL * E
Punk
Џајко
комшивка
L S D
Alexandra
Наташа
hollow
sokol
Mary Jane
корун
kojgode
Lastojca
A GiRL
мирАл
mitan
Болиглава
Master
Marej
T&T
24 posters

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

Сон Empty Сон

Пишување by T&T Сре Јан 21, 2009 6:08 pm

Просто и едноставно....Ова е тема шо секогаш многу ме интересирала....
Какви сонови сонувате? Дали ви се имат десено да го дозивеет она што сте го сонувале? Верувате во соновници?

Јас верувам дека колку и да е бесмислен, сонот има значење. (то не значит дека вервам во соновници)
Не ги имам читано соновниците од Фројд, ама знам дека тој тврдит дека секој сон е рефлексија на физичката или психичката состојба на тој шо сонува. Добро, ова сите го знаевме...
T&T
T&T
Шмизла со без наводници
Шмизла со без наводници

Age : 33
Број на мислења : 663
Забавен? : е то би требало други да го кажат, иако сама си се сметам за луда и забавна (и нарцис)

Вратете се на почетокот Go down

Сон Empty Re: Сон

Пишување by Marej Сре Јан 21, 2009 6:09 pm

Сонвам ногу психоделични соној. Smile
Marej
Marej
Модератор
Модератор

Age : 33
Број на мислења : 986
Забавен? : ултра

Вратете се на почетокот Go down

Сон Empty Re: Сон

Пишување by Master Сре Јан 21, 2009 6:24 pm

Т немораше и овде децава да ги давиш со твоите фасцинации за соништата.....
СЕ ЗЕЗАМ!!!! Wink

знајш јас шо мислење имам......сме дискутирале милион пати...
Master
Master
Харатист!
Харатист!

Age : 33
Број на мислења : 957
Хоби(работа) : Вампир
Забавен? : тихххх

Вратете се на почетокот Go down

Сон Empty Re: Сон

Пишување by Болиглава Сре Јан 21, 2009 6:24 pm

Master напиша:Т немораше и овде децава да ги давиш со твоите фасцинации за соништата.....
СЕ ЗЕЗАМ!!!! Wink

знајш јас шо мислење имам......сме дискутирале милион пати...

Ние не знајме. Би објаснала малце подетално?
Болиглава
Болиглава
Администратор
Администратор

Age : 32
Број на мислења : 1166

Вратете се на почетокот Go down

Сон Empty Re: Сон

Пишување by T&T Сре Јан 21, 2009 7:12 pm

Болиглава напиша:
Master напиша:Т немораше и овде децава да ги давиш со твоите фасцинации за соништата.....
СЕ ЗЕЗАМ!!!! Wink

знајш јас шо мислење имам......сме дискутирале милион пати...

Ние не знајме. Би објаснала малце подетално?

Не знајме ни за тебе. Ти би обајснал?
T&T
T&T
Шмизла со без наводници
Шмизла со без наводници

Age : 33
Број на мислења : 663
Забавен? : е то би требало други да го кажат, иако сама си се сметам за луда и забавна (и нарцис)

Вратете се на почетокот Go down

Сон Empty Re: Сон

Пишување by Master Сре Јан 21, 2009 7:33 pm

јас ќе објаснам ама ко ќе се вратам од на тренинг, сеа неам време...
уживај болиглава, не те оставам без објаснение
Master
Master
Харатист!
Харатист!

Age : 33
Број на мислења : 957
Хоби(работа) : Вампир
Забавен? : тихххх

Вратете се на почетокот Go down

Сон Empty Re: Сон

Пишување by Болиглава Сре Јан 21, 2009 7:52 pm

T&T напиша:Не знајме ни за тебе. Ти би обајснал?
Секако.
Најчесто се сонвам сам ама се гледам ко во action-adventure игрите(GTA пример). Исто така во последно време не сонвам кошмари, туку некој баш добри соништа. И не вервам дека со тоа си ја раскажуваме иднината или слични срања. Мислам дека соновите се производ на нашата потсвест.
Болиглава
Болиглава
Администратор
Администратор

Age : 32
Број на мислења : 1166

Вратете се на почетокот Go down

Сон Empty Re: Сон

Пишување by mitan Сре Јан 21, 2009 8:01 pm

Болиглава напиша:Секако.
Најчесто се сонвам сам ама се гледам ко
во action-adventure игрите(GTA пример). Исто така во последно време не
сонвам кошмари, туку некој баш добри соништа. И не вервам дека со тоа
си ја раскажуваме иднината или слични срања. Мислам дека соновите се
производ на нашата потсвест.

во право си дека сонојте се подсвест...сношти сонвев кај со пушам цигари...а зш така??зш прекинав пред 5 дена....и мн ми се палит и ак не на друго место на сон...ххххх
mitan
mitan
Адаптериште

Age : 33
Број на мислења : 352
Хоби(работа) : spienje
Забавен? : za kogo kako

Вратете се на почетокот Go down

Сон Empty Re: Сон

Пишување by мирАл Сре Јан 21, 2009 8:13 pm

Мое мислење е дека сонот е слика за тоа по што копнееме или е поврзан со настан од минатото!!!
На пр. ко се запишав на едрење една год сонвев само кај шо едрам, кај шо прам регати, или нешо сум победил на олимпијада!!! Razz (во тој контекст)
мирАл
мирАл
lec dudat again!
lec dudat again!

Age : 32
Број на мислења : 708
Хоби(работа) : едрење
Забавен? : најзабавен

Вратете се на почетокот Go down

Сон Empty Re: Сон

Пишување by A GiRL Сре Јан 21, 2009 8:18 pm

Мое мислење е дека сонот е резултат на нашата потсвест...барем кај мене така се имат покажано(иако најчесто се убедвам себеси дека то и то не ми е негде подлабоко во главчево..)
Лично не сонвам кај со ме варет во казани,кај со сум во некој друг облик ииии такви некој слични ствари Very Happy(бар од поодамна Razz) туку нешо посекојдневно.
ај доста ви е Razz
A GiRL
A GiRL
Солиден Адаптер

Age : 32
Број на мислења : 169

Вратете се на почетокот Go down

Сон Empty Re: Сон

Пишување by Lastojca Сре Јан 21, 2009 8:40 pm

абе не знам од кј потеквит сонов ама јас сонвам такви тешки криминали то е неверојатно.....само убивања ,ножој ,познати љуге кај шо бегет абе страшна работа...

а за дека имат нешо во то шо го сонвиме имат и покрај то шо мојт вакви глупости ко мене да сонвиш
Lastojca
Lastojca
Адаптериште

Age : 32
Број на мислења : 847

Вратете се на почетокот Go down

Сон Empty Re: Сон

Пишување by T&T Сре Јан 21, 2009 8:44 pm

Сестра ми сонвит дека фрлат ѓубре, па сега ти види.....(содржајниот сон)
T&T
T&T
Шмизла со без наводници
Шмизла со без наводници

Age : 33
Број на мислења : 663
Забавен? : е то би требало други да го кажат, иако сама си се сметам за луда и забавна (и нарцис)

Вратете се на почетокот Go down

Сон Empty Re: Сон

Пишување by kojgode Сре Јан 21, 2009 8:58 pm

Јас мислам дека го сонвиме чувството шо доминират најчесто. На пример се плашев од торнада едно време и то сонвев, ко ќе сум заљубен нејзе ја сонвам, ак сум напален друго сонвам итн.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 32
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Сон Empty Re: Сон

Пишување by корун Сре Јан 21, 2009 9:05 pm

Јас обично сонвам нешо на шо не сум му обрнал некое огромно внимание... Така да ак мисљам на нешо немат шанси да го сонвам....
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 32
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Сон Empty Re: Сон

Пишување by T&T Сре Јан 21, 2009 9:20 pm

корун напиша:Јас обично сонвам нешо на шо не сум му обрнал некое огромно внимание... Така да ак мисљам на нешо немат шанси да го сонвам....
Tо не е вообичаено...
T&T
T&T
Шмизла со без наводници
Шмизла со без наводници

Age : 33
Број на мислења : 663
Забавен? : е то би требало други да го кажат, иако сама си се сметам за луда и забавна (и нарцис)

Вратете се на почетокот Go down

Сон Empty Re: Сон

Пишување by корун Сре Јан 21, 2009 9:25 pm

Будала сум права Very Happy . Иначе убо ми е после хорор филм, една ретроспекција си прам и немат шанси да го сонвам...
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 32
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Сон Empty Re: Сон

Пишување by мирАл Сре Јан 21, 2009 9:42 pm

Е мене после хорор не ми е баш!!! Еднаш го глеав истерувач на ѓаволот од емили роуз и трауми иам цел живот!!! Од ко го глеав не можев да спијам недели, тро ќе заспиев и ми се враќаа сцени нешо џа бу (пичка Embarassed )
мирАл
мирАл
lec dudat again!
lec dudat again!

Age : 32
Број на мислења : 708
Хоби(работа) : едрење
Забавен? : најзабавен

Вратете се на почетокот Go down

Сон Empty Re: Сон

Пишување by Master Сре Јан 21, 2009 10:41 pm

Ај и јас да се потрескам малце...

Сонот е посебна состојба на на многу сложена активност и изменета свесност.
Можеби сите мислевте дека додека сонуваме мозокот се одмора, ама не е така.
Во соништата реалноста не постои, чувството за логика, време и простор се губи, а соништата најчесто се необјасливи. Сопред Фројд соништата често имаат и прикриени значења (гледано од психолошки аспект овие значења се многу поважни од површинските значена на сонот).
Ние по психологија учевме дека човекот ги потиска сите непријатни чувства, она од што се плаши, некои работи кои сака да ги скрие од општеството, некои од нив кои не се општевствено прифатени во некоја посебна "преграда" во мозокот, каде тие трајно се вкопуваат во нашата потсвест. Така, овие потиснати работи подоцна се појавуваат во нашите соништа.
Од друга страна пак Јунг тврдел дека преку соништата можеме да ја определиме нашата иднина.

Јас лично се согласувам со двете тврдења.
Тврдењето на Фројд дека сонот ја представува нашата подсвест во моментот и тврдењено на јунг дека соновите ја представуваат нашата иднина.
На пример, дали некогаш ви се случило да имате тест по некој предмет и да сте чувствувале голем страв заради тоа?(овај пример прв ми текна) Дали подоцна сте ја сонувале таа ситуација онака како што сте се плашеле дека ќе испадне?
Верувам дека скоро сите сте го имале тоа чувство, барем еднаш во животот.
Па да видиме, ако го анализираме овој сон водејќи се дека сонот не представува нас во моментот, воочуваме дека Фројдовото тврдење е точно. Ние во моментот го потискаме тој страв и возбуда поради предстојниот тест и тој се јавува во нашите соништа.
Она што го тврдел Јунг се јавува како последица на потиснатите чувства. На пример, сигурно сме сонувале дека сме добиле лоша отценка или се случила некоја незгода или слично. Значи, последицата тука представуват иднина. Но, нашата потсвест работи толку интересно што кај нас после ваквиот сон се јавуваат размислувања за она што треба да го превземеме за да ја спрешиме таквата ситуација.
Сигурно некои од вас после ваквите сонови се трудат да поднаучат нешто, за да не се брукаат на тестот.(или превземаат некои други акции, на пример препишување).


Па мислам дека е доволно сега за сега,се надевам дека некој ќе се потрудит да прочитат.

И луѓе, не држете ме за збор, бидејќи ова е мое ЛИЧНО зармислување за соништата. Многу сум фасцинирана од Фројд и ги имам прочитано Толкување на Соништата, па така сега си оформив еден мал есеј за она што јас го мислам.
Ако нешто ве интересира слободно прашајте.
Master
Master
Харатист!
Харатист!

Age : 33
Број на мислења : 957
Хоби(работа) : Вампир
Забавен? : тихххх

Вратете се на почетокот Go down

Сон Empty Re: Сон

Пишување by корун Сре Јан 21, 2009 10:52 pm

До пред 3-4 години, од кој 25-30 август мораше еднаш да сонвам дека одам по папучи нашкола, и то ми беше ко кошмар, ако го гледаме чичко Фројд, јас би требело да имам страв и буден случајно да одам по влечки нашкола, шо не е така, баш би ми било интересно. А овај Јунг е јанглаш 99%.
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 32
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Сон Empty Re: Сон

Пишување by Master Сре Јан 21, 2009 11:08 pm

Види сега, сигурно постоела некоја ситуација која ја натерала твојата потсвест да размислува за тоа дека ти одиш нашколо по влечки. А можеби и влечките представуваат нешто друго (ова ќе да е според Јунг).
Како и да е секој имат свое мислење, некои тука планираат да учат психологија цел живот, така да нив не им е важно дали некој на форумов ќе го прифати нивното мислење,иако тие се во право.
Master
Master
Харатист!
Харатист!

Age : 33
Број на мислења : 957
Хоби(работа) : Вампир
Забавен? : тихххх

Вратете се на почетокот Go down

Сон Empty Re: Сон

Пишување by Mary Jane Сре Јан 21, 2009 11:11 pm

Обично кај мене соништата се дежа ву појави. И сонувам многу реални соништа, имам дома соновник, имам барано значење и испадна точно после, коинциденција или не.
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

Сон Empty Re: Сон

Пишување by sokol Сре Јан 21, 2009 11:33 pm

јас имам влажни соништа
sokol
sokol
Адаптериште

Age : 32
Број на мислења : 397

Вратете се на почетокот Go down

Сон Empty Re: Сон

Пишување by корун Сре Јан 21, 2009 11:46 pm

Master напиша:некои тука планираат да учат психологија цел живот, така да нив не им е важно дали некој на форумов ќе го прифати нивното мислење,иако тие се во право.

Денес македонски учевме за јас форма...
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 32
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Сон Empty Re: Сон

Пишување by Master Сре Јан 21, 2009 11:47 pm

sokol напиша:јас имам влажни соништа

тоа е затоа што неможеш да имаш секс во ралноста, а си опседнат со тоа. Или можеби се наоѓаш во период кога твојата потсвест одговара на твоите физички потреби.

Не се нервирајте сега, само му објаснав на чоеков шо можат да значатн неговите соништа. логично е.
Master
Master
Харатист!
Харатист!

Age : 33
Број на мислења : 957
Хоби(работа) : Вампир
Забавен? : тихххх

Вратете се на почетокот Go down

Сон Empty Re: Сон

Пишување by Marej Сре Јан 21, 2009 11:49 pm

А ние мислевме имат влажни зш му се ојт на плажа.
Marej
Marej
Модератор
Модератор

Age : 33
Број на мислења : 986
Забавен? : ултра

Вратете се на почетокот Go down

Сон Empty Re: Сон

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот