Адаптер Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Темперамент

5 posters

Go down

Каков темперамент имате?

Колерик
 
Сангвиник
 
Меланхолик
 
Флегматик
 
 
 
Види ги резултатите

Темперамент Empty Темперамент

Пишување by Angelic Вто Окт 13, 2009 9:35 pm

Пронајдете се себеси!!

КОЛЕРИК - доминира жолчката (holea - жолчка).
Реагираат со голема брзина и сила, за краток временски период и многу
го манифестираат тоа. На лицето им се гледа што чувствуваат, особено
лутина и раздразливост. Амбициозни се, енергетични, добри организатори
и сакаат да го имаат главниот збор. Брзо пламнуваат и таа лутина ја
задржуваат до крај. Кога ќе започнат нешто, тоа го завршуваат до крај.

САНГВИНИК
- доминира крвта (sangvis - крв). Реагираат брзо, но не силно, со слаби
реакции кои траат кратко. Весели се и оптимистични, полни со надеж, а
исто така и активни. Често започнуваат работи кои не ги извршуваат до
крај. Дружељубиви, отворени и лесно воспоставуваат контакти со други
личности. Често се избрзливи и затоа можат да се каат.

МЕЛАНХОЛИК
- доминира црната жолчка (melan hole - црна жолчка). Реагираат бавно,
но со голема сила и за краток временски период, но не го манифестираат
тоа. Често се тажни и депресивни и се одликуваат со песимизам. Тешко
воспоставуваат контакти, но се вистински пријатели. Настаните ги
преживуваат длабоко, ако некој ги навреди, тоа го памтат.

ФЛЕГМАТИК
- доминира слузот (flegma - слуз). Реагираат бавно, и не силно, за долг
врменски период. Не ја манифестираат својата реакција. Рамнодушни се,
спокојни и сталожени.

(оваа класификација на темпераментите ја направил Хипократ според според течноста која доминира во човековото тело)
Angelic
Angelic
ex Rainbow*

Age : 32
Број на мислења : 713

Вратете се на почетокот Go down

Темперамент Empty Re: Темперамент

Пишување by Џајко Вто Окт 13, 2009 10:01 pm

Јас крвник сум.
Џајко
Џајко
addicted to beautiful days

Age : 33
Број на мислења : 950
Хоби(работа) : flying
Забавен? : можеби

Вратете се на почетокот Go down

Темперамент Empty Re: Темперамент

Пишување by kojgode Вто Окт 13, 2009 10:34 pm

И јас исто така.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 33
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Темперамент Empty Re: Темперамент

Пишување by The Breaking Dawn Сре Окт 14, 2009 12:17 am

колерик мислам.
ама то со лутината не.
The Breaking Dawn
The Breaking Dawn
Модератор
Модератор

Age : 31
Број на мислења : 1107

Вратете се на почетокот Go down

Темперамент Empty Re: Темперамент

Пишување by Angelic Сре Окт 14, 2009 1:43 pm

Ама можит да е и мешано.. колерик-сангвиник.. меланхолик-флегматик..
*

Јас сум Сангвиник ама она в крај. Тие шо ме знает ќе увидат и по мојте постапки. Темперамент Icon_tongue
Angelic
Angelic
ex Rainbow*

Age : 32
Број на мислења : 713

Вратете се на почетокот Go down

Темперамент Empty Re: Темперамент

Пишување by Mary Jane Сре Окт 14, 2009 9:12 pm

Колерик ваљда.
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

Темперамент Empty Re: Темперамент

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот