Адаптер Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро?

+23
Наташа
Фазлија
The Breaking Dawn
lela
FalcoN eYe
Bleak
PhiLL * E
malina
xpert
Stefk0
REGINA
fairy
Alexandra
комшивка
T&T
Marej
Болиглава
A GiRL
grgrgr
Master
корун
Mary Jane
kojgode
27 posters

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Учам за да добијам висока оценка или учам за да научам за мое добро?

Учам за да добијам висока оценка.
 
Учам за мое добро.
 
 
 
Види ги резултатите

Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро? - Page 2 Empty Re: Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро?

Пишување by lela Саб Фед 07, 2009 5:59 pm

Zavisi po koj predmet!Ucam za super ocenka po site predmeti ama po nekoj predmeti ucam do testot ili ispituvanjeto, a po nekoj ucam za da naucam!

lela
Адаптер во подем

Age : 32
Број на мислења : 85

Вратете се на почетокот Go down

Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро? - Page 2 Empty Re: Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро?

Пишување by The Breaking Dawn Саб Фед 07, 2009 6:40 pm

зависит по кој предмет..
она шо ме интересират го учам со задоволство
а она шо не го сакам ке ги научам професорине и само пред испитвење или нешто учам
а шо имат да учам за оценки ко и така не се реални Razz:P:P
The Breaking Dawn
The Breaking Dawn
Модератор
Модератор

Age : 31
Број на мислења : 1107

Вратете се на почетокот Go down

Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро? - Page 2 Empty Re: Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро?

Пишување by Фазлија Сре Фед 18, 2009 8:29 pm

Таков е системот, за да мојш на факултет да се запишиш (за ефтини пари) ти требет оцени. Оцени тешко се земет со учење за знаење.А учењето за знаење многу користит на факултет. Да не знајт чоек кој пат да го фатит. Јас читкав за знаење, и ми се исплатвит сега за сега.
Фазлија
Фазлија
Солиден Адаптер

Age : 35
Број на мислења : 106

Вратете се на почетокот Go down

Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро? - Page 2 Empty Re: Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро?

Пишување by Наташа Сре Фед 18, 2009 9:16 pm

Луѓе, шо лупате глупости? Како мојт да имаш знаење, а да немаш убај оценки? Ак знајш, ќе имаш и петки/четворки.
Наташа
Наташа
Модератор
Модератор

Age : 31
Број на мислења : 472

Вратете се на почетокот Go down

Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро? - Page 2 Empty Re: Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро?

Пишување by kojgode Сре Фед 18, 2009 9:18 pm

Мојт на пример ради карање со професори да имаш по слаби оценки. И плус то знаењето покасно се глеат. На пример овие бубалициве учет за 1 час све знает, а ако ги прашет за некоја постара тема нешто се бунет ам незнаев дек ми е за повторвење. А то шо го учиш за знаење сигурно те интересират и ќе го запамтиш и сватиш многу поубо.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 33
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро? - Page 2 Empty Re: Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро?

Пишување by Наташа Сре Фед 18, 2009 9:34 pm

kojgode напиша:Мојт на пример ради карање со професори да имаш по слаби оценки. И плус то знаењето покасно се глеат. На пример овие бубалициве учет за 1 час све знает, а ако ги прашет за некоја постара тема нешто се бунет ам незнаев дек ми е за повторвење. А то шо го учиш за знаење сигурно те интересират и ќе го запамтиш и сватиш многу поубо.
Абе за дисциплина море битна е, и да учиш за оценка и да учиш за да знајш. не е битно то. Не мојш ти востанија да креваш секој час и да си зборвиш со професорине ко шо си зборвиш со другарти Спасе или комшијана ко ќе е пукнат в вена. Ова не ти држит вода.
А ова второво, баш не ме побиваш, туку ме поддржвиш. Викаш дек овие шо учеле напамет не знаеле после еден месец, а овие шо сфаќале знаеле и од пред не знам колку време лекција. Значит, пак ќе си имет убај оценки.
Наташа
Наташа
Модератор
Модератор

Age : 31
Број на мислења : 472

Вратете се на почетокот Go down

Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро? - Page 2 Empty Re: Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро?

Пишување by kojgode Сре Фед 18, 2009 9:44 pm

Шо не ми држит вода ко праша како мојш да имаш слаби оценки а да знајш, ево ти кажав, ак ја изнервираш профсеорката и за инает некој глупости да те прашвит. Некој работи шо ги немат ни во енциклопедии. А за тие вторите само то шо ги интересират го учет ваљда. На пример јас учам само кј е бубрегов и со функција имат, а не можам да го научам она глупоно бовманова чашка кј се наоѓат зш ме болит куроф. И то малку шо ќе го научам кј се наоѓат бубрегов зш само то једино го учам за знаење, не е доволно за да иам 5ка зш ќе ме прашат кј се наоѓат Бовманова чашка. То ми беше муабетоф.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 33
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро? - Page 2 Empty Re: Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро?

Пишување by Marej Сре Фед 18, 2009 9:55 pm

Фак, требит да учам биологија.
Marej
Marej
Модератор
Модератор

Age : 33
Број на мислења : 986
Забавен? : ултра

Вратете се на почетокот Go down

Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро? - Page 2 Empty Re: Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро?

Пишување by kojgode Сре Фед 18, 2009 9:56 pm

Marej напиша:Фак, требит да учам биологија.
За твое добро или за висока оценка? Јас сум следен ме стана минатиот час абер немаф ѕвоното ме спаси.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 33
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро? - Page 2 Empty Re: Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро?

Пишување by Marej Сре Фед 18, 2009 10:01 pm

Знам доволно за мое добро за темава, а требит да доучам само заради висока оценка. И одвај чекам да дојт 4та да немам ни биологија, ни хемија, ни физика.
Marej
Marej
Модератор
Модератор

Age : 33
Број на мислења : 986
Забавен? : ултра

Вратете се на почетокот Go down

Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро? - Page 2 Empty Re: Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро?

Пишување by Наташа Сре Фед 18, 2009 10:05 pm

Убо ај за првово во право си.

А за второво, аку учиш за да знајш, значит предметов имат врска со факултетот шо сакаш да ојш. На пример, ќе се концентрираш појќе на јазици ак сакаш да ојш на филолошки. Морат да знајш голем процент од материјалов, за после за се надоградвиш на факултет, зш во спротивно работава ќе испаднит да учиш да трчаш, а да не знајш да ојш.
А ак учиш за општа култура, доволно ти е основното да го научиш и да го памтиш цел живот, а то другото ќе го научиш напамет ак го барет то од тебе и пак ќе си имаш петка, после ак сакаш и заборај го.
Наташа
Наташа
Модератор
Модератор

Age : 31
Број на мислења : 472

Вратете се на почетокот Go down

Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро? - Page 2 Empty Re: Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро?

Пишување by kojgode Сре Фед 18, 2009 10:09 pm

Наташа напиша:
А ак учиш за општа култура, доволно ти е основното да го научиш и да го памтиш цел живот, а то другото ќе го научиш напамет ак го барет то од тебе и пак ќе си имаш петка, после ак сакаш и заборај го.
Мојш да го научиш то напамет ама то е веќе за оценка не за знаење. Зато тој шо учит само за знаење со разбирање не морат да значит дека требит петка или четворка да имат, голема е можноста ама не е 100%. А иначе и јас прам ко шо имаш наведено погоре во примероф.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 33
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро? - Page 2 Empty Re: Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро?

Пишување by Наташа Сре Фед 18, 2009 10:18 pm

kojgode напиша:
Наташа напиша:
А ак учиш за општа култура, доволно ти е основното да го научиш и да го памтиш цел живот, а то другото ќе го научиш напамет ак го барет то од тебе и пак ќе си имаш петка, после ак сакаш и заборај го.
Мојш да го научиш то напамет ама то е веќе за оценка не за знаење. Зато тој шо учит само за знаење со разбирање не морат да значит дека требит петка или четворка да имат, голема е можноста ама не е 100%. А иначе и јас прам ко шо имаш наведено погоре во примероф.
Aбе добро то море, ама тие шо учет за знаење, секако дека сакет и убај оценки, зш шо кур да учиш ак немаш просек за на факултет, да не мојш после да продолжиш, зш средно нишо не е денес, ветар во магла(освен ак нејќиш да чистиш клозети или да садиш компири). Значит, учет за да знает, ама сепак им се и оценките битни, и то шо го сфатиле, шо ќе им требит за понатака, го надополнвет со то шо ќе го научет напамет и ќе си имет убај оценки.
Наташа
Наташа
Модератор
Модератор

Age : 31
Број на мислења : 472

Вратете се на почетокот Go down

Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро? - Page 2 Empty Re: Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро?

Пишување by Болиглава Сре Фед 18, 2009 10:21 pm

И истиов муабет го прајте и почвите да го тупите многу. Ај сеа реплицирај и` Пуре за уш еднаш да си вратите и така дур не ви се приспијат.
Болиглава
Болиглава
Администратор
Администратор

Age : 32
Број на мислења : 1166

Вратете се на почетокот Go down

Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро? - Page 2 Empty Re: Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро?

Пишување by kojgode Сре Фед 18, 2009 10:26 pm

Наташа напиша:
kojgode напиша:
Наташа напиша:
А ак учиш за општа култура, доволно ти е основното да го научиш и да го памтиш цел живот, а то другото ќе го научиш напамет ак го барет то од тебе и пак ќе си имаш петка, после ак сакаш и заборај го.
Мојш да го научиш то напамет ама то е веќе за оценка не за знаење. Зато тој шо учит само за знаење со разбирање не морат да значит дека требит петка или четворка да имат, голема е можноста ама не е 100%. А иначе и јас прам ко шо имаш наведено погоре во примероф.
Aбе добро то море, ама тие шо учет за знаење, секако дека сакет и убај оценки, зш шо кур да учиш ак немаш просек за на факултет, да не мојш после да продолжиш, зш средно нишо не е денес, ветар во магла(освен ак нејќиш да чистиш клозети или да садиш компири). Значит, учет за да знает, ама сепак им се и оценките битни, и то шо го сфатиле, шо ќе им требит за понатака, го надополнвет со то шо ќе го научет напамет и ќе си имет убај оценки.
Некој на ФОН се запишвет не им требит некој просек. А некој и врски си имет на крај само си поправет. Сеа можда нешто построго е ќе требит малку учење на памет ама ќе вииме.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 33
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро? - Page 2 Empty Re: Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро?

Пишување by Наташа Сре Фед 18, 2009 10:31 pm

Ок ај сеа да прекиниме зш ќе не банират лошиов.
Наташа
Наташа
Модератор
Модератор

Age : 31
Број на мислења : 472

Вратете се на почетокот Go down

Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро? - Page 2 Empty Re: Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро?

Пишување by kojgode Сре Фед 18, 2009 10:42 pm

Ај ак мојт нек ме банират да го видам.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 33
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро? - Page 2 Empty Re: Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро?

Пишување by Фазлија Сре Фед 18, 2009 11:06 pm

Наташа напиша:Луѓе, шо лупате глупости? Како мојт да имаш знаење, а да немаш убај оценки? Ак знајш, ќе имаш и петки/четворки.
Јас сум пример во спротивното од то што го велиш.
Јас знев поќе од професорките за некои работи, и заради то то ги поправав ко ќе згрешеа и слични работи, ги немав сите петки, една година и многу добар поминав, а можев да им сум професор на професорите по то што немав 5.
Фазлија
Фазлија
Солиден Адаптер

Age : 35
Број на мислења : 106

Вратете се на почетокот Go down

Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро? - Page 2 Empty Re: Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро?

Пишување by Наташа Сре Фед 18, 2009 11:25 pm

Ај прочитај го то шо зборвев со којгоде, стварно не ми се прајт истиов муабет по вторпат.
Наташа
Наташа
Модератор
Модератор

Age : 31
Број на мислења : 472

Вратете се на почетокот Go down

Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро? - Page 2 Empty Re: Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро?

Пишување by Фазлија Сре Фед 18, 2009 11:38 pm

Се извиноом (ако преведиме по дебрчки)
Фазлија
Фазлија
Солиден Адаптер

Age : 35
Број на мислења : 106

Вратете се на почетокот Go down

Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро? - Page 2 Empty Re: Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро?

Пишување by sweet Чет Апр 02, 2009 11:15 pm

јас учам то шо ме интересират за мене а другото за оценка.сега е побитна оценката иначе не мојме на факултет да се запишиме со низок просек.добро сега битно е и на матура како ке положиш ама оценките...иначе би било супер кога би имале тро пописмени професори и позаинтересирани ама то е...си гледет часот да им поминит и да си заминат...и да напоменам пак јас знам англиски многуууууууууу поќе од сузи Laughing

sweet
Адаптер4е

Age : 30
Број на мислења : 27
Хоби(работа) : чашитлама и исфрлање нервоза
Забавен? : пренајмногу

Вратете се на почетокот Go down

Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро? - Page 2 Empty Re: Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро?

Пишување by Angelic Саб Апр 04, 2009 4:48 pm

хм........ и за едното и за другото
Angelic
Angelic
ex Rainbow*

Age : 32
Број на мислења : 713

Вратете се на почетокот Go down

Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро? - Page 2 Empty Re: Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро?

Пишување by Рокси Нед Апр 05, 2009 1:25 am

Неколку предмети учам за мене лично, пошо едноставно, сакам да ги учам.
А другите предмети ги учам за оценка, за да можам да се запишам на факултет.
Рокси
Рокси
Нејкам ништо
Нејкам ништо

Age : 30
Број на мислења : 517

Вратете се на почетокот Go down

Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро? - Page 2 Empty Re: Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро?

Пишување by METALBOY Нед Апр 05, 2009 1:19 pm

појке ко за оценка да учам
METALBOY
METALBOY
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 992
Хоби(работа) : офтопик
Забавен? : Не, забрзан

Вратете се на почетокот Go down

Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро? - Page 2 Empty Re: Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот