Адаптер Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро?

+23
Наташа
Фазлија
The Breaking Dawn
lela
FalcoN eYe
Bleak
PhiLL * E
malina
xpert
Stefk0
REGINA
fairy
Alexandra
комшивка
T&T
Marej
Болиглава
A GiRL
grgrgr
Master
корун
Mary Jane
kojgode
27 posters

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Учам за да добијам висока оценка или учам за да научам за мое добро?

Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро? Vote_lcap48%Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро? Vote_rcap 48% 
[ 14 ]
Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро? Vote_lcap52%Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро? Vote_rcap 52% 
[ 15 ]
 
Општо гласови : 29
Back
 
 

Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро? Empty Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро?

Пишување by kojgode Нед Јан 11, 2009 11:01 pm

Оценка или знаење? За што учите вие? Или пак додека сте биле ученици или студенти за што вие сте учеле?

Учите за да добиете добра оценка? Оценките ви се многу битни? Се
нервирате и разочарувате кога ќе добиете ниска оценка, а се радувате на
високите оценки. Не ви е битно дали на памет сте научиле, не ви е битно
дали сте препишале, најдобро е што вие имате висока оценка и
сведителството ќе ви биде полно со петки или индексот полн со 9ки и
10ки, а сеедно што не ги знаете предметите вистински.

Или пак воопшто не ви е битна оценката. Вие учите за свое добро, да го
знаете она што ве интересира. Она што не ве интересира не го ни учите,
небитно е каква оценка ќе имате. Важно сакате знаење, а оценките сами
ќе дојдат по себе.

Па во која група спаѓате вие? На кој начин учите или сте учеле?
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 33
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро? Empty Re: Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро?

Пишување by Mary Jane Пон Јан 12, 2009 12:23 am

Има разноразни ученици кои не прифаќаат дека добиле ниска оцена. Сите оцени се за нас и тоа се само бројки. Општо познат е видот на оние кои учат намапет, без никоја логика и имаат 5ки, ама ако ги прашаш нешто од општа култура или пак од материјалот за учење немаат ама баш никаква врска за што станува збор.
Јас никогаш не сум учела напамет, ниту пак за оцени, сеа да прајме муабет, ќе речите дека лажам, ама не е така. И повредува фактот ако некој има иста или поголема оцена од вашата, а не му е заслужена и сето тоа само заради добропознатите врски. Затоа не можам органски да ги поднесам оние што цело време им се лижат на професорите.
Знаењето е за нас, за тоа колку ние сме станале способни да восприемаме, а оцените ќе си останат секогаш како што и биле досега, за некого реални, кај некого набилдани. Не можеме сите предмети подеднакво да ги сакаме, некои ги учиме од ќејф, некои сосила, а по други едвај книга отвараме и многу логично, не мора по сите предмети да се 5ки (само за некои многу болна е вистината).
И да не заборавам, факторот МАТУРА е она што ќе ја пресуди нашата образовна иднина. Знаеме што и како со неа, па затоа е подобро да се учи за знаење, отколку после да не боли глава како четири години по ред сме имале 5ка, а на матура сме положиле со 3ка по истиот предмет.

До админот: темава е за пофалба.
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро? Empty Re: Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро?

Пишување by корун Пон Јан 12, 2009 4:30 am

Оценка е само бројка....шо мојт да те спречит да се запишиш на факлутетот кај шо сакаш. На пример архитектура, едвај се се влегвит со една 4ка. Јас гласав за учење за мое добро, ама и оценката многу значит... Матура е моментално 30-40% од критериум за запишвење на факултет, то ќе се зголемит, ама секојпат оценката ке имат некоја улога. Зато не требит да се задоволвиме шо знајме за бубрег туку требит малце да го обработаш професорон.
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 32
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро? Empty Re: Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро?

Пишување by Master Чет Јан 15, 2009 1:05 am

Јас го учам само она шо го сакам, затоа математика имам кец.
Master
Master
Харатист!
Харатист!

Age : 33
Број на мислења : 957
Хоби(работа) : Вампир
Забавен? : тихххх

Вратете се на почетокот Go down

Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро? Empty Re: Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро?

Пишување by grgrgr Чет Јан 15, 2009 1:46 pm

и за едното и за другото

grgrgr
Солиден Адаптер

Age : 32
Број на мислења : 213

Вратете се на почетокот Go down

Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро? Empty Re: Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро?

Пишување by A GiRL Чет Јан 15, 2009 3:43 pm

Kompletno se soglasuvam so Korun:D
A GiRL
A GiRL
Солиден Адаптер

Age : 32
Број на мислења : 169

Вратете се на почетокот Go down

Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро? Empty Re: Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро?

Пишување by Болиглава Чет Јан 15, 2009 3:47 pm

Ајде зеЛенКО!
Болиглава
Болиглава
Администратор
Администратор

Age : 32
Број на мислења : 1166

Вратете се на почетокот Go down

Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро? Empty Re: Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро?

Пишување by Marej Чет Јан 15, 2009 10:29 pm

Учам да имам, и имам петка кј Ѕвонко друго нишо не ми е гајле. Smile
Marej
Marej
Модератор
Модератор

Age : 33
Број на мислења : 986
Забавен? : ултра

Вратете се на почетокот Go down

Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро? Empty Re: Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро?

Пишување by T&T Нед Јан 18, 2009 12:06 am

Јас учам за оценка то шо не ме интересират, а другото за себе.
T&T
T&T
Шмизла со без наводници
Шмизла со без наводници

Age : 34
Број на мислења : 663
Забавен? : е то би требало други да го кажат, иако сама си се сметам за луда и забавна (и нарцис)

Вратете се на почетокот Go down

Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро? Empty Re: Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро?

Пишување by комшивка Нед Јан 18, 2009 11:21 pm

Абе многу зависит и од професорот колку ќе го засакаш предметот шо го предават. Ако научеше за 5ка кај Волкан ево на пр шо се пензионира, тогаш сигурно лекцијата си ја научил убо и ќе ти останит во глава. Ако сакаш да ја задржиш високата оценка, ќе продолжиш и другите лекции да ги учиш и материјалот колку толку си го совладал, па немаш проблем. А пак ако учиш за кај Марија сега (морат малце да се читнит за да не те вкопат ептен), тогаш имаш петка и без многу напор, ама за една недела ни насловот не ќе го знајш од лекцијата.. Како и да се, во денешно време сите учиме за оценка. Neutral
комшивка
комшивка
Адаптериште

Age : 33
Број на мислења : 846

Вратете се на почетокот Go down

Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро? Empty Re: Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро?

Пишување by kojgode Нед Јан 18, 2009 11:28 pm

комшивка напиша:Абе многу зависит и од професорот колку ќе го засакаш предметот шо го предават. Ако научеше за 5ка кај Волкан ево на пр шо се пензионира, тогаш сигурно лекцијата си ја научил убо и ќе ти останит во глава. Ако сакаш да ја задржиш високата оценка, ќе продолжиш и другите лекции да ги учиш и материјалот колку толку си го совладал, па немаш проблем. А пак ако учиш за кај Марија сега (морат малце да се читнит за да не те вкопат ептен), тогаш имаш петка и без многу напор, ама за една недела ни насловот не ќе го знајш од лекцијата.. Како и да се, во денешно време сите учиме за оценка. Neutral
Не сите. И глеајте да не го прикажвите субјективното мислење како објективно. Ќе ве молам.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 33
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро? Empty Re: Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро?

Пишување by Alexandra Пон Јан 19, 2009 2:35 am

То шо ми требит за понатака го учам за мене а за другото зависит колку ми е интересно...
Alexandra
Alexandra
Секретарка на форумот

Age : 32
Број на мислења : 176
Забавен? : Prilichno.

Вратете се на почетокот Go down

Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро? Empty Re: Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро?

Пишување by fairy Сре Јан 21, 2009 10:55 pm

T&T напиша:Јас учам за оценка то шо не ме интересират, а другото за себе.
исто, то шо ми е интересно го учам за себе, а другото само за уба оценка... Very Happy
fairy
fairy
Адаптериште

Age : 32
Број на мислења : 278

Вратете се на почетокот Go down

Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро? Empty Re: Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро?

Пишување by REGINA Пет Јан 23, 2009 4:04 pm

ДЕФИНИТИВНО за оценка... иначе која будала би запамтила све шо имаме учено ако би учела за мое добро? научно е докажано какво е траењето на сеќавањето ... така да све се заборават... а оценката ко ќе се напишит сејт за навек Бројка шо ти го менвит животот (ете по примерот за архитектура фахот)... шо ќе ми е да знам биологија ак одам на ПМФ и некои такви слични примери итн итн
REGINA
REGINA
my way... or no way!
my way... or no way!

Age : 33
Број на мислења : 914
Хоби(работа) : Ваѓање луѓе од такт.

Вратете се на почетокот Go down

Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро? Empty Re: Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро?

Пишување by Mary Jane Саб Јан 24, 2009 1:26 am

REGINA напиша:ДЕФИНИТИВНО за оценка... иначе која будала би запамтила све шо имаме учено ако би учела за мое добро? научно е докажано какво е траењето на сеќавањето ... така да све се заборават... а оценката ко ќе се напишит сејт за навек Бројка шо ти го менвит животот (ете по примерот за архитектура фахот)... шо ќе ми е да знам биологија ак одам на ПМФ и некои такви слични примери итн итн

???
Биологија баш требит за на ПМФ, освен на институтине по математика и информатика...
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро? Empty Re: Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро?

Пишување by REGINA Саб Јан 24, 2009 2:31 am

хм биологија за таму??? па Природно Математички Факултет... абе си праев сама некој логики хехе незнаев дека и то требало, сепак фала за информејшн Smile
REGINA
REGINA
my way... or no way!
my way... or no way!

Age : 33
Број на мислења : 914
Хоби(работа) : Ваѓање луѓе од такт.

Вратете се на почетокот Go down

Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро? Empty Re: Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро?

Пишување by Stefk0 Пон Јан 26, 2009 2:23 pm

Абе го гимназијава тешко на некој шо ги учит сите предмети за да ги знајт.. За оцена фала богу дека ќе учам нешто ко географија шо кај медека е од досадно подосадно.. и тро појќе.. А некоја тема или предмет шо ме интересират си го учам за да знам .
Stefk0
Stefk0
Солиден Адаптер

Age : 30
Број на мислења : 113
Хоби(работа) : Pijandura
Забавен? : Веројатно?

Вратете се на почетокот Go down

Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро? Empty Re: Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро?

Пишување by xpert Пон Јан 26, 2009 2:54 pm

Учам за знаење а веке ко сум научил се борам и за повисока оценка.
xpert
xpert
Солиден Адаптер

Age : 32
Број на мислења : 104

Вратете се на почетокот Go down

Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро? Empty Re: Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро?

Пишување by malina Нед Фед 01, 2009 4:29 am

Па зависи шо учам,ама мислам дека сите требит да учиме за себе иако јас не го применувам то многу многу,ама во животов ќе ни притребет многу работи и некогаш можда ке се најме во ситуација да рециме еееее ко ми викаа учи го ова за да го знајш,а не за отценка зш отценка ко оценка е променлива,ама се останато е наше засекогаш,јес да се заборават ама 90% ќе останит
malina
malina
Адаптериште

Age : 32
Број на мислења : 384
Хоби(работа) : .
Забавен? : понекогаш и зависи за кого

Вратете се на почетокот Go down

Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро? Empty Re: Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро?

Пишување by PhiLL * E Нед Фед 01, 2009 4:33 am

учам за ништо дриго освен да ги задоволам домашниве и да не замараат ... оти лошо им се пише!
PhiLL * E
PhiLL * E
Набилдан Мултивитамин
Набилдан Мултивитамин

Age : 32
Број на мислења : 350
Хоби(работа) : rabotam da....Zashto?
Забавен? : sekako deka sum zabaven...

Вратете се на почетокот Go down

Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро? Empty Re: Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро?

Пишување by Bleak Вто Фед 03, 2009 5:28 pm

kojgode напиша:Оценка или знаење? За што учите вие? Или пак додека сте биле ученици или студенти за што вие сте учеле?

Учите за да добиете добра оценка? Оценките ви се многу битни? Се
нервирате и разочарувате кога ќе добиете ниска оценка, а се радувате на
високите оценки. Не ви е битно дали на памет сте научиле, не ви е битно
дали сте препишале, најдобро е што вие имате висока оценка и
сведителството ќе ви биде полно со петки или индексот полн со 9ки и
10ки, а сеедно што не ги знаете предметите вистински.

Или пак воопшто не ви е битна оценката. Вие учите за свое добро, да го
знаете она што ве интересира. Она што не ве интересира не го ни учите,
небитно е каква оценка ќе имате. Важно сакате знаење, а оценките сами
ќе дојдат по себе.

Па во која група спаѓате вие? На кој начин учите или сте учеле?

Па вака порано учеф редовно сеа ќе седнам пред тест да учам али пак седвам и го учам то и го памтам подолго време а за оцени ми е гајле основно врвеф со сите 5-ки средно со 1-2 4-ки и 3-ка една стандардно иам Smile ама мн мразам ко ќе ми дујат оценка некој или пониска од шо требит да иампример ми пишит 5-ка по нешо и јас имаф 5-ка професор добиф 3-ка не мојт 5-ка да пишите и му рекоф испрашајте ме за 5 или пишите 4 Smile ме испраша знаеф седи 5 фала пријатно

За факултетиве нема врска 10-ки или 6-ки

Знам над 8.5 мораш да имаш просек ак си во државна квота иначе дали сите 6-ки и сите 10-ки диплома ќе имет сите со ке ги положет сите испити со пролазна оцена и со ќе ги исслушет предавањата. после се зависи од способноста за снаоѓање и работно искуство т.е. она главното во темава зависно колку сте учеле за ваше знаење или дали сте бубале.  
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 33
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро? Empty Re: Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро?

Пишување by Bleak Вто Фед 03, 2009 5:34 pm

REGINA напиша:ДЕФИНИТИВНО за оценка... иначе која будала би запамтила све шо имаме учено ако би учела за мое добро? научно е докажано какво е траењето на сеќавањето ... така да све се заборават... а оценката ко ќе се напишит сејт за навек Бројка шо ти го менвит животот (ете по примерот за архитектура фахот)... шо ќе ми е да знам биологија ак одам на ПМФ и некои такви слични примери итн итн

Иначе јас памтам работи по историја или нешо во 5 одд шо сум ги учел или детално можам да ти објаснам дешафки шо се дешавале ко беф второ одд сеа сум 4-та год имат исклучоци сепак и не си будала ак научиш нешо плус ЗА ТЕБЕ!!! 

Иначе некои предмети морат да се научет напамет пример бизнис јас го учам напамет зш не можам да го сватам и то е единствено шо не ме интересират граѓанско одговарам со свои зборој од општа култура и шо ќе слушнам на час зш тетратка неам по то Smile
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 33
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро? Empty Re: Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро?

Пишување by REGINA Сре Фед 04, 2009 12:43 am

Bleak напиша:
REGINA напиша:ДЕФИНИТИВНО за оценка... иначе која будала би запамтила све шо имаме учено ако би учела за мое добро? научно е докажано какво е траењето на сеќавањето ... така да све се заборават... а оценката ко ќе се напишит сејт за навек Бројка шо ти го менвит животот (ете по примерот за архитектура фахот)... шо ќе ми е да знам биологија ак одам на ПМФ и некои такви слични примери итн итн

Иначе јас памтам работи по историја или нешо во 5 одд шо сум ги учел или детално можам да ти објаснам дешафки шо се дешавале ко беф второ одд сеа сум 4-та год имат исклучоци сепак и не си будала ак научиш нешо плус ЗА ТЕБЕ!!!

Иначе некои предмети морат да се научет напамет пример бизнис јас го учам напамет зш не можам да го сватам и то е единствено шо не ме интересират граѓанско одговарам со свои зборој од општа култура и шо ќе слушнам на час зш тетратка неам по то Smile

ок чоек то е еден предмет ..историја. Можда то го учиш зато шо сакаш да научиш... ама кај ти се СИТЕ други предмети??? само за оценка - ете каде.

Како твојот пример за историјата, во мојов случај истото можам да го речам за англиски, италјански и граѓанско, учам за да знам. Се друго ми е за оценка.. а то ми се од прилика 10 други предмети.
REGINA
REGINA
my way... or no way!
my way... or no way!

Age : 33
Број на мислења : 914
Хоби(работа) : Ваѓање луѓе од такт.

Вратете се на почетокот Go down

Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро? Empty Re: Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро?

Пишување by FalcoN eYe Сре Фед 04, 2009 3:18 am

оценките се само моментални бројки кој можзат мн лесно да се добијат,но сепак знаењето со се стекнува сега сигурно ке притреба и за во иднина...џабе ти се високи оценки кога врска ќе немаш од ништо
FalcoN eYe
FalcoN eYe
Солиден Адаптер

Age : 33
Број на мислења : 105

Вратете се на почетокот Go down

Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро? Empty Re: Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро?

Пишување by REGINA Чет Фед 05, 2009 1:41 am

е ама и џабе ти е знаење ако немаш високи оценки... пошо при упис на било кој фах ти барет прво просек... а после да се докажиш со знаењето...

а ти ак имаш знаење а немаш просек... сејш вместо... за жал така е.
REGINA
REGINA
my way... or no way!
my way... or no way!

Age : 33
Број на мислења : 914
Хоби(работа) : Ваѓање луѓе од такт.

Вратете се на почетокот Go down

Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро? Empty Re: Учам за да добијам висока оценка или учам за мое добро?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот