Адаптер Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Мотивација

3 posters

Go down

Мотивација Empty Мотивација

Пишување by Рокси Сре Апр 08, 2009 2:16 pm

Мотивација е фактор кој го поттикнува, насочува и одржува однесувањето на луѓето. Мотивацијата се однесува на динамскиот дел од личноста и се разликува од поимите како чувства и личност. Мотивацијата е желба или волја да се направи некоја работа. Мотивираната личност може да си постави долготрајна цел: да стане истакнат писател или да има краткотрајна цел: да научи како се спелува еден збор. Поимот личност се однесува на помалку или повеќе трајна црта на индивидуата (срамежлив, осетлив, чесен). Спротивно да мотивацијата, чувство се однесува на привремена состојба која не е инстантно поврзана со однесувањето (лутина, радост, тага).

Колку имате мотивација за да постигните одредени цели?
Колку долго успевате да ја задржите мотивацијата?
Дали за време на пубертет ви била „убиена“ мотивацијата поради неподдршка од луѓето кои ви значат?

***

Motivation is built on three basic elements:
1. Motivation starts with a need, vision, dream or desire to achieve the seemingly impossible. Creativity is associated with ideas, projects and goals, which can be considered a path to freedom.

2. Develop a love-to-learn, become involved with risky ventures and continually seek new opportunities. Success is based on learning what works and does not work.

3. Developing the ability to overcome barriers and to bounce back from discouragement or failure. Achievers learn to tolerate the agony of failure. In any worthwhile endeavor, barriers and failure will be there. Bouncing back requires creative thinking as it is a learning process. In addition, bouncing back requires starting again at square one.

преземено од овде
Рокси
Рокси
Нејкам ништо
Нејкам ништо

Age : 30
Број на мислења : 517

Вратете се на почетокот Go down

Мотивација Empty Re: Мотивација

Пишување by Angelic Сре Апр 08, 2009 10:39 pm

*Па често се потпирам на мотивацијата. Ја добивам од домашните и блиските пријатели.
*А колку долго .. па зависит за каква работа се зборува. Ако е на пример за поправање на оценка.. гледам да истаам - да не се откажам.
Angelic
Angelic
ex Rainbow*

Age : 32
Број на мислења : 713

Вратете се на почетокот Go down

Мотивација Empty Re: Мотивација

Пишување by The Breaking Dawn Чет Апр 09, 2009 2:30 pm

Рокси напиша:
Мотивација е фактор кој го поттикнува, насочува и одржува однесувањето на луѓето. Мотивацијата се однесува на динамскиот дел од личноста и се разликува од поимите како чувства и личност. Мотивацијата е желба или волја да се направи некоја работа. Мотивираната личност може да си постави долготрајна цел: да стане истакнат писател или да има краткотрајна цел: да научи како се спелува еден збор. Поимот личност се однесува на помалку или повеќе трајна црта на индивидуата (срамежлив, осетлив, чесен). Спротивно да мотивацијата, чувство се однесува на привремена состојба која не е инстантно поврзана со однесувањето (лутина, радост, тага).

Колку имате мотивација за да постигните одредени цели?
Колку долго успевате да ја задржите мотивацијата?
Дали за време на пубертет ви била „убиена“ мотивацијата поради неподдршка од луѓето кои ви значат?

***

Motivation is built on three basic elements:
1. Motivation starts with a need, vision, dream or desire to achieve the seemingly impossible. Creativity is associated with ideas, projects and goals, which can be considered a path to freedom.

2. Develop a love-to-learn, become involved with risky ventures and continually seek new opportunities. Success is based on learning what works and does not work.

3. Developing the ability to overcome barriers and to bounce back from discouragement or failure. Achievers learn to tolerate the agony of failure. In any worthwhile endeavor, barriers and failure will be there. Bouncing back requires creative thinking as it is a learning process. In addition, bouncing back requires starting again at square one.

преземено од овде


ако нешто стварно мн сакаш да се остварит ова можда е најуба работа шо мојт да ти се десит. барем ке знајш колку си спремен да ризикуваш и колку далеку да ојш за да постигниш нешо макар и без поддршка.е да, потежок начин е ова ама поефикасен.
пубо неподдршка отколку немање верба дек мојш да го постигниш то. rabbit
The Breaking Dawn
The Breaking Dawn
Модератор
Модератор

Age : 31
Број на мислења : 1107

Вратете се на почетокот Go down

Мотивација Empty Re: Мотивација

Пишување by Angelic Чет Апр 09, 2009 6:08 pm

Не сум модератор или слично.. ама сепак внимавајте ШТО цитирате.. не мора целиот текст - нека биде само делот кој сакате да го нагласите .... Wink


во боја е зш сакав да го прочитате... сакав да го нагласам Exclamation


доста оф-топици.


Последната промена е направена од Rainbow* на Чет Апр 09, 2009 6:19 pm. Мислењето е променето 1 пати
Angelic
Angelic
ex Rainbow*

Age : 32
Број на мислења : 713

Вратете се на почетокот Go down

Мотивација Empty Re: Мотивација

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот