Адаптер Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Цели во животот

+5
The Breaking Dawn
Azranogota
REGINA
Angelic
Рокси
9 posters

Go down

Цели во животот Empty Цели во животот

Пишување by Рокси Сре Апр 08, 2009 2:14 pm

Дали си поставувате цели во животот и колку ги остварувате?
Дали давате се’ од себе или на пола пат се откажувате?

Колку се реални вашите цели, дали имате преголеми очекувања од самите себеси?
Рокси
Рокси
Нејкам ништо
Нејкам ништо

Age : 30
Број на мислења : 517

Вратете се на почетокот Go down

Цели во животот Empty Re: Цели во животот

Пишување by Angelic Сре Апр 08, 2009 10:46 pm

Секако дека имам цели во животот. Инаку би била изгубена.
Често планирам да остварам некој работи. Некогаш давам се од себе, ама некогаш кога немам доволно јака мотивација или едноставно сум уморна од постигнување на некоја цел.. оставам.

Моите цели се доста реални - сега засега нема ништо фантастично.
А дали имам преголеми очекувања... не. Не сакам на крајот од некоја работа да се разочарам и депримирам. Отприлика си знам до кај можам да одам.. колку можам да истаам, колку можам да дадам, да ризикувам. Реално си се гледам себе си - се трудам да не отскокнувам мн во облаци.
Angelic
Angelic
ex Rainbow*

Age : 32
Број на мислења : 713

Вратете се на почетокот Go down

Цели во животот Empty Re: Цели во животот

Пишување by REGINA Сре Апр 08, 2009 11:07 pm

Би требало секој да имат цел во животот. Јас барем имам, ги остварувам постепено ама сигурно. Не оставам на случајности, ретко ризикувам, ама и имам преголеми очекувања така да.. некогаш е разочарувачки, ама обично секогаш ги остварувам one way or another.
REGINA
REGINA
my way... or no way!
my way... or no way!

Age : 33
Број на мислења : 914
Хоби(работа) : Ваѓање луѓе од такт.

Вратете се на почетокот Go down

Цели во животот Empty Re: Цели во животот

Пишување by Azranogota Чет Апр 09, 2009 12:25 am

REGINA напиша:Би требало секој да имат цел во животот. Јас барем имам, ги остварувам постепено ама сигурно. Не оставам на случајности, ретко ризикувам, ама и имам преголеми очекувања така да.. некогаш е разочарувачки, ама обично секогаш ги остварувам one way or another.

karakteristiki na pretpriemac:)
Azranogota
Azranogota
Адаптер4е

Age : 34
Број на мислења : 27

Вратете се на почетокот Go down

Цели во животот Empty Re: Цели во животот

Пишување by The Breaking Dawn Чет Апр 09, 2009 2:22 pm

нејкам да си го планирам животов се мојт да се десит.
единствена цел - да станам некој и нешо да изградам личност ко шо требит ко ке пораснам макар и да ме коштат многу сега. вредит да се ризикуват некојпат. требит мн напор за еден ден да се наречиш себеси чоек-то е побитно од било која материјална цел.
и не требит мн да летаме во облаци со некои цели
разочарувањето е помало ко ке вложиме труд а да не очекуваме премногу отколку обратно. Wink tongue
The Breaking Dawn
The Breaking Dawn
Модератор
Модератор

Age : 31
Број на мислења : 1107

Вратете се на почетокот Go down

Цели во животот Empty Re: Цели во животот

Пишување by Рокси Чет Апр 09, 2009 2:28 pm

Но, ако немаш цели значи незнаеш кон што се стремиш. Ти идет нешо ко „само да се одит негде, не е важно каде“.
А разочарувањето е најмало (или никакво) кога НЕ очекуваме туку се надеваме.
Овие две да ги наречам состојби се многу блиски, но различни се.
Рокси
Рокси
Нејкам ништо
Нејкам ништо

Age : 30
Број на мислења : 517

Вратете се на почетокот Go down

Цели во животот Empty Re: Цели во животот

Пишување by The Breaking Dawn Чет Апр 09, 2009 2:41 pm

Рокси напиша:Но, ако немаш цели значи незнаеш кон што се стремиш. Ти идет нешо ко „само да се одит негде, не е важно каде“.
А разочарувањето е најмало (или никакво) кога НЕ очекуваме туку се надеваме.
Овие две да ги наречам состојби се многу блиски, но различни се.

има многу луѓе, но ретко се наоѓа човек
без изградена личност немојш да си поставиш цели
финтава ми беше прво ова напрај го, после постави цели во животов.без ова другите цели ми се ко фрлени во вода.ти имаш цел да станиш некој и нешо то сигурно не е "одење негде, не е важно каде".
барем не за мене.

а за то со разочарувањето-не ме имаш сфатено
ама и да е така-со надеж само нигде не стигвиш.
The Breaking Dawn
The Breaking Dawn
Модератор
Модератор

Age : 31
Број на мислења : 1107

Вратете се на почетокот Go down

Цели во животот Empty Re: Цели во животот

Пишување by Рокси Чет Апр 09, 2009 2:53 pm

Цел живот ги градиме нашите личности, никогаш не можеме да речеме - ова сум јас и ова мислење/став секогаш ќе биде ваков. Постојано сме под разни влијанија, апсурдно е да мислиме дека кога ќе оформиме ставови дека нема да ги менуваме или надоградуваме.
Целите се всушност пат кон себеси, и како шо се менуваат мислењата и ставовите така се менуваат и целите врз основа на влијанијата од околината.

ама и да е така-со надеж само нигде не стигвиш.

А со очекување кај ќе стигниш?
Рокси
Рокси
Нејкам ништо
Нејкам ништо

Age : 30
Број на мислења : 517

Вратете се на почетокот Go down

Цели во животот Empty Re: Цели во животот

Пишување by The Breaking Dawn Чет Апр 09, 2009 5:05 pm

прво реков градиш личност ко најважна цел. после шо сакаш прај со целите во животов. јас сигурно неам речено дека целите и ставовите не се менвет не знам од кај е то.

ти ми противиш за нешо шо не сум рекла и шо не ни го мислам.
и те молам врати се на првион мој пост

разочарувањето е помало ко ке вложиме труд а да не очекуваме премногу отколку обратно.

да објаснам - ако очекуваш премногу и ако се заебаш тоаш појке се разочарвиш отколку ко нема да очекуваш многу и се заебаш.

немаше врска со ова последново.неам ни речено дека со очекување мојш далеку да стигниш.
читај ги повнимателно постојве.
The Breaking Dawn
The Breaking Dawn
Модератор
Модератор

Age : 31
Број на мислења : 1107

Вратете се на почетокот Go down

Цели во животот Empty Re: Цели во животот

Пишување by Рокси Чет Апр 09, 2009 5:31 pm

Добро де, смири се, немора толку тензија да се ствара.

прво реков градиш личност ко најважна цел.

а јас реков

Цел живот ги градиме нашите личности, никогаш не можеме да речеме - ова сум јас и ова мислење/став секогаш ќе биде ваков.

па после направив паралела помеѓу целите и градењето на нашата личност (т.е. нашите ставови).. сакам да кажам дека се доста поврзани овие работи, и дека една без друга не одат.. само сакав да објаснам
^
|
ти ми противиш за нешо шо не сум рекла и шо не ни го мислам.

**

да објаснам - ако очекуваш премногу и ако се заебаш тоаш појке се разочарвиш отколку ко нема да очекуваш многу и се заебаш.

свесна сум за то. Јас реков дека очекувањето е подобро да го замениме со надеж, пошо ко ќе очекуваш си замислуваш дека МОРА така да биде, а кога се надеваш - оптимистички размислуваш но не се обврзуваш за нештото, со што нема да се разочараш доколку не испадне како шо си замислила.

немаше врска со ова последново.неам ни речено дека со очекување мојш далеку да стигниш.

Ама рече дека со надеж нема никаде да стигниш, па сакав само да ти покажам дека и очекувањето не е толку блескаво
Рокси
Рокси
Нејкам ништо
Нејкам ништо

Age : 30
Број на мислења : 517

Вратете се на почетокот Go down

Цели во животот Empty Re: Цели во животот

Пишување by Болиглава Чет Апр 09, 2009 5:37 pm

Рокси напиша:А разочарувањето е најмало (или никакво) кога НЕ очекуваме туку се надеваме.
Овие две да ги наречам состојби се многу блиски, но различни се.
Не се можеби исти вака ко изрази, ама се сведвет на исто. Јас би рекол: Имај верба ама не се надевај. Надежта ја ставам во ист кош со големите очекувања.
Болиглава
Болиглава
Администратор
Администратор

Age : 32
Број на мислења : 1166

Вратете се на почетокот Go down

Цели во животот Empty Re: Цели во животот

Пишување by RoTkViCa Чет Апр 09, 2009 6:05 pm

Вака, значи во животов си имам поставено некој цели...за да знам во која насока да одам понатака.Давам се од себе, и правам се колку што е можно повеќе за да ги остварам......а колку се реални, па имам и реални и некои потешки за остварување, ама верувам во себе и се надевам....затоа што сметам дека ако не се надевам и обидам ништо нема да остварам, а ако се надевам (и обидам) има шанси да ми се исполнат целите во животот...и не се плашам од порази и од неостварени цели...продолжувам понатака. Smile
RoTkViCa
RoTkViCa
Модератор
Модератор

Age : 33
Број на мислења : 723
Хоби(работа) : Аеробик,возење ролери,слушање музика и дружење на форумчево :D
Забавен? : хм....оценете сами

Вратете се на почетокот Go down

Цели во животот Empty Re: Цели во животот

Пишување by The Breaking Dawn Чет Апр 09, 2009 6:50 pm

Болиглава напиша:
Рокси напиша:А разочарувањето е најмало (или никакво) кога НЕ очекуваме туку се надеваме.
Овие две да ги наречам состојби се многу блиски, но различни се.
Не се можеби исти вака ко изрази, ама се сведвет на исто. Јас би рекол: Имај верба ама не се надевај. Надежта ја ставам во ист кош со големите очекувања.

се израсправавме а ова требеше да се кажит bom

Рокси очигледно не мојме да се разбериме Shocked
The Breaking Dawn
The Breaking Dawn
Модератор
Модератор

Age : 31
Број на мислења : 1107

Вратете се на почетокот Go down

Цели во животот Empty Re: Цели во животот

Пишување by Mary Jane Чет Апр 09, 2009 7:01 pm

Си поставувам цели кои знам дека ќе ги исполнам, а не некои нереални соништа кои се специфични за протагонисти на шпанска серија. Се надевам, но не очекувам премногу за да не се разочарам на крајот.
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

Цели во животот Empty Re: Цели во животот

Пишување by Рокси Чет Апр 09, 2009 7:12 pm

Болиглава напиша:
Не се можеби исти вака ко изрази, ама се сведвет на исто. Јас би рекол: Имај верба ама не се надевај. Надежта ја ставам во ист кош со големите очекувања.

јас не мислам така, али како и да е, неможам и несакам да наметнувам мое мислење на другите.

Еве како ги сфаќам надежта и очекувањето:
*надеж - кога се надеваш оптимистички размислуваш за иднината, за резултатите од твоите дејства во сегашноста. Ги прифаќаш последиците и придобивките од крајниот резултат, па дури и да не се поклопуваат со оние кои ти си ги замислил/а.
*очекување - сакаш дејството да вроди некое одредени цели (кои сме ги замислиле во главата) и ако не е така тешко ни е да прифатиме други решенија и резултати.

Како и да е, да не ја тупам темава, секој со своето мислење... јас сум размислувала за овие поими и сум дошла до вакви заклучоци, за вас незнам.
Рокси
Рокси
Нејкам ништо
Нејкам ништо

Age : 30
Број на мислења : 517

Вратете се на почетокот Go down

Цели во животот Empty Re: Цели во животот

Пишување by Mary Jane Чет Апр 09, 2009 7:45 pm

И плус надежта ти е перманентна, а очекувањето ти е само за таа одредена цел.
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

Цели во животот Empty Re: Цели во животот

Пишување by REGINA Чет Апр 09, 2009 9:04 pm

The Breaking Dawn напиша:нејкам да си го планирам животов се мојт да се десит.
единствена цел - да станам некој и нешо да изградам личност ко шо требит
требит да знајш на кој начин да станиш некој и нешо, а не то да звучит само ко желба(пр. демек ќе станам успешна личност ухуууу бла бла, а некој ко ќе те прашат како ќе станиш таква личност ти да останиш со подотворена уста пошо незнајш да му одговориш) значи требит планирање.
Болиглава напиша:
Рокси напиша:А разочарувањето е најмало (или никакво) кога НЕ очекуваме туку се надеваме.
Овие две да ги наречам состојби се многу блиски, но различни се.
Не се можеби исти вака ко изрази, ама се сведвет на исто. Јас би рекол: Имај верба ама не се надевај. Надежта ја ставам во ист кош со големите очекувања.
За ова Рокси е во право
Еве и доказ:

Надевај се, но не очекувај.
Мислиш нема разлика? Има. Надежта го намалува стресот, а очекувањето го зголемува. Кога на нешто се надеваш, гледаш напред и со своите позитивни вибрации придонесуваш тоа да се исполни. Но, кога нешто очекуваш, тогаш постои голема можност да се разочараш ако очекувањето не се исполни.Особено ако очекувањето ти зависи од други луѓе.
REGINA
REGINA
my way... or no way!
my way... or no way!

Age : 33
Број на мислења : 914
Хоби(работа) : Ваѓање луѓе од такт.

Вратете се на почетокот Go down

Цели во животот Empty Re: Цели во животот

Пишување by The Breaking Dawn Чет Апр 09, 2009 9:38 pm

REGINA напиша:
The Breaking Dawn напиша:нејкам да си го планирам животов се мојт да се десит.
единствена цел - да станам некој и нешо да изградам личност ко шо требит
требит да знајш на кој начин да станиш некој и нешо, а не то да звучит само ко желба(пр. демек ќе станам успешна личност ухуууу бла бла, а некој ко ќе те прашат како ќе станиш таква личност ти да останиш со подотворена уста пошо незнајш да му одговориш) значи требит планирање.


confused
то зависит од личноста.
не ме знајш не знајш како би реагирала и како го сфакам јас то.
запознај ме па процени ме. Surprised
The Breaking Dawn
The Breaking Dawn
Модератор
Модератор

Age : 31
Број на мислења : 1107

Вратете се на почетокот Go down

Цели во животот Empty Re: Цели во животот

Пишување by Рокси Пет Апр 10, 2009 1:26 pm

тенкс реџина на поддршката
Рокси
Рокси
Нејкам ништо
Нејкам ништо

Age : 30
Број на мислења : 517

Вратете се на почетокот Go down

Цели во животот Empty Re: Цели во животот

Пишување by Bleak Пет Апр 10, 2009 8:10 pm

Се согласвам со Реџина за болдираноно во последниот нејзин пост... иначе јас секогаш се надевам а не очекувам нишо... Very Happy
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 33
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Цели во животот Empty Re: Цели во животот

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот