Адаптер Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Памтило и злопамтило.

+3
REGINA
malina
kojgode
7 posters

Go down

Памтило и злопамтило. Empty Памтило и злопамтило.

Пишување by kojgode Чет Мар 05, 2009 10:04 pm

Која е разликата помеѓу памтило и злопамтило? Дали некој знае? Или можеби зборот памтило е некој новосоздаден збор од младата македонска интелегенција?
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 33
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Памтило и злопамтило. Empty Re: Памтило и злопамтило.

Пишување by malina Чет Мар 05, 2009 10:07 pm

мислам дека е злопамтило е правиот збор,а сега зборот памтило се користит како збор со кој би објаснале како некој памтити се и ништо не мојт да му избегат иако не е најсоодветен
malina
malina
Адаптериште

Age : 32
Број на мислења : 384
Хоби(работа) : .
Забавен? : понекогаш и зависи за кого

Вратете се на почетокот Go down

Памтило и злопамтило. Empty Re: Памтило и злопамтило.

Пишување by REGINA Чет Мар 05, 2009 10:10 pm

ам би требало злопамтило да е некој шо си му згрешил нешо, а ќе ти вратит дур од ко ќе заборајш шо си му напрајл.
а памтило е поширок поим, то би било некој со прејака меморија и за добро и за лошо. така да злопамтилото влегува во групата на памтило, со осврт на меморијата за лошите работи... хахах се сплеткав, изгуби смисла ова... ај јбг
REGINA
REGINA
my way... or no way!
my way... or no way!

Age : 33
Број на мислења : 914
Хоби(работа) : Ваѓање луѓе од такт.

Вратете се на почетокот Go down

Памтило и злопамтило. Empty Re: Памтило и злопамтило.

Пишување by Џајко Чет Мар 05, 2009 10:27 pm

хахааааааа
Џајко
Џајко
addicted to beautiful days

Age : 33
Број на мислења : 950
Хоби(работа) : flying
Забавен? : можеби

Вратете се на почетокот Go down

Памтило и злопамтило. Empty Re: Памтило и злопамтило.

Пишување by Наташа Чет Мар 05, 2009 11:17 pm

REGINA напиша: така да злопамтилото влегува во групата на памтило
Колку смешно звучит Laughing
Иначе, ваљда памтило е чоек све шо памтит и убо и неубо, а злопамтило само неубо. sunny sunny sunny
Наташа
Наташа
Модератор
Модератор

Age : 31
Број на мислења : 472

Вратете се на почетокот Go down

Памтило и злопамтило. Empty Re: Памтило и злопамтило.

Пишување by The Breaking Dawn Чет Мар 05, 2009 11:31 pm

злопамтило е дел од памтило валда
злопамтило е негативно
а памтило е секакво Razz:P
The Breaking Dawn
The Breaking Dawn
Модератор
Модератор

Age : 31
Број на мислења : 1107

Вратете се на почетокот Go down

Памтило и злопамтило. Empty Re: Памтило и злопамтило.

Пишување by Џајко Пет Мар 06, 2009 12:26 am

The Breaking Dawn напиша:злопамтило е дел од памтило валда
злопамтило е негативно
а памтило е секакво Razz:P
а добро памтило е позитивно?
Џајко
Џајко
addicted to beautiful days

Age : 33
Број на мислења : 950
Хоби(работа) : flying
Забавен? : можеби

Вратете се на почетокот Go down

Памтило и злопамтило. Empty Re: Памтило и злопамтило.

Пишување by Bleak Пет Мар 06, 2009 12:37 am

Многу добро памтило иам посебно ко ќе ми напрајт некој добро и секогаш со добро враќам... а лошо скоро секогаш заборавам.... да беше лошото наменето за да се памтит не ќе се викаше лошо... греота е дел од меморијава од мозокоф да ми зафаќат... Smile
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 33
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Памтило и злопамтило. Empty Re: Памтило и злопамтило.

Пишување by Bleak Пет Мар 06, 2009 12:42 am

Џајко напиша:а добро памтило е позитивно?

според мене памтило е општ израз за чоек со добро памтење... и така... јас можам да кажам дека сум памтило секакви глупости памтам... Laughing
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 33
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Памтило и злопамтило. Empty Re: Памтило и злопамтило.

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот