Адаптер Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

2012

+6
xpert
корун
Golub-Samoubica
hollow
zzz
kojgode
10 posters

Go down

2012 Empty 2012

Пишување by kojgode Нед Фед 08, 2009 10:26 pm

Тие што барале по книги/интернет нешто околу мистериите на античкиот свет (конкретно Средна Америка - Маите, Египет, Блиски Исток - Сумерите) веројатно наишле на бројот, односно годината 2012.
Јас, како човек кој во последниве 4 години знаел да посвети по ден-два (некогаш и повеќе) барајќи било какви информации за разни Атлантиди, пирамиди ваму и таму итн итн, можам да кажам дека бројката 2012 ја имам видено прилично многу пати. Се’ до пред една година не знаев што значи, а и тогаш, кога дознав – не ми се веруваше многу, бидејќи беше спомната во област за која немав претходни знаења, а врска немав како би можела да биде поврзана со тоа што го барав.

Секаде каде што прочитав, годината 2012 се спомнува како многу важна (читај - најважна) година.
Се’ почнува од Маите, и нивниот календар, кој и ден-денес се смета за најточниот календар некогаш направен, поради тоа што се заснова на движењето на небесните тела (главно Сонцето, Меркур и Венера).
Имено, Маите си развиле нивен систем на сметање на времето..

Број на денови / Израз
1 / Kin
20 / Uinal
360 / Tun
7200 / Katun
144000 / Baktun

.. а за почетен датум на својот календар го одредиле 11 август 3114 година п.н.е.
Системот, т.е. начинот на запишување е прилично интересен. На пример, 5.16.0.7.0 значи 5х144,000 + 16х7200 + 0х360 + 7х20 + 0х1, што е еднакво на 835,340 денови од започнувањето на календарот.
Е тука е интересниот дел. Според Маите, календарот завршува со 13тиот бактун (Baktun), што значи 1,872,000 денови од почетокот на календарот, или 21 декември 2012 година, денот на зимската рамноденица. Не е јасно и тоа како успеале толку прецизно да погодат кога е рамноденицата, кога немале нели денови, месеци, години, туку само бројки.
Баш и не се потрудиле да објаснат што потоа.. значи, не се знае што значи според Маите крајот на календарот. Крај на светот? Ху ноус?
Најс до тука, а? (=
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 33
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

2012 Empty Re: 2012

Пишување by zzz Нед Фед 08, 2009 10:36 pm

најс најс баш прет некој ден бараф за ова 2012 ама нишо не најдоф и ево сега от којгоде мн убо објаснато ама имат време ке видиме дали биле во право
zzz
zzz
Солиден Адаптер

Age : 32
Број на мислења : 174

Вратете се на почетокот Go down

2012 Empty Re: 2012

Пишување by hollow Нед Фед 08, 2009 11:22 pm

Едно време бев запечен со ова баш ме интересират шо ке се десит
hollow
hollow
Шуко утикач
Шуко утикач

Age : 33
Број на мислења : 348
Хоби(работа) : Бричење костени

Вратете се на почетокот Go down

2012 Empty Re: 2012

Пишување by Golub-Samoubica Нед Фед 08, 2009 11:22 pm

А рачунај и шо приметив за 2012 година: 20+1+2=23 (а за бројоов 23 нуменоролозиве викет као демек сите несреќи на светот се некако поврзани со овај број.)
Golub-Samoubica
Golub-Samoubica
Солиден Адаптер

Age : 33
Број на мислења : 125
Хоби(работа) : Masturbiram pred kompjuter
Забавен? : Uf uste prasvis

Вратете се на почетокот Go down

2012 Empty Re: 2012

Пишување by корун Пон Фед 09, 2009 12:49 pm

24 + 3 * 01 + 22 = 23

Иначе имат на јутуп документарци за ова дата ко на пример:
гледајте ги сите дела ак сте заинтересирани...
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 32
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

2012 Empty Re: 2012

Пишување by xpert Пон Фед 09, 2009 1:41 pm

Имам слушано и други вакви работи... предвидвеа и дека метеор ке паднит на земјава пред 2 години и уште 300 гупости така да многу многу не вервам на вакви работи. Па чак и да се десит ова сите ке ојме по фира.
xpert
xpert
Солиден Адаптер

Age : 32
Број на мислења : 104

Вратете се на почетокот Go down

2012 Empty Re: 2012

Пишување by noviot Пон Фед 09, 2009 1:43 pm

да не се мамиме ... само Чак Норис мојт да ја уништит земјава
noviot
noviot
Чудотворецот
Чудотворецот

Age : 74
Број на мислења : 299
Хоби(работа) : meteorolog

Вратете се на почетокот Go down

2012 Empty Re: 2012

Пишување by xpert Пон Фед 09, 2009 1:48 pm

И да преживејт во 2012.
xpert
xpert
Солиден Адаптер

Age : 32
Број на мислења : 104

Вратете се на почетокот Go down

2012 Empty Re: 2012

Пишување by корун Пон Фед 09, 2009 10:08 pm

Абе резултативе од експериментов во швицарска во 1012 ке се осетет, сеа мислете му ја.
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 32
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

2012 Empty Re: 2012

Пишување by noviot Вто Фед 10, 2009 2:40 am

корун напиша:Абе резултативе од експериментов во швицарска во 1012 ке се осетет, сеа мислете му ја.
да бе то јас сеа , ке му ја мислам за 2012 , ко можам да си решавам математика задачи...
noviot
noviot
Чудотворецот
Чудотворецот

Age : 74
Број на мислења : 299
Хоби(работа) : meteorolog

Вратете се на почетокот Go down

2012 Empty Re: 2012

Пишување by корун Вто Фед 10, 2009 11:37 am

Брат4е сите збирки ке изгорет 2012...
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 32
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

2012 Empty Re: 2012

Пишување by hollow Вто Фед 10, 2009 12:19 pm

корун напиша:Брат4е сите збирки ке изгорет 2012...
Ууу скраја да е шо ке прајме тогаш
hollow
hollow
Шуко утикач
Шуко утикач

Age : 33
Број на мислења : 348
Хоби(работа) : Бричење костени

Вратете се на почетокот Go down

2012 Empty Re: 2012

Пишување by kojgode Вто Фед 10, 2009 12:51 pm

Ќе го бараме Чачор. Во глана имат неколку збирки сигурно со задачи со бројки со 12 децимали и под трети корен сите тие.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 33
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

2012 Empty Re: 2012

Пишување by Bleak Пет Фед 13, 2009 8:16 pm

е вака сеа да се разбериме имаше на нет демек дека кун средината на 2009 на небото ќе се гледала Нибиру планетата ко звезда со чудна и поинаква боја од другите звезди и поинакоф сјај. Нибиру е голема планета со доста голем дијаметар шо значи ќе пшоминела 2012 меѓу земјата и марс или венера не сум сигурен иам забораено па ќе видиме дал ќе се забележит то нешо. Ама јас мислам халеева комета чим не избегна ќе не избегнит и нибиру. Не е будала во Чак Норис да удрит afro
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 33
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

2012 Empty Re: 2012

Пишување by malina Саб Фед 14, 2009 7:26 pm

Се ќе биде добро.Не се замарам шо бидит бидит,а ако се десит нешто во моментот на смртта сакам да сум со тие шо ги сакам
malina
malina
Адаптериште

Age : 32
Број на мислења : 384
Хоби(работа) : .
Забавен? : понекогаш и зависи за кого

Вратете се на почетокот Go down

2012 Empty Re: 2012

Пишување by METALBOY Сре Мар 18, 2009 10:14 pm

се најубо Very Happy
METALBOY
METALBOY
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 992
Хоби(работа) : офтопик
Забавен? : Не, забрзан

Вратете се на почетокот Go down

2012 Empty Re: 2012

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот