Адаптер Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Патриотизам и Национализам

+5
МаКсач
STIFLER
комшивка
mitan
pankerishte
9 posters

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Патриотизам и Национализам Empty Патриотизам и Национализам

Пишување by pankerishte Чет Фед 05, 2009 5:56 pm

Поради големата исфрустрираност,предизвикана од големиот број на "патриоти" на форумов решив да ја отворам темава и да ви дадам приказ и дефиниција што е патриотизам а што е национализам.

Под поимот патриотизам се подразбира изразување љубов,почитување спрема татковината не НАЦИЈАТА.
Под ова разбираме почитување на местата каде што живееме,почитување на културата и обичаите,традиционалната музика,хероите од минатото,запознавање со историјата и почитување на сите граѓани кои што го уживаат правото на слободно изразување во МАКЕДОНИЈА.
Потоа носење прешивачи,маици,капи,шалови со одредени културно историски симболи.

Под НАЦИОНАЛИЗАМ подразбираме величење на супериорноста на својата НАЦИЈА спрема инфериорните.Во случајов Македонци-албанци.
Потценување на определени народи во нивната не способност.
Носење прешивачи,маици,логоа со симболот на определени држави и нации ПРЕШКРТАНО.
Провокации кон малцинства и етничка нетолерантност.Слепо верување во херои од понов датум и не возприемање на нови идеи.
И нашиот случај мразење на Комшиите(Срби,Бугари,Грци,Албанци)

ВО овие 2 ТОЧКИ не спаѓаат луѓе со БУГАРСКИ ПАСОШИ и ПАТНИ ИСПРАВИ,анархисти и анти патриоти,малцинства,етнички заедници.

Благодарам однапред.
Епа сега коментирајте во која група се пронајдовте! Idea
pankerishte
pankerishte
Куропецач
Куропецач

Age : 35
Број на мислења : 601
Хоби(работа) : Метење,Чистење Улици
Забавен? : Да

http://www.myspace.com/komunalnahigena

Вратете се на почетокот Go down

Патриотизам и Национализам Empty Re: Патриотизам и Национализам

Пишување by ?????? Пет Фед 06, 2009 8:28 pm

Е Панкер алал да ти е за темава.... Баш сакам да видам колку се расположени луѓево за ваков разговор!!! Сите сме свесни дека во нашава држава ни е потребно едно партиско радикално националистички десно ориентирано крило кое ќе ги доведе работоте во најдобар ред!!! Македонија ЗАСЕКОГАШ!!! Cool

??????
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Патриотизам и Национализам Empty Re: Патриотизам и Национализам

Пишување by pankerishte Пет Фед 06, 2009 8:59 pm

Па правилната ориентација на ВМРО е таа. Партија за МАКЕДОНСКО Национално Единство.
Е сега што успеа еден Љубчо Георгиевски да ја заебит што е бугар по крф јбг.
Ке се средет работите за некое време.Пошто Ултра Десница е таа само кај нас.Неаме друга.
Ти знајш дека секогаш ке се бориме против луѓето што го изпревртија и излажираја името Македонско и плукаа по него.

Ultras Ultras Ultras Forever!!!
Вардар Егеј ПИРИН МАКЕДОНСКИ !!!
pankerishte
pankerishte
Куропецач
Куропецач

Age : 35
Број на мислења : 601
Хоби(работа) : Метење,Чистење Улици
Забавен? : Да

http://www.myspace.com/komunalnahigena

Вратете се на почетокот Go down

Патриотизам и Национализам Empty Re: Патриотизам и Национализам

Пишување by ?????? Пет Фед 06, 2009 9:04 pm

Salute!! немам зборови за излагањево!!! камо сите да беа вака настроени! ULTRAS FORREVER!!!

??????
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Патриотизам и Национализам Empty Re: Патриотизам и Национализам

Пишување by mitan Пет Фед 06, 2009 9:15 pm

ај зш ја заклучија другана тема кај шо фантом се тврдит како голем
патриот....ако си толку голем патриот сигурно ги мразиш другиве
малцинства во државава(да не ги набројвам) од доното на душата...епа
ако е така (шо би требало да е) слободно јави ми се и заедно ке ојме ке
тепаме (други малцинства) да го докажиме твојот патриотизам....ако си
патриот ке го напрајш то...или???!?!?!?!
mitan
mitan
Адаптериште

Age : 33
Број на мислења : 352
Хоби(работа) : spienje
Забавен? : za kogo kako

Вратете се на почетокот Go down

Патриотизам и Национализам Empty Re: Патриотизам и Национализам

Пишување by комшивка Пет Фед 06, 2009 9:16 pm

Епа јас си ја сакам и татковинава и нацијава.. И секогаш ќе го имам истото мислење (незнам чиво беше) - Македонија на Македонците!
комшивка
комшивка
Адаптериште

Age : 33
Број на мислења : 846

Вратете се на почетокот Go down

Патриотизам и Национализам Empty Re: Патриотизам и Национализам

Пишување by ?????? Пет Фед 06, 2009 9:18 pm

то е бе ............. фантом ке си се докажит ........ некогаш.....

??????
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Патриотизам и Национализам Empty Re: Патриотизам и Национализам

Пишување by pankerishte Пет Фед 06, 2009 9:41 pm

mitan напиша:ај зш ја заклучија другана тема кај шо фантом се тврдит како голем
патриот....ако си толку голем патриот сигурно ги мразиш другиве
малцинства во државава(да не ги набројвам) од доното на душата...епа
ако е така (шо би требало да е) слободно јави ми се и заедно ке ојме ке
тепаме (други малцинства) да го докажиме твојот патриотизам....ако си
патриот ке го напрајш то...или???!?!?!?!

Te молам прво прочитајте го насловот на темата. Има разлика Патриот-Националист.
Затоа и ја отворив.Ако е патриот има едно нешто ако си националист е друго нешто.
Да разграничиме во која категорија се наоѓаме.
Јас сум нешто измеѓу прва и втора категорија.Не пре екстремно Twisted Evil Cool
pankerishte
pankerishte
Куропецач
Куропецач

Age : 35
Број на мислења : 601
Хоби(работа) : Метење,Чистење Улици
Забавен? : Да

http://www.myspace.com/komunalnahigena

Вратете се на почетокот Go down

Патриотизам и Национализам Empty Re: Патриотизам и Национализам

Пишување by STIFLER Пет Фед 06, 2009 10:50 pm

Daj Nie Sme Deca i Netrebit da ne zamaret vakvi raboti pa aj stajte ja temava fkorpa samo dovedvit do konflik nishto drugo a tebe panker izgleda to ti e celta...
STIFLER
STIFLER
Чомо
Чомо

Age : 33
Број на мислења : 225

Вратете се на почетокот Go down

Патриотизам и Национализам Empty Re: Патриотизам и Национализам

Пишување by pankerishte Пет Фед 06, 2009 11:12 pm

STIFLER напиша:Daj Nie Sme Deca i Netrebit da ne zamaret vakvi raboti pa aj stajte ja temava fkorpa samo dovedvit do konflik nishto drugo a tebe panker izgleda to ti e celta...
Абе ја прочита ти темата или?! Онака си коментираш на суво?!
Прочитај ја и види за што се работи,за категорија на луѓе.Пишува исјаснете се,а не убите се.
Ева...да целта ми е да се испокарам сите тука и ко ке се видиме на улица да се бијаме до крв,и да не может луѓе да излегуваат надвор пошто определени луѓе ке седат на определени места...и така цело време насилство.
Ако беше така не ке имав БРЕ другари што се Анархисти и Анти Патриоти !

Ај преиспитај се и види кој греши.
Иначе да,дете си.Ондак што бараш на форум за адолесценти!18имаш бре еј...ти и јас ако не се мешаме во политика,пензионери нека се мешаат па ке свршиме работа ! Suspect

И АКО ИМАШ НЕШТО ЛИЧНО ПРОТИВ МЕНЕ НЕМОЈ ДА МИ КЕНКАШ ПИШИ МИ ПРИВАТНА!
pankerishte
pankerishte
Куропецач
Куропецач

Age : 35
Број на мислења : 601
Хоби(работа) : Метење,Чистење Улици
Забавен? : Да

http://www.myspace.com/komunalnahigena

Вратете се на почетокот Go down

Патриотизам и Национализам Empty Re: Патриотизам и Национализам

Пишување by STIFLER Саб Фед 07, 2009 5:57 am

pankerishte напиша:
STIFLER напиша:Daj Nie Sme Deca i Netrebit da ne zamaret vakvi raboti pa aj stajte ja temava fkorpa samo dovedvit do konflik nishto drugo a tebe panker izgleda to ti e celta...
Абе ја прочита ти темата или?! Онака си коментираш на суво?!
Прочитај ја и види за што се работи,за категорија на луѓе.Пишува исјаснете се,а не убите се.
Ева...да целта ми е да се испокарам сите тука и ко ке се видиме на улица да се бијаме до крв,и да не может луѓе да излегуваат надвор пошто определени луѓе ке седат на определени места...и така цело време насилство.
Ако беше така не ке имав БРЕ другари што се Анархисти и Анти Патриоти !

Ај преиспитај се и види кој греши.
Иначе да,дете си.Ондак што бараш на форум за адолесценти!18имаш бре еј...ти и јас ако не се мешаме во политика,пензионери нека се мешаат па ке свршиме работа ! Suspect

И АКО ИМАШ НЕШТО ЛИЧНО ПРОТИВ МЕНЕ НЕМОЈ ДА МИ КЕНКАШ ПИШИ МИ ПРИВАТНА!
Bravo jak si(H) sekoja cest
STIFLER
STIFLER
Чомо
Чомо

Age : 33
Број на мислења : 225

Вратете се на почетокот Go down

Патриотизам и Национализам Empty Re: Патриотизам и Национализам

Пишување by pankerishte Саб Фед 07, 2009 5:25 pm

STIFLER напиша:
pankerishte напиша:
STIFLER напиша:Daj Nie Sme Deca i Netrebit da ne zamaret vakvi raboti pa aj stajte ja temava fkorpa samo dovedvit do konflik nishto drugo a tebe panker izgleda to ti e celta...
Абе ја прочита ти темата или?! Онака си коментираш на суво?!
Прочитај ја и види за што се работи,за категорија на луѓе.Пишува исјаснете се,а не убите се.
Ева...да целта ми е да се испокарам сите тука и ко ке се видиме на улица да се бијаме до крв,и да не может луѓе да излегуваат надвор пошто определени луѓе ке седат на определени места...и така цело време насилство.
Ако беше така не ке имав БРЕ другари што се Анархисти и Анти Патриоти !

Ај преиспитај се и види кој греши.
Иначе да,дете си.Ондак што бараш на форум за адолесценти!18имаш бре еј...ти и јас ако не се мешаме во политика,пензионери нека се мешаат па ке свршиме работа ! Suspect

И АКО ИМАШ НЕШТО ЛИЧНО ПРОТИВ МЕНЕ НЕМОЈ ДА МИ КЕНКАШ ПИШИ МИ ПРИВАТНА!
Bravo jak si(H) sekoja cest
Па се гледа кој провоцира сега.
Да јак сум и шо?(Х)
Се гледа по прекарот кој е паметен.(П) What a Faceхохохохохохо...П бе!
pankerishte
pankerishte
Куропецач
Куропецач

Age : 35
Број на мислења : 601
Хоби(работа) : Метење,Чистење Улици
Забавен? : Да

http://www.myspace.com/komunalnahigena

Вратете се на почетокот Go down

Патриотизам и Национализам Empty Re: Патриотизам и Национализам

Пишување by STIFLER Саб Фед 07, 2009 6:32 pm

Се гледа по прекарот кој е паметен.(П) What a Faceхохохохохохо...П бе![/quote]
posle ova jasno e sve!
STIFLER
STIFLER
Чомо
Чомо

Age : 33
Број на мислења : 225

Вратете се на почетокот Go down

Патриотизам и Национализам Empty Re: Патриотизам и Национализам

Пишување by pankerishte Саб Фед 07, 2009 6:33 pm

STIFLER напиша:Се гледа по прекарот кој е паметен.(П) What a Faceхохохохохохо...П бе!
posle ova jasno e sve![/quote]
Па сфативме де нормално. Twisted Evil
pankerishte
pankerishte
Куропецач
Куропецач

Age : 35
Број на мислења : 601
Хоби(работа) : Метење,Чистење Улици
Забавен? : Да

http://www.myspace.com/komunalnahigena

Вратете се на почетокот Go down

Патриотизам и Национализам Empty Re: Патриотизам и Национализам

Пишување by STIFLER Нед Фед 08, 2009 4:27 am

pankerishte напиша:
STIFLER напиша:Се гледа по прекарот кој е паметен.(П) What a Faceхохохохохохо...П бе!
posle ova jasno e sve!
Па сфативме де нормално. Twisted Evil[/quote]
сфативме ? koj ste vie?
STIFLER
STIFLER
Чомо
Чомо

Age : 33
Број на мислења : 225

Вратете се на почетокот Go down

Патриотизам и Национализам Empty Re: Патриотизам и Национализам

Пишување by pankerishte Нед Фед 08, 2009 3:37 pm

Па цел форум! Twisted Evil
pankerishte
pankerishte
Куропецач
Куропецач

Age : 35
Број на мислења : 601
Хоби(работа) : Метење,Чистење Улици
Забавен? : Да

http://www.myspace.com/komunalnahigena

Вратете се на почетокот Go down

Патриотизам и Национализам Empty Re: Патриотизам и Национализам

Пишување by STIFLER Нед Фед 08, 2009 5:21 pm

pankerishte напиша:Па цел форум! Twisted Evil
Abe ti si bil epten ojden koj forum ne gledash deka so site se raspravash pak cel forum oh lele Cool Cool
STIFLER
STIFLER
Чомо
Чомо

Age : 33
Број на мислења : 225

Вратете се на почетокот Go down

Патриотизам и Национализам Empty Re: Патриотизам и Национализам

Пишување by pankerishte Нед Фед 08, 2009 7:08 pm

STIFLER напиша:
pankerishte напиша:Па цел форум! Twisted Evil
Abe ti si bil epten ojden koj forum ne gledash deka so site se raspravash pak cel forum oh lele Cool Cool
Не навредви!!! Лешпер еден! Evil or Very Mad
Иначе се знам до голем дел луѓе од фоурмов !
Ако мислиш дека со некој сум се расправал прашај па ке вииш дека сум се заебавал!
pankerishte
pankerishte
Куропецач
Куропецач

Age : 35
Број на мислења : 601
Хоби(работа) : Метење,Чистење Улици
Забавен? : Да

http://www.myspace.com/komunalnahigena

Вратете се на почетокот Go down

Патриотизам и Национализам Empty Re: Патриотизам и Национализам

Пишување by STIFLER Нед Фед 08, 2009 7:22 pm

Jas se znam so site i?
STIFLER
STIFLER
Чомо
Чомо

Age : 33
Број на мислења : 225

Вратете се на почетокот Go down

Патриотизам и Национализам Empty Re: Патриотизам и Национализам

Пишување by pankerishte Нед Фед 08, 2009 11:49 pm

STIFLER напиша:Jas se znam so site i?
Ондак не навредви.
pankerishte
pankerishte
Куропецач
Куропецач

Age : 35
Број на мислења : 601
Хоби(работа) : Метење,Чистење Улици
Забавен? : Да

http://www.myspace.com/komunalnahigena

Вратете се на почетокот Go down

Патриотизам и Национализам Empty Re: Патриотизам и Национализам

Пишување by МаКсач Саб Фед 14, 2009 1:41 pm

национализам
како општествено-политичко и културно движење на граѓанската класа што се бори за будење на националната свест, за заштита на националните права и за создавање на национална држава;


патриотизам
љубов кон татковината, родољубие.


Две сродни чувства и важни за основа една држава Cool
МаКсач
МаКсач
Адаптер во подем

Age : 31
Број на мислења : 82

Вратете се на почетокот Go down

Патриотизам и Национализам Empty Re: Патриотизам и Национализам

Пишување by Bleak Вто Мар 24, 2009 1:00 pm

Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 33
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Патриотизам и Национализам Empty Re: Патриотизам и Национализам

Пишување by Четкар Саб Aвг 08, 2009 8:42 pm

јас сум националиста патриот.
Четкар
Четкар
Шегамен

Age : 34
Број на мислења : 89
Хоби(работа) : неам. криза е.
Забавен? : најпојќе од сите на форумов.

Вратете се на почетокот Go down

Патриотизам и Национализам Empty Re: Патриотизам и Национализам

Пишување by Азра Нед Aвг 09, 2009 2:12 pm

прво, треба сериозно модерирање овде (мораФ)
второ, дефиницијата за национализам во почетниот пост е .... за греота. МаКсач некако поубо ја беше кажал работава.

не мешајте национализам со шовинизам, фашизам и таканатамунизам.


како што рече Горазд Чаповски, ќе го парафразирам:
`дали јас сум грешен што ја сакам и бранам мојата земја, мојата нација, традицијата, потеклото, корените? моето оружје се зборовите и музиката, со нив покажувам колку ја сакам земјата и дека ќе ја бранам од напади, од интернет војната што се води изминативе 5 години меѓу Грција и Македонија. Зошто сум нападнат оти го бранам своето? Па јас не напаѓам, не негирам туѓо! само реагирам...`

тврдокорен патриот и националист
Македонија вечна! Македонија обединета!
Азра
Азра
Адаптер во подем

Age : 39
Број на мислења : 41
Хоби(работа) : мазохист
Забавен? : скроз

Вратете се на почетокот Go down

Патриотизам и Национализам Empty Re: Патриотизам и Национализам

Пишување by Четкар Нед Aвг 09, 2009 6:03 pm

А знајте вие шо е МАКТЕОН?
Четкар
Четкар
Шегамен

Age : 34
Број на мислења : 89
Хоби(работа) : неам. криза е.
Забавен? : најпојќе од сите на форумов.

Вратете се на почетокот Go down

Патриотизам и Национализам Empty Re: Патриотизам и Национализам

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот