Адаптер Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Матура

+13
METALBOY
PhiLL * E
REGINA
tHeJunKy
folder
The Breaking Dawn
Mary Jane
Bleak
Marej
Lastojca
hollow
kojgode
корун
17 posters

Go down

Матура Empty Матура

Пишување by корун Вто Фед 03, 2009 10:30 pm

Господата од повисоките разреди ако можит да ни кажит кои се нивните фпечатоци од подготовката за матура нашкола ако воопшто ја имат... Исто така и некоја генерална дискусија за матура, ваши мислења, впечатоци од лани. А мојме и масовни протести да организираме.
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 32
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Матура Empty Re: Матура

Пишување by kojgode Вто Фед 03, 2009 10:36 pm

Јас мислам на Чачор да му дајме линк од форумов и све можно ќе знајме за матурата во Македонија па чак и од Словенија, Англија и други држави. И многу се нервирам професориве шо се преокупирани со то се радвет нешто. И проектна активност планирам за роботи да прам ак ми ја зејт некој темава ќе го банирам. Cool
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 33
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Матура Empty Re: Матура

Пишување by hollow Вто Фед 03, 2009 10:52 pm

Јас за стрелаштво ке прам проектна а од предмети уште незнам шо ке одберам само знам сигурно немат да зеам математика
hollow
hollow
Шуко утикач
Шуко утикач

Age : 33
Број на мислења : 348
Хоби(работа) : Бричење костени

Вратете се на почетокот Go down

Матура Empty Re: Матура

Пишување by Lastojca Вто Фед 03, 2009 11:13 pm

kojgode напиша:Јас мислам на Чачор да му дајме линк од форумов и све можно ќе знајме за матурата во Македонија па чак и од Словенија, Англија и други држави.

да да и за Америка и Швајцарија ти е она стручно информиран а за другиве чисто аматерски./..јас уште не знам точно дали ќе ги земам тие предмети шо мислам битно имам план..и мислам дека ке положам ..се надевам
Lastojca
Lastojca
Адаптериште

Age : 32
Број на мислења : 847

Вратете се на почетокот Go down

Матура Empty Re: Матура

Пишување by Marej Вто Фед 03, 2009 11:15 pm

И да не заборајте дека ние не сме живи суштества туку КАНДИДАТИ ЗА ОСТВАРУВАЊЕ НА НЕКОЈ СТАТИСТИЧКИ ИСТРАЖУВАЊА.
Marej
Marej
Модератор
Модератор

Age : 33
Број на мислења : 986
Забавен? : ултра

Вратете се на почетокот Go down

Матура Empty Re: Матура

Пишување by Bleak Чет Фед 05, 2009 12:03 am

Нашкола муцон освен англиски и класнана математика онака интензивно посветено внимание за матурава, кај други профеосри нишо ич се жалет како ќе сме ја полагале матурава а никако конкретни информации да ни дает 

Иначе ќе полагам македонски, математика - основно ниво, англиски, програмирање и проектна изработка на софтвер за различна намена во Делфи 5 и то 
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 33
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Матура Empty Re: Матура

Пишување by Mary Jane Чет Фед 05, 2009 12:07 am

Bleak напиша:Нашкола муцон освен англиски и класнана математика онака интензивно посветено внимание за матурава, кај други профеосри нишо ич се жалет како ќе сме ја полагале матурава а никако конкретни информации да ни дает

Иначе ќе полагам македонски, математика - основно ниво, англиски, програмирање и проектна изработка на софтвер за различна намена во Делфи 5 и то

Блазе си ви, а кај нас ко само за матура да се учит. Сите професори само за матура одделуваат 5 мин од секој час.

Не знам линков колку ќе ви користи.
http://www.bro.gov.mk/podracje/ispiti/drzavnamatura.html
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

Матура Empty Re: Матура

Пишување by The Breaking Dawn Саб Фед 21, 2009 9:46 pm

појке пљампет за матурата отколку шо не спремет...Razz
The Breaking Dawn
The Breaking Dawn
Модератор
Модератор

Age : 31
Број на мислења : 1107

Вратете се на почетокот Go down

Матура Empty Re: Матура

Пишување by folder Нед Фед 22, 2009 10:29 am

Незнам за Чачор ама Ангел/ПиСи све знајт така да на ПиСи коке ојме ке му дајме линк од форумов... Twisted Evil
folder
folder
Nightfall goingOn...

Age : 32
Број на мислења : 380
Хоби(работа) : DJ

http://www.myspace.com/dj_f0lder

Вратете се на почетокот Go down

Матура Empty Re: Матура

Пишување by tHeJunKy Нед Фед 22, 2009 3:17 pm

The Breaking Dawn напиша:појке пљампет за матурата отколку шо не спремет...Razz

многи вистинито и многу жалосно...хехе. истото важит и за испитиве на крај година...
tHeJunKy
tHeJunKy
Модератор
Модератор

Age : 114
Број на мислења : 759
Хоби(работа) : Гитара, фотографирање, компонирање...
Забавен? : Сто.

Вратете се на почетокот Go down

Матура Empty Re: Матура

Пишување by REGINA Пет Фед 27, 2009 7:54 pm

матурава е пиши пропало... за нас Razz

претешко е да го е***... уш сеа почнав да се спремам за интерниве во јуни... а за екстерниве дури од септемврито...

ај ќе поминит... ухуууууу ама прво славењето ххехеххе... требит да е јако (само на то мислам)
REGINA
REGINA
my way... or no way!
my way... or no way!

Age : 33
Број на мислења : 914
Хоби(работа) : Ваѓање луѓе од такт.

Вратете се на почетокот Go down

Матура Empty Re: Матура

Пишување by PhiLL * E Пет Фед 27, 2009 10:33 pm

јас кажав за матурава шо иам да кажам ....
PhiLL * E
PhiLL * E
Набилдан Мултивитамин
Набилдан Мултивитамин

Age : 32
Број на мислења : 350
Хоби(работа) : rabotam da....Zashto?
Забавен? : sekako deka sum zabaven...

Вратете се на почетокот Go down

Матура Empty Re: Матура

Пишување by METALBOY Пон Мар 23, 2009 11:19 am

шо туку се занесвет тро учиме цела година и то небеше доста и ај сега за сиве години да повториме, ај можда ке ја укинет дур да дојдам јас на ред, оптимист сум!!!
METALBOY
METALBOY
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 992
Хоби(работа) : офтопик
Забавен? : Не, забрзан

Вратете се на почетокот Go down

Матура Empty Re: Матура

Пишување by malina Пон Мар 23, 2009 10:26 pm

Ај бе во нашава држава ништ не се знајт дур стигниме ние можда ќе ја укинет
malina
malina
Адаптериште

Age : 32
Број на мислења : 384
Хоби(работа) : .
Забавен? : понекогаш и зависи за кого

Вратете се на почетокот Go down

Матура Empty Re: Матура

Пишување by Lastojca Пон Мар 23, 2009 11:08 pm

можит некој шо знајт да ми кажит нашава генерација колку предмети ке полагаме точно? само слушам муабети различни од секаде
Lastojca
Lastojca
Адаптериште

Age : 32
Број на мислења : 847

Вратете се на почетокот Go down

Матура Empty Re: Матура

Пишување by Marej Пон Мар 23, 2009 11:57 pm

5.
Marej
Marej
Модератор
Модератор

Age : 33
Број на мислења : 986
Забавен? : ултра

Вратете се на почетокот Go down

Матура Empty Re: Матура

Пишување by Angelic Сре Окт 14, 2009 3:27 pm

Шо предмети ќе одберите за ектерното и интерното оценување?
и по кој предмет ќе браните проект?
Angelic
Angelic
ex Rainbow*

Age : 32
Број на мислења : 713

Вратете се на почетокот Go down

Матура Empty Re: Матура

Пишување by Џајко Сре Окт 14, 2009 3:28 pm

Да прашам една работа, проектов имат врска со то на шо факултет планираш да ојш?? Јас англиски одбрав.
Џајко
Џајко
addicted to beautiful days

Age : 33
Број на мислења : 950
Хоби(работа) : flying
Забавен? : можеби

Вратете се на почетокот Go down

Матура Empty Re: Матура

Пишување by Angelic Сре Окт 14, 2009 3:30 pm

Не, само според то како ќе ја одбраниш - толку поени добиваш. Максимум 8.

*

Како се сметаат поените од матурата и средниот успех..

60 бода од твојот досегашен успех.
40 бода од целокупните активности кои влегуваат во матурскииот испит.
Проектна задача=8 бода макс.
Македонски задолж.=8 бода
Изборен Англиски или Математика=8 бода.
Останатите бодови одат кај претходно избраните предмети.

и уште појасно...

Среден успех од сите 4 години * 12 = мах 60 поени
Оценка од прв екстерен * перцентилен ранг * 2 = мах 10 поени
Оценка од втор екстерен * перцентилен ранг * 2 = мах 10 поени
Оценка од прв интерен * 1,6 = мах 8 поени
Оценка од втор интерен * 1,6 = мах 8 поени
Оценка од проектна задача * 0,8 = мах 4 поени
Пример:
Прва година просек 4,5
втора година 4
трета 4,25
четврта 4,85
Среден успех е 4,4 и се множи со коефициент 12
4,4*12=52,8 поени од вкупно 60 за успехот
Македонски
добиваш на пример 4ка, оценката се множи со коефициент 2 и со
перцентилен ранг (од колку ученици од МАкедонија имаш подобар успех) да
речиме 70 %:
4*2*70% = 5,6 поени
истиот начин и за вториот екстерен;
А за интерните предмети оценката ти се множит со коефициент 1,6
Пример физика добиваш 3ка
3*1,6 = 4,8
А оценката од проектната задача се множи со коефициент 0,8
На пример добиваш оценка 5ка
5*0,8 = 4

*

јако а ?
Angelic
Angelic
ex Rainbow*

Age : 32
Број на мислења : 713

Вратете се на почетокот Go down

Матура Empty Re: Матура

Пишување by Џајко Сре Окт 14, 2009 3:32 pm

убаво.... :D
Џајко
Џајко
addicted to beautiful days

Age : 33
Број на мислења : 950
Хоби(работа) : flying
Забавен? : можеби

Вратете се на почетокот Go down

Матура Empty Re: Матура

Пишување by kojgode Сре Окт 14, 2009 4:41 pm

Maтематика, Македонски, Филозофија, Информатика е оа ќе зеам. Ако одам на електро. Ама секој втор шо знајт да уклучит мсн и шо ќе му/и речит татко му/и ако го завршиш ова работа ќе најш ојт таму така да многу ја губам желбава за електро.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 33
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Матура Empty Re: Матура

Пишување by комшивка Сре Окт 14, 2009 6:40 pm

јас од старт некако нејќам електро.. стварно кој и да прашаш од овие од природна залетани по електро синкир ова гимназија е, лесно е со врски.. незнам некако глупо ми е малце то. ок не очеквам за истиве да одет земјоделски ама.. Матура Icon_biggrin иначе размислувам јас уште за кој фак. па зато не знам ни предмети, освен мак и мат, ама некако не можам да се натерам да размислувам на таја тема.. ме мрзит Матура Icon_neutral
комшивка
комшивка
Адаптериште

Age : 33
Број на мислења : 846

Вратете се на почетокот Go down

Матура Empty Re: Матура

Пишување by Angelic Сре Окт 14, 2009 9:56 pm

Aбе сега мозокот пуштете го на пасење дури мојте, после сакале нејќеле ќе морат да мислите, да трчата по факсојне, да збесвите вкрај.
Angelic
Angelic
ex Rainbow*

Age : 32
Број на мислења : 713

Вратете се на почетокот Go down

Матура Empty Re: Матура

Пишување by корун Нед Aвг 01, 2010 8:27 pm

Шо напрајвте браќа и сестри?
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 32
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Матура Empty Re: Матура

Пишување by Marej Нед Aвг 01, 2010 8:37 pm

Убаво се покажавме и покрај нечленувањето во Ангеловата секта.
Marej
Marej
Модератор
Модератор

Age : 33
Број на мислења : 986
Забавен? : ултра

Вратете се на почетокот Go down

Матура Empty Re: Матура

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот