Адаптер Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Прво и второ дете различни?! ;)

+6
мирАл
корун
Mary Jane
pankerishte
T&T
The Breaking Dawn
10 posters

Go down

Прво и второ дете различни?! ;) Empty Прво и второ дете различни?! ;)

Пишување by The Breaking Dawn Пон Фед 02, 2009 7:52 pm

прочитајте и кажите шо мислите за ова?

Првите деца имаат поголема самодоверба,голем натпреварувачки дух и
доминантни се во споредба со последното дете во семејството. Поради тоа
првородените најчесто се главни на некоја позиција,совесни се,го
прифаќаат конвенционалниот морал, се идентификуваат со вредностите на
своите родители и се попослушни. Имаат успешна кариера, загрижени се за
својата положба, емоционално се напнати и сколни се кон бес. Ги
избегнуваат ризиците, особено во спортот и повеќе сакат пливање, тенис,
голф и други активности во кои нема контакт.
Второродените деца се разликуваат од првородените а во споредба со
нив,имааат помала самодоверба. Но, затоа се алтруисти, повеќе
сочувствуваат со туѓите чувства, а додека се мали повеќе се дружат со
другите(поголеми) деца. Овие луѓе имаат помала совест и помала желба за
освета од првородените. Подруштвени се и отворени се кон различни
искуства. Бунтовни се и сакаат да ризикуваат.
Психолозите утврдиле дека редот на раѓање е важен фактор според кој
родителите ја одредуваат улогата на децата во семејната драма.

имат уш нешто ак го интересират некој нек кажит
иначе јас сум второ дете и се најдвам во некои од работиве ама не вервам во ова..вие? Wink
The Breaking Dawn
The Breaking Dawn
Модератор
Модератор

Age : 31
Број на мислења : 1107

Вратете се на почетокот Go down

Прво и второ дете различни?! ;) Empty Re: Прво и второ дете различни?! ;)

Пишување by T&T Пон Фед 02, 2009 9:01 pm

И јас те најдов во некои од нив, а и себе се најдов во првите, ама сепак, ова е напишано во просек, шо и можда е точно, ама не секогаш.
Јас да, сум некогаш склона кон бес (нормално, ти го предизвиквиш), а ти си повеќе алтруист. Пак ќе ги спомнам тие пусти 100 денари Wink
T&T
T&T
Шмизла со без наводници
Шмизла со без наводници

Age : 34
Број на мислења : 663
Забавен? : е то би требало други да го кажат, иако сама си се сметам за луда и забавна (и нарцис)

Вратете се на почетокот Go down

Прво и второ дете различни?! ;) Empty Re: Прво и второ дете различни?! ;)

Пишување by pankerishte Пон Фед 02, 2009 9:13 pm

Се согласувам со тој што ја отворил темата дека се различни.
Али сепак јас сум второ дете во фамилија а се наоѓам во првата група.
хахахаха...чудно.. Very Happy
pankerishte
pankerishte
Куропецач
Куропецач

Age : 35
Број на мислења : 601
Хоби(работа) : Метење,Чистење Улици
Забавен? : Да

http://www.myspace.com/komunalnahigena

Вратете се на почетокот Go down

Прво и второ дете различни?! ;) Empty Re: Прво и второ дете различни?! ;)

Пишување by Mary Jane Пон Фед 02, 2009 9:19 pm

Генерално така е. Мислам дека работите се одвиваат на тој начин бидејќи првите деца се секогаш поразгалени за разлика од вторите. Сепак прво дете, прво искуство во одгледување, додека пак за второто дете, родителите секогаш се поопуштени, знаат што да (не) применат во воспитувањето...
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

Прво и второ дете различни?! ;) Empty Re: Прво и второ дете различни?! ;)

Пишување by корун Пон Фед 02, 2009 9:22 pm

Јас сум жив пример дека ова е малце измешано. Понашањето на второто дете зависит од првото то сум сигурен, само немат врска дека првото и второто морет да имет баш таков тек на развивање.
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 32
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Прво и второ дете различни?! ;) Empty Re: Прво и второ дете различни?! ;)

Пишување by мирАл Пон Фед 02, 2009 10:53 pm

Јас сум во то првото дете и се најдов во то дека сум мн паметен, мн успешна кариера.....
(шо се најде ти бе) Razz
мирАл
мирАл
lec dudat again!
lec dudat again!

Age : 32
Број на мислења : 708
Хоби(работа) : едрење
Забавен? : најзабавен

Вратете се на почетокот Go down

Прво и второ дете различни?! ;) Empty Re: Прво и второ дете различни?! ;)

Пишување by Bleak Вто Фед 03, 2009 12:04 am

The Breaking Dawn напиша:прочитајте и кажите шо мислите за ова?

Првите деца имаат поголема самодоверба,голем натпреварувачки дух и
доминантни се во споредба со последното дете во семејството. Поради тоа
првородените најчесто се главни на некоја позиција,совесни се,го
прифаќаат конвенционалниот морал, се идентификуваат со вредностите на
своите родители и се попослушни. Имаат успешна кариера, загрижени се за
својата положба, емоционално се напнати и сколни се кон бес. Ги
избегнуваат ризиците, особено во спортот и повеќе сакат пливање, тенис,
голф и други активности во кои нема контакт.
Второродените деца се разликуваат од првородените а во споредба со
нив,имааат помала самодоверба. Но, затоа се алтруисти, повеќе
сочувствуваат со туѓите чувства, а додека се мали повеќе се дружат со
другите(поголеми) деца. Овие луѓе имаат помала совест и помала желба за
освета од првородените. Подруштвени се и отворени се кон различни
искуства. Бунтовни се и сакаат да ризикуваат.
Психолозите утврдиле дека редот на раѓање е важен фактор според кој
родителите ја одредуваат улогата на децата во семејната драма.

имат уш нешто ак го интересират некој нек кажит
иначе јас сум второ дете и се најдвам во некои од работиве ама не вервам во ова..вие? Wink

Искрено мојве карактеристики се искомбинирани од двава случаи Smile
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 33
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Прво и второ дете различни?! ;) Empty Re: Прво и второ дете различни?! ;)

Пишување by Lastojca Вто Фед 03, 2009 12:07 am

се сложвам до негде...во главно така е.
Lastojca
Lastojca
Адаптериште

Age : 32
Број на мислења : 847

Вратете се на почетокот Go down

Прво и второ дете различни?! ;) Empty Re: Прво и второ дете различни?! ;)

Пишување by Master Вто Фед 03, 2009 1:00 am

Да се сложвам со ова.Ама!... Јас сум прво дете ама имам повеќе карактеристики на второ, имат и други фактори кои влијаеле тука ама да не навлегуваме сега во тоа.
Master
Master
Харатист!
Харатист!

Age : 33
Број на мислења : 957
Хоби(работа) : Вампир
Забавен? : тихххх

Вратете се на почетокот Go down

Прво и второ дете различни?! ;) Empty Re: Прво и второ дете различни?! ;)

Пишување by П. Вто Фед 03, 2009 9:46 pm

јас ваљда сум второ дете ама овие за првово ко појке да ме опишвет Smile
П.
П.
Солиден Адаптер

Age : 32
Број на мислења : 132

Вратете се на почетокот Go down

Прво и второ дете различни?! ;) Empty Re: Прво и второ дете различни?! ;)

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот