Адаптер Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Богат сиромав или сиромашен богаташ?

+6
корун
TONI
Master
мирАл
tHeJunKy
Наташа
10 posters

Go down

Богат сиромав или сиромашен богаташ? Empty Богат сиромав или сиромашен богаташ?

Пишување by Наташа Пет Јан 30, 2009 9:35 pm

Кинеска мудрост за парите ...

Со парите можеш ...
... да купиш куќа, но не и удобност;
... да купиш кревет, но не и сон;
... да купиш часовник, но не и време;
... да купиш книга, но не и знаење;
... да купиш функција, но не и почит;
... да купиш доктор, но не и здравје;
... да купиш душа, но не и живот;
... да купиш секс, но не и љубов.

Е сега, би живееле како сиромав човек исполнет со нематеријални задоволства, или повеќе би биле богаташ, да купувате све што можете да замислите но без среќа? Или може има такви богаташи среќни?
Наташа
Наташа
Модератор
Модератор

Age : 31
Број на мислења : 472

Вратете се на почетокот Go down

Богат сиромав или сиромашен богаташ? Empty Re: Богат сиромав или сиромашен богаташ?

Пишување by tHeJunKy Пет Јан 30, 2009 9:40 pm

тешко е да одлучиш дали ќе живејш ко сиромав или богат, све само по себе, произлегвит од нашите постапки. немојш ак посакаш да си богат, и оп пари Very Happy и то...
tHeJunKy
tHeJunKy
Модератор
Модератор

Age : 114
Број на мислења : 759
Хоби(работа) : Гитара, фотографирање, компонирање...
Забавен? : Сто.

Вратете се на почетокот Go down

Богат сиромав или сиромашен богаташ? Empty Re: Богат сиромав или сиромашен богаташ?

Пишување by мирАл Пет Јан 30, 2009 9:45 pm

Јас не можам да се одлучам ни за едното ни за другото и двете имаат доста недостатоци!! Мислам во реалниот живот не е све така Розево за да си сиромашен а срекен ко шо е прикажано по филмовите!!! Во денешно време ја нема онаа средна класа како порано, ни богати ни сиромашни туку само богати и сиромашни!!! А мислам дека е најдобро да припагаш на таа средна класа!
мирАл
мирАл
lec dudat again!
lec dudat again!

Age : 32
Број на мислења : 708
Хоби(работа) : едрење
Забавен? : најзабавен

Вратете се на почетокот Go down

Богат сиромав или сиромашен богаташ? Empty Re: Богат сиромав или сиромашен богаташ?

Пишување by Master Саб Јан 31, 2009 5:41 am

Јас дефинитивно ич не им обрнувам внимание на парите, едноставно доаѓаат и си одат, ама повеќе сакам да си сум духовно богата (не е исто со религиозно!!!)
Master
Master
Харатист!
Харатист!

Age : 33
Број на мислења : 957
Хоби(работа) : Вампир
Забавен? : тихххх

Вратете се на почетокот Go down

Богат сиромав или сиромашен богаташ? Empty Re: Богат сиромав или сиромашен богаташ?

Пишување by TONI Саб Јан 31, 2009 12:39 pm

Искрејно некој ќе ми рече леле сега да бев турен од пари.....И?Шо ак имаш пари кога нема да знајш ни кој ти се другари,дали со тебе се само за парите или вистина од шо те ценат,дали женската ојт со тебе зш и е убо или зш мојш да и удоволиш све од материјална страна.То се едни од полошите работи кога ги имаш пари.
А ако си сиромав,ни то не е лесно бидејќи многу работи ти се скратват и не мојш да ги прајш ама и обичните работи кои ќе ги направиш ти носат мн радост и те исполнуваат,мал подарок вреди мн за тебе и не малку не го гледаш материјално,знаеш дека онаа која е со тебе не те гледа заради новчаникот шо го носиш,и знаеш дека можеби мал дел на другари имаш...ама вистински се.
TONI
TONI
Модератор
Модератор

Age : 33
Број на мислења : 466

Вратете се на почетокот Go down

Богат сиромав или сиромашен богаташ? Empty Re: Богат сиромав или сиромашен богаташ?

Пишување by корун Саб Јан 31, 2009 12:56 pm

Муабетов е секој шо имат пари немат пријатели или верна жена, а секој сиромав е среќен шо имат вистонски пријатели иако децава дома гладни му се. Имат љуге и то не се малце шо имет пари ама знает да да ценет, а имат некој ништо немат и пак не е благодарен само малку ако му поможиш. Така да ак неаме 20 јахти, 10 авјони и 5 вили, не морат да се тешиме дек тој шо имат е несреќен.
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 32
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Богат сиромав или сиромашен богаташ? Empty Re: Богат сиромав или сиромашен богаташ?

Пишување by T&T Саб Јан 31, 2009 1:03 pm

За мене парите не се примарна работа во животот...
Шо подразбираш под сиромашен? Оној кој нема материјални богатсва? Тој не е сиромашен. Сиромашен е оној кој ја нема привилегијата да го искуси значењето на она шо се викат човечка егзистенција.
T&T
T&T
Шмизла со без наводници
Шмизла со без наводници

Age : 33
Број на мислења : 663
Забавен? : е то би требало други да го кажат, иако сама си се сметам за луда и забавна (и нарцис)

Вратете се на почетокот Go down

Богат сиромав или сиромашен богаташ? Empty Re: Богат сиромав или сиромашен богаташ?

Пишување by корун Саб Јан 31, 2009 1:15 pm

Лесно е од страна да кажиш, човекова егзистенција е ко ке дојт некој овде и ке ми кажит дека пораснал сам и од 5 години работал, ке дојт некој од Ирак кај шо му пукет бомби пред врата и не мојт да излезт зш комшијана можда имат 2 кила ц4 под блуза.
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 32
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Богат сиромав или сиромашен богаташ? Empty Re: Богат сиромав или сиромашен богаташ?

Пишување by T&T Саб Јан 31, 2009 1:21 pm

Во право си, ама то е дискутабилно. веќе друга тема
T&T
T&T
Шмизла со без наводници
Шмизла со без наводници

Age : 33
Број на мислења : 663
Забавен? : е то би требало други да го кажат, иако сама си се сметам за луда и забавна (и нарцис)

Вратете се на почетокот Go down

Богат сиромав или сиромашен богаташ? Empty Re: Богат сиромав или сиромашен богаташ?

Пишување by Master Саб Јан 31, 2009 2:14 pm

корун напиша:Лесно е од страна да кажиш, човекова егзистенција е ко ке дојт некој овде и ке ми кажит дека пораснал сам и од 5 години работал, ке дојт некој од Ирак кај шо му пукет бомби пред врата и не мојт да излезт зш комшијана можда имат 2 кила ц4 под блуза.

Имат и на форумов такви луѓе шо имет искусено нешто слично, и размислувет многу попаметно од сите други свои врсници
Master
Master
Харатист!
Харатист!

Age : 33
Број на мислења : 957
Хоби(работа) : Вампир
Забавен? : тихххх

Вратете се на почетокот Go down

Богат сиромав или сиромашен богаташ? Empty Re: Богат сиромав или сиромашен богаташ?

Пишување by корун Саб Јан 31, 2009 6:21 pm

Ај баш кажи нешто појке да видиме како преживеале во грубиот свет наречен Македонија? не морат имиња.
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 32
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Богат сиромав или сиромашен богаташ? Empty Re: Богат сиромав или сиромашен богаташ?

Пишување by The Breaking Dawn Саб Јан 31, 2009 9:37 pm

зависит...ко ке си богат и мојш да имаш се не и обрнвиш мн внимание на работите шо мојш лесно да ги добијаш за разлика од сиромашните шо ко ке добиет нешто макар и да е ситница шо се труделе да ја заработет ја имет таа предност шо го знает чувството на среќа ко ке го добиет...то е реткост кај богаташите Wink
The Breaking Dawn
The Breaking Dawn
Модератор
Модератор

Age : 31
Број на мислења : 1107

Вратете се на почетокот Go down

Богат сиромав или сиромашен богаташ? Empty Re: Богат сиромав или сиромашен богаташ?

Пишување by Bleak Саб Јан 31, 2009 10:00 pm

Мое мислење доволно ми е да имам ум и среќа. Зошто?

1. Секоја будала мојт да спечалит пари ама паметниот знајт да ги сочуват

2. Ако имаш среќа ќе ти се насмевнит во различни области: љубоф, работа итн

3. Со ум мојш да добијаш све шо сакаш и колку сакаш 

А да си роден со сребрено лајче в уста мое мислење околу тебе се пијајци шо те цицет соси пари за жал али јас никогаш не би цицал друг чоек на горенаведениоф начин
за друг не знам и то... 
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 33
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Богат сиромав или сиромашен богаташ? Empty Re: Богат сиромав или сиромашен богаташ?

Пишување by мирАл Саб Јан 31, 2009 10:04 pm

Bleak напиша:Мое мислење доволно ми е да имам ум и среќа. Зошто?

1. Секоја будала мојт да спечалит пари ама паметниот знајт да ги сочуват

2. Ако имаш среќа ќе ти се насмевнит во различни области: љубоф, работа итн

3. Со ум мојш да добијаш све шо сакаш и колку сакаш

А да си роден со сребрено лајче в уста мое мислење околу тебе се пијајци шо те цицет соси пари за жал али јас никогаш не би цицал друг чоек на горенаведениоф начин
за друг не знам и то...

Заборај исто така ако си праен в гс мн среќа ќе имашWhat a Face
мирАл
мирАл
lec dudat again!
lec dudat again!

Age : 32
Број на мислења : 708
Хоби(работа) : едрење
Забавен? : најзабавен

Вратете се на почетокот Go down

Богат сиромав или сиромашен богаташ? Empty Re: Богат сиромав или сиромашен богаташ?

Пишување by METALBOY Пет Мај 01, 2009 10:58 pm

па ако бирам помеѓу двеве би одбрал сиромашен ама среќен, образложение: со помош на среќата знам како да заработам пари Smile
METALBOY
METALBOY
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 992
Хоби(работа) : офтопик
Забавен? : Не, забрзан

Вратете се на почетокот Go down

Богат сиромав или сиромашен богаташ? Empty Re: Богат сиромав или сиромашен богаташ?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот