Адаптер Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ATI vs nVidia

+3
корун
kojgode
tHeJunKy
7 posters

Go down

ATI vs nVidia

ATI
 
nVidia
 
 
 
Види ги резултатите

ATI vs nVidia Empty ATI vs nVidia

Пишување by tHeJunKy Сре Јан 28, 2009 8:15 pm

водечките производители на графички картици. дајте ваше мислење, за едните и за другите...
tHeJunKy
tHeJunKy
Модератор
Модератор

Age : 114
Број на мислења : 759
Хоби(работа) : Гитара, фотографирање, компонирање...
Забавен? : Сто.

Вратете се на почетокот Go down

ATI vs nVidia Empty Re: ATI vs nVidia

Пишување by kojgode Сре Јан 28, 2009 8:17 pm

Јас сум и одсекоаш сум бил за nVidia иако се ептен поскапи. Колку шо знам скоро секоаш на пазаров ја имет најсилната картичка. И изгледон ми е поубав плус.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 32
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

ATI vs nVidia Empty Re: ATI vs nVidia

Пишување by tHeJunKy Сре Јан 28, 2009 8:20 pm

епа ман јас ATI HD 3870 имам и сум презадоволен.
на исто рамниште беше со nVidia 8800GT ама колку шо гледав бенчмарк и незнам ти какви тестој, ATI беше подобра, а и со подобра цена и подобар RAM (GDDR4) е.
tHeJunKy
tHeJunKy
Модератор
Модератор

Age : 114
Број на мислења : 759
Хоби(работа) : Гитара, фотографирање, компонирање...
Забавен? : Сто.

Вратете се на почетокот Go down

ATI vs nVidia Empty Re: ATI vs nVidia

Пишување by корун Сре Јан 28, 2009 8:21 pm

Ати моментално се појаки, барем беа јас ко купвев компјутер.
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 32
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

ATI vs nVidia Empty Re: ATI vs nVidia

Пишување by kojgode Сре Јан 28, 2009 8:23 pm

корун напиша:Ати моментално се појаки, барем беа јас ко купвев компјутер.
nVidia GT280 е најјака моментално колку шо прочитав во ентер јас.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 32
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

ATI vs nVidia Empty Re: ATI vs nVidia

Пишување by tHeJunKy Сре Јан 28, 2009 8:28 pm

или ATI Radeon HD 4870 X2 со 2 GB GDDR5 RAM Very Happy

edit:
ATI Radeon HD4870 X2
Believe it or not - the best just got better. For the first time ever, 2.4 teraFLOPS of graphics horse power, 1600 stream processors and 2 GB of GDDR5 memory have been combined to create the fastest and most powerful graphics card available today.1


Последната промена е направена од tHeJunKy на Сре Јан 28, 2009 8:31 pm. Мислењето е променето 1 пати (Reason for editing : + информации :))
tHeJunKy
tHeJunKy
Модератор
Модератор

Age : 114
Број на мислења : 759
Хоби(работа) : Гитара, фотографирање, компонирање...
Забавен? : Сто.

Вратете се на почетокот Go down

ATI vs nVidia Empty Re: ATI vs nVidia

Пишување by корун Сре Јан 28, 2009 8:29 pm

ATI4870 ја мачкат на леб.
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 32
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

ATI vs nVidia Empty Re: ATI vs nVidia

Пишување by kojgode Сре Јан 28, 2009 8:31 pm

X2 можда ја мачкат ама колку шо знам јас то се 2 картички споени во една, а GT280 е сама Sad .
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 32
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

ATI vs nVidia Empty Re: ATI vs nVidia

Пишување by корун Сре Јан 28, 2009 8:33 pm

Сама ја мачкат, х2 ко шумеча ја растворат.
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 32
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

ATI vs nVidia Empty Re: ATI vs nVidia

Пишување by kojgode Сре Јан 28, 2009 8:34 pm

Ево сеа во ентероф читам GTX260 е појака од ATI Radeon HD4870 1GB во појќето тестој. А во некој е изедначена. Иначе тестирано е на игри а не на 3DMARK и некој слични ствари. А рачунајте GTX280 сеа.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 32
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

ATI vs nVidia Empty Re: ATI vs nVidia

Пишување by tHeJunKy Сре Јан 28, 2009 8:37 pm

ај сеа спореди цена. ак не е разликава над 50-100 евра скокам од третана скала входник...
tHeJunKy
tHeJunKy
Модератор
Модератор

Age : 114
Број на мислења : 759
Хоби(работа) : Гитара, фотографирање, компонирање...
Забавен? : Сто.

Вратете се на почетокот Go down

ATI vs nVidia Empty Re: ATI vs nVidia

Пишување by kojgode Сре Јан 28, 2009 8:38 pm

Епа зш се многу опасни држет цена, ама сеа засилени се ATI ваљда ќе им паднет цениве на нвидиа.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 32
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

ATI vs nVidia Empty Re: ATI vs nVidia

Пишување by корун Сре Јан 28, 2009 8:39 pm

Ево ја самаATI vs nVidia 112232498us4gp0
Не сакав да те резили да ти прам зато со 2 не кладов I love you
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 32
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

ATI vs nVidia Empty Re: ATI vs nVidia

Пишување by kojgode Сре Јан 28, 2009 8:42 pm

Види десно горе шо пишит AMD Smarter Choice.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 32
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

ATI vs nVidia Empty Re: ATI vs nVidia

Пишување by tHeJunKy Сре Јан 28, 2009 8:56 pm

абе а ако прајме муабет какви графички носет кај нас, мислам дека SAPPHIRE(ATI) се многу поквалитетни од MSI и другите кои шо ги произведвет графичките од nVidia
tHeJunKy
tHeJunKy
Модератор
Модератор

Age : 114
Број на мислења : 759
Хоби(работа) : Гитара, фотографирање, компонирање...
Забавен? : Сто.

Вратете се на почетокот Go down

ATI vs nVidia Empty Re: ATI vs nVidia

Пишување by kojgode Сре Јан 28, 2009 9:47 pm

Па како шо мојте да видите на сликиве X2 е појака во 3ДМАРК, а во игриве тука се. А рачунај GTX280 да е во SLI мод тоаш ќе ебит матер со кулер.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 32
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

ATI vs nVidia Empty Re: ATI vs nVidia

Пишување by корун Сре Јан 28, 2009 10:08 pm

Тука се, ама ко ке ги споредиш на 2560 х 1600 4хАА 16хАF се гледат разлика меѓу единечна, довјна и 280ка.
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 32
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

ATI vs nVidia Empty Re: ATI vs nVidia

Пишување by Obibos Пон Фед 02, 2009 5:10 am

tHeJunKy напиша:епа ман јас ATI HD 3870 имам и сум презадоволен.
на исто рамниште беше со nVidia 8800GT ама колку шо гледав бенчмарк и незнам ти какви тестој, ATI беше подобра, а и со подобра цена и подобар RAM (GDDR4) е.
Абе темиве шо ги отвараш? да се пофалиш шо имаш како имаш?
Obibos
Obibos
Рамбо со нож

Age : 33
Број на мислења : 262

Вратете се на почетокот Go down

ATI vs nVidia Empty Re: ATI vs nVidia

Пишување by tHeJunKy Пон Фед 02, 2009 2:23 pm

Obibos напиша:
tHeJunKy напиша:епа ман јас ATI HD 3870 имам и сум презадоволен.
на исто рамниште беше со nVidia 8800GT ама колку шо гледав бенчмарк и незнам ти какви тестој, ATI беше подобра, а и со подобра цена и подобар RAM (GDDR4) е.
Абе темиве шо ги отвараш? да се пофалиш шо имаш како имаш?

не бе, само прам муабет. а по шо имам таква, кажвам шо има,т како имат....
tHeJunKy
tHeJunKy
Модератор
Модератор

Age : 114
Број на мислења : 759
Хоби(работа) : Гитара, фотографирање, компонирање...
Забавен? : Сто.

Вратете се на почетокот Go down

ATI vs nVidia Empty Re: ATI vs nVidia

Пишување by noviot Вто Фед 03, 2009 1:53 am

Nvidia стално била појака и зато имат премногу компании шо користет nvidia чипсет, а ATI Себо во пазарон користит за новине патики со ги прајт
Radeon HD 4870 X2 And GeForce 9800 GX2 Compared

ATI vs nVidia Nvidiavsating3
ATI vs nVidia Nvidia2fn2
noviot
noviot
Чудотворецот
Чудотворецот

Age : 74
Број на мислења : 299
Хоби(работа) : meteorolog

Вратете се на почетокот Go down

ATI vs nVidia Empty Re: ATI vs nVidia

Пишување by ZIGGARY Вто Фед 03, 2009 2:32 pm

ani ova ne e za podcenuvanje
http://www.nvidia.com/object/product_geforce_gtx_295_us.htm
inaku su ljubitel na Nvidia no sepak i ATI napravi cekor napred
no sepak na list DDR 4-5 na ATI so solidnite DDR 3 na Nvidia kako vo primerot neznam do kade bi bile koga Nvidia ke ima DDR 5??
ATI vs nVidia Soldiersdv9
ZIGGARY
ZIGGARY
Адаптер4е

Age : 48
Број на мислења : 4

Вратете се на почетокот Go down

ATI vs nVidia Empty Re: ATI vs nVidia

Пишување by petar Чет Апр 30, 2009 3:49 pm

ATI se poskapi od nvidia ama se mn poubaj
jas iam nvidia ama glasav za ATI zs se pojaki i poubaj ama i poskapi

petar
Адаптер4е

Age : 32
Број на мислења : 13

Вратете се на почетокот Go down

ATI vs nVidia Empty Re: ATI vs nVidia

Пишување by tHeJunKy Саб Мај 02, 2009 11:30 pm

как не биле ATI поскапи од nVidia. од каде ваква дезинформација?
tHeJunKy
tHeJunKy
Модератор
Модератор

Age : 114
Број на мислења : 759
Хоби(работа) : Гитара, фотографирање, компонирање...
Забавен? : Сто.

Вратете се на почетокот Go down

ATI vs nVidia Empty Re: ATI vs nVidia

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот