Адаптер Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Нострадамус

+3
tHeJunKy
pankerishte
TONI
7 posters

Go down

Нострадамус Empty Нострадамус

Пишување by TONI Пон Јан 26, 2009 8:12 pm

Навистина мн малку знаев за овај пророк се до летото ко си се изначитав за него(бидејќи работев со книги).
Се зачудив за мн работи кои ги кажал.Сепак за негово време си знаел дека ако кажува отворено сигурно ќе биде бесен или ставен на клада.Пишувал се со задни зборови во форма на строфи.Некои и ден денес не се дешифрирани.Кажува за мн работи кои до сега се десени а другите допрва следуваат.Најчудно ми беше шо тој дури и за себе си напишал во која положба ќе умрит(покрај меѓу работната маса и креветот).Бил закопан мислам ветикално во некоја црква или слично.За време на прва или втора св војна војници кои го окупирале местото каде бил закопан одма пошле и кај неговиот гроб за да го видат неговото тело.Но од страв сите побегнале.Тоа било бидејќи кога го отвориле ковчегот на него било издлабено сат,ден,месец и година.Тоа било времето кога војниците го отвориле ковчегот. ShockedПостојат и посебни тимови и луѓе кои го посветват целиот свој живот во дешифриање на неговите песни(пророштва).Специфично е исто така кога сака да спомне за црква-пишува чамец,за х светец(на памтам кој беше)-пишува рибарот.Дури го спомнува и наредното доаѓање на спасителот.Има кажано и дека ќе има прва,втора но и трета војна.За четвртата кажува дека цовекот ќе се тепа со камења,стрели,копја.Значи сака да кажит дека светот едноставно ќе почнит се одпочеток.Имам слушано дека неговите привиденија ги гледал на пример на местото каде ќе седел му се појавувале матни и полупрозирни слики од иднината,гледал во коритото во кое се мијал и слично.Исто така и лечел од болести.За времето кога од чума умирал голем дел од населението,тој одел дури и во најзаразените места да помага и да лечит луѓе,но никојпат не се разболил и покрај тоа што со такви бил опколен без никаква заштита.Читав исто така и дека се претпоставува дека не бил од овај свет(не се разбира не можеме да веруваме во нешто за кое немаме докази).Ова верување произлегло откако на денот на неговото раѓање,на небото голем број на луѓе виделе чудни светла и појави на небото.
Во моментот толку ми текна....и ќе ве замолам слободно да надополнувате на темава бидејќи темава може да се каже дека нема крај.поз
TONI
TONI
Модератор
Модератор

Age : 33
Број на мислења : 466

Вратете се на почетокот Go down

Нострадамус Empty Re: Нострадамус

Пишување by pankerishte Пон Јан 26, 2009 9:18 pm

Знам дека го предвидел тоа 2ра светска војна,почетокот и колку ке трае.
И атомската бомба и авионите.
pankerishte
pankerishte
Куропецач
Куропецач

Age : 35
Број на мислења : 601
Хоби(работа) : Метење,Чистење Улици
Забавен? : Да

http://www.myspace.com/komunalnahigena

Вратете се на почетокот Go down

Нострадамус Empty Re: Нострадамус

Пишување by TONI Пон Јан 26, 2009 11:43 pm

Кажал исто така и дека лекот за сидата ќе се донесе со брод од вселената.
TONI
TONI
Модератор
Модератор

Age : 33
Број на мислења : 466

Вратете се на почетокот Go down

Нострадамус Empty Re: Нострадамус

Пишување by tHeJunKy Чет Јан 29, 2009 9:18 pm

а јас гледав на Лејт Најт Шоу, од Миленко емисијата, имаше гостин кој шо ги преведвеше стохијте. и рече дека имало мноогу различни верзии од преведвените стихој, и многу од нив не биле точни. кажа дека си имал предвидено кога ќе му бидет преведени сите стихој.
а според него, во 2012-најверојатно македонија ќе почнит да владејт со просториве, или така нешо, не ми теквит. ако ја најдам емисијата ќе ви постирам линкче или клипче...
tHeJunKy
tHeJunKy
Модератор
Модератор

Age : 114
Број на мислења : 759
Хоби(работа) : Гитара, фотографирање, компонирање...
Забавен? : Сто.

Вратете се на почетокот Go down

Нострадамус Empty Re: Нострадамус

Пишување by kojgode Чет Јан 29, 2009 9:20 pm

Јас би требало книга да купам денојве со предвидвењата од Нострадамус тоаш појќе ќе напишам. А иначе нешто шо иам читано на интернет имаше предвидено атанетат над Буш или имат згрешено или толкувачиве се тапа.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 33
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Нострадамус Empty Re: Нострадамус

Пишување by tHeJunKy Чет Јан 29, 2009 9:23 pm

појлите:
Нострадамус
tHeJunKy
tHeJunKy
Модератор
Модератор

Age : 114
Број на мислења : 759
Хоби(работа) : Гитара, фотографирање, компонирање...
Забавен? : Сто.

Вратете се на почетокот Go down

Нострадамус Empty Re: Нострадамус

Пишување by pankerishte Чет Јан 29, 2009 10:56 pm

tHeJunKy напиша:а јас гледав на Лејт Најт Шоу, од Миленко емисијата, имаше гостин кој шо ги преведвеше стохијте. и рече дека имало мноогу различни верзии од преведвените стихој, и многу од нив не биле точни. кажа дека си имал предвидено кога ќе му бидет преведени сите стихој.
а според него, во 2012-најверојатно македонија ќе почнит да владејт со просториве, или така нешо, не ми теквит. ако ја најдам емисијата ќе ви постирам линкче или клипче...
баш ке завладејт.Добар виц.
pankerishte
pankerishte
Куропецач
Куропецач

Age : 35
Број на мислења : 601
Хоби(работа) : Метење,Чистење Улици
Забавен? : Да

http://www.myspace.com/komunalnahigena

Вратете се на почетокот Go down

Нострадамус Empty Re: Нострадамус

Пишување by TONI Чет Јан 29, 2009 11:13 pm

Читав исто така дека кажал за нападите 11 на кулите Близначки.И стиховите ги читав и авионите ги имаше претставено како птици или така нешо.
По неговата смрт се вели дека се пронајдени уште нови негови песни кои биле скријани зад регал.Се кажува дека ги скрил поради тоа што му било страв ако дознае народот за нив.Сигурно биле најкатастрофалните случки кои ги предвидел што доколку би ги разбрале народот,сигурно ќе кренат голема паника.И ден денес на некои строфи не може да им се разбере задното значење.
TONI
TONI
Модератор
Модератор

Age : 33
Број на мислења : 466

Вратете се на почетокот Go down

Нострадамус Empty Re: Нострадамус

Пишување by Mary Jane Пет Јан 30, 2009 1:18 am

pankerishte напиша:
tHeJunKy напиша:а јас гледав на Лејт Најт Шоу, од Миленко емисијата, имаше гостин кој шо ги преведвеше стохијте. и рече дека имало мноогу различни верзии од преведвените стихој, и многу од нив не биле точни. кажа дека си имал предвидено кога ќе му бидет преведени сите стихој.
а според него, во 2012-најверојатно македонија ќе почнит да владејт со просториве, или така нешо, не ми теквит. ако ја најдам емисијата ќе ви постирам линкче или клипче...
баш ке завладејт.Добар виц.

Па рачунај дека во 2013 истекува рокот на Букурешкиот договор.
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

Нострадамус Empty Re: Нострадамус

Пишување by pankerishte Пет Јан 30, 2009 1:35 am

Mary Jane напиша:
pankerishte напиша:
tHeJunKy напиша:а јас гледав на Лејт Најт Шоу, од Миленко емисијата, имаше гостин кој шо ги преведвеше стохијте. и рече дека имало мноогу различни верзии од преведвените стихој, и многу од нив не биле точни. кажа дека си имал предвидено кога ќе му бидет преведени сите стихој.
а според него, во 2012-најверојатно македонија ќе почнит да владејт со просториве, или така нешо, не ми теквит. ако ја најдам емисијата ќе ви постирам линкче или клипче...
баш ке завладејт.Добар виц.

Па рачунај дека во 2013 истекува рокот на Букурешкиот договор.
аха...верувај дека ке се отворит договорот.
Ако се отвори лошо прво им се пишува на Англија и Франција и на сите земји(повеќето) спомнати во него.Имат миљардерски оштети во него и цели колонии.
Не е за Мкд работата со него.
А колку ке дозволат водечките земји да се отворит договорот тоа не знам.
Ова и професор по историја ми го има кажувано.
pankerishte
pankerishte
Куропецач
Куропецач

Age : 35
Број на мислења : 601
Хоби(работа) : Метење,Чистење Улици
Забавен? : Да

http://www.myspace.com/komunalnahigena

Вратете се на почетокот Go down

Нострадамус Empty Re: Нострадамус

Пишување by PhiLL * E Пет Јан 30, 2009 1:36 pm

абе ај не заебавајте... ве лажат само парите да ви ги земат со брод од вселената ке дошле како не ... абе не заебавај.... какви бродови какви бакрачи ... него ... кажете ако бил тој такозвани нострадам0с така занимљив и погодувал мистерии и разнно разни идиотизми... од каде он ќе знае ја шо ке добиам на следната писмена по математика, македонски, тестот по македонски(граматика), латински, тестот по биологија, англиски писмената, германски, а тука спаѓаат и оние предмети кои што не успеав да ги набројам ... а тие се... право, социологија, трте мрте и тако даље... ај сеа ?ДА ВЕ ВИДАМ НА ДЕЛО И ВАС И ВАШИОТ НОСТРАДАМОС ... ?
PhiLL * E
PhiLL * E
Набилдан Мултивитамин
Набилдан Мултивитамин

Age : 32
Број на мислења : 350
Хоби(работа) : rabotam da....Zashto?
Забавен? : sekako deka sum zabaven...

Вратете се на почетокот Go down

Нострадамус Empty Re: Нострадамус

Пишување by tHeJunKy Пет Јан 30, 2009 1:40 pm

PhiLL * E напиша:абе ај не заебавајте... ве лажат само парите да ви ги земат со брод од вселената ке дошле како не ... абе не заебавај.... какви бродови какви бакрачи ... него ... кажете ако бил тој такозвани нострадам0с така занимљив и погодувал мистерии и разнно разни идиотизми... од каде он ќе знае ја шо ке добиам на следната писмена по математика, македонски, тестот по македонски(граматика), латински, тестот по биологија, англиски писмената, германски, а тука спаѓаат и оние предмети кои што не успеав да ги набројам ... а тие се... право, социологија, трте мрте и тако даље... ај сеа ?ДА ВЕ ВИДАМ НА ДЕЛО И ВАС И ВАШИОТ НОСТРАДАМОС ... ?

брат, немој вака, сите не закопа...незнајме шо да ти вратиме...

ко прво, тој не гледал то шо ќе му текнело, туку то шо ќе го видел го запишвел.
ко второ, јас имам читано, дека по шо татко му бил археолог, и во египет нашол некоја книга, имало поќе такви книги и секоја со по 2-2.5 иљади години предвидена иднина...и едноставно ја превел книгата, можда не буквално, па зато си напишал песнички.

и кој К*Р би го болел него за твојата писмена ај кажи ми? ааа?
tHeJunKy
tHeJunKy
Модератор
Модератор

Age : 114
Број на мислења : 759
Хоби(работа) : Гитара, фотографирање, компонирање...
Забавен? : Сто.

Вратете се на почетокот Go down

Нострадамус Empty Re: Нострадамус

Пишување by PhiLL * E Пет Јан 30, 2009 1:43 pm

еј ... ама не мора да се раздераваме ... оти можам CAPSLOCK да ти стегнам па да се изпрорачунаме тука на лице место ...

иначе ја ако сакаш да знаеш мене ме боли урот со к....
PhiLL * E
PhiLL * E
Набилдан Мултивитамин
Набилдан Мултивитамин

Age : 32
Број на мислења : 350
Хоби(работа) : rabotam da....Zashto?
Забавен? : sekako deka sum zabaven...

Вратете се на почетокот Go down

Нострадамус Empty Re: Нострадамус

Пишување by katusch Пет Aвг 07, 2009 10:39 pm

јас иам слушнато дека од нострадамус предвидувањата се со шифри, ама пред некоја година прочитав нешо глупо и од тогаш ми се чинит дека чоеков не бил толку паметен туку само го форсирале и уште го форсирет. пишеше дека во некоја книга, нострадамус напишал, нормално со шифри, дека некоја земја (мислам шпанија дека беше) ќе го освојт светиот грал, а то било светсконо во фудбал, и не знам шо уште не, а сепак сосем друга земја победи... ќе го побарам то за да станет работиве појасни...

а кај мене ипак под ников нострадамус пишит... Very Happy
katusch
katusch
Нострадамус

Age : 32
Број на мислења : 148
Хоби(работа) : спиење

Вратете се на почетокот Go down

Нострадамус Empty Re: Нострадамус

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот