Адаптер Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Philadelphia Experiment

+4
Mary Jane
T&T
Master
tHeJunKy
8 posters

Go down

Philadelphia Experiment Empty Philadelphia Experiment

Пишување by tHeJunKy Пон Јан 26, 2009 5:31 pm

Во експериментов се кажвит дека учевствувале Ајнштајн и Никола Тесла. Зеле воен брод со екипажот, и ставиле многу кабли од едниот крај до другиот крај на бродот и ги приклучиле на многу јаки генератори. ко ги пуштиле генераторите бродот исчезнал. едни кажвет дека бродот се телепортирал до Norfolk и ко се вратил бродот назад, голем дел од екипажот не се вратиле, сите биле болни од секакви болести, а некои дури биле споени со металните ѕидој од бродот. а други кажвет дека бродот отишол во иднината 40 години, таков е и филмот, и ко се вратил бродот последиците биле исти како шо напишав погоре.
Шо мислите вие, и дали имате прочитано или слушнато нешто поопширно?
Повелете дискутирајте Smile
tHeJunKy
tHeJunKy
Модератор
Модератор

Age : 114
Број на мислења : 759
Хоби(работа) : Гитара, фотографирање, компонирање...
Забавен? : Сто.

Вратете се на почетокот Go down

Philadelphia Experiment Empty Re: Philadelphia Experiment

Пишување by Master Пон Јан 26, 2009 11:20 pm

Иам слушнато ама мислам дека е bullshit.
Master
Master
Харатист!
Харатист!

Age : 33
Број на мислења : 957
Хоби(работа) : Вампир
Забавен? : тихххх

Вратете се на почетокот Go down

Philadelphia Experiment Empty Re: Philadelphia Experiment

Пишување by T&T Пон Јан 26, 2009 11:42 pm

Како се викат филмот?
искрено, звучит апсурдно...
Ама сепак оставам простор да го гледам филмот или кажи некоја информација појќе па да изградиме некој став
T&T
T&T
Шмизла со без наводници
Шмизла со без наводници

Age : 34
Број на мислења : 663
Забавен? : е то би требало други да го кажат, иако сама си се сметам за луда и забавна (и нарцис)

Вратете се на почетокот Go down

Philadelphia Experiment Empty Re: Philadelphia Experiment

Пишување by tHeJunKy Вто Јан 27, 2009 12:26 am

па исто ко експериментов Smile The Philadelphia Experiment ама не би требело да се очеквит некој документарец, хех поќе некоја научна фантастика евтина, ама по шо го немам гледано да не кажвам...
tHeJunKy
tHeJunKy
Модератор
Модератор

Age : 114
Број на мислења : 759
Хоби(работа) : Гитара, фотографирање, компонирање...
Забавен? : Сто.

Вратете се на почетокот Go down

Philadelphia Experiment Empty Re: Philadelphia Experiment

Пишување by Mary Jane Вто Јан 27, 2009 1:00 am

Првата работа шо изгледа нелогично во приказната за експериментот е тоа што Ајнштајн и Тесла заедно учествувале во проектот, а општо познато е дека Тесла не го поднесувал Ајнштајн. Второ, за поставување на оваа голема измама како што потврдуваат сигурни извори, била искористена Ајнштајновата теорија за унифицирани полиња, но Алберт Ајнштајн бил теоретски физичар и не се замарал со изведување на експерименти, освен тогаш кога го докажувал фотоелектричниот ефект.

Дефинитивно експериментот е варка!!!


Последната промена е направена од Mary Jane на Вто Јан 27, 2009 1:07 am. Мислењето е променето 1 пати
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

Philadelphia Experiment Empty Re: Philadelphia Experiment

Пишување by tHeJunKy Вто Јан 27, 2009 1:06 am

@ Mary Jane: конечно еден пост на место... бравос Smile
иначе немам мозгано за ова, то шо имав прочитано по интернетов, то го напишав...
tHeJunKy
tHeJunKy
Модератор
Модератор

Age : 114
Број на мислења : 759
Хоби(работа) : Гитара, фотографирање, компонирање...
Забавен? : Сто.

Вратете се на почетокот Go down

Philadelphia Experiment Empty Re: Philadelphia Experiment

Пишување by Mary Jane Вто Јан 27, 2009 1:10 am

tHeJunKy напиша:@ Mary Jane: конечно еден пост на место... бравос Smile
иначе немам мозгано за ова, то шо имав прочитано по интернетов, то го напишав...

Фала. Јас многу ги почитувам делата на двајцата научници, Ајнштајн си го обожавам и знам дека од милион податоци што ги сретнав за нив во подолг период, овој експеримент не беше никаде спомнат, што значи дека или не бил спроведен или не бил веродостоен.
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

Philadelphia Experiment Empty Re: Philadelphia Experiment

Пишување by kojgode Вто Јан 27, 2009 2:35 pm

Philadelphia Experiment-от е уште познат под името Project Rainbow. Во 1943 год. Американската морнарица извршила експеримент во кој се обидела воен брод од типот "destroyer" да го направи "оптички невидлив" употребувајќи експериментална технологија монтирана по начелата на Др.Никола Тесла, Др.Алберт Ајнштајн и Др.Џон Вон Њуман како водечки умови во тогашните научно-технички елинтни кругови. Резултат - Бродот U.S.S. Eldrige навистина изчезнал, но неговиот екипаж платил превисока цена. Опремата која што била инсталирана на воениот брод креирала моќно енергетско поле со сферичен облик кое се проширило околу стотина метри околу самиот брод. Бродот во почетокот почнал да станува провиден за да потоа потполно не исчезнал од радарот. Според она што е познато екипажот влегол во некој вид меѓупростор во кој физичките закони престанале да важат.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 33
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Philadelphia Experiment Empty Re: Philadelphia Experiment

Пишување by pankerishte Вто Јан 27, 2009 11:09 pm

kojgode напиша:Philadelphia Experiment-от е уште познат под името Project Rainbow. Во 1943 год. Американската морнарица извршила експеримент во кој се обидела воен брод од типот "destroyer" да го направи "оптички невидлив" употребувајќи експериментална технологија монтирана по начелата на Др.Никола Тесла, Др.Алберт Ајнштајн и Др.Џон Вон Њуман како водечки умови во тогашните научно-технички елинтни кругови. Резултат - Бродот U.S.S. Eldrige навистина изчезнал, но неговиот екипаж платил превисока цена. Опремата која што била инсталирана на воениот брод креирала моќно енергетско поле со сферичен облик кое се проширило околу стотина метри околу самиот брод. Бродот во почетокот почнал да станува провиден за да потоа потполно не исчезнал од радарот. Според она што е познато екипажот влегол во некој вид меѓупростор во кој физичките закони престанале да важат.
од каде е информацијава? Smile
pankerishte
pankerishte
Куропецач
Куропецач

Age : 35
Број на мислења : 601
Хоби(работа) : Метење,Чистење Улици
Забавен? : Да

http://www.myspace.com/komunalnahigena

Вратете се на почетокот Go down

Philadelphia Experiment Empty Re: Philadelphia Experiment

Пишување by hollow Сре Јан 28, 2009 12:36 am

Имам читано дека на крај бродов завршил во некоја пустина по америкине и од екипажот само неколку души останале живи ама скрос забегале а другите ги наоѓале во ѕидојте или ги немало
hollow
hollow
Шуко утикач
Шуко утикач

Age : 33
Број на мислења : 348
Хоби(работа) : Бричење костени

Вратете се на почетокот Go down

Philadelphia Experiment Empty Re: Philadelphia Experiment

Пишување by Mary Jane Сре Јан 28, 2009 3:13 am

Дефинитивно овој експеримент е лажиран. Денес проверив и баш дискутирав со проф. по физика на школа. Ги прифати моите тези, ама и додаде една уште поверојатна, а тоа дека во тој период не постоеле такви извори кои би можеле да создадат толку силно електромагнетно поле.
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

Philadelphia Experiment Empty Re: Philadelphia Experiment

Пишување by kojgode Сре Јан 28, 2009 3:19 am

Mary Jane напиша:Дефинитивно овој експеримент е лажиран. Денес проверив и баш дискутирав со проф. по физика на школа. Ги прифати моите тези, ама и додаде една уште поверојатна, а тоа дека во тој период не постоеле такви извори кои би можеле да создадат толку силно електромагнетно поле.
Можда имет напраено некако толку силни извори ипак Ајнштајн и Тесла биле во проектот. И колку шо разбрав прво успеале и помали предмети да напрает невидливи. А од ко успеал и бродот Ајнштајн и Тесла сватиле дека не ојт на арно ова и дека Америка нема да го употребит ова за добри цели. Незнам дали е вистина ама не можам да речам дека е дефинитивно лажиран.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 33
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Philadelphia Experiment Empty Re: Philadelphia Experiment

Пишување by Mary Jane Сре Јан 28, 2009 3:23 am

kojgode напиша:
Mary Jane напиша:Дефинитивно овој експеримент е лажиран. Денес проверив и баш дискутирав со проф. по физика на школа. Ги прифати моите тези, ама и додаде една уште поверојатна, а тоа дека во тој период не постоеле такви извори кои би можеле да создадат толку силно електромагнетно поле.
Можда имет напраено некако толку силни извори ипак Ајнштајн и Тесла биле во проектот. И колку шо разбрав прво успеале и помали предмети да напрает невидливи. А од ко успеал и бродот Ајнштајн и Тесла сватиле дека не ојт на арно ова и дека Америка нема да го употребит ова за добри цели. Незнам дали е вистина ама не можам да речам дека е дефинитивно лажиран.

И то шо викаш. Можно е да го кријат заради државна безбедност и такви ствари. Исто како што кријат за посета на Марсовци...
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

Philadelphia Experiment Empty Re: Philadelphia Experiment

Пишување by pankerishte Сре Јан 28, 2009 10:12 am

Mary Jane напиша:
kojgode напиша:
Mary Jane напиша:Дефинитивно овој експеримент е лажиран. Денес проверив и баш дискутирав со проф. по физика на школа. Ги прифати моите тези, ама и додаде една уште поверојатна, а тоа дека во тој период не постоеле такви извори кои би можеле да создадат толку силно електромагнетно поле.
Можда имет напраено некако толку силни извори ипак Ајнштајн и Тесла биле во проектот. И колку шо разбрав прво успеале и помали предмети да напрает невидливи. А од ко успеал и бродот Ајнштајн и Тесла сватиле дека не ојт на арно ова и дека Америка нема да го употребит ова за добри цели. Незнам дали е вистина ама не можам да речам дека е дефинитивно лажиран.

И то шо викаш. Можно е да го кријат заради државна безбедност и такви ствари. Исто како што кријат за посета на Марсовци...
Mислиш на Јупитерци или Ванземјани така? Very Happy Razz
хихихих
pankerishte
pankerishte
Куропецач
Куропецач

Age : 35
Број на мислења : 601
Хоби(работа) : Метење,Чистење Улици
Забавен? : Да

http://www.myspace.com/komunalnahigena

Вратете се на почетокот Go down

Philadelphia Experiment Empty Re: Philadelphia Experiment

Пишување by nance Пет Фед 06, 2009 8:39 pm

Значит во врска со ваквите настани колку шо иам читано по интернет владата на САД имат специјализиран оддел кај шо тестират се и сешто ама буквално се од новата технологија ( ЦД , И под , ГПС систем , и други такви " играчки " ) и тој постои активно од 1944 година до денес не бил нешто посебно активен ама после нападите на 11 септември е повторно поактивен поради стравот од користењето на технологии кои се произведуваат за широките народни маси и владата има склучено договор со скоро сите американски производители на технологија да ги праќаат нивните производи на дополнително тестирање. Исто така тоа било случај и со експериментот на Ајнштајн и Тесла кој бил наменет за комерцијални цели.
nance
nance
Херој на форумов

Age : 33
Број на мислења : 143
Хоби(работа) : drapanje jajca
Забавен? : nda

Вратете се на почетокот Go down

Philadelphia Experiment Empty Re: Philadelphia Experiment

Пишување by tHeJunKy Пет Фед 06, 2009 8:56 pm

nance напиша:Значит во врска со ваквите настани колку шо иам читано по интернет владата на САД имат специјализиран оддел кај шо тестират се и сешто ама буквално се од новата технологија ( ЦД , И под , ГПС систем , и други такви " играчки " ) и тој постои активно од 1944 година до денес не бил нешто посебно активен ама после нападите на 11 септември е повторно поактивен поради стравот од користењето на технологии кои се произведуваат за широките народни маси и владата има склучено договор со скоро сите американски производители на технологија да ги праќаат нивните производи на дополнително тестирање. Исто така тоа било случај и со експериментот на Ајнштајн и Тесла кој бил наменет за комерцијални цели.

то не беа напади, туку чиста намештаљка. имат и за то клипчиња, 300 емиси и шо не друго.
а од ај под и други играчки до воен брод, Тесла и Ајнштајн имат мноогу светлосни години...
tHeJunKy
tHeJunKy
Модератор
Модератор

Age : 114
Број на мислења : 759
Хоби(работа) : Гитара, фотографирање, компонирање...
Забавен? : Сто.

Вратете се на почетокот Go down

Philadelphia Experiment Empty Re: Philadelphia Experiment

Пишување by nance Нед Фед 08, 2009 5:58 pm

Ок де то ми беше поентава, се шо е ново ојт кј нив на testing...
nance
nance
Херој на форумов

Age : 33
Број на мислења : 143
Хоби(работа) : drapanje jajca
Забавен? : nda

Вратете се на почетокот Go down

Philadelphia Experiment Empty Re: Philadelphia Experiment

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот