Адаптер Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Шагринскa кожа

+10
корун
The Breaking Dawn
мирАл
Lastojca
Болиглава
pankerishte
комшивка
Mary Jane
T&T
kojgode
14 posters

Go down

Шагринскa кожа Empty Шагринскa кожа

Пишување by kojgode Пет Јан 23, 2009 2:30 am

Сигурно ја имате прочитано : Шагринска кожа од Оноре де Балзак.

Еве на кратко што е штосот во книгата за оние кои ја немаат прочитано :
еден млад човек, кој е на раб да направи самоубиство, наидува на
трговец кој продава Шагринска кожа или во превод би значела кожа на
тигар. Оваа Шагринска кожа, ги исполнува сите можни желби, но по цена
на животот, што значи со секоја нова исполнета желба се скратува
животот.

Е сега прашањево ми е, дали вие ако се најдите во таква ситуација би ја зеле оваа Шагринска кожа? Ако ја земете кој желби ќе ги посакате?
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 32
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Шагринскa кожа Empty Re: Шагринскa кожа

Пишување by T&T Пет Јан 23, 2009 2:34 am

Јас не би ја зела колку и да звучит то привлечно. Појако е ко ќе ја постигниш целта со труд.
А ако би ја зела, првата желба би ми била да напрам нешто шо никој досега не го имат пробано..Не знам шо е то, ваљда во моментот ќе бидам поеуфорична и покреативна
T&T
T&T
Шмизла со без наводници
Шмизла со без наводници

Age : 33
Број на мислења : 663
Забавен? : е то би требало други да го кажат, иако сама си се сметам за луда и забавна (и нарцис)

Вратете се на почетокот Go down

Шагринскa кожа Empty Re: Шагринскa кожа

Пишување by Mary Jane Пет Јан 23, 2009 2:35 am

Лелеле, книгава, ме уби...

Јас би ја искористила за истите работи за кои ја искористи Рафаел, само тој премногу ја користеше и Полина ја стави во втор план. Затоа страдаше на крајот...
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

Шагринскa кожа Empty Re: Шагринскa кожа

Пишување by комшивка Пет Јан 23, 2009 2:43 pm

Да добра книга беше таја, ако би ја имала Шагринската кожа би ја користела само во итни случаеви.. А ме интересират ако ги исполнуват сите можни желби, дали ќе ми дајт време на пример да живеам уште толку колку што имам потрошено од нејзе..
комшивка
комшивка
Адаптериште

Age : 32
Број на мислења : 846

Вратете се на почетокот Go down

Шагринскa кожа Empty Re: Шагринскa кожа

Пишување by pankerishte Пет Јан 23, 2009 3:54 pm

Ја мразам....80 страни опис на соба.па 40 страни опис на прозорец и така...книгата за џабе е толкава.можела да ја напише тој психото на 100 страни за да се свати суштината.
pankerishte
pankerishte
Куропецач
Куропецач

Age : 35
Број на мислења : 601
Хоби(работа) : Метење,Чистење Улици
Забавен? : Да

http://www.myspace.com/komunalnahigena

Вратете се на почетокот Go down

Шагринскa кожа Empty Re: Шагринскa кожа

Пишување by Болиглава Пет Јан 23, 2009 3:54 pm

pankerishte напиша:Ја мразам....80 страни опис на соба.па 40 страни опис на прозорец и така...книгата за џабе е толкава.можела да ја напише тој психото на 100 страни за да се свати суштината.
Не е муабетов за делото на Балзак туку за посуштинска работа.
Болиглава
Болиглава
Администратор
Администратор

Age : 32
Број на мислења : 1166

Вратете се на почетокот Go down

Шагринскa кожа Empty Re: Шагринскa кожа

Пишување by Lastojca Пет Јан 23, 2009 3:57 pm

не би ја искористила....сите знајме како заврши све на крајот
Lastojca
Lastojca
Адаптериште

Age : 32
Број на мислења : 847

Вратете се на почетокот Go down

Шагринскa кожа Empty Re: Шагринскa кожа

Пишување by мирАл Пет Јан 23, 2009 5:49 pm

ќе посакам волшебно стапче и ќе напрам пресврт! Very Happy
мммммм Shocked хх
мирАл
мирАл
lec dudat again!
lec dudat again!

Age : 32
Број на мислења : 708
Хоби(работа) : едрење
Забавен? : најзабавен

Вратете се на почетокот Go down

Шагринскa кожа Empty Re: Шагринскa кожа

Пишување by The Breaking Dawn Пет Јан 23, 2009 10:20 pm

T&T напиша:Јас не би ја зела колку и да звучит то привлечно. Појако е ко ќе ја постигниш целта со труд.
А ако би ја зела, првата желба би ми била да напрам нешто шо никој досега не го имат пробано..Не знам шо е то, ваљда во моментот ќе бидам поеуфорична и покреативна

мн точно
не е то то ак имаш нешо а ак не си превзел никаков труд за да го постигниш
поинаков е филингот Very Happy
The Breaking Dawn
The Breaking Dawn
Модератор
Модератор

Age : 31
Број на мислења : 1107

Вратете се на почетокот Go down

Шагринскa кожа Empty Re: Шагринскa кожа

Пишување by корун Пет Јан 23, 2009 10:22 pm

Имат работи шо се надвор од то шо то мојш да го постигниш...
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 32
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Шагринскa кожа Empty Re: Шагринскa кожа

Пишување by A GiRL Пет Јан 23, 2009 11:14 pm

Па пуста човечка љубопитност....ќе ја зеам ваљда.Ама не би ја користела за ситници.Пример: некој од фамилијава да ми е недај боже тешко болен,би ја искористила да го спасам...и нешо така слично.Само за некои работи шо не сум во моќ да ги сторам Rolling Eyes
A GiRL
A GiRL
Солиден Адаптер

Age : 32
Број на мислења : 169

Вратете се на почетокот Go down

Шагринскa кожа Empty Re: Шагринскa кожа

Пишување by pankerishte Саб Јан 24, 2009 10:16 pm

Болиглава напиша:
pankerishte напиша:Ја мразам....80 страни опис на соба.па 40 страни опис на прозорец и така...книгата за џабе е толкава.можела да ја напише тој психото на 100 страни за да се свати суштината.
Не е муабетов за делото на Балзак туку за посуштинска работа.

Знам дека го згрешив постот silent
pankerishte
pankerishte
Куропецач
Куропецач

Age : 35
Број на мислења : 601
Хоби(работа) : Метење,Чистење Улици
Забавен? : Да

http://www.myspace.com/komunalnahigena

Вратете се на почетокот Go down

Шагринскa кожа Empty Re: Шагринскa кожа

Пишување by METALBOY Сре Мар 18, 2009 1:28 pm

нема да ја земам зошто, ке имаш среќа за малку време, а вака можеме сами да си створиме среќата односно се што ке посакаме може да се претвори во реалност. не го имам ова 100% сватено како работи али се трудам кога ке го сватам ке отворам тема на форумов и ке ви кажам Very Happy
METALBOY
METALBOY
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 992
Хоби(работа) : офтопик
Забавен? : Не, забрзан

Вратете се на почетокот Go down

Шагринскa кожа Empty Re: Шагринскa кожа

Пишување by комшивка Вто Апр 14, 2009 10:52 am

Lastojca напиша:не би ја искористила....сите знајме како заврши све на крајот

ам ако мислиш на крајот демек умират порано заради нејзе, то мислам дека не е голема причина (не дека воопшто не е) зш на пример и во реален живот не знајш шо можит да ти се десит, утре не дај Боже имаш сообраќајка и толку од животот, шо дека си се пазел или си живеел според некој принципи.. јас мислам да живејме како шо ни е убо во сегашноста, за иднината (подалечна иднина) тогаш ќе му ја мислиме...
комшивка
комшивка
Адаптериште

Age : 32
Број на мислења : 846

Вратете се на почетокот Go down

Шагринскa кожа Empty Re: Шагринскa кожа

Пишување by ноунејм Вто Апр 14, 2009 2:17 pm

ако ги исполнува баш сите желби, ке посакам едно стотина години живот и ке си терам
ноунејм
ноунејм
Бени Лава`с бигест фен
Бени Лава`с бигест фен

Age : 30
Број на мислења : 166
Хоби(работа) : па да.. работата ми е хоби. да
Забавен? : ногу

Вратете се на почетокот Go down

Шагринскa кожа Empty Re: Шагринскa кожа

Пишување by Lastojca Вто Апр 14, 2009 3:01 pm

комшивка напиша:
Lastojca напиша:не би ја искористила....сите знајме како заврши све на крајот

ам ако мислиш на крајот демек умират порано заради нејзе, то мислам дека не е голема причина (не дека воопшто не е) зш на пример и во реален живот не знајш шо можит да ти се десит, утре не дај Боже имаш сообраќајка и толку од животот, шо дека си се пазел или си живеел според некој принципи.. јас мислам да живејме како шо ни е убо во сегашноста, за иднината (подалечна иднина) тогаш ќе му ја мислиме...

ама ти во случајов знајш шо ке се десит шо значит морат да мислиш и за иднината ако сакаш да ја имаш воопшто
Lastojca
Lastojca
Адаптериште

Age : 32
Број на мислења : 847

Вратете се на почетокот Go down

Шагринскa кожа Empty Re: Шагринскa кожа

Пишување by REGINA Сре Апр 15, 2009 9:54 pm

Би ја зела пошо и онака ако е чоек на раб од самоубиство, во ова глеам уш една шанса за поправка на животот.

И сигурно немат да барам да ми се исполнат некој небитни желби туку би барала некој работи шо се прилично важни, а јас сама не би имала моќ да ги остварам истите.
п.с не ја имам прочитано книгава, како завршвит?
REGINA
REGINA
my way... or no way!
my way... or no way!

Age : 33
Број на мислења : 914
Хоби(работа) : Ваѓање луѓе од такт.

Вратете се на почетокот Go down

Шагринскa кожа Empty Re: Шагринскa кожа

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот