Адаптер Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Марко Чаласан - Моцарт за компјутери

+6
hollow
комшивка
kojgode
Mary Jane
корун
STIFLER
10 posters

Go down

Марко Чаласан - Моцарт за компјутери Empty Марко Чаласан - Моцарт за компјутери

Пишување by STIFLER Пет Јан 23, 2009 1:00 am

На возраст од 8, Марко стана најмладиот сертифициран систем
администратор на компјутери во светот. Тој го доби епитетот "Моцарт на
компјутерите" од повеќето новинари, одкако ги положи испитите за ИТ
професионалци на гигантската фирма Microsoft.


Тој сега може да работи како сервисер на комплексна компјутерска мрежа, иако сеуште го нема завршено третото одделение.


"Вработените во Microsoft ми дадоа компјутерски игри и DVD-a со цртани
кога ги положив испитите бидејќи сум дете. Тоа е убаво, но сепак не сум
многу заинтересиран во тие работи" - кажува младиот Марко за The Times.
"Би сакал да бидам научник за компјутери кога ќе пораснам и би сакал да
направам нов оперативен систем"Марко Чаласан - Моцарт за компјутери Sliki-od-Marko-genij-115

Марко научи да чита и пишува на возраст од само 2 години и започна да работи на компјутери веднаш.


Неговите родители, кои се ИТ експерти и поседуваат училиште за
компјутери, размислуваат да го испратат Марко надвор од оваа држава во
специјализирана институција за обучување на надарени деца, какви
училишта не постојат во Македонија


"Марко покажа издвојувачки вештини на учење на најмала возраст. Тој
можеше многу брзо да ги помни компјутерските операции. Сега секогаш го
повикуваме во нашата канцеларија кога имаме некој проблем" - вели
неговата мајка. Таа и нејзиниот сопруг Милан, планираат да објават
книга за компјутерско образование за деца од помала возраст базирана
според развојот на Марко.


"Тој очигледно е необично надарен, но децата над возрастта од 6 години
можат да наочат многу повеќе за компјутерите одколку што другите
мислат" - додаде госпоѓата Часалан.


На училиште, омилениот предмет на Марко е математика, и во слободното
време тој сурфа низ интернет форумите за ИТ професионалци и учествува
во дебати на комплексни компјутерски проблеми.


На страна од неговото хоби, тренирање Таи Боксинг, тој има големи
интереси во физиката и астрономијата и не бил во состојба да заспие
поради преголемо возбудување ноќта пред страшниот експеримент кој
требаше да служи за да го симулира Big Bang.


Експериментот пропадна проади технички проблеми, но Марко е уверен дека
евентуално ќе се дознае дека тоа е всушност едно големо научно
откритие. "Медиумите изјавија дека тоа би можело да доведе до крајот на
светот, но всушност воопшто не постоеше било каква опасност".
STIFLER
STIFLER
Чомо
Чомо

Age : 33
Број на мислења : 225

Вратете се на почетокот Go down

Марко Чаласан - Моцарт за компјутери Empty Re: Марко Чаласан - Моцарт за компјутери

Пишување by корун Пет Јан 23, 2009 1:02 am

Многу исфорсирано, вака од убај деца штребери станвет.
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 32
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Марко Чаласан - Моцарт за компјутери Empty Re: Марко Чаласан - Моцарт за компјутери

Пишување by Mary Jane Пет Јан 23, 2009 1:03 am

На ова дете му посакувам се најубо, а сега се спрема за полагање на нов сертификат. Не памтам за кој точно, ама имаше 3 книги од по 600 страни за учење...
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

Марко Чаласан - Моцарт за компјутери Empty Re: Марко Чаласан - Моцарт за компјутери

Пишување by kojgode Пет Јан 23, 2009 1:11 am

Се нервирам ко ќе глеам вакви исфорсирани од 2 години. Ден не ќе видит овај штребер. Иначе можда некој генијалец е голем ќе напрајт неждо опако ко ќе пораснит.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 32
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Марко Чаласан - Моцарт за компјутери Empty Re: Марко Чаласан - Моцарт за компјутери

Пишување by корун Пет Јан 23, 2009 1:22 am

корун
корун
Форум Фаундер

Age : 32
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Марко Чаласан - Моцарт за компјутери Empty Re: Марко Чаласан - Моцарт за компјутери

Пишување by комшивка Пон Јан 26, 2009 3:07 am

kojgode напиша:Се нервирам ко ќе глеам вакви исфорсирани од 2 години. Ден не ќе видит овај штребер. Иначе можда некој генијалец е голем ќе напрајт неждо опако ко ќе пораснит.

Се сложвам.Ама пак за да бидиш славен (на убав начин) требит и мн труд и жртва, па сега.. Зато не се сите ко него на пример..
комшивка
комшивка
Адаптериште

Age : 32
Број на мислења : 846

Вратете се на почетокот Go down

Марко Чаласан - Моцарт за компјутери Empty Re: Марко Чаласан - Моцарт за компјутери

Пишување by hollow Пон Јан 26, 2009 4:22 pm

Нек го пуштет на лечење со време
hollow
hollow
Шуко утикач
Шуко утикач

Age : 33
Број на мислења : 348
Хоби(работа) : Бричење костени

Вратете се на почетокот Go down

Марко Чаласан - Моцарт за компјутери Empty Re: Марко Чаласан - Моцарт за компјутери

Пишување by noviot Вто Фед 03, 2009 1:15 am

кај и да е за 2-3 години .... готов е...
noviot
noviot
Чудотворецот
Чудотворецот

Age : 74
Број на мислења : 299
Хоби(работа) : meteorolog

Вратете се на почетокот Go down

Марко Чаласан - Моцарт за компјутери Empty Re: Марко Чаласан - Моцарт за компјутери

Пишување by Obibos Пет Фед 06, 2009 1:27 am

Ке го заменит овај Лазе такво звани Чекан чим е вака тргнат
Obibos
Obibos
Рамбо со нож

Age : 33
Број на мислења : 262

Вратете се на почетокот Go down

Марко Чаласан - Моцарт за компјутери Empty Re: Марко Чаласан - Моцарт за компјутери

Пишување by STIFLER Пет Фед 06, 2009 2:18 am

Obibos напиша:Ке го заменит овај Лазе такво звани Чекан чим е вака тргнат
Ili Bil Gates
STIFLER
STIFLER
Чомо
Чомо

Age : 33
Број на мислења : 225

Вратете се на почетокот Go down

Марко Чаласан - Моцарт за компјутери Empty Re: Марко Чаласан - Моцарт за компјутери

Пишување by Obibos Пет Фед 06, 2009 3:42 am

Море шо го ебам alien
Obibos
Obibos
Рамбо со нож

Age : 33
Број на мислења : 262

Вратете се на почетокот Go down

Марко Чаласан - Моцарт за компјутери Empty Re: Марко Чаласан - Моцарт за компјутери

Пишување by METALBOY Вто Мар 24, 2009 9:17 pm

ко го видов прв пат мислев дека е женско Very Happy
METALBOY
METALBOY
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 992
Хоби(работа) : офтопик
Забавен? : Не, забрзан

Вратете се на почетокот Go down

Марко Чаласан - Моцарт за компјутери Empty Re: Марко Чаласан - Моцарт за компјутери

Пишување by Bleak Вто Мар 31, 2009 2:27 pm

Детево е гение бе... и не е баш исфорсирано... ете пешачело ау... бла бла бла... значи не е закоено пред компјутер...
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 33
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Марко Чаласан - Моцарт за компјутери Empty Re: Марко Чаласан - Моцарт за компјутери

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот