Адаптер Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Дали релативноста е апсолутна?

+8
Gangi
Punk
Marej
Mary Jane
Болиглава
корун
T&T
xpert
12 posters

Go down

Дали релативноста е апсолутна? Empty Дали релативноста е апсолутна?

Пишување by xpert Сре Јан 21, 2009 8:30 pm

Ајде кажите шо мислите? Јас мислам дека то е едниствено нешто шо е апсолутно.
xpert
xpert
Солиден Адаптер

Age : 32
Број на мислења : 104

Вратете се на почетокот Go down

Дали релативноста е апсолутна? Empty Re: Дали релативноста е апсолутна?

Пишување by T&T Сре Јан 21, 2009 8:50 pm

Хехе
Ме послуша.
И јас го делам истото мислење. Дека е апсолутна, ама не е единственото апсолутно нешто. Љубовта може да е апсолутна претпоставувам....
T&T
T&T
Шмизла со без наводници
Шмизла со без наводници

Age : 33
Број на мислења : 663
Забавен? : е то би требало други да го кажат, иако сама си се сметам за луда и забавна (и нарцис)

Вратете се на почетокот Go down

Дали релативноста е апсолутна? Empty Re: Дали релативноста е апсолутна?

Пишување by корун Сре Јан 21, 2009 8:54 pm

T&T напиша:Хехе
Ме послуша.
И јас го делам истото мислење. Дека е апсолутна, ама не е единственото апсолутно нешто. Љубовта може да е апсолутна претпоставувам....
Ак требит само еден момент да се заљубиш, ваљда релативно е кога и дал ке дојт тој момент...


Последната промена е направена од корун на Сре Јан 21, 2009 8:59 pm. Мислењето е променето 1 пати
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 32
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Дали релативноста е апсолутна? Empty Re: Дали релативноста е апсолутна?

Пишување by Болиглава Сре Јан 21, 2009 8:55 pm

корун напиша:Ак требит само еден момент да се заљубиш, ваљда релативно е кога и дал ке дојт тој момент...
Шо зборуваш море? Не зборвиме за љубов... туку општо дали постои нешто друго апсолутно освен релативноста. И би замолил некој да се потруди да ги појасни овие термини.
Ти покажав сеа а?
Болиглава
Болиглава
Администратор
Администратор

Age : 32
Број на мислења : 1166

Вратете се на почетокот Go down

Дали релативноста е апсолутна? Empty Re: Дали релативноста е апсолутна?

Пишување by корун Сре Јан 21, 2009 8:59 pm

Вака е мор лајк ит?
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 32
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Дали релативноста е апсолутна? Empty Re: Дали релативноста е апсолутна?

Пишување by Болиглава Сре Јан 21, 2009 9:00 pm

корун напиша:Вака е мор лајк ит?
Излеа. И јас не знам шо зборвам.
Болиглава
Болиглава
Администратор
Администратор

Age : 32
Број на мислења : 1166

Вратете се на почетокот Go down

Дали релативноста е апсолутна? Empty Re: Дали релативноста е апсолутна?

Пишување by корун Сре Јан 21, 2009 9:01 pm

Јес те победив
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 32
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Дали релативноста е апсолутна? Empty Re: Дали релативноста е апсолутна?

Пишување by Mary Jane Чет Јан 22, 2009 1:47 am

Јас ти препорачувам да разгледаш нешто од Теоријата на релативноста. Научно е, ама можеш да споиш еден дел со твоето секојдневие ако си го претставиш вистинскиот пример.

Еве од една гледна точка, ова е само воопштено:
http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D0%B5%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%98%D0%B0_%D0%BD%D0%B0_%D1%80%D0%B5%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B5%D1%82

Ова ти е плус:
http://www.allaboutscience.org/theory-of-relativity.htm
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

Дали релативноста е апсолутна? Empty Re: Дали релативноста е апсолутна?

Пишување by корун Чет Јан 22, 2009 2:07 am

Друго се дискутират за темава, филозофски, не научно...
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 32
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Дали релативноста е апсолутна? Empty Re: Дали релативноста е апсолутна?

Пишување by Mary Jane Чет Јан 22, 2009 2:11 am

корун напиша:Друго се дискутират за темава, филозофски, не научно...

Па добро, можи и то да му се најди, не е на одмет...
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

Дали релативноста е апсолутна? Empty Re: Дали релативноста е апсолутна?

Пишување by корун Чет Јан 22, 2009 2:13 am

Ок, то важеше за следните постој.
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 32
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Дали релативноста е апсолутна? Empty Re: Дали релативноста е апсолутна?

Пишување by Marej Пет Јан 23, 2009 5:31 pm

Па според насловот, вистина е дека релативноста е апсолутна. А бидејќи никогаш вистината не е апсолутна, туку релативна, индивидуална, тогаш идаме до заклучок дека и релативноста е релативна, и дека овие филозофски теми се интересни, ама бескрајни.
Marej
Marej
Модератор
Модератор

Age : 33
Број на мислења : 986
Забавен? : ултра

Вратете се на почетокот Go down

Дали релативноста е апсолутна? Empty Re: Дали релативноста е апсолутна?

Пишување by Punk Нед Јан 25, 2009 1:34 pm

Marej напиша:Па според насловот, вистина е дека релативноста е апсолутна. А бидејќи никогаш вистината не е апсолутна, туку релативна, индивидуална, тогаш идаме до заклучок дека и релативноста е релативна, и дека овие филозофски теми се интересни, ама бескрајни.
Потполно се согласвам.. иначе линкон не е за отворање ајнштајн бедови ми прајт
Punk
Punk
Live fast!
Live fast!

Age : 34
Број на мислења : 505

Вратете се на почетокот Go down

Дали релативноста е апсолутна? Empty Re: Дали релативноста е апсолутна?

Пишување by Gangi Нед Јан 25, 2009 11:21 pm

само времето и просторот се постојани се друго е релативно според мене шо може не е точно ама ај
Gangi
Gangi
LIVERPOOL 4 LIFE

Age : 34
Број на мислења : 71

Вратете се на почетокот Go down

Дали релативноста е апсолутна? Empty Re: Дали релативноста е апсолутна?

Пишување by kojgode Нед Јан 25, 2009 11:57 pm

sunny sunny sunny sunny sunny Се е релативно. sunny sunny sunny sunny sunny
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 32
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Дали релативноста е апсолутна? Empty Re: Дали релативноста е апсолутна?

Пишување by tHeJunKy Пон Јан 26, 2009 12:28 am

Gangi напиша:само времето и просторот се постојани се друго е релативно според мене шо може не е точно ама ај

времето поминува, а универзумот се проширува па се стеснува, па после биг бенг итн итн...
просторот поради црните дупки се искривува...
tHeJunKy
tHeJunKy
Модератор
Модератор

Age : 114
Број на мислења : 759
Хоби(работа) : Гитара, фотографирање, компонирање...
Забавен? : Сто.

Вратете се на почетокот Go down

Дали релативноста е апсолутна? Empty Re: Дали релативноста е апсолутна?

Пишување by Marej Пон Јан 26, 2009 12:31 am

tHeJunKy напиша:
Gangi напиша:само времето и просторот се постојани се друго е релативно според мене шо може не е точно ама ај

времето поминува, а универзумот се проширува па се стеснува, па после биг бенг итн итн...
просторот поради црните дупки се искривува...

Од ова мојт песна да се напрајт.
Marej
Marej
Модератор
Модератор

Age : 33
Број на мислења : 986
Забавен? : ултра

Вратете се на почетокот Go down

Дали релативноста е апсолутна? Empty Re: Дали релативноста е апсолутна?

Пишување by tHeJunKy Пон Јан 26, 2009 1:49 am

Marej напиша:
tHeJunKy напиша:
Gangi напиша:само времето и просторот се постојани се друго е релативно според мене шо може не е точно ама ај

времето поминува, а универзумот се проширува па се стеснува, па после биг бенг итн итн...
просторот поради црните дупки се искривува...

Од ова мојт песна да се напрајт.

зш да не Very Happy битно релативна ќе е и песната
tHeJunKy
tHeJunKy
Модератор
Модератор

Age : 114
Број на мислења : 759
Хоби(работа) : Гитара, фотографирање, компонирање...
Забавен? : Сто.

Вратете се на почетокот Go down

Дали релативноста е апсолутна? Empty Re: Дали релативноста е апсолутна?

Пишување by Mary Jane Вто Јан 27, 2009 1:37 am

tHeJunKy напиша:
Marej напиша:
tHeJunKy напиша:
Gangi напиша:само времето и просторот се постојани се друго е релативно според мене шо може не е точно ама ај

времето поминува, а универзумот се проширува па се стеснува, па после биг бенг итн итн...
просторот поради црните дупки се искривува...

Од ова мојт песна да се напрајт.

зш да не Very Happy битно релативна ќе е и песната

Мислам дека рап верзија е најдобра, за да се опфати целата смисла...
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

Дали релативноста е апсолутна? Empty Re: Дали релативноста е апсолутна?

Пишување by Bleak Нед Фед 01, 2009 9:53 pm

Темава е бесконечно дискутабилна. Филозофските теми се без одговор.

P.S. Немат глупост шо не е кажана од филозоф. Од ко ќе се прославит авторот како филозоф глупоста преминвит во филозофска мисла. Smile
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 33
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Дали релативноста е апсолутна? Empty Re: Дали релативноста е апсолутна?

Пишување by Bleak Нед Фед 01, 2009 9:54 pm

Mary Jane напиша:
tHeJunKy напиша:
Marej напиша:
tHeJunKy напиша:
Gangi напиша:само времето и просторот се постојани се друго е релативно според мене шо може не е точно ама ај

времето поминува, а универзумот се проширува па се стеснува, па после биг бенг итн итн...
просторот поради црните дупки се искривува...

Од ова мојт песна да се напрајт.

зш да не Very Happy битно релативна ќе е и песната

Мислам дека рап верзија е најдобра, за да се опфати целата смисла...

Абе најбитно е да е релативна Smile
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 33
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Дали релативноста е апсолутна? Empty Re: Дали релативноста е апсолутна?

Пишување by tHeJunKy Нед Фед 01, 2009 10:34 pm

Bleak напиша:Темава е бесконечно дискутабилна. Филозофските теми се без одговор.

P.S. Немат глупост шо не е кажана од филозоф. Од ко ќе се прославит авторот како филозоф глупоста преминвит во филозофска мисла. Smile

блажо, и ти си без одговор, бесконечен...(со зборвењето) и беше апсолутен, ама во последно време многу релативен стана, на моменти расположен, на моменти нерасположен, оваона...
tHeJunKy
tHeJunKy
Модератор
Модератор

Age : 114
Број на мислења : 759
Хоби(работа) : Гитара, фотографирање, компонирање...
Забавен? : Сто.

Вратете се на почетокот Go down

Дали релативноста е апсолутна? Empty Re: Дали релативноста е апсолутна?

Пишување by Рокси Пон Мар 09, 2009 8:08 pm

Дали релативноста е апсолутна?

- Апсолутно! Very Happy
Рокси
Рокси
Нејкам ништо
Нејкам ништо

Age : 30
Број на мислења : 517

Вратете се на почетокот Go down

Дали релативноста е апсолутна? Empty Re: Дали релативноста е апсолутна?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот