Адаптер Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Шо да стајме на грбот??

+6
tHeJunKy
Болиглава
kojgode
Angelic
корун
Џајко
10 posters

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Шо да стајме на грбот?? Empty Шо да стајме на грбот??

Пишување by Џајко Вто Окт 13, 2009 2:23 pm

Шо мислите шо најмногу би одговарало да стојт на грбот на нашава држава??
Јас незнам шо би требало да стојт ама то сигурно не е лав ко шо сакат вмро а скраја да е орел да стает... Шо да стајме на грбот?? Icon_cherry
Џајко
Џајко
addicted to beautiful days

Age : 33
Број на мислења : 950
Хоби(работа) : flying
Забавен? : можеби

Вратете се на почетокот Go down

Шо да стајме на грбот?? Empty Re: Шо да стајме на грбот??

Пишување by корун Вто Окт 13, 2009 2:33 pm

Еден кур, поголем ама, и тетоважа орел на лево маде за да не се осекјет дискриминирани нашиве сограѓани албанци...
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 32
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Шо да стајме на грбот?? Empty Re: Шо да стајме на грбот??

Пишување by Џајко Вто Окт 13, 2009 2:38 pm

демек ние курој сме? хахаха
Џајко
Џајко
addicted to beautiful days

Age : 33
Број на мислења : 950
Хоби(работа) : flying
Забавен? : можеби

Вратете се на почетокот Go down

Шо да стајме на грбот?? Empty Re: Шо да стајме на грбот??

Пишување by Angelic Вто Окт 13, 2009 3:40 pm

ау.. срамотилаци шо збовите бе ало? (хахаххах)
*
овој сега сегашниот има своја симболика (планината и морето - кои
всушност го симболизираат стремежот за обединета Македонија..), но како
и да е.. лавот е наше посилно обележје.
Лавот, како крал на животните, бил вечен симбол на
макадонските кралеви. Кралот морал својата религиска моќ и политичкиот
легитимитет, да ги докажува преку кралскиот лов на диви животни, пред
се` на лавови, што во v век пред нашата ера живееле во Македонија.
Лавот ја симболизирал највисоката власт и моќ и најдобро ја одразувал
кралската волја, па затоа тој е прикажан на монетите на македонските
кралеви, кои се кителе со кожа од лав и неа ја ценеле повеќе од било
кој и да е скапоцен камен или кралсата дијадема. Преку лавот исто така
се прикажувале и кралските воени способности.
Значи лавот како симбол отсекогаш бил присутен во македонската историја и сметам дека треба да се продолжи таа традиција.
Angelic
Angelic
ex Rainbow*

Age : 32
Број на мислења : 713

Вратете се на почетокот Go down

Шо да стајме на грбот?? Empty Re: Шо да стајме на грбот??

Пишување by корун Вто Окт 13, 2009 3:43 pm

Rainbow* напиша:...но како
и да е.. лавот е наше посилно обележје...

И јас би бил за лав да не беше симбол на ВМРО. Сеа сум за шо било шо не карактеризират ко македонци, а не ко мултиетничка држава.
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 32
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Шо да стајме на грбот?? Empty Re: Шо да стајме на грбот??

Пишување by Angelic Вто Окт 13, 2009 3:49 pm

Да Шо да стајме на грбот?? Icon_neutral прво шо ќе ни паднит во очи е дека тоа е вмро-вски симбол, а никој не го гледат она другоно. Менталитет, разлики и др работи се во прашање. Ми се чинит дека никогаш немат да е лавон поставен за грб. Ќе се бунат политички заразени луѓе шо на крај пак ќе си останат со прстот в уста.
Angelic
Angelic
ex Rainbow*

Age : 32
Број на мислења : 713

Вратете се на почетокот Go down

Шо да стајме на грбот?? Empty Re: Шо да стајме на грбот??

Пишување by kojgode Вто Окт 13, 2009 7:23 pm

Јас би ставил еден нож.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 33
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Шо да стајме на грбот?? Empty Re: Шо да стајме на грбот??

Пишување by корун Вто Окт 13, 2009 7:29 pm

И еден калашников во знак на нашите сожители, албанциве.
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 32
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Шо да стајме на грбот?? Empty Re: Шо да стајме на грбот??

Пишување by Болиглава Вто Окт 13, 2009 7:30 pm

kojgode напиша:Јас би ставил еден нож.
Јас пре би катана, за да се доближиме малце кон Јапанците.
Болиглава
Болиглава
Администратор
Администратор

Age : 32
Број на мислења : 1166

Вратете се на почетокот Go down

Шо да стајме на грбот?? Empty Re: Шо да стајме на грбот??

Пишување by kojgode Вто Окт 13, 2009 7:35 pm

Moжеби и бомба за да сме како гемиџиите. Иначе не ми тектив моментално шо би клале ама мислам дека требит да одлучет љугево со гласање или нешо ко за дресојте на македонскава репрезентација шо беше.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 33
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Шо да стајме на грбот?? Empty Re: Шо да стајме на грбот??

Пишување by tHeJunKy Чет Окт 15, 2009 8:29 pm

Море ман, како мојт народов да одлучвит за такви работи. со такво гласање уш појќе ќе се поделит народов.
Многу ме нервират ко ќе слушнам, како се бореле некои под симболот петокрака за Македонија. А заборавет колку востанија се кренале против османлиите и нашите претци го имале лавот ко симбол.
Лавот го користеле пред n-стотини години, тој си е македонски симбол, не бил наметнат од ниедна држава и ниеден режим, за разлика од петокраката. И зш да не го вратиме пак. Појќето екс ју и екс комунистички земји го сменаја комунистичкиот грб одамна.

П.С. и без никакво сочувство за нашите доселеници, аљбанцине. Тие можит само да ги примет нашите со*чувство
tHeJunKy
tHeJunKy
Модератор
Модератор

Age : 114
Број на мислења : 759
Хоби(работа) : Гитара, фотографирање, компонирање...
Забавен? : Сто.

Вратете се на почетокот Go down

Шо да стајме на грбот?? Empty Re: Шо да стајме на грбот??

Пишување by kojgode Пет Окт 16, 2009 12:28 am

Секако ќе си е поделен народот некој се за петокраката ти си на пример за лавот и немојш ти да убедиш некој петокракист дек лавот е поубо да стојт. Вака со гласање или нешто барем ќе се знајт поголемиот дел за шо се и то ќе се клајт.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 33
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Шо да стајме на грбот?? Empty Re: Шо да стајме на грбот??

Пишување by Џајко Пет Окт 16, 2009 12:55 am

Едино зш нејкам да се клајт лав е зато шо тој лав појке ќе ја симболизират власта на Груевски во државава одколку Македонците како народ.
Џајко
Џајко
addicted to beautiful days

Age : 33
Број на мислења : 950
Хоби(работа) : flying
Забавен? : можеби

Вратете се на почетокот Go down

Шо да стајме на грбот?? Empty Re: Шо да стајме на грбот??

Пишување by tHeJunKy Пет Окт 16, 2009 9:12 am

абе ак прајме за така муабет, све симболизират нешто друго. Петокраката на комунизмот, тито мито итн. Плус лавот го насекаде ко симбол, шо значит дека не е (само) вмровски.
tHeJunKy
tHeJunKy
Модератор
Модератор

Age : 114
Број на мислења : 759
Хоби(работа) : Гитара, фотографирање, компонирање...
Забавен? : Сто.

Вратете се на почетокот Go down

Шо да стајме на грбот?? Empty Re: Шо да стајме на грбот??

Пишување by Page Нед Окт 18, 2009 6:01 pm

Лавот е симбол на македонија уште од антиката. Вмро не е од античко време.

Петокраката е симбол на револуција, пошо е црвена, воена револуција.

Сето тоа не значи дека на грбот МОРА да стои лав, петокрака или слични обележја. Овој грб што сега го имаме е супер, не ми сметат воопшто. Ама ете - запнале да се мени, демек комунизмот е минато време.

А антиката не е минато?
Page
Page
Хидролог
Хидролог

Age : 36
Број на мислења : 91
Хоби(работа) : Фрлање камен преку рамо
Забавен? : Ич. Шокирам, носам на имбецилни забави по исплукани улици.

http://silence.heavenforum.com

Вратете се на почетокот Go down

Шо да стајме на грбот?? Empty Re: Шо да стајме на грбот??

Пишување by tHeJunKy Нед Окт 18, 2009 7:00 pm

Во 1913 сме биле поробени од СХС, кое било кралство, подоцна се преименува во Југославија и има комунистички режим. Значи ние сме биле поробени, и ни наметнале грб со комунистички мотиви.
И шо ако е антиката минато време, то значит дек требит да го заборајме? Зато не е ни чудно шо сме стигнати до овде, се откажавме од знамето, прифативме да влезиме во ОН под ПЈРМ...
Во антиката сме се викале Македонија, антиката е минато време, дај да се откажиме од Македонија. Александар 3ти Македонски е од антиката, дај да се откажиме и од него. То пробвет да ни го наметнет соседиве, да “докажет“ дека сме земја и народ без историја, паднавме од марс 1944-1945 година и “напрајвме за прв пат“ држава. Ние имаме навика, то шо го имаме да не го цениме се дури не го изгубиме.

П.С. Имат во Македонијава( и во светов) цела наука шо се занимават со грбој(на земји, фамилии и др.) и мислам дека кажвеа дека во антиката сме имале и волк, на грбот.
tHeJunKy
tHeJunKy
Модератор
Модератор

Age : 114
Број на мислења : 759
Хоби(работа) : Гитара, фотографирање, компонирање...
Забавен? : Сто.

Вратете се на почетокот Go down

Шо да стајме на грбот?? Empty Re: Шо да стајме на грбот??

Пишување by mali Пон Окт 19, 2009 8:40 pm

Ја мислам да најдобро решение е ако стајме по едно животно што ке ги претставуват сите жители на македонија. Овца за албанциве, Лавче за македонците....гуштер за власите.....орел за србите........ за турците ке опниме една месечина.....аа кога сме кај небесни тела мојме и еедно сунце оној македонсконо од таму варгина да стајме после......не ми теквит који други националности имат........ What a Face

mali
Адаптер4е

Age : 1123
Број на мислења : 20
Забавен? : дефинитивно не

Вратете се на почетокот Go down

Шо да стајме на грбот?? Empty Re: Шо да стајме на грбот??

Пишување by mali Пон Окт 19, 2009 8:53 pm

[quote="tHeJunKy"]Во 1913 сме биле поробени од СХС, кое било кралство, подоцна се преименува во Југославија и има комунистички режим.


хммм чудно .......ко прво во 1913 не постоело СХС туку само Кралство Србија. После за ропство не може да стане збор....може да се каже окупација....

mali
Адаптер4е

Age : 1123
Број на мислења : 20
Забавен? : дефинитивно не

Вратете се на почетокот Go down

Шо да стајме на грбот?? Empty Re: Шо да стајме на грбот??

Пишување by Џајко Пон Окт 19, 2009 9:14 pm

Најубо од Варгина да го стајме
Џајко
Џајко
addicted to beautiful days

Age : 33
Број на мислења : 950
Хоби(работа) : flying
Забавен? : можеби

Вратете се на почетокот Go down

Шо да стајме на грбот?? Empty Re: Шо да стајме на грбот??

Пишување by Angelic Пон Окт 19, 2009 9:16 pm

^ Убав знак. Ама нема да дозволат.. оние.. „пријателине“.
Angelic
Angelic
ex Rainbow*

Age : 32
Број на мислења : 713

Вратете се на почетокот Go down

Шо да стајме на грбот?? Empty Re: Шо да стајме на грбот??

Пишување by kojgode Пон Окт 19, 2009 9:19 pm

Јас мислам вагина да клајме затоа што секој не дупи како сака.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 33
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Шо да стајме на грбот?? Empty Re: Шо да стајме на грбот??

Пишување by корун Пон Окт 19, 2009 9:22 pm

Да бевме малку похигиенска земја ке можевме да ставиме и јазик како симбол на мирољубиво дудлање на соседите.
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 32
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Шо да стајме на грбот?? Empty Re: Шо да стајме на грбот??

Пишување by mali Пон Окт 19, 2009 9:23 pm

и јас така мисљам тоо уште по идеално решение е Very Happy

mali
Адаптер4е

Age : 1123
Број на мислења : 20
Забавен? : дефинитивно не

Вратете се на почетокот Go down

Шо да стајме на грбот?? Empty Re: Шо да стајме на грбот??

Пишување by tHeJunKy Пон Окт 19, 2009 10:24 pm

mali напиша:
tHeJunKy напиша:Во 1913 сме биле поробени од СХС, кое било кралство, подоцна се преименува во Југославија и има комунистички режим.


хммм чудно .......ко прво во 1913 не постоело СХС туку само Кралство Србија. После за ропство не може да стане збор....може да се каже окупација....

Се извинувам за грешката. Немат да се повторит. Само муабетот ми беше да се надоврзам на Југославија и на комунизмот.

П.С. Варгина не е туку е Вергина, а на македонски е Кутлеш. То ти е ко за Солун да викаш тесалоники итн.
tHeJunKy
tHeJunKy
Модератор
Модератор

Age : 114
Број на мислења : 759
Хоби(работа) : Гитара, фотографирање, компонирање...
Забавен? : Сто.

Вратете се на почетокот Go down

Шо да стајме на грбот?? Empty Re: Шо да стајме на грбот??

Пишување by Рокси Пон Окт 19, 2009 10:36 pm

Најубо на грбот да е нацртан плоштадот во скопје, огромна црква (и по некој чоек чат-пат кај шо вршит нужда во некој ќош), одма до црквата да се нацртат македонската енциклопедија кај шо ја палет, да нацртаме на врвот шиптар кој шо тепат лав. :саркастично смајли:
Рокси
Рокси
Нејкам ништо
Нејкам ништо

Age : 30
Број на мислења : 517

Вратете се на почетокот Go down

Шо да стајме на грбот?? Empty Re: Шо да стајме на грбот??

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот