Адаптер Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Социјализам, комунизам, демократија

4 posters

Go down

Социјализам, комунизам, демократија Empty Социјализам, комунизам, демократија

Пишување by kojgode Пет Мар 06, 2009 12:23 am

Некој поасално да ги објаснит следниве поими. Ќе ве молам. Само да не е копи фејс од википедиа или слично. И кој од овие системи мислите дека е најдобар.


Последната промена е направена од kojgode на Пет Мар 06, 2009 12:55 am. Мислењето е променето 1 пати
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 33
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Социјализам, комунизам, демократија Empty Re: Социјализам, комунизам, демократија

Пишување by pankerishte Пет Мар 06, 2009 12:48 am

их....колку долго има тука дебатирање.
осеќам дека ке има долга дебата...хехехе

Cool
pankerishte
pankerishte
Куропецач
Куропецач

Age : 35
Број на мислења : 601
Хоби(работа) : Метење,Чистење Улици
Забавен? : Да

http://www.myspace.com/komunalnahigena

Вратете се на почетокот Go down

Социјализам, комунизам, демократија Empty Re: Социјализам, комунизам, демократија

Пишување by Фазлија Пет Мар 06, 2009 12:54 am

Па јас мислам дека не, посебно од мене и од тебе ќе имат мислам исти ставој по темава, дека сме од истата крајна левица Very Happy Very Happy Very Happy
Ај утре ќе пишам, ми се спиет
Фазлија
Фазлија
Солиден Адаптер

Age : 36
Број на мислења : 106

Вратете се на почетокот Go down

Социјализам, комунизам, демократија Empty Re: Социјализам, комунизам, демократија

Пишување by pankerishte Саб Мар 07, 2009 2:38 am

Не сум јас левичар до толку.бев некогаш Razzко дебатирафме по сараиштено. Smile анархо синдикализам и борбата на работничката класа Cool
сега сум демократ со патриотски идеи Wink
хахахахахахах
pankerishte
pankerishte
Куропецач
Куропецач

Age : 35
Број на мислења : 601
Хоби(работа) : Метење,Чистење Улици
Забавен? : Да

http://www.myspace.com/komunalnahigena

Вратете се на почетокот Go down

Социјализам, комунизам, демократија Empty Re: Социјализам, комунизам, демократија

Пишување by Page Чет Jул 30, 2009 12:43 pm

Комунизам - си земаме (не купвиме) пива, делиме по принцип кој колку сакат, колку што можит да си испиет. Без претервење.

Социјализам - Купвиме пива, делиме, ама и му даваме на онај што не мојт да си купит. Значи од вишокот.

Демократија - Сакаш пи, сакаш не пи. Имаш право на избор. Ако сакаш да пиеш - купи си. Ако нејќиш - не купви.


Проблемот е во мешањето во овие три ( и повеќе) поими. Пример за комунизмот. За мене тоа е совршенство, систем утопија. Утопија оти нема свест кај луѓето за ова нешто да се напрајт во живо. И никош не ни постоел. Ќе чуете комунизам во Југославија, Лаос, Виетнам, Куба, Сев. Кореја, ... ама тоа нема ни К од комунизам. За да постојт комунизам треба ко прво да нема валута, да нема пари. Такво нешто до сега не е видено.
Социјализам, до негде е спроведен. Квази - извитоперен социјализам е оној југословенскиот. Оти бил со капиталистички влијанија од САД - затоа. Рускиот е блиску до правиот социјализам. ИСто и куба и Северна Кореја. До некаде и Виетнам. Во поново Иран фураат некојси модерен социјализам. Ама не е то то.
Демократија...хм....па и тоа не е она што треба да е демократија. Она што го фураат САД нема ни Д од демократија, али тоа е репер, јеби га.

Капитализмот го јаде сево ова....
Page
Page
Хидролог
Хидролог

Age : 36
Број на мислења : 91
Хоби(работа) : Фрлање камен преку рамо
Забавен? : Ич. Шокирам, носам на имбецилни забави по исплукани улици.

http://silence.heavenforum.com

Вратете се на почетокот Go down

Социјализам, комунизам, демократија Empty Re: Социјализам, комунизам, демократија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот