Адаптер Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Киро Глигоров

+8
folder
mitan
мирАл
LED ZEPP
Кирил
Фазлија
pankerishte
kojgode
12 posters

Go down

Киро Глигоров Empty Киро Глигоров

Пишување by kojgode Сре Фед 25, 2009 3:42 pm

Се за него, дали добро раководеше со државата или лошо. Зошто го смена знамето? итн.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 33
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Киро Глигоров Empty Re: Киро Глигоров

Пишување by pankerishte Сре Фед 25, 2009 4:34 pm

Тој е единствениот Лајно од политичар што без никакви консултации од народот и владата,на своја рака во 95та отиде во Грција и рече јасно и гласно комунистички дека ние сме Словени и Јужни Словени и дека немаме врска со Македонија и сл.

Пичка предавничка мама да му ебам...нека цркнит одма...да му се мочам во гробот комунистички.

Извинете за вулгарноста ама морав да се исцедам добро.
Сите како него нека испоумрат !!!
Тој што ке бишит дека бил добар одма бришете пост.Доста ни е од вакви како Киро сакатиот.Сите ко него ке бидат ако продолжат да го подржаваат.
pankerishte
pankerishte
Куропецач
Куропецач

Age : 35
Број на мислења : 601
Хоби(работа) : Метење,Чистење Улици
Забавен? : Да

http://www.myspace.com/komunalnahigena

Вратете се на почетокот Go down

Киро Глигоров Empty Re: Киро Глигоров

Пишување by Фазлија Сре Фед 25, 2009 7:47 pm

Абе јас да си кажам, па вие послушајте го панкеров па избришите ак сакате Very Happy
Да почниме од порано, односно од пред да станит претседател.
Киро Глигоров е еден од иницијаторите за стварање на македонска национална свест за време на втората светска војна и за стварање на република македонија во рамките на југославија. Еден е од главните иницијатори за свиквење на АСНОМ и учесник на неговите заседанија. Претставник е од Македонија на АВНОЈ во 1944, значи, прв претставник на македонија како рамноправен дел од Југославија. До крајот на Југославија вршел лежечки работи.
Е, сега, за претседател од ко станвит.
Првин станвит претседател на Социјалистичка Република Македонија уште во рамки на Југославија, со подпретседател Љубчо Георгиевски. Се носит одлука за референдум за отцепвење на Македонија од Југославија. референдумското прашање требит да е нешто како: Дали сте за независна Македонија? Ама, статистиките и анкетите кажвеле дека мнозинството било за останвење во Југославија. Зато, Киро и компанија го менвет референдумското прашање во:"Дали сте за самостојна Македонија со право да стапи во иден сојуз на суверени држави на Југославија?" И зато референдумот бил успешен, и станвит претседател на Република Македонија. Потпишвит договор со Анџиќ (генерал ми се чинит имал чин) за мирно повлеквење на ЈНА од Македонија. То све заради бугарофилите (во традиционална соработка со усташите) кои се спремале за напад на сопствената војска (ЈНА). Ко ојт ЈНА на неколку километри од Загреб, околу полноќ хрватското собрание се збират и барет одговорност од Туѓман, демек, ти ни обеќаваше дека ќе се отцепиме, а сега и Загреб ќе паднит. Туѓман одговарат со одприлика ова: Да, ама требеше Ругова да скокнит, требеше ЉУБЧЕ да скокнит, а не скокнаја......... Дури и за време на повлеквењето на ЈНА имало бугарофилски чети по пат, спремни на знак да ја нападнет војската и да предизвикет војна и во Македонија. Значи, еден од најзаслужните за то што Мскедонија при распадот на Југославија остана единствена република што мирно се отцепи е Киро Глигоров.
За една држава да е држава во вистинска смисла на зборот, требит да е членка на Обединети Нации. Таму, ако некој имат нешто против тебе, не мојш да станиш член. А со брзото растење на екстремниот национализам во Македонија, со иставањето на карти од "етничка Македонија", со иставање на општо прифатен (без разлика дали е или не е, сега не завлегвиме во то, само кажвам дека е општо прифатен) грчки симбол на знамето од новата држава, со "чети" на "војводи" и со пароли "Солун е наш", Македонија, по препорака на Грција е прогласена за опасност за регионот од ОН. За то имат и резолуција, во која се обрзвет Македонија и грција да дојдет до заедничко решение за името под покровителство на генералниот секретар. И за да можит да влезит Македонија во ОН, односно, за да станит држава со заштитена сувереност, и за да се тргнит ембаргото од Грција, од кое ќе цркнеше народот, го менвит името со ПРИВРЕМЕНО име во кое сепак стојт зборот Македонија, а остатокот е историски факт, односно дополнување на состојбата на државата. Значи, то не е "срамно", дека немат причини за срам што си бил дел од една така моќна држава. А патем, ако не беше то име и ова знаме, немаше Македонија да станит член на ОН, и ништо чудно да беше денеска дел од Бугарија. И пак, ова со делумна заслуга на Киро Глигоров.
Инаку, Киро Глигоров, и без реклами, пропаганди, целодневна телевизиска програма посветена на него, плакати, билборди и друго, е политичар со највисок рејтинг во историјата на независна Македонија.
Фазлија
Фазлија
Солиден Адаптер

Age : 35
Број на мислења : 106

Вратете се на почетокот Go down

Киро Глигоров Empty Re: Киро Глигоров

Пишување by Кирил Чет Фед 26, 2009 8:40 pm

Браво панкериште со овај коментар ке станиш најголема шема на форумов! многу си духовит!

А за Кирче, Цела Југославија војна а Македонија си уживат :D Шо требеше друго да напрајт Доволно беше тоWink

Кирил
Адаптер во подем

Age : 31
Број на мислења : 37

Вратете се на почетокот Go down

Киро Глигоров Empty Re: Киро Глигоров

Пишување by LED ZEPP Чет Фед 26, 2009 11:46 pm

абе добар е чоекот само нема кој да го убие пах пах
LED ZEPP
LED ZEPP
Адаптер4е

Age : 30
Број на мислења : 13

Вратете се на почетокот Go down

Киро Глигоров Empty Re: Киро Глигоров

Пишување by мирАл Пет Фед 27, 2009 8:48 pm

Панкериште те молам кажи кој за тебе е достоен да бидит политичар, претседател (или нешо таму) жити све!!!!
Киро џубре, Тито џубре итн
Све џубриња маме нивно не убо Razz
мирАл
мирАл
lec dudat again!
lec dudat again!

Age : 32
Број на мислења : 708
Хоби(работа) : едрење
Забавен? : најзабавен

Вратете се на почетокот Go down

Киро Глигоров Empty Re: Киро Глигоров

Пишување by mitan Пет Фед 27, 2009 8:50 pm

и тогаш мене Лазар ми рече.......
mitan
mitan
Адаптериште

Age : 33
Број на мислења : 352
Хоби(работа) : spienje
Забавен? : za kogo kako

Вратете се на почетокот Go down

Киро Глигоров Empty Re: Киро Глигоров

Пишување by pankerishte Пон Мар 02, 2009 8:24 pm

Никој бре...без навреда ама сите се џубриња.

Само Цветко Грозданов го поштувам и Грујо до некаде Cool

Кирил бре и тебе да ти се мочам кај што ке стигнам пошто сум духовит Evil or Very Mad
смрад!
pankerishte
pankerishte
Куропецач
Куропецач

Age : 35
Број на мислења : 601
Хоби(работа) : Метење,Чистење Улици
Забавен? : Да

http://www.myspace.com/komunalnahigena

Вратете се на почетокот Go down

Киро Глигоров Empty Re: Киро Глигоров

Пишување by folder Вто Мар 03, 2009 12:09 pm

folder
folder
Nightfall goingOn...

Age : 32
Број на мислења : 380
Хоби(работа) : DJ

http://www.myspace.com/dj_f0lder

Вратете се на почетокот Go down

Киро Глигоров Empty Re: Киро Глигоров

Пишување by Kiril Сре Мар 11, 2009 3:56 pm

aj da mi se pomocas

Kiril
Адаптер4е

Age : 31
Број на мислења : 5

Вратете се на почетокот Go down

Киро Глигоров Empty Re: Киро Глигоров

Пишување by pankerishte Сре Мар 11, 2009 9:13 pm

Kiril напиша:aj da mi se pomocas
Не се секирај!ако си бугар и скалп ке ти земам! Evil or Very Mad
pankerishte
pankerishte
Куропецач
Куропецач

Age : 35
Број на мислења : 601
Хоби(работа) : Метење,Чистење Улици
Забавен? : Да

http://www.myspace.com/komunalnahigena

Вратете се на почетокот Go down

Киро Глигоров Empty Re: Киро Глигоров

Пишување by nance Саб Мар 14, 2009 7:22 pm

Да, Киро е големо тепило. Ама и вокабуларов од панкериште не е достоен за некој шо све живо критикуват а Цветко го величаш.Да знаеше нешто за него немаше така да зборвиш. И не се прај многу јак ке земаш скалпој од сиве на форумов а ?
Многу јак си бил ти.
nance
nance
Херој на форумов

Age : 33
Број на мислења : 143
Хоби(работа) : drapanje jajca
Забавен? : nda

Вратете се на почетокот Go down

Киро Глигоров Empty Re: Киро Глигоров

Пишување by pankerishte Пон Мар 16, 2009 11:55 pm

Абе Нанче а ти мислиш мн јак си во Скопје а?хахахахахах
дете седи бе не ме провоцирај.Не те 'рчкам повеќе и не ме замарај.
Што знаеш бе ти за Цветко бе?

Ако твојот родител е кандидат за градоначалник во Охрид мислиш дека си јак?или пак ако стани градоначалник мислиш пак ке си јак?
Можно е во Охрид ама надвор од Ох не се мрда партиски!
pankerishte
pankerishte
Куропецач
Куропецач

Age : 35
Број на мислења : 601
Хоби(работа) : Метење,Чистење Улици
Забавен? : Да

http://www.myspace.com/komunalnahigena

Вратете се на почетокот Go down

Киро Глигоров Empty Re: Киро Глигоров

Пишување by nance Вто Мар 17, 2009 10:44 pm

Неам намера партиски да се експонирам.
nance
nance
Херој на форумов

Age : 33
Број на мислења : 143
Хоби(работа) : drapanje jajca
Забавен? : nda

Вратете се на почетокот Go down

Киро Глигоров Empty Re: Киро Глигоров

Пишување by pankerishte Вто Мар 17, 2009 11:55 pm

Па така го прајш и јас така го сваќам!
pankerishte
pankerishte
Куропецач
Куропецач

Age : 35
Број на мислења : 601
Хоби(работа) : Метење,Чистење Улици
Забавен? : Да

http://www.myspace.com/komunalnahigena

Вратете се на почетокот Go down

Киро Глигоров Empty Re: Киро Глигоров

Пишување by METALBOY Пон Мар 23, 2009 11:17 am

на времето мислев нај јак политичар дека е и чесен, ко видов и тој ко другиве (белја) Very Happy
METALBOY
METALBOY
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 992
Хоби(работа) : офтопик
Забавен? : Не, забрзан

Вратете се на почетокот Go down

Киро Глигоров Empty Re: Киро Глигоров

Пишување by Mary Jane Пон Мар 23, 2009 11:55 pm

METALBOY напиша:на времето мислев нај јак политичар дека е и чесен, ко видов и тој ко другиве (белја) Very Happy

Молчи Трајчо!
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

Киро Глигоров Empty Re: Киро Глигоров

Пишување by METALBOY Вто Мар 24, 2009 11:34 am

Mary Jane напиша:
METALBOY напиша:на времето мислев нај јак политичар дека е и чесен, ко видов и тој ко другиве (белја) Very Happy

Молчи Трајчо!
ah деца What a Face
METALBOY
METALBOY
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 992
Хоби(работа) : офтопик
Забавен? : Не, забрзан

Вратете се на почетокот Go down

Киро Глигоров Empty Re: Киро Глигоров

Пишување by Kiril Пон Окт 26, 2009 12:15 am

каде ко чува киро глигоров сапунот? ко ке се капит Киро Глигоров Icon_biggrin

Kiril
Адаптер4е

Age : 31
Број на мислења : 5

Вратете се на почетокот Go down

Киро Глигоров Empty Re: Киро Глигоров

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот