Адаптер Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Омилен филм

+30
METALBOY
Marej
sk1t
The great
Obibos
Odyssey
Џими
pankerishte
tHeJunKy
Punk
мирАл
Lastojca
zzz
The Breaking Dawn
noviot
mitan
Болиглава
folder
REGINA
комшивка
Master
Alexandra
T&T
Жбафта
L S D
корун
Mary Jane
Џајко
kojgode
hollow
34 posters

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Омилен филм - Page 2 Empty Re: Омилен филм

Пишување by Болиглава Нед Јан 25, 2009 4:09 pm

kojgode напиша:Prestige шо филм е? Ак мојт кратка рецензија или нешто слично. Нешо со откритија ова она?
Ако Илузионист го вбројам во несомнено прекрасните филмови, тогаш Престиж
би влегол во категоријата најфантастични филмови што сум ги гледала во
последно време, оние кои од почеток до крај ги гледаш со отворена уста,
а возбудата никако да стивне. Во еден дел окарактеризиран како ретро
научна фантастика, извонредно патување во изгубениот свет во кој
можностите на науката се сеуште неразврзани, а веројатноста за нивното
остварување сеуште неиспитана во реалниот свет.

Ќе ги соберам
впечатоците од Илузионист под описот – интригантна бајка за ворасни,
ретко успешно остварена магија на филмското платно. Кинематографијата,
костумите, целокупниот амбиент на филмот и помага на публиката да ја
заборави временската димензија во која го гледа филмот – совршена
способност на филмот да ве одведе на патување во Виена некаде на самиот
старт на 20тиот век. За разлика од Престиж, не е важно како вистинската
магија се матерализира во реалноста. И акцентот не е ставен на тоа како
магионичарот го завршува делото, туку како се бори за својата среќа.

Господинот Едвард
Нортон е еден редок примерок на светов. Како Ајзенхам, безволно
завлечкан во светот на политиката и убиствата, тешко некој да остане
рамнодушен на константно променливите црти на неговото лице на кое се
мешаат тага, длабока болка, љубов, гнев, циничност, сигурност и
ранливост. Ова е една од најобјективните мои оценки со оглед на фактот
што истиот актер до неодамна не ми бил нешто посебно омилен.
Пол Грамати и Руфус Севелодлични
во споредните улоги, како и Џесика Бил со прекрасното доловување на
ликот на Грофицата фон Тис како заљубена, и истовремено многу силна и
паметна млада жена.


Престиж од
друга страна, е еден од филмовите за кои можам искрено да кажам - мој
филм. Сместен во истата временска димензија со Илузионист, во времето
на длабока фасцинираност на неупатената публика од моментите во кои
магионичарот ги води на необични патувања кон навидум надреалното.
Ривалството мегу двајцата магионичари, едни од предводниците на своето
време, го турка самото дејство напред, додека приказната не води
константно напред и назад низ времето, тестирајќи не со мали дози
информации сервирани на агоничен начен кои треба да ги поврземе, додека
ги напрегаме сетилата да останеме во тек со настаните и да ги
разграничиме временските периоди во кои тие се остваруваат, за повторно
да доживееме нов пресврт кој го става во сомнеж сето дотогаш видено и
дигестирано. Она што започнува како партнерство се одвиткува во
најдлабоко соперништво со убивствени намери кон противникот, додека се
трудат еден од друг да ги откраднат најзагадочните тајни и да успеат во
откривање на уште позначајни работи.


Длабоко почитување
за Christopher Nolan и Christopher Priest. Приказната сама по себе
фасцинантна и заплеткана, бара целосна посветеност и љубов, и не мислам
дека треба повеќе пати гледање, туку само едно добро премотување на
гледаните сцени после прекрасната завршница. Од самиот почеток на
филмот се чувствува дека Нолан е на намера да ја збуни и возбуди
публиката – не е прашањето само како ликовите ќе ги надминат разликите
туку и во нашето расудување за променливоста на нивните карактери, во
одредени делови искрено имав проблем да разграничам кој е добриот,
Angier или Borden (со одредена пристрасност кон вториов заради љубениот
ми Бејл). На крајот, не сите филмови ја бараат ваквата класична
разграниченост, а тоа не ја намалува напнатоста во истите.
И потоа извонредниот кастинг. Ќе почнам од Бејл, извонреден актер
способен за неверојатна суптилност и моќ, потретирајќи лик кој едвај
има потреба од публика за да би ја нахранил сопствената суета со која
би се впуштил во нови предизвици. Самото откритие за кое е способен да
ги премине сите граници на човечка болка и достоинство, е она што го
прави задоволен. Од другата страна, елегантниот Џекмен, со возвишената
мажественост и софистицираност, создавајќи театарски искуства за
уживање на публиката, копнеејќи за стадиумот во кој со своите театрални
способности ќе ги манифестира неверојатните трикови на Борден,
безгранично завидлив на неговата посветеност манифестирајќи низ
чувството на својата лична фрустрација и професионална инфериорност.
Потоа, извонредните споредни ликови кои само ја зачинуваат приказната,
Michael Caine како ментор и мудрец, на моменти и наратор на приказната, феноменален актер и неверојатен избор за ликот, Olivia Wenscombe и Scarlett Johansson и David Bowie како Никола Тесла, тежок избор за тоа на кого побрзо да се восхитуваш.

Ако ве возбудува помислата на разглобувањето како еден филм се обидува да си поигра со вашите здрави проценки и претпоставки, Престиж
е нешто што мора да го гледате. Се што гледате и мислите дека со
сигурност знаете за овој филм, паѓа во вода додека со нестрпливост
очекувате да потврдите дали сте во право или не сте.
Болиглава
Болиглава
Администратор
Администратор

Age : 32
Број на мислења : 1166

Вратете се на почетокот Go down

Омилен филм - Page 2 Empty Re: Омилен филм

Пишување by zzz Нед Јан 25, 2009 4:30 pm

офтопик престиж денес во 17 25 на Hbo
zzz
zzz
Солиден Адаптер

Age : 32
Број на мислења : 174

Вратете се на почетокот Go down

Омилен филм - Page 2 Empty Re: Омилен филм

Пишување by pankerishte Сре Јан 28, 2009 10:41 pm

Beautiful Mind баш е класика...кој го нема гледано да го гледа.баш е добар.
и Green Street Hooligans...
моите 2 најомилени...
pankerishte
pankerishte
Куропецач
Куропецач

Age : 35
Број на мислења : 601
Хоби(работа) : Метење,Чистење Улици
Забавен? : Да

http://www.myspace.com/komunalnahigena

Вратете се на почетокот Go down

Омилен филм - Page 2 Empty Re: Омилен филм

Пишување by Lastojca Сре Јан 28, 2009 11:36 pm

kojgode напиша:
Lastojca напиша:уфф..имат доста како на пр . Lord of the rings1,2,3 Ocean`s 11,12,13 Pirates of the caribbean1,2,3...The dark knight...The holiday... Troy... Prestige..сигурно имам забораено уш некој и ги вклучувам сите филмој со џони деп
Prestige шо филм е? Ак мојт кратка рецензија или нешто слично. Нешо со откритија ова она?

се извинувам шо немам кажано нишо на ова ама сега случајно го видов..можам само да ти речам да го гледаш убавезно и да ми кажиш дал ке те бендисат
Lastojca
Lastojca
Адаптериште

Age : 32
Број на мислења : 847

Вратете се на почетокот Go down

Омилен филм - Page 2 Empty Re: Омилен филм

Пишување by Џими Пет Јан 30, 2009 8:49 pm

комшивка напиша:The pursuit for happyness (Will Smith)
Алал да ми ти е за филмов!
Џими
Џими
Болиглава's best friend
Болиглава's best friend

Age : 32
Број на мислења : 297
Хоби(работа) : Шах и Нелути се човече
Забавен? : Забавен

http://www.redtube.com

Вратете се на почетокот Go down

Омилен филм - Page 2 Empty Re: Омилен филм

Пишување by REGINA Пет Јан 30, 2009 11:07 pm

mitan напиша:Американска пита сите 6 дела:D:D:D

дефинитивно се согласувам хахаха...
REGINA
REGINA
my way... or no way!
my way... or no way!

Age : 33
Број на мислења : 914
Хоби(работа) : Ваѓање луѓе од такт.

Вратете се на почетокот Go down

Омилен филм - Page 2 Empty Re: Омилен филм

Пишување by комшивка Саб Јан 31, 2009 12:47 am

Џими напиша:
комшивка напиша:The pursuit for happyness (Will Smith)
Алал да ми ти е за филмов!

Smile Многу сакам такви филмој што и всушност ја прикажуваат темната страна од животот.. Вистинити приказни и вистинска борба за добар живот.. Дури и солзи на очи ми дојдоја Neutral
комшивка
комшивка
Адаптериште

Age : 33
Број на мислења : 846

Вратете се на почетокот Go down

Омилен филм - Page 2 Empty Re: Омилен филм

Пишување by Odyssey Саб Јан 31, 2009 3:51 pm

It's All Gone (Pete Tong)
Groove (1998)
LOTR (1, 2 и посебно 3)
Kingdom Of Heaven
National Tressure I и II
и многу други
Odyssey
Odyssey
Резидент ДискоЏокеј
Резидент ДискоЏокеј

Age : 67
Број на мислења : 594
Хоби(работа) : Dj

Вратете се на почетокот Go down

Омилен филм - Page 2 Empty Re: Омилен филм

Пишување by Obibos Пон Фед 02, 2009 5:44 am

Јас најдобар филм шо го имам гледано до сеа е тој со карате на тој шо му ја скршија кичмата. Он му рече него не се тепај со нив, тие се апаши ама тој појде зш имаше закажано со една женска и... и... она му викаше немој да се тепаш со нив, тие будали се, гони ги у пичку матер, ама тој беше со глава во ѕид, шо се вика отиде и му ја скршија кичмата. Тогаш
и брат му таја вечер многу се налути зш му беше жал и отиде кај
старецот шо му беше учител на тој шо му ја скршија кичмата и тој
вежбаше и вежбаше и од ко се навежба појде кај тие шо му ја скшија
кичмата на брат му
, ги пречека кај то дрвото и..и..и.. им викаше зошто на брат ми му ја скршивте кичмата, а женската го gгледаше него и му викаше пред тоа немој зошто ка на брат ти ке ти ја скршат кичмата, ама
чим на брат ми му ја скршија кичмата и јас ке им ја скршам кичмата и
тој ојде ноќта му се врати сликата како на брат му му ја скршија
кичмата вечерта ми се налути ама зошто стариот учител го навежба
, тој појде и..и.. им ги скрши кичмите исто како шо на брат му му ja скршија кичмата
Obibos
Obibos
Рамбо со нож

Age : 33
Број на мислења : 262

Вратете се на почетокот Go down

Омилен филм - Page 2 Empty Re: Омилен филм

Пишување by мирАл Пон Фед 02, 2009 11:42 pm

Имат и втор дел од горе наведениот филм и се викат Matrix 5 sensitive главна улога бил Грбо
Razz Razz
мирАл
мирАл
lec dudat again!
lec dudat again!

Age : 32
Број на мислења : 708
Хоби(работа) : едрење
Забавен? : најзабавен

Вратете се на почетокот Go down

Омилен филм - Page 2 Empty Re: Омилен филм

Пишување by Џими Вто Фед 03, 2009 12:44 am

комшивка напиша:
Џими напиша:
комшивка напиша:The pursuit for happyness (Will Smith)
Алал да ми ти е за филмов!

Smile Многу сакам такви филмој што и всушност ја прикажуваат темната страна од животот.. Вистинити приказни и вистинска борба за добар живот.. Дури и солзи на очи ми дојдоја Neutral
Тогаш гледај го и Seven Pounds, нов е со Вил Смит, слична тематика со овој има. Дури и подобар е.
Џими
Џими
Болиглава's best friend
Болиглава's best friend

Age : 32
Број на мислења : 297
Хоби(работа) : Шах и Нелути се човече
Забавен? : Забавен

http://www.redtube.com

Вратете се на почетокот Go down

Омилен филм - Page 2 Empty Re: Омилен филм

Пишување by The great Саб Фед 07, 2009 2:44 am

Кој ги немат гледано:

The count of monte cristo
Armageddon
Gladiator

нека ги гледат немат да му ојт јабана времето . Закон се
The great
The great
Адаптер4е

Age : 32
Број на мислења : 9

Вратете се на почетокот Go down

Омилен филм - Page 2 Empty Re: Омилен филм

Пишување by sk1t Пон Фед 09, 2009 3:07 am

ne mi se omileni ama se dobri filmcinja

ames Bond 007-Quantum Of Solace 2008
Bangkok.Dangerous
MAX.Payne.2008.
Resident Evil-Degeneration 3
Taken
Get.Smart
You.Don't.Mess.With.The.Zohan
The Mask
Son Of The Mask


Spustetegi ke vidite :D:D:D www.torrentz.com
sk1t
sk1t
Адаптер4е

Age : 34
Број на мислења : 24
Хоби(работа) : Fudbal
Забавен? : Isprobaj :D

Вратете се на почетокот Go down

Омилен филм - Page 2 Empty Re: Омилен филм

Пишување by L S D Пон Фед 09, 2009 3:09 am

Rise of the footsoldier дфинитивно
L S D
L S D
underground homosapiens
underground homosapiens

Age : 32
Број на мислења : 184
Забавен? : normalno :D

Вратете се на почетокот Go down

Омилен филм - Page 2 Empty Re: Омилен филм

Пишување by мирАл Сре Мар 18, 2009 10:47 pm

Омилен филм - Page 2 2f18

Мн јако филмче Twisted Evil
мирАл
мирАл
lec dudat again!
lec dudat again!

Age : 32
Број на мислења : 708
Хоби(работа) : едрење
Забавен? : најзабавен

Вратете се на почетокот Go down

Омилен филм - Page 2 Empty Re: Омилен филм

Пишување by kojgode Сре Мар 18, 2009 10:52 pm

Кој е овај филм бе? Ко ќе не смејт да мават и слични работи 40 дена или грешка сум?
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 33
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Омилен филм - Page 2 Empty Re: Омилен филм

Пишување by Marej Сре Мар 18, 2009 10:53 pm

Тој е.
Marej
Marej
Модератор
Модератор

Age : 33
Број на мислења : 986
Забавен? : ултра

Вратете се на почетокот Go down

Омилен филм - Page 2 Empty Re: Омилен филм

Пишување by мирАл Сре Мар 18, 2009 10:54 pm

Е тој е тој. Ќе постит 40 дена Razz
мирАл
мирАл
lec dudat again!
lec dudat again!

Age : 32
Број на мислења : 708
Хоби(работа) : едрење
Забавен? : најзабавен

Вратете се на почетокот Go down

Омилен филм - Page 2 Empty Re: Омилен филм

Пишување by METALBOY Пон Мар 30, 2009 8:17 pm

Oмилен филм?

-Мирно лето (морат да се гледат) Very Happy
METALBOY
METALBOY
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 992
Хоби(работа) : офтопик
Забавен? : Не, забрзан

Вратете се на почетокот Go down

Омилен филм - Page 2 Empty Re: Омилен филм

Пишување by s... Нед Апр 26, 2009 2:39 pm

mn sakam filmovi a omilen tesko da izdvojam eve na primer mean girls,the ring, dreams in the witchs house.. i mnogu drugi
s...
s...
Солиден Адаптер

Age : 31
Број на мислења : 114

Вратете се на почетокот Go down

Омилен филм - Page 2 Empty Re: Омилен филм

Пишување by KaTeRiNcE Пон Апр 27, 2009 3:35 pm

A walk to remember...а од хорориве House of wax.
KaTeRiNcE
KaTeRiNcE
P    aR      tY     aN      iM    aL

Age : 31
Број на мислења : 234
Хоби(работа) : Да ширам среќа и депресија,зависит од расположение
Забавен? : Иди-види :D

Вратете се на почетокот Go down

Омилен филм - Page 2 Empty Re: Омилен филм

Пишување by deyoo Саб Сеп 19, 2009 7:48 pm

kojgode напиша:Star Wars (6 дела), Кум (3 дела), Господар на прстените (3 дела), О за одмазда, Гладијатор.
deyoo
deyoo
Адаптер4е

Age : 31
Број на мислења : 12
Хоби(работа) : Лоби

Вратете се на почетокот Go down

Омилен филм - Page 2 Empty Re: Омилен филм

Пишување by NiKi Пон Ное 02, 2009 1:17 am

хмммм...... серија Prison Break, Final destination (4 дела), Leon, Queen of the Damned и мн други..........
NiKi
NiKi
Адаптер4е

Age : 31
Број на мислења : 20

Вратете се на почетокот Go down

Омилен филм - Page 2 Empty Re: Омилен филм

Пишување by Џими Сре Ное 25, 2009 1:36 am

NiKi напиша:хмммм...... серија Prison Break, Final destination (4 дела), Leon, Queen of the Damned и мн други..........
Да го стајш класа филм ко Леон, до .... Фајнл Дестинајшн? :S:S:S:S:S
Џими
Џими
Болиглава's best friend
Болиглава's best friend

Age : 32
Број на мислења : 297
Хоби(работа) : Шах и Нелути се човече
Забавен? : Забавен

http://www.redtube.com

Вратете се на почетокот Go down

Омилен филм - Page 2 Empty Re: Омилен филм

Пишување by NiKi Пет Ное 27, 2009 9:48 pm

Џими напиша:
NiKi напиша:хмммм...... серија Prison Break, Final destination (4 дела), Leon, Queen of the Damned и мн други..........
Да го стајш класа филм ко Леон, до .... Фајнл Дестинајшн? :S:S:S:S:S

мн ми се јаки сите 4 дела џо смртта нешо демек имат свој дизајн... блаблабла
NiKi
NiKi
Адаптер4е

Age : 31
Број на мислења : 20

Вратете се на почетокот Go down

Омилен филм - Page 2 Empty Re: Омилен филм

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот