Адаптер Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Брак?!

4 posters

Go down

Брак?! Empty Брак?!

Пишување by The Breaking Dawn Вто Окт 20, 2009 7:19 pm

Професоркана по англиски не праша едно јако прашање.
прашањево беше-дали би прифатиле долга врска со некој, за некои доживотна а да не склучувате брак со него/неа?

мм?? Брак?! Icon_scratch
The Breaking Dawn
The Breaking Dawn
Модератор
Модератор

Age : 31
Број на мислења : 1107

Вратете се на почетокот Go down

Брак?! Empty Re: Брак?!

Пишување by RoTkViCa Сре Окт 21, 2009 5:01 pm

не.....ако врската е долга значи е заснована на љубов, абракот и децата се плод на љубовта. Не знам поради која причина не би се венчале, така да НЕ ! Брак?! Icon_smile
RoTkViCa
RoTkViCa
Модератор
Модератор

Age : 33
Број на мислења : 723
Хоби(работа) : Аеробик,возење ролери,слушање музика и дружење на форумчево :D
Забавен? : хм....оценете сами

Вратете се на почетокот Go down

Брак?! Empty Re: Брак?!

Пишување by The Breaking Dawn Сре Окт 21, 2009 6:42 pm

јас не вервам многу многу во брак.
јес да бракот е плод на љубов ама не е потребен документ да му докажиш на некој дека го/ја сакаш.
на крај краева ако не ојт појќе, се оставате без да се замарате со разводи или ствари или уште полошо да останите во брак само зш ко сте биле млади сте потпишале некој документ или сте се заколнале "и во добро и во зло, до крај"
имат многу бракој вакви ^ само зш македонциве се традиционалисти.

не викам дека еден ден стара мома ке останам ама ова е мое мислење. Брак?! Icon_porc
The Breaking Dawn
The Breaking Dawn
Модератор
Модератор

Age : 31
Број на мислења : 1107

Вратете се на почетокот Go down

Брак?! Empty Re: Брак?!

Пишување by Angelic Сре Окт 21, 2009 8:08 pm

Бракот е битен за да ги задржит брачните партнери заедно .. до крај. Ако дојдит до развод, секој си ги земат својте делови (колку толку).. никој немат да сакат да останит со празни раце. Никој то не би го дозволил. Ако не се имет потпишано дека се маж и жена.. ништо од бизнисот. Некој со станот и колата ќе останит, а некој со децата назад кај бабата и дедото. Ехее.. какви сплетки се прает. Ништо не е лесно.
Бракот не мора да значи дека е доказ за ветената љубов.. ама сепак сите то го прает. Шо е сигурно е сигурно. :D
А the new way of living по Европа и Америка.. таму не е нормално да си во брак поќе од 5 години. Не го споредвите тој менталитет со нашиов. :D
Angelic
Angelic
ex Rainbow*

Age : 32
Број на мислења : 713

Вратете се на почетокот Go down

Брак?! Empty Re: Брак?!

Пишување by комшивка Чет Окт 22, 2009 1:54 pm

јас не би прифатила.. аку сум во долга врска со некој, сериозна нормално, не гледам причина да не сум во брак со него.. баш би ми било глупо.
комшивка
комшивка
Адаптериште

Age : 33
Број на мислења : 846

Вратете се на почетокот Go down

Брак?! Empty Re: Брак?!

Пишување by The Breaking Dawn Пет Окт 23, 2009 6:04 pm

Angelic напиша:Бракот е битен за да ги задржит брачните партнери заедно .. до крај. Ако дојдит до развод, секој си ги земат својте делови (колку толку).. никој немат да сакат да останит со празни раце. Никој то не би го дозволил. Ако не се имет потпишано дека се маж и жена.. ништо од бизнисот. Некој со станот и колата ќе останит, а некој со децата назад кај бабата и дедото. Ехее.. какви сплетки се прает. Ништо не е лесно.
Бракот не мора да значи дека е доказ за ветената љубов.. ама сепак сите то го прает. Шо е сигурно е сигурно. :D
А the new way of living по Европа и Америка.. таму не е нормално да си во брак поќе од 5 години. Не го споредвите тој менталитет со нашиов. :D


neam mak. font
a so ova nemojt da se desit dur se vo brak?
The Breaking Dawn
The Breaking Dawn
Модератор
Модератор

Age : 31
Број на мислења : 1107

Вратете се на почетокот Go down

Брак?! Empty Re: Брак?!

Пишување by Angelic Пет Окт 23, 2009 6:10 pm

Абе комбинации имат милион. Можит да се десит де. Ама по судски пат ќе можит да се поделит имотот и сл работи... а онака „мажот“ ќе немат обврска кон „жената“. На то мислев..
Angelic
Angelic
ex Rainbow*

Age : 32
Број на мислења : 713

Вратете се на почетокот Go down

Брак?! Empty Re: Брак?!

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот