Адаптер Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Во битолско Кравари попот не дошол да венчава?!

+2
kojgode
корун
6 posters

Go down

Во битолско Кравари попот не дошол да венчава?! Empty Во битолско Кравари попот не дошол да венчава?!

Пишување by корун Пон Окт 19, 2009 8:38 pm

Пукна резил во битолското село Кравари:
Парохискиот поп Петре Пусевски вчера никаде го немаше и на
селаните, за малку ќе им расипеше две свадби, а младенците ќе останеа
без црковен благослов.

Во битолско Кравари попот не дошол да венчава?! Kravari-svadba

Венчавките требало да се одржат во селската црква, а со попот биле
закажани уште пред две недели. Откако нервозните сватовите се
изначекале по неколку часа, младенците отишле на венчавка во Битола, а
другите гости во рестораните, со саати ги чекале зетот и невестата. Кај
Најдовци кои донесоа млада невеста од Скадарско во Албанија, весело не
пречекаа, ама се лути на селскиот поп.

Во битолско Кравари попот не дошол да венчава?! Kravari-svadba


„Младите знаеш дека се нервозни. Не дојде, не дојде, ако има поп
друго место, зошто да не. Ама ние тука си живееме, нашата црква е овде
и тука сакавме да ги венчаме“, рече денеска свекрвата Стеванка
Најдовска.„Тој не е стабилен поп тој е недобар, пијаница. И друг
пат се има случено да креваме леб на гробишта, а него го нема“, вели
младенецот Љупчо Најдовски.

Во битолско Кравари попот не дошол да венчава?! Kravari-svadba

Од црковниот одбор на село Кравари велат дека владиката Петре не ги
поддржува селските цркви и целосно ги запоставува,пуштајќи им
недисциплинирани попови што не може да ги контролира. Питропот Борис
Крстевски, кој над две децении е прв човек на црковниот одбор, вели
дека досега заради недисциплина сменил 12 попови.„Овој поп скоро
шест години е овде. Јас имав некоја иницијатива за да се смени, ама има
некои од одборот што се двоумат. Ова не е прв пат ова што го прави. Има
многу вакви неубави работи направено“, рече денеска селскиот питроп
Борис Крстевски.
Од битолската митрополија нема коментари и
допрва ќе го испитуваат овој случај. Во меѓу време, краварци никако не
можат да го најдат парохискиот поп, за да разберат зошто не дојде на
закажаните венчавки, а во среда ќе му кројат капа за негова смена.

Во битолско Кравари попот не дошол да венчава?! Kravari-svadba


КАДЕ ЛИ Е ПОПОТ КОГА Е НАЈПОТРЕБЕН?
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 32
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Во битолско Кравари попот не дошол да венчава?! Empty Re: Во битолско Кравари попот не дошол да венчава?!

Пишување by kojgode Пон Окт 19, 2009 11:03 pm

Ова е преголема мистерија можеме само да нагаѓаме. Јас мислам дека можеби бил со попадијата.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 33
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Во битолско Кравари попот не дошол да венчава?! Empty Re: Во битолско Кравари попот не дошол да венчава?!

Пишување by tHeJunKy Пон Окт 19, 2009 11:07 pm

Јас знам ама не ви кажвам.
tHeJunKy
tHeJunKy
Модератор
Модератор

Age : 114
Број на мислења : 759
Хоби(работа) : Гитара, фотографирање, компонирање...
Забавен? : Сто.

Вратете се на почетокот Go down

Во битолско Кравари попот не дошол да венчава?! Empty Re: Во битолско Кравари попот не дошол да венчава?!

Пишување by Рокси Пон Окт 19, 2009 11:10 pm

Господ му пишал на попот на мсн да не ги венчават.
Рокси
Рокси
Нејкам ништо
Нејкам ништо

Age : 30
Број на мислења : 517

Вратете се на почетокот Go down

Во битолско Кравари попот не дошол да венчава?! Empty Re: Во битолско Кравари попот не дошол да венчава?!

Пишување by Lastojca Вто Окт 20, 2009 12:06 am

хахахахаха...100% се дрогират попов немат друго објаснување
Lastojca
Lastojca
Адаптериште

Age : 32
Број на мислења : 847

Вратете се на почетокот Go down

Во битолско Кравари попот не дошол да венчава?! Empty Re: Во битолско Кравари попот не дошол да венчава?!

Пишување by комшивка Вто Окт 20, 2009 1:28 am

Рокси напиша:Господ му пишал на попот на мсн да не ги венчават.

јас мислам на facebook на chat му имат пишано ама пошо е мн заебано таму дошло до недоразбирање..
комшивка
комшивка
Адаптериште

Age : 33
Број на мислења : 846

Вратете се на почетокот Go down

Во битолско Кравари попот не дошол да венчава?! Empty Re: Во битолско Кравари попот не дошол да венчава?!

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот