Адаптер Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Aмбициозност

+4
Џајко
Рокси
Angelic
Наташа
8 posters

Go down

Aмбициозност Empty Aмбициозност

Пишување by Наташа Пон Јун 08, 2009 7:36 pm

Инспирирана од една приказна, шо одеше вака.

Рибар, шо фатил доволно риби за тој ден, заспиен во неговиот чамец. Еден турист му се приближвит со една на изглед одлична идеа. Секој ден да фаќат по четири-пет пати риби, а после некое време да купит рибарски брод, па да отворит фирма за замрзнување, чадење итн.
На крај, да завршит кај шо е сега, пак да спиет на брегот, да гледат во морето... само сега побогат и навидум посреќен... ама сепак немирен и несигурен. Цело време да мислит како да напрајт уште пари, да ги задржит тие шо веќе ги имат, дали ќе пропаднит неговата фирма и уште милион работи.

Рибарот љубезно го одбиват предлогот. Неговата цел е постигната во животот, тој е задоволен со досегашниот дневен улов, приходите, и релаксирачката дремка на крај на денот. Не е способен да се носит со потешкотиите, немирот, преголемата жед шо се јавуват ко ќе си богат, постојаните грижи, користењето на слободно време само да се измислит нов начин да се стекнет уште пари.


Е сеа, прашањето е, вие сте рибарот или туристот? Aмбициозност Icon_smile
Имате поставена цел, која ко ќе ја постигните стагнирате и не сакате да ојте понатаму, или постојано ја помествите таја граница, не сте задоволни ко ќе го добијате она шо секоаш сте го посакувале и осеќате некоја празнина ко ќе стигните на крајот?
Повелеле. Aмбициозност Iconflowerhr4

_________________
Listen to each drop of rain... Whispering secrets in vain...
Frantically searching for someone to hear their story before they hit ground...
Наташа
Наташа
Модератор
Модератор

Age : 28
Број на мислења : 472

Вратете се на почетокот Go down

Aмбициозност Empty Re: Aмбициозност

Пишување by Angelic Вто Јун 09, 2009 9:04 pm

Приказната е многу убава и поучна. Јас дефинитивно би била рибарот. По природа не сум многу амбициозна.. па зато Smile
Angelic
Angelic
ex Rainbow*

Age : 29
Број на мислења : 713

Вратете се на почетокот Go down

Aмбициозност Empty Re: Aмбициозност

Пишување by Рокси Вто Јун 09, 2009 10:06 pm

Па шознам, за различни работи во животот би била рибарот или туристот.
Ама појќе ме влечит кон туристот.
Рокси
Рокси
Нејкам ништо
Нејкам ништо

Age : 27
Број на мислења : 517

Вратете се на почетокот Go down

Aмбициозност Empty Re: Aмбициозност

Пишување by Џајко Сре Јун 10, 2009 1:16 am

Ако ми е интересен животот и ако уживам, не планирам да го менвам.
така да би бил рибарот
Џајко
Џајко
addicted to beautiful days

Age : 30
Број на мислења : 950
Хоби(работа) : flying
Забавен? : можеби

Вратете се на почетокот Go down

Aмбициозност Empty Re: Aмбициозност

Пишување by kojgode Пон Јун 15, 2009 5:34 pm

Поголем дел од времево рибарот.

_________________
Imagination is more important than knowledge.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 30
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Aмбициозност Empty Re: Aмбициозност

Пишување by корун Пон Јун 15, 2009 6:35 pm

Туристот, ак знам дек можам појке не сакам да седам вместо...

_________________
Коза не е, овца е. Шо е?
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 29
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Aмбициозност Empty Re: Aмбициозност

Пишување by METALBOY Пон Јун 15, 2009 6:58 pm

Туристот, ич не ми е гајле дали ке пропаднит фирмата или ке ги изгубам парите, се шетам со позитивна мисла, знам дека можам многу повеке и ке се трудам и се трудам да го постигнам тоа што го сакам.
METALBOY
METALBOY
Адаптериште

Age : 28
Број на мислења : 992
Хоби(работа) : офтопик
Забавен? : Не, забрзан

Вратете се на почетокот Go down

Aмбициозност Empty Re: Aмбициозност

Пишување by REGINA Чет Јун 25, 2009 2:37 pm

се чудам зш рибарот бил толку прост ко го одбил предлогот.

па не е ваљда само тој во семејството шо го издржуват со та минимална заработка. злобно е то шо не помислил на другите кои финансиски зависат од него.

ама и да немат семејство, така не трудејќи се за нешо појќе, само трагично безделничит покрај брегот и се лажит самиот себеси дека е среќен, а е фактички без цел во животот.

и потрагичното е шо постојат мноооогу такви луѓе ко шо е случајот со рибарот, и се ваѓет на та карта дека наводно биле среќни.
пффффффффффффф, ајде ви се молам.
REGINA
REGINA
my way... or no way!
my way... or no way!

Age : 30
Број на мислења : 914
Хоби(работа) : Ваѓање луѓе од такт.

Вратете се на почетокот Go down

Aмбициозност Empty Re: Aмбициозност

Пишување by Џајко Чет Јун 25, 2009 5:14 pm

Мене дама лист ме вадит најчесто, ама и та карта ме вадит нон стоп.
Џајко
Џајко
addicted to beautiful days

Age : 30
Број на мислења : 950
Хоби(работа) : flying
Забавен? : можеби

Вратете се на почетокот Go down

Aмбициозност Empty Re: Aмбициозност

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот