Адаптер Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ПиСи - приватно основно училиште?

+30
RoTkViCa
Џими
ноунејм
*Rhythm Divine*
The Breaking Dawn
tHeJunKy
Наташа
комшивка
Bleak
МаКсач
blesava008
Џајко
noviot
PhiLL * E
Angel Girl
CASUAL90
Lastojca
mitan
мирАл
A GiRL
Кирил
REGINA
Ludi Milojko
Marej
folder
Mary Jane
sokol
корун
kojgode
Болиглава
34 posters

Страна 6 of 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Go down

ПиСи - приватно основно училиште? - Page 6 Empty Re: ПиСи - приватно основно училиште?

Пишување by mitan Саб Фед 21, 2009 2:57 am

МаКсач напиша:

Ама делото гнасит, џабе имаш 5 ко ќе те спобудалет, ако не почнале или завршиле веќе. А пак математика шо требат да имаш едно големо знаењеее. Ќе ојш касиерка во Макси Д ќе собираш мнжиш одземаш делиш денари, син ти дур ојт гимназија.
кажи ми еден шо е вистински спобудален...а сигурен сум дека нико не ојт писи за после то да работит касиер во макси д или тинекс...а за големо знаење да знајш дека сигурно ке се здобиет секој шо ојт(аку е при здрав разум)....ова не дека го бранам писи...го мразам...ама ти кажвам реално...
mitan
mitan
Адаптериште

Age : 33
Број на мислења : 352
Хоби(работа) : spienje
Забавен? : za kogo kako

Вратете се на почетокот Go down

ПиСи - приватно основно училиште? - Page 6 Empty Re: ПиСи - приватно основно училиште?

Пишување by МаКсач Саб Фед 21, 2009 3:11 am

Зборвам општо за математикава, ќе останела со големо знаење по математика. За шо жити се? а 99% одат ПиСи за оценава нашкола да им е поголема, а не за то шо планирале во иднина.
МаКсач
МаКсач
Адаптер во подем

Age : 31
Број на мислења : 82

Вратете се на почетокот Go down

ПиСи - приватно основно училиште? - Page 6 Empty Re: ПиСи - приватно основно училиште?

Пишување by Болиглава Саб Фед 21, 2009 3:12 am

МаКсач напиша:Зборвам општо за математикава, ќе останела со големо знаење по математика. За шо жити се? а 99% одат ПиСи за оценава нашкола да им е поголема, а не за то шо планирале во иднина.
Па ебате не мојш со ниска оценка да се запишиш на факултет сфаќаш? Ако е така значи тебе ти е цел продавач во Тинекс а? Шо ќе ти е сложена математика...
Болиглава
Болиглава
Администратор
Администратор

Age : 32
Број на мислења : 1166

Вратете се на почетокот Go down

ПиСи - приватно основно училиште? - Page 6 Empty Re: ПиСи - приватно основно училиште?

Пишување by mitan Саб Фед 21, 2009 3:15 am

МаКсач напиша:Зборвам општо за математикава, ќе останела со големо знаење по математика. За шо жити се? а 99% одат ПиСи за оценава нашкола да им е поголема, а не за то шо планирале во иднина.
на прашањено одговор:немојш да знајш кој шо сакат понатаму...и колку математиката ке е поврзана со неговиот факултет...
а за оценана да им е поголема...ке му дает 200 евра на чаки и да видиш како ке пукат 5че...само работава е со давет 200 евра учет,се стеквет со знаење и сето то излегвит на површина со солидна оценка...
mitan
mitan
Адаптериште

Age : 33
Број на мислења : 352
Хоби(работа) : spienje
Забавен? : za kogo kako

Вратете се на почетокот Go down

ПиСи - приватно основно училиште? - Page 6 Empty Re: ПиСи - приватно основно училиште?

Пишување by МаКсач Саб Фед 21, 2009 3:18 am

Ако имаш ниска оцена математика шо бараш на факултет математика шо ти се барат? Ќе сејш дома и ќе учиш то за шо си го планираш во иднина да работиш то шо ти е најлесно. А ак знајш математика шо кур бараш писи?
МаКсач
МаКсач
Адаптер во подем

Age : 31
Број на мислења : 82

Вратете се на почетокот Go down

ПиСи - приватно основно училиште? - Page 6 Empty Re: ПиСи - приватно основно училиште?

Пишување by mitan Саб Фед 21, 2009 3:23 am

МаКсач напиша:Ако имаш ниска оцена математика шо бараш на факултет
математика шо ти се барат? Ќе сејш дома и ќе учиш то за шо си го
планираш во иднина да работиш то шо ти е најлесно. А ак знајш математика шо кур бараш писи?
ак не одам немат да знам....
mitan
mitan
Адаптериште

Age : 33
Број на мислења : 352
Хоби(работа) : spienje
Забавен? : za kogo kako

Вратете се на почетокот Go down

ПиСи - приватно основно училиште? - Page 6 Empty Re: ПиСи - приватно основно училиште?

Пишување by Болиглава Саб Фед 21, 2009 3:23 am

МаКсач напиша:Ако имаш ниска оцена математика шо бараш на факултет математика шо ти се барат? Ќе сејш дома и ќе учиш то за шо си го планираш во иднина да работиш то шо ти е најлесно. А ак знајш математика шо кур бараш писи?
Одам писи пошо ме мрзит дома да фатам книга и да вежбам математика по 3-4 сати неделно. Немат виша сила шо ќе ме натерат дома да го прам сам ова.
Болиглава
Болиглава
Администратор
Администратор

Age : 32
Број на мислења : 1166

Вратете се на почетокот Go down

ПиСи - приватно основно училиште? - Page 6 Empty Re: ПиСи - приватно основно училиште?

Пишување by МаКсач Саб Фед 21, 2009 3:26 am

ак не одам немат да знам....
Да а писи Хари Потер ќе те научит...не ој барем знај дек незнајш Very Happy
МаКсач
МаКсач
Адаптер во подем

Age : 31
Број на мислења : 82

Вратете се на почетокот Go down

ПиСи - приватно основно училиште? - Page 6 Empty Re: ПиСи - приватно основно училиште?

Пишување by Болиглава Саб Фед 21, 2009 12:10 pm

МаКсач напиша:
ак не одам немат да знам....
Да а писи Хари Потер ќе те научит...не ој барем знај дек незнајш Very Happy
Па чим вадит 4ки и 5ки, ваљда го научило.
Болиглава
Болиглава
Администратор
Администратор

Age : 32
Број на мислења : 1166

Вратете се на почетокот Go down

ПиСи - приватно основно училиште? - Page 6 Empty Re: ПиСи - приватно основно училиште?

Пишување by REGINA Саб Фед 21, 2009 4:21 pm

МаКсач шо се трудиш?

за било кој факултет ти барет просек... а во просекот влегвит и оценката по математика капиш?
ај размислувај ако не се разбираш или побарај да ти објаснам како се одвивет работите.

плус на матура екстерно ти се оценвит математика/англиски.
Ак си труп англиски, пошо секој немојт нели да знајт јазик, матура ќе полагаш математика.
Шо ќе прајш? Ќе ти текнит тебе шо си вежбал сам дома 2 саати пред писмена цели 4 години така? ради реда... хххе
абе ај... Smile
REGINA
REGINA
my way... or no way!
my way... or no way!

Age : 33
Број на мислења : 914
Хоби(работа) : Ваѓање луѓе од такт.

Вратете се на почетокот Go down

ПиСи - приватно основно училиште? - Page 6 Empty Re: ПиСи - приватно основно училиште?

Пишување by The Breaking Dawn Саб Фед 21, 2009 9:41 pm

писи според мене е убо школо ак продолжиш со математика во иднина зш преголем притисок е она шо го прает
и немат врска дек ак ојш писи појке ке те биват
как не колку деца имат од писи на школа шо ги глеам напамет задачине ги учет ке бапнет 5ка на тест преврти им ја малце задачана и се губет
а за деца шо не знает математика шо не знает дека од ништо нема да им служит во иднина она е пекол губет толку време за нешто, пак, нема да им требит
и имат мн деца шо не одет писи а шо прилично знает математика појке од другиве

јас сум против писи Laughing
The Breaking Dawn
The Breaking Dawn
Модератор
Модератор

Age : 31
Број на мислења : 1107

Вратете се на почетокот Go down

ПиСи - приватно основно училиште? - Page 6 Empty Re: ПиСи - приватно основно училиште?

Пишување by корун Нед Фед 22, 2009 10:46 pm

Математика - основно ниво


Видите го тестов и кажите дали требит вежбање по 3 сати денот, 3 месеци со ред или е доволно 2 пати по 2 сати пред тест...

То е проблемот на Писи, филмот на Ангел, нишо друго - системот на учење е ко за првооделенчиња шо не может да сватет обична равенка, а не за пораснати деца шо одбрале природен смер...
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 32
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

ПиСи - приватно основно училиште? - Page 6 Empty Re: ПиСи - приватно основно училиште?

Пишување by REGINA Нед Фед 22, 2009 10:50 pm

па ак сакаш да се запишиш на некој факултет со добра репутација ти требит појќе вежбање бе.
Ак си за на туризам овде... слободно... ама една иднина шо ќе ја имаш.. хехе, после ќе речиш цитирам: пубо неколку месеци да ми беа пекол учејќи, отколку ЦЕЛ живот работејќи мизерно.
REGINA
REGINA
my way... or no way!
my way... or no way!

Age : 33
Број на мислења : 914
Хоби(работа) : Ваѓање луѓе од такт.

Вратете се на почетокот Go down

ПиСи - приватно основно училиште? - Page 6 Empty Re: ПиСи - приватно основно училиште?

Пишување by комшивка Нед Фед 22, 2009 10:56 pm

ак не одам немат да знам....

поголема глупост неам прочитано
комшивка
комшивка
Адаптериште

Age : 33
Број на мислења : 846

Вратете се на почетокот Go down

ПиСи - приватно основно училиште? - Page 6 Empty Re: ПиСи - приватно основно училиште?

Пишување by корун Пон Фед 23, 2009 12:04 am

REGINA напиша:па ак сакаш да се запишиш на некој факултет со добра репутација ти требит појќе вежбање бе.
Ак си за на туризам овде... слободно... ама една иднина шо ќе ја имаш.. хехе, после ќе речиш цитирам: пубо неколку месеци да ми беа пекол учејќи, отколку ЦЕЛ живот работејќи мизерно.

Ех, само да знајш колку можам да си го осигурам животов ак се запишам на туризам, ама не ми е то филм и зато сакам Скопје да одам. Писи дават знаење ама и грешна рутина, зато шо ко ке ојш на факултет немат да имат Писи да те седнит секој ден и да мораш да решаваш задачи.
Друго, ако мислиш дека овие шо немат пробано Писи не требит да коментирет, јас истото го миљам и за твојот став во однос на факултетов за туризам.
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 32
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

ПиСи - приватно основно училиште? - Page 6 Empty Re: ПиСи - приватно основно училиште?

Пишување by REGINA Пон Фед 23, 2009 12:21 am

морам да те попрам за минатион коментар за факултетон за туризам, зато шо како матурантка шо сум годинава, никој подетално немојт да ги имат разгледвено факултетиве од мене.

Така да, со акцент на факултетон за туризам си... ништо (се извинувам на изразот) ама во споредба со оние од електро или таму сите останати... баш со туризам си ништо...

за да застаниш на рецепција во хотел, или на шанк во кафич... мислам дека то не е животен сон на некој.

И сега назад на писи, не е неопходно да ојш таму, ама е потребно, за тој шо имат некоја повисока цел од то да е келнер или обичен продавач(за плата од ебани 7-8 илјади месечно). Од проста причина шо... нашкола не го добиваш потребното знаење (не само за математика... туку и сите останати предмети шо ги подготвувет таму).

И
полесно е на фах ако имаш претходни знаења од некоја област.
REGINA
REGINA
my way... or no way!
my way... or no way!

Age : 33
Број на мислења : 914
Хоби(работа) : Ваѓање луѓе од такт.

Вратете се на почетокот Go down

ПиСи - приватно основно училиште? - Page 6 Empty Re: ПиСи - приватно основно училиште?

Пишување by комшивка Пон Фед 23, 2009 1:32 am

REGINA напиша:И сега назад на писи, не е неопходно да ојш таму, ама е потребно...

ова го чекав. зш досега убедвите дека ако сакаш да имаш уба оценка и да знајш математика морат да ојш таму.. тие шо не одет нигде или шо одет на друго место не само шо не знает математика туку и врска од животов немет, така?

корун напиша:Друго, ако мислиш дека овие шо немат пробано Писи не
требит да коментирет
, јас истото го миљам и за твојот став во однос на
факултетов за туризам.

баш напротив, ако не коментират никој друг немат да е интересно само
вие ќе си се согласвите едни со други, т.е. ќе поддржвите само едно
мислење.. овде сме да дебатираме. или пак сменете го насловов на темава - само за од писи Neutral
комшивка
комшивка
Адаптериште

Age : 33
Број на мислења : 846

Вратете се на почетокот Go down

ПиСи - приватно основно училиште? - Page 6 Empty Re: ПиСи - приватно основно училиште?

Пишување by корун Пон Фед 23, 2009 3:37 pm

Комшивке мислев на муабети од типот рекла казала, писи било вакво било такво а не ни знает шо зборвет, а запознаени и екс ученици на писи се добредојдени...

Реџина имаш грешен став за овдешниов факултет, зато шо кувар и кенлер со средно се станвит, ако си толку запоенаена дали знајш за Царина и Шпедиција, Безбедност и Финансиска контрола, Осигурување и други смерој на овај факултетов или само кажвиш приказни овде. Градов ни е таков и ни требет љуге на туризмов зато шо програмер не мојт да водит хотел. Смешна си да знајш, имаш некој застарени сваќања...
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 32
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

ПиСи - приватно основно училиште? - Page 6 Empty Re: ПиСи - приватно основно училиште?

Пишување by kojgode Пон Фед 23, 2009 3:40 pm

Кј шо читам се газам од смеење.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 33
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

ПиСи - приватно основно училиште? - Page 6 Empty Re: ПиСи - приватно основно училиште?

Пишување by REGINA Пон Фед 23, 2009 8:10 pm

корун напиша:Реџина имаш грешен став за овдешниов факултет, зато шо кувар и кенлер со средно се станвит, ако си толку запоенаена дали знајш за Царина и Шпедиција, Безбедност и Финансиска контрола, Осигурување и други смерој на овај факултетов или само кажвиш приказни овде. Градов ни е таков и ни требет љуге на туризмов зато шо програмер не мојт да водит хотел. Смешна си да знајш, имаш некој застарени сваќања...

Корун ич неможам да разберам дали си За или си Против писи... многу пишиш двосмислено... во еден коментар поддржуваш, во друг критикуваш. Одлучи се Smile

Еве сеа кај шо спомна за факултетиве... ај ев со туризам ќе водиш хотел, пицерија, трафиче ова она ... (шо да е..). Туризам се земат за две години факултетон (на такво ниво е дојден)... ама зш да водиш хотел (ко знајш дек кад тад ќе пропаднит и ќе останиш со прстот вуста), ко наместо да водиш,
мојш да
конструираш хотели(под ова мислам на факултет за архитектура и слично, а то не е споредливо со туризам). Пошо прајме муабет за Охрид туризмов... (не ти е ова хаваи, мајами, флорида па ај ќе сонвиме).

И ко програмер ќе земаш астрономска плата... а ко сопственик на хотел... ќе се удајш во кредити. (освен ако некој од фамилијата немат најдено кофчеџе со неизмерно богатство).

Во писи се ојт за таква висока цел, се учит математика заради Успех.. ама вистински успех, значи писи не се задоволува само со просечно. Зато ојме таму... за нешо појќе да сме некогаш во општествово.

А сите оние смерој шо ги имаш спомнато, ако немаш дебели врски во општина (значи некој од семејството шо е под рака со некој висок претставник)... немат ни теоретска, ниту шанса во праксата за да успејш.

Ако си роден математичар, е тогаш не ти требит писи. То е то шо се обидвам да докажам во темава.
REGINA
REGINA
my way... or no way!
my way... or no way!

Age : 33
Број на мислења : 914
Хоби(работа) : Ваѓање луѓе од такт.

Вратете се на почетокот Go down

ПиСи - приватно основно училиште? - Page 6 Empty Re: ПиСи - приватно основно училиште?

Пишување by kojgode Пон Фед 23, 2009 8:28 pm

Колку шо видоф јас Корун е неутрален и ги кажвит добрите и лошите страни на ПИСИ така да не морат да се стркино да се одлучвит дали е за или против нив. А иначе морав да напишам пост зш бев испровоциран од реченицата "ама зш да водиш хотел (ко знајш дек кад тад ќе пропаднит и ќе останиш со прстот вуста)". Ако ојш со ваков ум 100% ќе пропаднит, ама ако вложвиш напор и труд во него и си успешна фаца мојш да го воздигниш на Хилтон ниво. и ме мрзит да пишам уште.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 33
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

ПиСи - приватно основно училиште? - Page 6 Empty Re: ПиСи - приватно основно училиште?

Пишување by корун Пон Фед 23, 2009 8:31 pm

Ај да се кладиме дека немат 2 години никакви студии во факултетов овде, по шо сакаш... Факултетов е да водиш хотел и да не пропаднит, ак не знајш ке ти пропаднит, исто ти е и кај машинскиве факлутети, ак знајш - ке земаш 2-3 илјади евра плата, ак не знајш и немаш врски ке сејш на пазар...

Ако немат менаџери и сопственици на хотели ке немат ни работа за архитекти и останати градежни професии, со то автоматски имат иселвање од државава или сиромаштија...

REGINA напиша:Зато ојме таму... за нешо појќе да сме некогаш во општествово.

Сопственик или менаџер на хотел имат поголема репутација во оштествово одколку програмер, дефинитивно...

А за дебелите врски во секој поглед во Македонија е така не само за туризмов и организациониве науки, имат програмери шо работет во сервис за компјутери и слично и земет мизерна плата, не е све толку розово ко шо кажвит Ангел за програмериве и воопшто машинскиве струки...

Во врска со Писи имам различни ставој за различни работи, не е ова Фан Клуб Писи, па сеа дали сум или не, кажвам шо ми сметат а бранам ак мисљам дек некој не е во право за одредени работи.
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 32
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

ПиСи - приватно основно училиште? - Page 6 Empty Re: ПиСи - приватно основно училиште?

Пишување by REGINA Пон Фед 23, 2009 8:49 pm

Very Happy хилтон во охрид... ај и то да го видиме. Немам нишо против то...само сакам да сум појќе во реалноста сега и овде... хилтон не се совпаѓат во таквата реалност каква шо ја имаме.

корун, менаџер е преширок поим. стварно преширок.
менаџери се и фризеркине ак глеаш така, пошо си водат свој регистриран бизнис.
менаџер е и оној шо си го водит Филипино, или било која трафика на пример. То е апла друга тема. Далеку се од такви менаџери ко шо мислиш. Хотел не успеват туку така. Плус имате енормна конкуренција.

Ја прифаќам кладбана за факултетон хахах... пошо редовно е да ојш 3 години... а вондредно мојш за колку сакаш пократко. ако си способен нормално. А за да не го завршиш тој факултет со просек 10ка, требит да си веќе... ај нишо, не коментирам... во средно е потешко отколку таму. Пак уште да го влечкаш со години... ххехехехехеееее!


"Сопственик или менаџер на хотел имат поголема репутација во оштествово одколку програмер, дефинитивно..."
-------------------- абе ај.
репутација во смисла кој е во појќе долгој? Very Happy
REGINA
REGINA
my way... or no way!
my way... or no way!

Age : 33
Број на мислења : 914
Хоби(работа) : Ваѓање луѓе од такт.

Вратете се на почетокот Go down

ПиСи - приватно основно училиште? - Page 6 Empty Re: ПиСи - приватно основно училиште?

Пишување by корун Пон Фед 23, 2009 9:12 pm

Епа ај ке почниме одназад...
Кажи ми познат програмер од градов а јас ке ти кажам 5 хотелиери...Можит?

Ако е за вондредно и електро мојш да го земиш за 2 години, не е то поентата, а верви ми дека во генерација имат само 1-2ца шо завршвет со 10 просек, и одма имет работа ко асистенти. Просек на генерација е 7 и нешо.

А за менаџери зборвев за дечки со завршена струка, зато шо и јас можам да нацртам план на соба, ама немат шанси да го напрам ко шо ке го напрајт некој дипломиран архитект. За менаџирањето, мислам дека со земање на уше некој испити на економски факлутет, добиваш диплома за завршен економиста.
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 32
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

ПиСи - приватно основно училиште? - Page 6 Empty Re: ПиСи - приватно основно училиште?

Пишување by kojgode Пон Фед 23, 2009 9:52 pm

REGINA напиша:Very Happy хилтон во охрид... ај и то да го видиме. Немам нишо против то...само сакам да сум појќе во реалноста сега и овде... хилтон не се совпаѓат во таквата реалност каква шо ја имаме.
Финтата е во финтата, да не ја прифаќаме реалноста каква шо ја иаме туку да ја напрајме подобра.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 33
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

ПиСи - приватно основно училиште? - Page 6 Empty Re: ПиСи - приватно основно училиште?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 6 of 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот