Адаптер Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ПМПГ - Поранешна македонска провинција Грција

+12
комшивка
МаКсач
Фазлија
L S D
mitan
malina
pankerishte
psycho
Gangi
sokol
kojgode
Mary Jane
16 posters

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

ПМПГ - Поранешна македонска провинција Грција Empty ПМПГ - Поранешна македонска провинција Грција

Пишување by Mary Jane Нед Јан 11, 2009 3:37 pm

Фактите кои говорат дека ние со право го носиме името Македонија можете да ги изнесете тука. Да го одбраниме нашето уставно име!!! И слободно да си напишете се што ви лежи на срце против јужните соседи Twisted Evil
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

ПМПГ - Поранешна македонска провинција Грција Empty Re: ПМПГ - Поранешна македонска провинција Грција

Пишување by kojgode Нед Јан 11, 2009 3:52 pm

Не е некој факт ама ме нарана.

Ох, кралу, нас Македонците најмногу не ожалостува тоа што некои
Персијци ги направи твои сродници - тие ја имаат честа да се нарекуваат
себеси "сродници на Александар" - и може да те поздрават со бакнеж. А
сепак, ниту еден од Македонците досега не ја уживал таа чест, му рекле
војниците на Александар по говорот
Говор на Александар Трети Македонски, одржан пред неговите македонски
војници, е објавен во книгата "Уметноста на стратегијата на Александар
Велики", во издание на скопска "Икона". Автор е Парта Босе, маркетинг
директор на "Allen & Overy", една од водечките меѓународни правни
фирми, роден во Индија, а образуван на универзитетите Columbia и МIТ.
Весникот ВЕЧЕР го пренесува во целост говорот, и дел од објаснувањето
во книгата.
Александар Македонски се качил на еден подиум, и со сета одлучност да
почне жестока реторичка расправија, им викнал на Македонците:
- Целта на мојот говор не е да ве спречам да се вратите дома - што се
однесува до мене, вие можете да се вратите дома секогаш кога ќе
посакате.
Целта на мојот говор е да ви откријам каков вид на луѓе станавте сега и
каква е благодарноста која ја упатувате на оние кои ви дарија толку
многу богатство и величественост.
Пред да говорам за тоа што јас сторив за вас, дозволете ми да започнам со мојот татко, Филип.
Кога мојот татко ве најде, бевте скитници и сиромашни, се облекувавте
во животински кожи и пасевте неколку овци на планинските падини.
Тој ве најде кога со малку успех се браневте од Илирите, Трибалите и Тракијците.
Наместо со вашите животински кожи, тој ве облече во наметки. Од
планините, ве донесе долу во низините. Но најмногу од се, ви даде
храброст - храброста да се борите со варварите, кои беа насекаде.
Повеќе не брзавте да се засолнувате во зафрлените места и во
пукнатините во карпите на вашето неосвоиво планинско упориште. Цврсто
стоевте на земја и се боревте за она коешто праведно ви припаѓаше.
Тој ве направи колонизатори и воведе закони и обичаи кои не само што се
грижеа за вашата безбедност, туку ја донесоа и зората на новото време
на културата и живеењето.
Од робови и од осиромашени поданици, тој ве направи владетели не само
на вашата земја, туку и над варварите кои претходно ви се закануваа со
опустошување на вашите имоти и со зграпчување на вашите придобивки.
Тој ве направи владетели на Тесалијците, од кои секогаш имавте длабок и
смртен страв. Со победата над Фокијците, тој го обезбеди нашиот пристап
кон Грција преку патишта кои беа широки и проодни, а не тесни и
непристапни.
Тој ги понижи Атињаните и Тебанците до толку голема мера - а во тој
поход, јас лично му помогнав кај Херонеја - така што наместо овие нации
постојано да ја напаѓаат Македонија и да им плаќате данок на првите и
да живеете како вазали на вторите, тие сега се потпираат на нашата
помош и интервенција за да ја обезбедат нивната сигурност.
Тој навлезе на Пелопонез и, откако обезбеди контрола врз нивните
работи, беше избран за главен заповедник на цела Грција во
експедицијата против Персијците - слава којашто не ја присвои само за
него, туку и ја дари на целата македонска нација.
Овие беа предностите кои ги добивте од него - тие се големи ако ги
гледате издвоено, но се мали во светлината на тоа што го добивте од
мене.
Иако од Филип наследив само неколку сребрени и златни пехари, јас се
соочив со празна ризница и со огромните долгови на Филип. Позајмив во
ваша корист, за да водам експедиција од земја која не можеше да ве
издржува и веднаш отворив премин кон Хелеспонт преку опасното море, кое
беше контролирано од Персијците.
Откако со нашата коњица ги совладаме вицекралевите на Дариј, ние ја
освоивме Јонија, Еолија, Фригија и Лидија, и со опсада го заземавме
Милет.
Сите други нации доброволно ни се предадоа.
Ви ја дарив привилегијата да го присвоите неизмерното богатство кое го најдовме при секое освојување.
Богатствата на Египет и на Кирена, кои ги освоив без борба, дојдоа во
ваши раце. Богатствата на Сирија, Палестина и на Месопотамија се ваши;
ваши се и богатствата на Вавилон, Бактра и Суса. Ризниците на
Персијците, како и неизмерните богатства на Индијците, исто така се
ваши.
Вие сте вицекралевите, војсководителите и водачите на оваа кампања.
За мене не зедов ништо, освен оваа пурпурна одежда и дијадемата. Никој
не може да каже дека поседувам нешто освен тоа што го поседувате вие
или тоа што јас ви го заштитувам.
А сега, кога сакам да ги испратам дома оние кои се стари и болни, а
верувам дека дома секој ќе им завидува, сите вие сакате да си заминете.
Одете, тогаш, и кажете им на луѓето дома дека вашиот крал, кој ги освои
Персијците и Бактријците, кој ги потчини Уксијанците, кој ги здроби
Парќаните, и кој маршираше преку Кавказ и низ портите на Персија, и ги
помина големите реки Оксус и Инд, кои не беа преминати од времето на
Дионис, кој стигна до устието на Океанот, и кој маршираше преку
Гедрозиската Пустина преку која ниту една војска не преминала жива,
одете и кажете им на луѓето дома дека после сите овие напори сте го
оставиле зад себе човекот кој ве водел низ сето ова, и дека сте го
оставиле во рацете на луѓето кои ги освоил.
Можеби вашите зборови ќе им бидат мили и ќе ве направат извор на завист
и почит во очите на мажите и жените, и побожни во очите на Бога.
Одете назад во Македонија. Заминете.


После овој говор, Александар се повлекол во својот шатор и не се појавил два дена.
Говорот имал хипнотизирачко дејство врз луѓето. Тие јурнале кон
палатата и чекале тој да се појави, и кажале дека нема да мрднат од
место се додека Александар не излезе за да се сретне со нив. Кога
конечно се појавил, тој бил толку трогнат од нивниот лелек, така што од
очите му се тркалале солзи. Некој старешина од Пријателите истапил
напред и му кажал: Ох Кралу, нас Македонците најмногу не ожалостува тоа
што некои Персијци ги направи твои сродници - тие ја имаат честа да се
нарекуваат себеси "сродници на Александар" - и може да те поздрават со
бакнеж. А сепак, ниту еден од Македонците досега не ја уживал таа чест.
Александар го прекинал старешината: "Но, сите вас, без исклучок, ве
сметам за мои сродници, а отсега натаму така и ќе ве нарекувам". Сите
недоразбирања биле надминати. И како во моментот на богослужба, кога
секој се врти кон своите соседи, се ракува и изустува "мир", сите
војници се ракувале, се потупнале по рамо или ги прегрнале своите
другари - без оглед на нивната националност.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 33
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

ПМПГ - Поранешна македонска провинција Грција Empty Re: ПМПГ - Поранешна македонска провинција Грција

Пишување by sokol Нед Јан 11, 2009 4:03 pm

грците куров да ми го јадет
sokol
sokol
Адаптериште

Age : 32
Број на мислења : 397

Вратете се на почетокот Go down

ПМПГ - Поранешна македонска провинција Грција Empty Re: ПМПГ - Поранешна македонска провинција Грција

Пишување by Mary Jane Нед Јан 11, 2009 4:38 pm

Специјално за „Политику”
Атина, априла – Иако се у образовању много тога
изменило, иако сем историје нема предмета који би код младих развијао
патриотска осећања, покушај да се прекроје, ублаже и занемаре неке
историјске чињенице изазвао је буру негодовања. Уџбеник историје који
се прошле године појавио у настави минимизирао је чињеницу страдања
грчког народа под турском влашћу, заташкавао историјске факте и у
лепшем светлу приказивао Отоманскоцарство...Побунили су се родитељи,
против твораца уџбеника историје устала је цела нација, књиге су пре
неколико месеци симболично спаљени на ломачи испред парламента...
Ни после 17 година дипломатске борбе,Грчка није одустала од захтева
упућиваних Скопљу да се назив Македонија не употребљава као назив за
другу државу. Атина сматра да на то има пуно право јер се њена највећа
северна територија одувек називала Македонијом. Одбијање Скопља да се
нађе компромис коштало га је уласка у НАТО јер је Грчка испунила претњу
и употребила вето све док се не постигне договор... Енергично се
успротивила одлуци БЈРМ да се аеродром у Скопљу назове „Александар
Македонски“ јер у свим овим потезима види опасност од евентуалних
територијалних претензија суседа.
Највећи грчки национални празник је Дан независности и ослобађања од
турске власти. Грчки народ никада није могао да заборави да јеизгубио
слободу и векове провео под Отоманским царством. И данас већина народа
има одбојан став према свему што је турско... Чак и према кафи која се
кува на исти начин као, уосталом, и код нас али се овде зове– грчка...
Ривалство са Турском траје деценијама и своју жељу да заштити границе и
територијалне воде и не дозволи да се икада више дирне делић грчке
територије, Грчка компензује великим издвајањима за наоружавање, јаку
армију, најсавременију војну технику...
Грци љубоморно чувају своју слободу и демократске традиције
извојеване у грађанском рату.Увек гласно протестују када неко у свету
дира у права других народа, када се бомбардује Југославија, води рат у
Ираку, када се проглашава независност Косова...Не воле ништа што је
америчко и кад год су љути и незадовољни политиком, кад сматрају да
неко задире у њихове интересе, протестују пред америчком амбасадом у
Атини... Многи Грци су „трбухом за крухом” отишли у Америку и
Аустралију, али су и тамо остали велике патриоте, верни традицијама,
деценијама не мењајући начин живота у великим, чврсто повезаним
породицама.
Грци чувају своју грчку цркву која има посебно место у православном
свету, поштују патријарха и црквене каноне, црквени брак и чињеницу да
су један од ретких ако не и једини народ коме још увек у личној карти
пише које је вероисповести...
Њихов патриотизам и национализам понекад добија и другачију форму јер су, у основи, Грци– ксенофобични.
Велика емиграција, илегална али и легална, данас притиска Грчку у
којој је место под сунцем потражило преко милион шест стотина хиљада
„дошљака“ из Албаније, источних земаља, из Африке, Пакистана... Грци
неретко према њима показују нетрпељивост иако је то радна снага без
које, рецимо, грчка пољопривреда не би могла да опстане. Када је пре
неколико година албански дечак, као најбољи ученик у грчкој школи, по
традицији требало да понесе грчку заставу – устала је цела нација.
Данима је вођена полемика може ли странац, иако је најбољи,да понесе
грчко национално обележје.
У суштини, не може, јер оно што је грчко– од историје, богова, преко
фете, мора и маслина, иако Европа брише границе, остаје –само грчко.
Као што ће и Грци још дуго година остати исти...Они који тешко
прихватају ново, који не желе да се брзо мењају, који остају верни
својим навикама и специфичном, грчком начину живота на коме им многи
завиде.Јасмина Павловић-Стаменић[објављено: 04/05/2008.]

Ова било тема на неделата на Политика Онлајн study
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

ПМПГ - Поранешна македонска провинција Грција Empty Re: ПМПГ - Поранешна македонска провинција Грција

Пишување by kojgode Нед Јан 11, 2009 8:28 pm

kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 33
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

ПМПГ - Поранешна македонска провинција Грција Empty Re: ПМПГ - Поранешна македонска провинција Грција

Пишување by Mary Jane Нед Јан 11, 2009 8:53 pm

Појќе ги сакам Британцине од тогаш.
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

ПМПГ - Поранешна македонска провинција Грција Empty Re: ПМПГ - Поранешна македонска провинција Грција

Пишување by Gangi Саб Јан 17, 2009 4:42 am

Фала богу!FUCK OFF AND DIE greece
Gangi
Gangi
LIVERPOOL 4 LIFE

Age : 34
Број на мислења : 71

Вратете се на почетокот Go down

ПМПГ - Поранешна македонска провинција Грција Empty Re: ПМПГ - Поранешна македонска провинција Грција

Пишување by psycho Пон Јан 19, 2009 7:18 pm

Дали сте знаеле дека 75% од популацијата на грција се педери? да не речам Гејови? Така да, ако некој грк оди на квизот шо пуре го стави на форумов процентот сигурно ќе биде над хмм 70%
psycho
psycho
Проу доута Плејер
Проу доута Плејер

Age : 103
Број на мислења : 59

Вратете се на почетокот Go down

ПМПГ - Поранешна македонска провинција Грција Empty Re: ПМПГ - Поранешна македонска провинција Грција

Пишување by pankerishte Чет Јан 22, 2009 3:25 am

psycho напиша:Дали сте знаеле дека 75% од популацијата на грција се педери? да не речам Гејови? Така да, ако некој грк оди на квизот шо пуре го стави на форумов процентот сигурно ќе биде над хмм 70%

Абе кажи си слободно Педеришча кој ги ебиТ.Наши сме си Cool
pankerishte
pankerishte
Куропецач
Куропецач

Age : 35
Број на мислења : 601
Хоби(работа) : Метење,Чистење Улици
Забавен? : Да

http://www.myspace.com/komunalnahigena

Вратете се на почетокот Go down

ПМПГ - Поранешна македонска провинција Грција Empty Re: ПМПГ - Поранешна македонска провинција Грција

Пишување by malina Чет Јан 22, 2009 10:38 pm

немат шо да се дискутират Грците појке не постоет т.е никогаш не ни постоеле тие се Македонци
malina
malina
Адаптериште

Age : 32
Број на мислења : 384
Хоби(работа) : .
Забавен? : понекогаш и зависи за кого

Вратете се на почетокот Go down

ПМПГ - Поранешна македонска провинција Грција Empty Re: ПМПГ - Поранешна македонска провинција Грција

Пишување by Mary Jane Пет Јан 23, 2009 1:24 am

Дали приметивте во Индијана Џонс 4, дека ги споменува Македонците како древна цивилизација, а не Грците (кога ќе влегуваат во ризницата со најстари антиквитети во Акатор)?
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

ПМПГ - Поранешна македонска провинција Грција Empty Re: ПМПГ - Поранешна македонска провинција Грција

Пишување by mitan Пет Јан 23, 2009 1:26 am

Mary Jane напиша:Дали приметивте во Индијана Џонс 4, дека ги споменува Македонците како древна цивилизација, а не Грците (кога ќе влегуваат во ризницата со најстари антиквитети во Акатор)?
да да....ке влезет во она кај со имат мн стари предмети нешо и ке речит"ова е MАКЕДОНСКО":D:D:D:D
mitan
mitan
Адаптериште

Age : 33
Број на мислења : 352
Хоби(работа) : spienje
Забавен? : za kogo kako

Вратете се на почетокот Go down

ПМПГ - Поранешна македонска провинција Грција Empty Re: ПМПГ - Поранешна македонска провинција Грција

Пишување by L S D Пет Јан 23, 2009 1:33 am

маде ин мацедониа нормално SmileSmile
L S D
L S D
underground homosapiens
underground homosapiens

Age : 32
Број на мислења : 184
Забавен? : normalno :D

Вратете се на почетокот Go down

ПМПГ - Поранешна македонска провинција Грција Empty Re: ПМПГ - Поранешна македонска провинција Грција

Пишување by pankerishte Нед Јан 25, 2009 4:55 am

Сепак мое мислење дека Бугарите се по проклет народ и по подмукли од Грциве.
Барем овие вториве кажуваат јавно и знаеме на што сме.А овие првиве што ми е понижење да ги спомнам се такви лицемерни копилиња што несвесно не гледаме дека ни ја имаат украдено нашата Македонска историја.
Јебиш и Бугаришта и Грчишта....само нож за нив !!!
pankerishte
pankerishte
Куропецач
Куропецач

Age : 35
Број на мислења : 601
Хоби(работа) : Метење,Чистење Улици
Забавен? : Да

http://www.myspace.com/komunalnahigena

Вратете се на почетокот Go down

ПМПГ - Поранешна македонска провинција Грција Empty Re: ПМПГ - Поранешна македонска провинција Грција

Пишување by Mary Jane Нед Јан 25, 2009 2:40 pm

pankerishte напиша:Сепак мое мислење дека Бугарите се по проклет народ и по подмукли од Грциве.
Барем овие вториве кажуваат јавно и знаеме на што сме.А овие првиве што ми е понижење да ги спомнам се такви лицемерни копилиња што несвесно не гледаме дека ни ја имаат украдено нашата Македонска историја.
Јебиш и Бугаришта и Грчишта....само нож за нив !!!

И Срби!! Дон`т форгет...
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

ПМПГ - Поранешна македонска провинција Грција Empty Re: ПМПГ - Поранешна македонска провинција Грција

Пишување by pankerishte Нед Јан 25, 2009 3:02 pm

Mary Jane напиша:
pankerishte напиша:Сепак мое мислење дека Бугарите се по проклет народ и по подмукли од Грциве.
Барем овие вториве кажуваат јавно и знаеме на што сме.А овие првиве што ми е понижење да ги спомнам се такви лицемерни копилиња што несвесно не гледаме дека ни ја имаат украдено нашата Македонска историја.
Јебиш и Бугаришта и Грчишта....само нож за нив !!!

И Срби!! Дон`т форгет...

Не ги форгетнував. Cool Само не ги споменав... Laughing
pankerishte
pankerishte
Куропецач
Куропецач

Age : 35
Број на мислења : 601
Хоби(работа) : Метење,Чистење Улици
Забавен? : Да

http://www.myspace.com/komunalnahigena

Вратете се на почетокот Go down

ПМПГ - Поранешна македонска провинција Грција Empty Re: ПМПГ - Поранешна македонска провинција Грција

Пишување by Фазлија Чет Фед 12, 2009 2:39 pm

Mary Jane напиша:Фактите кои говорат дека ние со право го носиме името Македонија можете да ги изнесете тука. Да го одбраниме нашето уставно име!!! И слободно да си напишете се што ви лежи на срце против јужните соседи Twisted Evil
Факти? Најголем факт е то дека то име не беше зафатено во 1943, односно во 1945 ко почна званично да се викат македонија, како рамноправна република во југославија.
Ама, пошто велиме дека и историјата од античката македонија била наша, грција виде опасност по својата територијална целовитост која и е загарантирана во ОН, дека имаме карти во кои е вкључена и грчка територија, имаме симболи од грчки гробници и слично. И зато ОН ја прогласвит македонија за опасност по регионот, и зато морат да го менвит знамето, името и слично. А дека името од државата ќе се сменит-ќе се сменит. Зато и се преговарат. Не се преговорите дали ќе се менвит името, туку каква ќе бидит промената.
Фазлија
Фазлија
Солиден Адаптер

Age : 36
Број на мислења : 106

Вратете се на почетокот Go down

ПМПГ - Поранешна македонска провинција Грција Empty Re: ПМПГ - Поранешна македонска провинција Грција

Пишување by МаКсач Пет Фед 20, 2009 2:23 am

Најголем факт е то дека то име не беше зафатено во 1943, односно во 1945 ко почна званично да се викат македонија, како рамноправна република во југославија.
ПМПГ - Поранешна македонска провинција Грција Ode60626es1dgi0lxtwn

најголем факт дека не имало и кон крај на 19 век и почеток на 20 е дека твојте предци и пред 1945 се викале Македонци и барале автномна Македонија.
ПМПГ - Поранешна македонска провинција Грција Ilin101

Шо значит името МАКЕДОНИЈА го иаме зафатено многу пред грците, уште пред да ја создадат нивната држава
МаКсач
МаКсач
Адаптер во подем

Age : 31
Број на мислења : 82

Вратете се на почетокот Go down

ПМПГ - Поранешна македонска провинција Грција Empty Re: ПМПГ - Поранешна македонска провинција Грција

Пишување by комшивка Пет Фед 20, 2009 2:44 pm

mitan напиша:
Mary Jane напиша:Дали приметивте во Индијана Џонс 4, дека ги споменува Македонците како древна цивилизација, а не Грците (кога ќе влегуваат во ризницата со најстари антиквитети во Акатор)?
да да....ке влезет во она кај со имат мн стари предмети нешо и ке речит"ова е MАКЕДОНСКО":D:D:D:D

мојте тој делот некако да ми го најте на youtube или некако....? зш не го имам гледано филмот..
комшивка
комшивка
Адаптериште

Age : 33
Број на мислења : 846

Вратете се на почетокот Go down

ПМПГ - Поранешна македонска провинција Грција Empty Re: ПМПГ - Поранешна македонска провинција Грција

Пишување by Фазлија Пет Фед 20, 2009 3:01 pm

МаКсач напиша:
најголем факт дека не имало и кон крај на 19 век и почеток на 20 е дека твојте предци и пред 1945 се викале Македонци и барале автномна Македонија.
Шо значит името МАКЕДОНИЈА го иаме зафатено многу пред грците, уште пред да ја создадат нивната држава
Зборвиме за званично прифаштање на мислата за Македонски народ посебен од Српски и Бугарски, која неоспорно е масовно прифатена за време на НОБ, и прво званично признавање на македноски народ во 1943. Пред то имало само "поединци и групи" што се викале македонци, а и тие од не многу одамна. Од толку преродбеници, и од толку борци за создавање држава Македонија, колку се изјаснае како македонци по народност? Во мојон крај не познавам некого кој можит да потврдит дека прадедо му се изјаснувал како македонец. Можам да ти најдам што се изјаснувале како срби. Можам да најдам од охридско што се изјаснувале како Бугари. Ама мноооогу ретко (а и то што е-поново е) изјаснување како македонци. Ама, сепак, никој не ни го негират то да се викаме македонци. Ако сакаме мојме да се викаме и Криптонци, воопшто не е проблем. То е наша работа на самоопределвење.
Никој не спорит дека македонскиот народ постојт, па дури ни грците. Проблемот е во то што како еден од поново формираните народи, нашиов народ дури сега го зафаштат романтизмот кој веќе поминал ке другите пред 100-200 години. Грците воопшто не би имале проблем да се викаме македонски народ. Тие имет проблем со то што пробвиме да земиме преку леб погача.
Фазлија
Фазлија
Солиден Адаптер

Age : 36
Број на мислења : 106

Вратете се на почетокот Go down

ПМПГ - Поранешна македонска провинција Грција Empty Re: ПМПГ - Поранешна македонска провинција Грција

Пишување by Obibos Пет Фед 20, 2009 4:36 pm

А знајте дек грциве го измислиле сексов? Ама ко дошле македонциве им казале дека мојт да се прајт и со жени bounce
Obibos
Obibos
Рамбо со нож

Age : 33
Број на мислења : 262

Вратете се на почетокот Go down

ПМПГ - Поранешна македонска провинција Грција Empty Re: ПМПГ - Поранешна македонска провинција Грција

Пишување by Фазлија Пет Фед 20, 2009 5:04 pm

Се расправале Грк и Италијанец.
Гркот велит: Ние ја имаме Аина
Италијанецот: Ние го имаме Рим
Гркот: Ние го имаме акропол
Италијанецот: Ние го имаме колосеумот
Гркот:ам...........ние го измислифне сексот
Италијанецот: Се слагам......ама ние први ги воведифне жените
Фазлија
Фазлија
Солиден Адаптер

Age : 36
Број на мислења : 106

Вратете се на почетокот Go down

ПМПГ - Поранешна македонска провинција Грција Empty Re: ПМПГ - Поранешна македонска провинција Грција

Пишување by pankerishte Пет Фед 20, 2009 7:42 pm

Грција Срање,Бугарија Срање,Србија Срање.

Мразам анти патриоти!

Абе ако сакат 50 години да иаме историја ми е гајле,мојто прадедо бил под сомнителни околности умрен пошто се изјаснал како МАКЕДОНЕЦ а не како СРБОФИЛ ИЛИ БУГАРОФИЛ а бил главен во АСНОМ.
Зато те молам Фазлија не наметнувај мислења,не мојш да се противиш со толку мн луѓе.
Си кажа што имаш доста е.не провоцирај те молам повеќе.
Зш стварно е глупо да се прајш само ти паметен.
Ако сакаш продолжиси али не навредви шо и како било историјата.
Јас си мислам така ти друго фурај си и не наметнувај.
И твојте баба и дедо ако се изјасвеле така мојте не се изјасфеле и оделе по затвори!!!!

Ако продолжиш со муабетов стварно ке ме навредиш и тогаш да ми дајте 1 ден да сум модератор и сите постој да му ги избришам,ако продолжит еден бан и ајт.

Позз
pankerishte
pankerishte
Куропецач
Куропецач

Age : 35
Број на мислења : 601
Хоби(работа) : Метење,Чистење Улици
Забавен? : Да

http://www.myspace.com/komunalnahigena

Вратете се на почетокот Go down

ПМПГ - Поранешна македонска провинција Грција Empty Re: ПМПГ - Поранешна македонска провинција Грција

Пишување by МаКсач Саб Фед 21, 2009 2:34 am

Зборвиме за званично прифаштање на мислата за Македонски народ посебен од Српски и Бугарски, која неоспорно е масовно прифатена за време на НОБ, и прво званично признавање на македноски народ во 1943. Пред то имало само "поединци и групи" што се викале македонци, а и тие од не многу одамна. Од толку преродбеници, и од толку борци за создавање држава Македонија, колку се изјаснае како македонци по народност?
Koj се тие шо мо=ет да ти речет ти си и ти не си Македонец? Зошто ако во 15 век не му текнало на некој грк да се викат дека е Македонец ами на Македонецот му текнало? Ништо не ти др=ит вода и сосила се прајш нешто шо не си и со тебе дока=вење само преку IGENEA...болна работа ова песимизмов

п.с. незнам кај е на лап топов она буквана место = Very Happy
ко сме кај вицојве:

ЗШ НА ГРЦИВЕ НОСОТ ИМ Е ГОЛЕМ?

ЗШ ВОЗДУХОТ ИМ Е БЕСПЛАТЕН Laughing
МаКсач
МаКсач
Адаптер во подем

Age : 31
Број на мислења : 82

Вратете се на почетокот Go down

ПМПГ - Поранешна македонска провинција Грција Empty Re: ПМПГ - Поранешна македонска провинција Грција

Пишување by Фазлија Саб Фед 21, 2009 12:21 pm

Ај да немат вреѓање, не пишам поќче на темава
Фазлија
Фазлија
Солиден Адаптер

Age : 36
Број на мислења : 106

Вратете се на почетокот Go down

ПМПГ - Поранешна македонска провинција Грција Empty Re: ПМПГ - Поранешна македонска провинција Грција

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот